Προς το περιεχόμενο

Go pro h yi


sls

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας θα ήθελα να αγοράσω τν πρώτη μου action camera  και είμαι ανάμεσα σε  gopro hero 5 black μεταχειρισμένη η σε yi 4k καινούρια η και gopro hero 7 white ελαφρός μεταχειρισμένη όλες οι επιλογές που έχω βρει είναι κοντά στα 150€!! Βασικό κρητιριο για εμένα είναι οι βραδινές λήψεις! Όλες οι απόψεις παραπάνω από δεκτες ευχαριστώ!!

 

Επεξ/σία από sls
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν όταν λες yi 4k εννοείς τη mijia, τότε σου λέω πάρτην με κλειστά μάτια. Δεν έχω δουλέψει ποτέ gopro, επομένως δεν έχω άποψη, αλλά αν δεν σκοπεύεις να χρτησιμοποιήσεις επαγγελματικά τις λήψεις σου, δε θα βρεις και τρελές διαφορές. Τσέκαρε κάποιο από τα δεκάδες βίντεο σύγκρισης που παίζουν yt.

Βέβαια, αν σκοπεύεις να της χρησιμοποιήσεις επαγγελματικά, δεν κοιτάς τα 150 ευρώ.

Την πήρα πέρσι το Μάιο απο ένα παλικάρι από εδώ και πραγματικά για τα λεφτά της είναι τέρμα vfm. Σοβαρές απαιτήσεις για low light performance δε μπορείς να έχεις από καμία action camera με τόσο μικρό σένσορα που έχουν. Δίνει αξιοπρεπή πλάνα τη νύχτα, αρκετά καλά τη μέρα, έχει ψευτοmanual exposure, και έχει επαρκή διάρκεια ζωής.

Προσωπικά ασχολούμαι όσο μπορώ με εικόνα και βίντεο και έχουν περάσει κάποια μηχανήματα από τα χέρια μου και σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος από τη Mijia.

https://www.skroutz.gr/s/13604282/Xiaomi-MiJia-4K.html

Διάβασε και αξιολογήσεις από άλλους.

Μόνο αρνητικό (το οποίο δεν επηρέασε εμένα γιατί τα αγόρασα πακέτο) είναι ότι out of the box η xiaomi δε σου δίνει τίποτα, αλλά παίζουν φτηνά kit έξω.

 

95 ευρώ καινούρια + 20-25 ευρώ το κιτ με μεταφορικά + 25-30 μια καλή κάρτα μνήμης και είσαι μια χαρά!

Ενδεικτικά:

Κιτ https://www.amazon.de/Flycoo-3er-Set-Schutzhülle-Xiaomi-MIJIA-4K-Mini-Action-Kamera-Befestigungsschrauben/dp/B0784WK82F/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1551033076&sr=8-2&keywords=mijia+4k

Κάρτα https://www.skroutz.gr/s/11773555/Sandisk-Extreme-microSDXC-64GB-U3-V30-A1.html

Tip: ό,τι και να πάρεις, φρόντισε βράδυ να γράφεις σε 30fps γιατί βγαίνει πιο φωτεινό το βίντεο. Επομένως αν θες 4k πάρε κάρτα V30 για να μην έχεις θέματα με την ταχύτητα.

 

Σημείωση: Αν λες τις παλιές yi 4k και 4k+, αν θυμάμαι καλά έχουνε βγάλει γνωστά προβλήματα απόδοσης

Επεξ/σία από mitsuyoshi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν βρεις go pro 3 h 4 black μεταχειρισμενη σε καλη τιμη παρτην ξεχνα τη 5 6 7

απο κει και μετα Yi 4k αλλα να εχει τα αξεσουαρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, mitsuyoshi είπε

Γιατί το λες?

γιατι θα σου ερθει ποιο οικονομικα και ειναι εγγυηση ...ειναι σκυλια......οι καινουργιες μου φανηκαν ποιο ευαισθητες και ακριβες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kostasbm Stadar πληρώνεις και το γεγονός ότι είναι αδιάβροχες χωρίς θήκη. Από πλευρά δυνατοτήτων όμως δεν είναι καλύτερες? Συν ότι είδα ότι έχουν βελτιώσει πάρα πολύ το EIS από την 5 και μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω χρησιμοποιω αρκετες κινεζιες(sj4000 xiaomi 4k) και 2 gopro black 3 kai 4 μεταχειρισμενες

ολες τις δουλευω με drones και στο σερφ και σκι ....οι gopro ειναι ενα κλικ παραπανω ομως ειναι ακριβες(υπερεκτιμενες λιγο)...συν οτι ερχεται με καποια αξεσουαρ οπως και η sj    η χιαομι γυμνη

 

οντως οι νεες gopro ειναι βελτιωμενες αλλα πως εξηγεις να βρισκεις τη 4 black ακριβοτερη απο τη 5 η κοντα σε τιμη ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/2/2019 στις 8:14 ΜΜ, kostasbm είπε

οντως οι νεες gopro ειναι βελτιωμενες αλλα πως εξηγεις να βρισκεις τη 4 black ακριβοτερη απο τη 5 η κοντα σε τιμη ??

Δεν το εξηγω :D

Κυρίως πιστέυω ότι είναι λόγω του ότι κάποιοι θέλουν να σπρώξουν την παλιά τους κι επειδή ειναι η top μάρκα, βαράνε τιμές με ελπίδα να πέσουν στον έναν άσχετο :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/2/2019 στις 9:41 ΜΜ, mitsuyoshi είπε

Δεν το εξηγω :D

Κυρίως πιστέυω ότι είναι λόγω του ότι κάποιοι θέλουν να σπρώξουν την παλιά τους κι επειδή ειναι η top μάρκα, βαράνε τιμές με ελπίδα να πέσουν στον έναν άσχετο :(

μπορει αλλα εγω βρηκα 4 black 160 ευρω πριν ενα χρονο και τη πηρα μαζι με τα βασικα αξεσουαρ .,,πριν 2 χρονια τη 3 black 120 ευρω.....υπαρχουν ευκαιριες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντικειμενικά οταν δίνουν 5αρες Black με αξεσουάρ 220/250, πόσο να τη δώσεις την 4? Η 7 καινούρια έχει 375 ανάλογα από που θα την πάρεις. Η 4 είναι τρεις γενιές πίσω και μεταχειρισμένη.. 

@sls επειδή φύγαμε off topic.. Μεχρι 150 ευρώ για gopro θα πρέπει να σου κάτσει ευκαιρία, εκτός αν καλύπτεσαι και με μια hero 3. Γενικά σε τέτοιες τιμές αν είναι από 4 και πάνω να είσαι λίγο υποψιασμένος. Κατ εμέ πήγαινε στη mijia που σου είπα πιο πάνω μιας και με 150 παίρνεις όλο το σετ με καινούρια κάμερα, αξεσουαρ/θήκες και κάρτα (αλτα αγοράζεις ξεχωριστά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 15/4/2019 στις 1:00 ΜΜ, geodrako είπε

Εγώ πάντως που τις έχω δοκιμάσει όλες, η Yi 4k είναι η πιο VFM της αγοράς μακράν.

Δηλαδή σε σχέση με την Gopro 7 black 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/5/2019 στις 10:10 ΠΜ, MYLOPOTAMOS είπε

Δηλαδή σε σχέση με την Gopro 7 black 

Ναι. Μιλάω για VFM επιλογή. Με κάλυψε στα πάντα η Yi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...