Προς το περιεχόμενο

linux σε laptop


garavos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σε όλους,

έχω ένα laptop (HP 250 G3, με intel i3, RAM 4GB) και μετά από format σκέφτομαι να βάλω κάποια διανομή linux. Είχα βάλει ubuntu mate αλλά είχα θεματάκια, πχ ο φάκελος  google drive συγχρόνιζε κάποιες φορές- τις περισσότερες όχι, το bluetooth δεν δούλευε, είναι τα 2 βασικά μου προβλήματα.  Δεν έχω εμπειρία με linux γι αυτό δείξτε κατανόηση. 

Η ερώτηση λοιπόν είναι η εξής: μπορείτε να μου προτείνετε κάποια διανομή linux για το συγκεκριμένο laptop;;; ή αν μπορείτε να με παραπέμψετε σε κάποιο άλλο θέμα για βοήθεια.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Επεξ/σία από garavos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα !

Κατ' αρχήν έχει δίκιο ο χρήστης nik0laus που προτείνει το Linux Mint. Έχει καλή φήμη στην αναγνώριση Hardware. Προσωπικά είμαι πιο πολύ φίλος με το Ubuntu / Lubuntu , αλλ'  αυτό δεν έχει μεγάλη σημασία. Εγώ θα έλεγα να βάλεις όποια θέλεις απ' τις πιο γνωστές διανομές (σαν αυτές που αναφέρθηκαν παραπάνω) και μετά να μας ξαναγράψεις εδώ αναφέροντας τι ακριβώς δεν αναγνωρίζει σωστά και γενικά τι προβλήματα έχεις. Ίσως να χρειάζεται να γίνουν κάποιες ρυθμίσεις μετά την εγκατάσταση για να δουλέψουν όλα όπως πρέπει. Να ξέρεις ότι γενικά είναι δύσκολο να βρεις μία διανομή που θα την εγκαταστήσεις και μετά θα δουλέψουν αμέσως όλα σωστά απ' ευθείας.

Στη διάθεσή σου για ο,τι χρειαστείς,

Ο Άσπρος Γάτος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πολύ.

λέω λοιπόν να κατεβάσω αυτό linuxmint-19.1-cinnamon-64bit να το εγκαταστήσω και βλέπουμε... 

Θα επανέλθω με τα αποτελέσματα

Γιώργος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν...

εγκατέστησα την έκδοση όπως είπα παραπάνω... (linuxmint-19.1-cinnamon-64bit)...

από θέμα εγκατάστασης όλα καλά. βρήκαν σχεδόν τα πάντα εκτός από το bluetooth. έβαλα ένα usb bluetooth και έκανα τη δουλειά μου αλλά αυτό του laptop δεν το αναγνωρίζουν. 

ενώ για το dropbox υπάρχει εφαρμογή για το google drive δε βρήκα κάτι. μάλλον θα πρέπει να γίνει μέσω terminal. θα ψάξω πως απλά ελπίζω να συχρονίζει ο φάκελος στο laptop γιατί με το ubuntu mate συνήθως όχι. 

συγκριτικά με το ubuntu mate που είχα δοκιμάσει, το mint πολύ πιο εύκολο στην παραμετροποίση και στις ρυθμίσεις αλλαγές που ήθελα να κάνω για το προσαρμόσω σε αυτό που έχω συνηθίσει. 

Προς στιγμή πολύ ευχαριστημένος και νομίζω δεν έχει σε τίποτα να ζηλέψει από τα windows εκτός από τα γραφικά (που έτσι κι αλλιώς για μένα είναι άνευ σημασίας)

αν υπάρχει κάποια ιδέα για το bluetooth και το google drive θα με γλιτώσει από ψάξιμο και χρόνο.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, gakos1112 είπε

Σε ευχαριστώ πολύ. δουλεψε αμέσως και πολύ εύκολα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως δεν εχω χρονο για το αλλο προβλημα

κανε μια προσπαθεια μονο σου να βρεις το ID της συσκευης με ενα

lsusb | grep Bluetooth 

και μετα βαλε στο ψαχτηρι ουμπουντου η λινουχμιντ και το id

με λιγο διαβασμα κατι θα βρεις

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gakos1112 είπε

δυστυχως δεν εχω χρονο για το αλλο προβλημα

κανε μια προσπαθεια μονο σου να βρεις το ID της συσκευης με ενα


lsusb | grep Bluetooth 

και μετα βαλε στο ψαχτηρι ουμπουντου η λινουχμιντ και το id

με λιγο διαβασμα κατι θα βρεις

ευχαριστώ θα το ψάξω και ελπίζω να βγάλω άκρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έρχεσαι από Windows και θες μια παρόμοια επιφάνεια εργασίας η οποία να μην δείχνει και προιστορική [Mate(mint) γκουχ γκουχ] αλλα μοντέρνα δες το Solus https://getsol.us/solus/about/
Αν πάλι έβγαλες άκρη με το Μιντ και σε βόλεψε κράτα το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, νομίζω η απάντηση σου για το bluetooth βρίσκεται εδώ:

https://askubuntu.com/questions/662608/no-bluetooth-adapters-found

Όταν κατεβάσεις τα αρχεία κ τα αποσυμπιέσεις θα πρέπει με το τερματικό να κατευθυνθείς στο directory που εμπεριέχονται τα αρχεία κ να κάνεις make κ κατόπιν make install. Φαντάζομαι δεν είσαι εξοικιωμένος με το terminal οπότε αν χρειαστείς επιπλέον βοήθεια μας λες!!

Προκαταβολικά μερικά βασικά:

pwd

σου δείχνει σε ποιο directory βρίσκεσαι.

ls

σου δείχνει τα περιεχόμενα που βρίσκονται σε αυτό.

cd όνομα directory

θα σου αλλάξει directory.

 

Επομένως εσύ θα δεις σε ποιο directory είσαι κ μετά με ls που θες να πας. Μπορείς να αλλάζεις directory βήμα βήμα ή να το γράψεις όλο μονομιάς. Αν για παράδειγμα γνωρίζεις ότι κατέβασες το αρχείο στο Downloads μπορείς να κάνεις πχ

 

cd /home/leonidas/Downloads/όνομα directory που εμπεριέχονται αυτά που κατέβασες

Έτσι θα έχεις βρεθεί εκεί που θέλουμε κ από κει κ πέρα κάνεις τρέχεις

./make 

κ μετά

./make install

.

Ελπίζω να βοήθησα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/2/2019 στις 11:26 ΠΜ, leonidas_ είπε

Καλημέρα, νομίζω η απάντηση σου για το bluetooth βρίσκεται εδώ:

https://askubuntu.com/questions/662608/no-bluetooth-adapters-found

Όταν κατεβάσεις τα αρχεία κ τα αποσυμπιέσεις θα πρέπει με το τερματικό να κατευθυνθείς στο directory που εμπεριέχονται τα αρχεία κ να κάνεις make κ κατόπιν make install. Φαντάζομαι δεν είσαι εξοικιωμένος με το terminal οπότε αν χρειαστείς επιπλέον βοήθεια μας λες!!

Προκαταβολικά μερικά βασικά:


pwd

σου δείχνει σε ποιο directory βρίσκεσαι.


ls

σου δείχνει τα περιεχόμενα που βρίσκονται σε αυτό.


cd όνομα directory

θα σου αλλάξει directory.

Επομένως εσύ θα δεις σε ποιο directory είσαι κ μετά με ls που θες να πας. Μπορείς να αλλάζεις directory βήμα βήμα ή να το γράψεις όλο μονομιάς. Αν για παράδειγμα γνωρίζεις ότι κατέβασες το αρχείο στο Downloads μπορείς να κάνεις πχ


cd /home/leonidas/Downloads/όνομα directory που εμπεριέχονται αυτά που κατέβασες

Έτσι θα έχεις βρεθεί εκεί που θέλουμε κ από κει κ πέρα κάνεις τρέχεις


./make 

κ μετά


./make install

.

Ελπίζω να βοήθησα!!

καλησπέρα. ευχαριστώ για τη βοήθεια. δυστυχώς όμως δεν είχα αποτέλεσμα. μετά το "make" μου έβγαλε κάποιο error. παραθέτω παρακάτω τον κώδικα. κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη :-)

 

***@***:~/Downloads/bluetooth/rtbth$ make
make -C /lib/modules/4.15.0-45-generic/build M=/home/***/Downloads/bluetooth/rtbth modules
make[1]: Entering directory '/usr/src/linux-headers-4.15.0-45-generic'
Makefile:975: "Cannot use CONFIG_STACK_VALIDATION=y, please install libelf-dev, libelf-devel or elfutils-libelf-devel"
  CC [M]  /home/***/Downloads/bluetooth/rtbth/rtbth_hlpr_linux.o
/home/***/Downloads/bluetooth/rtbth/rtbth_hlpr_linux.c: In function ‘RtlCopyMemory’:
/home/***/Downloads/bluetooth/rtbth/rtbth_hlpr_linux.c:95:9: warning: cast from pointer to integer of different size [-Wpointer-to-int-cast]
  return (int)memcpy(Destination, Source, Length);//sean wang linux, fix the build warning, type casting
         ^
/home/***/Downloads/bluetooth/rtbth/rtbth_hlpr_linux.c: In function ‘ral_timer_init’:
/home/***/Downloads/bluetooth/rtbth/rtbth_hlpr_linux.c:428:3: error: implicit declaration of function ‘init_timer’; did you mean ‘init_timers’? [-Werror=implicit-function-declaration]
   init_timer(timer);
   ^~~~~~~~~~
   init_timers
/home/***/Downloads/bluetooth/rtbth/rtbth_hlpr_linux.c:430:8: error: ‘struct timer_list’ has no member named ‘data’
   timer->data = (unsigned long)os_timer;
        ^~
/home/***/Downloads/bluetooth/rtbth/rtbth_hlpr_linux.c: In function ‘ral_task_notify_exit’:
/home/***/Downloads/bluetooth/rtbth/rtbth_hlpr_linux.c:557:16: warning: unused variable ‘pOSThread’ [-Wunused-variable]
  RTBT_OS_TASK *pOSThread = (RTBT_OS_TASK *)pTask->pOSThread;
                ^~~~~~~~~
/home/***/Downloads/bluetooth/rtbth/rtbth_hlpr_linux.c: In function ‘ral_task_customize’:
/home/***/Downloads/bluetooth/rtbth/rtbth_hlpr_linux.c:570:16: warning: unused variable ‘pOSTask’ [-Wunused-variable]
  RTBT_OS_TASK *pOSTask = (RTBT_OS_TASK *)pTask->pOSThread;
                ^~~~~~~
cc1: some warnings being treated as errors
scripts/Makefile.build:332: recipe for target '/home/***/Downloads/bluetooth/rtbth/rtbth_hlpr_linux.o' failed
make[2]: *** [/home/***/Downloads/bluetooth/rtbth/rtbth_hlpr_linux.o] Error 1
Makefile:1551: recipe for target '_module_/home/***/Downloads/bluetooth/rtbth' failed
make[1]: *** [_module_/home/***/Downloads/bluetooth/rtbth] Error 2
make[1]: Leaving directory '/usr/src/linux-headers-4.15.0-45-generic'
Makefile:24: recipe for target 'all' failed
make: *** [all] Error 2

 

παρά τα errors έκανα και το install αλλά δεν είχα αποτέλεσμα. 

Επεξ/σία από garavos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρχικά δοκίμασε να εγκαταστήσεις τις εξαρτήσεις που σου ζητάει (με sudo apt-get install) :

Αναφορά σε κείμενο

please install libelf-dev, libelf-devel or elfutils-libelf-devel

Στη συνέχεια δοκίμασε με ./make

 

Edit:

Δοκίμασε τη λύση που προτείνεται εδώ: https://askubuntu.com/questions/756166/rt3290-ralink-driver-in-ubuntu

κ εδώ:https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?f=49&t=172945&start=20

Είναι η ίδια κ φαίνεται να δουλεύει.

Επεξ/σία από leonidas_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το δεύτερο link που έχεις το είχα βρει αλλά δεν είχα αποτέλεσμα. όπως είπα δεν έχω εμπειρία σε linux οπότε μπορεί κ εγώ να μην έκανα κάτι σωστά. το πρώτο link δεν το έχω δοκιμάσει. 

όταν γράφω ./make μου βγάζει ότι γράφω λάθος όνομα φακέλου. έχει σημασία το ./ πριν την εντολή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, garavos είπε

το δεύτερο link που έχεις το είχα βρει αλλά δεν είχα αποτέλεσμα. όπως είπα δεν έχω εμπειρία σε linux οπότε μπορεί κ εγώ να μην έκανα κάτι σωστά. το πρώτο link δεν το έχω δοκιμάσει. 

όταν γράφω ./make μου βγάζει ότι γράφω λάθος όνομα φακέλου. έχει σημασία το ./ πριν την εντολή; 

Πρέπει να πας στον φάκελο που έχεις κατεβάσει τα αρχεία που θες να εγκαταστήσεις, και εκεί να δώσεις την εντολή ./make . Ναι έχει τεράστια σημασία, και από ότι είδα στο log σου εσύ δεν έβαλες το ./ . 

Στο command line κάθε χαρακτήρας έχει σημασία και πρέπει να πληκτρολογείς ΑΚΡΙΒΩΣ τις εντολές που σου λένε. Αλλιώς παράτα το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...