Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενο πρόγραμμα για να δημιουργησω video


Konstantina83

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Θα ήθελα να μου προτείνετε ένα εύκολο αν είναι δυνατόν πρόγραμμα δημιουργίας βίντεο. Έχω συγκεντρώσει πολλά αρχεία με βιντεοκάμερα με τον μικρό μου και θα ήθελα να φτιάχνω όμορφα όσο γίνεται βιντεακια. Παλιά χρησιμοποιουσα το pbm της Sony αλλά καταργήθηκε. Στον υπολογιστή έχω τα Windows 7.

                                                   Ευχαριστώ 

Επεξ/σία από Konstantina83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν έχεις ήδη κάποια εμπειρία με video editing προγράμματα - αλλά θα ήθελες να μάθεις, μπορείς να ξεκινήσεις με Sony Vegas. Έχει σχετικά απλό interface και μπορείς να κάνεις αρκετά πράγματα.

Σε γενικές γραμμές οι περισσότεροι πλέον δουλεύουμε το Adobe Premiere Pro, το οποίο όμως δε θα το σύστηνα σε κάποιον ο οποίος δεν έχει ιδέα πως να το αξιοποιήσει ή μια γενική ιδέα χρήσης τέτοιων προγραμμάτων.

Προφανώς, ό,τι και να διαλέξεις θα περάσεις αναγκαστικά από την περίοδο προσαρμογής και εκμάθησης των βασικών.

Αγγλικά να ξέρεις και όλα γίνονται :D

Σημείωση ότι τα παραπάνω δεν είναι δωρεάν (ας πούμε)

Υπάρχει και το DaVinci Resovle το οποίο νομίζω έχει και δωρεάν έκδοση η οποία θα σε καλύψει στο έπακρο για τις ανάγκες σου, αλλά δεν το έχω δουλέψει καθόλου οπότε δεν έχω άποψη πάνω σε αυτό.

Επεξ/σία από mitsuyoshi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 21/2/2019 στις 9:05 ΜΜ, mitsuyoshi είπε

Αν δεν έχεις ήδη κάποια εμπειρία με video editing προγράμματα - αλλά θα ήθελες να μάθεις, μπορείς να ξεκινήσεις με Sony Vegas. Έχει σχετικά απλό interface και μπορείς να κάνεις αρκετά πράγματα.

Σε γενικές γραμμές οι περισσότεροι πλέον δουλεύουμε το Adobe Premiere Pro, το οποίο όμως δε θα το σύστηνα σε κάποιον ο οποίος δεν έχει ιδέα πως να το αξιοποιήσει ή μια γενική ιδέα χρήσης τέτοιων προγραμμάτων.

Προφανώς, ό,τι και να διαλέξεις θα περάσεις αναγκαστικά από την περίοδο προσαρμογής και εκμάθησης των βασικών.

Αγγλικά να ξέρεις και όλα γίνονται :D

Σημείωση ότι τα παραπάνω δεν είναι δωρεάν (ας πούμε)

Υπάρχει και το DaVinci Resovle το οποίο νομίζω έχει και δωρεάν έκδοση η οποία θα σε καλύψει στο έπακρο για τις ανάγκες σου, αλλά δεν το έχω δουλέψει καθόλου οπότε δεν έχω άποψη πάνω σε αυτό.

++++για το davinci το οποίο «σπέρνει» και έχει ενσωματωμένο το fusion, κάτι αντίστοιχο με το after effect και όλα αυτά ΔΩΡΕΑΝ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην μπερδέψουμε τον TS να αναφέρω πως το Vegas πλέον ανήκει στην Magix, και ναι είναι ένα εξαιρετικό πρόγραμμα επεξεργασίας βίντεο φιλικό στον νέο χρήστη. 

Στα windows 7 αν δεν απατομαι υπάρχει και το windows movie maker, που είναι και τσάμπα και κάνει εξαιρετική δουλειά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To davinci resolve βγαίνει και σε free έκδοση. Αλλά νομίζω είναι πιο ευκολο το πρεμιερ προ και θα βρεις περισσότερα βίντεο εκμάθησης του, online. Εχω αρκετά tutorial εκμάθησης του premiere στο κανάλι μου στο YouTube. 

 

Επεξ/σία από Apovak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...