Προς το περιεχόμενο

Lubuntu και usb stick


_chris_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Lubuntu 18.04

Δοκιμάζω με 2 usb sticks (NTFS) που έχω τα οποία δουλεύουν μια χαρά σε όσους υπολογιστές έχω δοκιμάσει (windows 7-10).

Όταν τα βάζω όμως στο μηχάνημα με το lubuntu και αντιγράφω σε αυτά κάποιο αρχείο, το αρχείο δεν αντιγράφεται.

Βασικά φαίνεται ότι αντιγράφεται αλλά αν βγάλω και ξαναβάλω το usb, το αρχείο δεν υπάρχει.

Τι μπορεί να φταίει;

Επεξ/σία από _chris_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη μία μπορεί να είναι μια μορφή αυτού εδώ του προβλήματος που είχα συναντήσει παλιότερα και εγώ στα lubuntu. Δηλαδή οι τομείς μέσα στο φλασάκι να είναι ό,τι να 'ναι (ή να μην υπάρχουν τομείς καθόλου). Μπορείς να το φτιάξεις και από windows (σίγουρα) και από linux αυτό (παίζεται).

Από την άλλη μπορεί να είναι θέμα του λειτουργικού, που και αυτό είχα την ατυχία να πέσω πάνω του, που ουσιαστικά έκανα βλακείες με το σύστημα και το σύστημα "κλείδωσε". Δεν με άφηνε πια να αντιγράφω αρχεία ή να τα μετακινώ μέσα και έξω από τα λίνουξ. Εκεί έκανα απλά re-install και βρήκα την υγειά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος ότι έχει τελειώσει η αντιγραφή; Δοκίμασες να το κάνεις unmount και σου έγραψε ότι είναι ΟΚ, ή σου έβγαλε μήνυμα να μην το αφαιρέσεις ακόμα; Πολλές φορές δείχνει να έχει τελειώσει η αντιγραφή, αλλά λόγω caching δεν έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι file managers έχουν θεματάκι σε μερικές διανομές. Δείχνουν ότι το αρχείο αντιγράφηκε σε χρόνο ντετε ενώ αυτό δεν γίνεται πραγματικά. Δηλαδή ένα μεγάλο αρχείο σου δείχνει ότι περάστηκε αέρα ενώ η διαδικασία ακόμα δεν άρχισε. Αν έχει λεντάκι το στικάκι σου δες μήπως αναβοσβήνει ακόμα και ας σου γράφει ότι έγινε η αντιγραφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/2/2019 στις 1:50 ΜΜ, fujiyama είπε

Έχεις εγκαταστήσει το πακέτο ntfs-3g ;

δεν το έχω εγκαταστήσει. χρειάζεται κάτι τέτοιο σε Lubuntu 18.04?

δε τίθεται θέμα να έχω αφαιρέσει το Usb νωρίτερα.

όταν μεταφέρεις αρχείο 20Kb δε νομίζω να θέλει και πολύ χρόνο. το έχω αφήσει και πάρα πολύ, το στικάκι δεν έχει led.

έκανα πλήρες format το στικάκι (σε υπολογιστή με win) και πάλι τα ίδια κάνει. Τα περιεχόμενα του τα διαβάζει μια χαρά πάντως.

Το περίεργο είναι ότι σε έναν άλλον παρόμοιο υπολογιστή με ίδιο λειτουργικό και γενικά το ίδιο setup, δουλεύει μια χαρά το στικάκι.

Δε μπορεί, κάτι παίζει στο λειτουργικό.

Έχω περάσει και τα τελευταία updates. Τον δικό του file manager χρησιμοποιώ, όπως και στον άλλον υπολογιστή που δεν εμφανίζει θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/3/2019 στις 1:08 ΜΜ, _chris_ είπε

δεν το έχω εγκαταστήσει. χρειάζεται κάτι τέτοιο σε Lubuntu 18.04?

δε τίθεται θέμα να έχω αφαιρέσει το Usb νωρίτερα.

όταν μεταφέρεις αρχείο 20Kb δε νομίζω να θέλει και πολύ χρόνο. το έχω αφήσει και πάρα πολύ, το στικάκι δεν έχει led.

έκανα πλήρες format το στικάκι (σε υπολογιστή με win) και πάλι τα ίδια κάνει. Τα περιεχόμενα του τα διαβάζει μια χαρά πάντως.

Το περίεργο είναι ότι σε έναν άλλον παρόμοιο υπολογιστή με ίδιο λειτουργικό και γενικά το ίδιο setup, δουλεύει μια χαρά το στικάκι.

Δε μπορεί, κάτι παίζει στο λειτουργικό.

Έχω περάσει και τα τελευταία updates. Τον δικό του file manager χρησιμοποιώ, όπως και στον άλλον υπολογιστή που δεν εμφανίζει θέμα.

 

Στις 8/3/2019 στις 1:08 ΜΜ, _chris_ είπε

δεν το έχω εγκαταστήσει. χρειάζεται κάτι τέτοιο σε Lubuntu 18.04?

δε τίθεται θέμα να έχω αφαιρέσει το Usb νωρίτερα.

όταν μεταφέρεις αρχείο 20Kb δε νομίζω να θέλει και πολύ χρόνο. το έχω αφήσει και πάρα πολύ, το στικάκι δεν έχει led.

έκανα πλήρες format το στικάκι (σε υπολογιστή με win) και πάλι τα ίδια κάνει. Τα περιεχόμενα του τα διαβάζει μια χαρά πάντως.

Το περίεργο είναι ότι σε έναν άλλον παρόμοιο υπολογιστή με ίδιο λειτουργικό και γενικά το ίδιο setup, δουλεύει μια χαρά το στικάκι.

Δε μπορεί, κάτι παίζει στο λειτουργικό.

Έχω περάσει και τα τελευταία updates. Τον δικό του file manager χρησιμοποιώ, όπως και στον άλλον υπολογιστή που δεν εμφανίζει θέμα.

Δοκίμασε να το εγκαταστήσεις

sudo apt install ntfs-3g

Αν δεν είναι εγκατεστημένο πιθανότατα αυτό είναι το πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δοκίμασα και αυτό που είπατε.

δοκίμασα να κάνω και format το στικάκι από το linux.

Αποτέλεσμα 0, παρόλο που ψιλοδούλεψε.

Βάζω να αντιγράψω ένα φάκελο με αρχεία 1GB, τελειώνει και βλέπω είχε γράψει 600MB.

Κάνω πάλι τη διαδικασία και την επόμενη φορά δεν αντέγραψε τίποτα.

και το θέμα είναι ότι δε το κάνει μόνο σε ένα στικάκι. Δοκίμασα και σε άλλη θύρα..

Ξέχασα να πω πως η πρώτη αντιγραφή που δοκίμασα μετά το format (20GB) έγινε μια χαρά, η δεύτερη όπως είπα τα μισά σχεδόν και η τρίτη τίποτα.

Επεξ/σία από _chris_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...