Προς το περιεχόμενο

Sony Mirrorless a5100 16-50mm Αξίζει;


kprimax

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την Camera του θέματος την έχει το Πλαίσιο 339 ευρώ.

https://www.plaisio.gr/fotografia-video/fotografikes-mixanes/cams-all/Sony-Digital-Camera-A5100-16-50mm-Black-ILCE5100LB-CEC.htm

Αξίζει σε αυτή την τιμή η αγορά της; Να προχωρήσω σε αγορά ( ερασιτεχνική χρήση) ή να πάω σε κάτι άλλο; Ας μην είναι 

 Mirrorless. Αρκεί να είναι dslr.  Μέχρι 400 ευρώ. Παρακαλώ βοηθήστε !  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Σαφώς μπορεί να αξιοποιηθεί σε χρήση με άλλους φακούς με την χρήση φθηνών adapters, σαφώς μπορεί να αποτελέσει ένα ξεκίνημα, του οποίου οι τυχόν αδυναμίες θα βοηθήσουν ουσιαστικά στην επόμενη αγορά, σαφώς είναι μια φωτογραφική μηχανή άρα βγάζει φωτογραφίες....... φυσικά σαν μια γνήσια μιρορλες μπορεί να σας συνοδεύει πάντα ακόμη και σαν δεύτερη....... δεν μπορώ να κατανοήσω ποια είναι η αξία την οποία ψάχνετε......... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kprimax είπε

Την Camera του θέματος την έχει το Πλαίσιο 339 ευρώ.

https://www.plaisio.gr/fotografia-video/fotografikes-mixanes/cams-all/Sony-Digital-Camera-A5100-16-50mm-Black-ILCE5100LB-CEC.htm

Αξίζει σε αυτή την τιμή η αγορά της; Να προχωρήσω σε αγορά ( ερασιτεχνική χρήση) ή να πάω σε κάτι άλλο; Ας μην είναι 

 Mirrorless. Αρκεί να είναι dslr.  Μέχρι 400 ευρώ. Παρακαλώ βοηθήστε !  

Έχω την ίδια ακριβώς απορία και την ίδια ερώτηση. Και εγώ ερασιτέχνης και ψάχνομαι μήπως αγοράσω κάτι να ασχοληθώ ρε παιδί μου.

Και δυστυχώς όταν ρωτάς σε εξειδικευμένο φόρουμ, έχεις απαντήσεις σαν την παραπάνω, που δεν βοηθάει καθόλου. Τι να πω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από άψοψη τιμής είναι καταπληκτική, σε αυτή τη τιμή δεν την έχω δει ούτε σε grey market sites.

Για ερασιτέχνη (που δεν έχει ασχοληθεί ποτέ ξανά με mirrorless ή dslr) είναι μια χαρά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, telis είπε

Έχω την ίδια ακριβώς απορία και την ίδια ερώτηση. Και εγώ ερασιτέχνης και ψάχνομαι μήπως αγοράσω κάτι να ασχοληθώ ρε παιδί μου.

Και δυστυχώς όταν ρωτάς σε εξειδικευμένο φόρουμ, έχεις απαντήσεις σαν την παραπάνω, που δεν βοηθάει καθόλου. Τι να πω... 

Σου λεει , ποιητικα, ειναι μια χαρα να ξεκινησεις και τρωγοντας ερχεται η ορεξη χωρις να ξεπαραδιαστεις...με κυριως ατου την φορητοτητα και τις πολυ οκ φωτος. Δες σε αγορες εξωτερικου ποσο εχουν για συγκριση μονο, και στις προσφορες του ισομνια

 

Επεξ/σία από ELTASSOS
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, eidikos33 είπε

μηπως ειναι εκθεσιακη γιατι κατι τετοια τα κανει το πλασιο

Οχι και όπως έχω βάλει στο thread η κάμερα πωλείται σε 4 καταστήματα, οχι μόνο στο πλαίσιο. 

 

Εγω πιστεύω ότι όποιος θέλει να ξεκινήσει με φωτογραφία (οχι τόσο με βίντεο) είναι μια τίμια κάμερα. Η επόμενη επιλογή θα ήταν η dslr d3500 αλλά πριν λίγο καιρό ανέβηκε απότομα η τιμή της 200€ οπότε νομίζω δεν υπάρχει ανταγωνισμός. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα για all around, διακοπες, selfies, παιδια, κατοικιδια, decent video με σχεδον αθορυβο και γρηγορο af tracking, vlogging ειναι μια χαρα φωτογραφικη με μονη σοβαρη αδυναμια την ελειψη evf. Σαν συστημα ειναι ακριβο και ψιλοπαρατημενο αν εξαιρεσουμε καποιες σοβαρες προσθηκες απο την sigma η sony οτι σοβαρο εχει κυκλοφορησει δεν ειναι τοσο σοβαρο για τα λεφτα που ζηταει, περισσοτερο υπερκοστολογημενες μετριοτητες θα ελεγα. Βεβαια καποιος ερασιτεχνης το πολυ πολυ να παρει και τον 55-210 και θα ειναι καλυμμενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για φωτογραφική είναι μια χαρά. Θα την αγόραζα χαλαρά αν δεν είχα πάει σε m43 λόγω video. Και video δηλαδή μια χαρά έχει, απλά χωρίς 4k και stabilization.

Το μόνο αρνητικό η έλειψη evf.

Επεξ/σία από gorilas13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, telis είπε

Την αγόρασα. Τώρα πως την μαθαίνω; χαχαχαχα. Έχω κομπλάρει 

Μονόδρομος....... κατευθείαν στην μανιουαλ λειτουργία, φυσικά σε ότι αφορά τις επιμέρους ρυθμίσεις, το οτοφοκους μπορεί να μείνει ως έχει προς το παρόν. Τρόπος εστίασης η matrix η όπως μπορεί να την λέει η Sony, διάφραγμα 11, ταχύτητα 1/125, iso 400  και κλικ σε συνθήκες πρωινού φωτισμού. Το White balance στο auto, λήψη single shot όχι continuous, ότι τυχόν στραβό προκύψει ξανατραβας διορθώνοντας μια από τις τρεις παραμέτρους. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

telis μη κομπλάρεις,άφησε τη μηχανή στο αυτόματο για ένα διάστημα και τράβα φωτογραφίες σε μέρη που περνάς συχνά.

Μετά στο υπολογιστή σου δες σε διαφορετικές συνθήκες τις ρυθμίσεις που επέλεξε η μηχανή σου σε κάθε λήψη.

Όταν μπεις στο νόημα θα αρχίσεις να δοκιμάζεις διαφορετικά f και χρόνους και τις συνέπειες στην εικόνα που αποθηκευεται.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...