Προς το περιεχόμενο

linux σε laptop


garavos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Πρέπει να πας στον φάκελο που έχεις κατεβάσει τα αρχεία που θες να εγκαταστήσεις, και εκεί να δώσεις την εντολή ./make . Ναι έχει τεράστια σημασία, και από ότι είδα στο log σου εσύ δεν έβαλες το ./ . 

Στο command line κάθε χαρακτήρας έχει σημασία και πρέπει να πληκτρολογείς ΑΚΡΙΒΩΣ τις εντολές που σου λένε. Αλλιώς παράτα το.

δεν είπα ότι δεν το έγραψα.  όταν βάζω το ./make μου βγάζει

"bash: ./make: No such file or directory"

οπότε το έγραψα χωρίς ./

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, garavos είπε

δεν είπα ότι δεν το έγραψα.  όταν βάζω το ./make μου βγάζει

"bash: ./make: No such file or directory"

οπότε το έγραψα χωρίς ./

Τότε δεν υπάρχει αρχείο make στον φάκελο και σου έδωσαν λανθασμένες οδηγίες οι προηγούμενοι. Διάβασε προσεκτικά τις οδηγίες για τον driver και επίσης εδώ 

https://www.howtogeek.com/105413/how-to-compile-and-install-from-source-on-ubuntu/

και εδώ

https://www.dummies.com/computers/operating-systems/linux/linux-how-to-run-make/

Το Linux θέλει διάβασμα! Όλοι έτσι μάθαμε...😋

Επίσης να εγκαταστήσεις τις εξαρτήσεις που σου λείπουν και σου είπαν προηγουμένως, αφού το log σου λέει ότι σου λείπουν συγκεκριμένα πακέτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και επειδη το λινουξ θελει διαβασμα , ας μαθουμε 2 πραγματα για το "make".

To "make" αποτελει εκτελεσιμο του συστηματος.Συνηθως βρισκεται στον φακελο "/usr/bin".Χρησιμοποιειται για να compile-αρει ενα source , βασιζομενο στο Makefile που παρεχει το πακετο.
 

ΑΡΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΤΕΛΟΥΜΕ ΜΕ "./" ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΛΕΜΕ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ , ΨΑΞΕ ΣΤΟΝ ΤΡΕΧΟΝ ΦΑΚΕΛΟ , ΒΡΕΣ ΚΑΠΟΙΟ ΕΚΤΕΛΕΣΙΜΟ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ "make" ΚΑΙ ΕΚΤΕΛΕΣΕ ΤΟ. ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΒΡΕΙ ΠΟΤΕ.

Παμε τωρα στο προκειμενο φιλε @garavos

1.Καλως το εκτελεσες οπως το εκτελεσες εσυ .Σκετο.
2.Λειπει μια "εξαρτηση" για να γινει σωστα το compile.Αυτη ειναι το πακετο libelf-dev.Μπορεις να το εγκαταστησεις με την εντολη :
 

sudo apt install libelf-dev

βαζεις κωδικο σου κλπ κλπ , τα γνωστα.
3.Μετα πας στον φακελο του πακετου που εχεις ηδη κατεβασει , εκει που εκανες το "make" και σου εβγαλε εκεινα τα λαθη και κανεις :

make clean
make

3.Θα σου ελεγα να κανεις "sudo make install" μετα απο ολα αυτα , αλλα δεν ειναι αναγκαιο , γιατι εκανα ολα αυτα τα βηματα και τουλαχιστον στην δικη μου πειραματικη εγκατασταση linux mint το compile δεν εγινε ποτε.Αν γινει σε σενα , κανε το "sudo make install".Aλλιως παρατα το.

 

EDIT : Δοκιμασε και αυτο που βλεπω σε ενα λινκ που προταθηκε παραπανω. Προτελευταια απαντηση.Που ειναι και ο σωστος τροπος να εγκαταστησεις κατι.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/2/2019 στις 10:51 ΠΜ, mphxths είπε

Και επειδη το λινουξ θελει διαβασμα , ας μαθουμε 2 πραγματα για το "make".

To "make" αποτελει εκτελεσιμο του συστηματος.Συνηθως βρισκεται στον φακελο "/usr/bin".Χρησιμοποιειται για να compile-αρει ενα source , βασιζομενο στο Makefile που παρεχει το πακετο.
 

ΑΡΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΤΕΛΟΥΜΕ ΜΕ "./" ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΛΕΜΕ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ , ΨΑΞΕ ΣΤΟΝ ΤΡΕΧΟΝ ΦΑΚΕΛΟ , ΒΡΕΣ ΚΑΠΟΙΟ ΕΚΤΕΛΕΣΙΜΟ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ "make" ΚΑΙ ΕΚΤΕΛΕΣΕ ΤΟ. ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΒΡΕΙ ΠΟΤΕ.

Παμε τωρα στο προκειμενο φιλε @garavos

1.Καλως το εκτελεσες οπως το εκτελεσες εσυ .Σκετο.
2.Λειπει μια "εξαρτηση" για να γινει σωστα το compile.Αυτη ειναι το πακετο libelf-dev.Μπορεις να το εγκαταστησεις με την εντολη :
 


sudo apt install libelf-dev

βαζεις κωδικο σου κλπ κλπ , τα γνωστα.
3.Μετα πας στον φακελο του πακετου που εχεις ηδη κατεβασει , εκει που εκανες το "make" και σου εβγαλε εκεινα τα λαθη και κανεις :


make clean
make

3.Θα σου ελεγα να κανεις "sudo make install" μετα απο ολα αυτα , αλλα δεν ειναι αναγκαιο , γιατι εκανα ολα αυτα τα βηματα και τουλαχιστον στην δικη μου πειραματικη εγκατασταση linux mint το compile δεν εγινε ποτε.Αν γινει σε σενα , κανε το "sudo make install".Aλλιως παρατα το.

EDIT : Δοκιμασε και αυτο που βλεπω σε ενα λινκ που προταθηκε παραπανω. Προτελευταια απαντηση.Που ειναι και ο σωστος τροπος να εγκαταστησεις κατι.

αν και με μια μικρή καθυστέρηση θέλω σε ευχαριστήσω για τη βοήθεια. έκανα μια αλλαγή στο laptop που μου πήρε λίγο χρόνο, έβαλα τα win που είχε από τη μαμά και από πάνω linux mint 19. κατά βάση linux χρησιμοποιώ αλλά άφησα και τα win μήπως και... 

το πρόβλημα με το bluetooth δε λύθηκε αλλά χρησιμοποιώ ένα usb bluetooth που το είδε αμέσως και όλα καλά. Το link το είχα δοκιμάσει αλλά οπως είπες κ εσύ δεν έγινε τίποτα. Οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ καλές. τα mint έχουν γραφικό περιβάλλον που λίγες φορές είσαι αναγκασμένος να πας σε κώδικα. σε αυτο που υστερεί και αφορά βέβαια τη χρήση που κάνω εγώ είναι στο libre office. είναι λίγο πιο δυσχρηστο και έχει θέματα αν ανοίξεις το ίδιο αρχείο με το microsoft office, 

ένα θέμα έχω μόνο που δεν καταλαβαίνω γιατί γίνεται. έχω κάνει στο laptop (mint) ένα φάκελο shared για να μπορώ να ανταλάσσω εύκολα αρχεία με το σταθερό μου mac. το mac έχει δει το φάκελο κανονικά και ότι βάζω (copy-paste) από το mac στο φακελο φαίνονται και από του δύο υπολογιστές. έχω βάλει όμως αρχεία *.xlsx από το laptop (linux mint) στον ίδιο shared folder και δε μπορώ να τα δω από το mac. ενώ με pdf αρχεία που έκανα ακριβώς τα ίδια δουλεύει αψογα, καμιά ιδέα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, garavos είπε

αφορά βέβαια τη χρήση που κάνω εγώ είναι στο libre office

Δοκιμασε το wps-office.To πακεταρισμα του ειναι λιγο αναχρονιστικο με την εννοια οτι ζηταει παλια πακετα σαν εξαρτησεις , αλλα προσωπικα θεωρω οτι ειναι ο,τι καλυτερο σε office suite στο λινουξ.Το τσιμπας απο εδω.Πολυ καλυτερη συμβατοτητα με microsoft office.Το libreoffice απλα σουταρε το.

Οσον αφορα στο αλλο που ρωτας δεν εχω καποια ιδεα...δεν βλεπει τα xlsx καθολου?σαν να μην υπαρχουν ενω υπαρχουν?Αν αλλαξεις καταληξη στα αρχεια αυτα ?π.χ. απο meleti.xlsx -> meleti.test
Θα το δει το αρχειο το mac?Ειναι θεμα καταληξης δηλ?Αν το xlsx το κανεις pdf?Που ξερεις οτι βλεπει τετοια αρχεια.Κανε μερικα πειραματα για να αποκλεισεις τι δεν φταιει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/3/2019 στις 3:50 ΜΜ, mphxths είπε

Δοκιμασε το wps-office.To πακεταρισμα του ειναι λιγο αναχρονιστικο με την εννοια οτι ζηταει παλια πακετα σαν εξαρτησεις , αλλα προσωπικα θεωρω οτι ειναι ο,τι καλυτερο σε office suite στο λινουξ.Το τσιμπας απο εδω.Πολυ καλυτερη συμβατοτητα με microsoft office.Το libreoffice απλα σουταρε το.

Οσον αφορα στο αλλο που ρωτας δεν εχω καποια ιδεα...δεν βλεπει τα xlsx καθολου?σαν να μην υπαρχουν ενω υπαρχουν?Αν αλλαξεις καταληξη στα αρχεια αυτα ?π.χ. απο meleti.xlsx -> meleti.test
Θα το δει το αρχειο το mac?Ειναι θεμα καταληξης δηλ?Αν το xlsx το κανεις pdf?Που ξερεις οτι βλεπει τετοια αρχεια.Κανε μερικα πειραματα για να αποκλεισεις τι δεν φταιει...

σχετικά με το wps-office το εγκατέστησα και στα win και στο linux. εχει γίνει μεγάλη προσπάθεια να είναι σχεδόν ίδιο με το office και όντως ακόμα και στην εμφάνιση έχουν εξαιρετική ομοιότητα. στο linux ωστόσο έχει πολλές ελλείψεις όπως είπες.

εκεί που κόλλησα και δε μπορεσα να βρω λύση όσο κι αν έψαξα είναι στα σύμβολα για το format στα κελιά του spreadsheet οσον αφορά τα νομίσματα. ενώ στα win τα έχει όλα στο linux έχει μόνο την αγγλική λίρα. βρήκα αρκετά links για το μήνυμα που βγάζει στην αρχή σχετικά με το missing fonts αλλά δεν έχω προλάβει να εφαρμόσω κάτι. πιστεύω δε θα έχω πρόβλημα.

τι εννοείς ότι ζητάει εξαρτήσεις; έχεις κάποια πηγή; που έψαξα λίγο δεν υπάρχει άλλο τέτοιο θέμα στο forum για το wps-office.

ευχαριστώ ξανά για τη βοήθεια 

Επεξ/σία από garavos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχετικα με τα missing fonts κανε πρωτα εγκατασταση τις γραμματοσειρες της μικρομαλακης

sudo apt install ttf-mscorefonts-installer

θα τα βρεις στην διαδρομη /usr/share/fonts/truetype/msttcorefonts/

στον ιδιο φακελο πρεπει να εγκαταστησεις τα fonts που λειπουν και τα κατεβαζεις απο δω

http://uploaded.net/file/5kuq220y

και τα κανεις εγκατασταση

cd ~/Downloads
sudo unzip wps_symbol_fonts.zip -d /usr/share/fonts/truetype/msttcorefonts/.
sudo fc-cache -fv

επανεκινηση του wps-office και πες αν δουλεψε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/3/2019 στις 4:51 ΜΜ, gakos1112 είπε

σχετικα με τα missing fonts κανε πρωτα εγκατασταση τις γραμματοσειρες της μικρομαλακης


sudo apt install ttf-mscorefonts-installer

θα τα βρεις στην διαδρομη /usr/share/fonts/truetype/msttcorefonts/

στον ιδιο φακελο πρεπει να εγκαταστησεις τα fonts που λειπουν και τα κατεβαζεις απο δω

http://uploaded.net/file/5kuq220y

και τα κανεις εγκατασταση


cd ~/Downloads
sudo unzip wps_symbol_fonts.zip -d /usr/share/fonts/truetype/msttcorefonts/.
sudo fc-cache -fv

επανεκινηση του wps-office και πες αν δουλεψε.

ακολούθησα ακριβώς τις οδηγίες σου και το μήνυμα με τα missing fonts δεν ξαναβγήκε.  

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...