Προς το περιεχόμενο

Sigma 18-35mm f1.8 (Canon), αξίζει ή όχι?


mitsuyoshi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Προσπαθώντας να ξεκινήσω το χτίσιμο του εξοπλισμού μου, σκέφτηκα πως ακρετά καλή κατεύθυνση είναι ένας φακός.

Αυτή τη στιγμή έχω μια 1300D, αλλά δεν αγοράζω με γνώμονα αυτήν, μιας και αργά ή γρήγορα θα αναβαθμιστεί.

Διάβασα σε πολλά site όπως και σε πολλα video στο YouTube ότι ο 18-35mm f1.8 της Sigma παίζει και να είναι από τις καλύτερες επιλογές για φακό κάτω από 750$.

Είδα όμως ότι πάρα πολλοί είχαν περιστασιακά θέματα με το focus και το sharpness της εικόνας.

Θέλω λοιπόν να ρωτήσω αν γνωρίζετε κάτι επί του θέματος ή αν είστε κάτοχοι του φακού, ποια είναι η μέχρι τώρα εμπειρία σας.

 

Να σημειωθεί ότι με ενδιαφέρει εξίσου φωτογραφία και βίντεο, και κοιτάω για φακούς με σταθερό f. Επίσης, δεν έχω βλέψεις για full frame bodies.

Ευχαριστώ.

 

edit: Sorry, αν υπάρχει παρόμοιο topic, δε βρήκα κάτι.

Επεξ/σία από mitsuyoshi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κορυφαιος φακος αλλα σε dslr θες το ειδικο μηχανημα tuning για να ρυθμισεις το microfocus adjust στα διαφορα εστιακα μηκη... (Sigma USB Lens Dock)

Λογω πολυ μεγαλης τιμης 600+ ισως ειναι καλυτερο να αγορασεις ξεχωριστα εναν 24mm f1.8 και 35αρη f1.8

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, afterhours είπε

Λογω πολυ μεγαλης τιμης 600+ ισως ειναι καλυτερο να αγορασεις ξεχωριστα εναν 24mm f1.8 και 35αρη f1.8

Με πόσα παίρνει και τους 2 παραπάνω που λες;;

Άσε που (τουλάχιστον Ελλάδα, δε ξέρω γενικά αν βγαίνουν) βρίσκω μόνο 28mm 1.8 για canon και σε 35άρι 1.8 δε βρίσκω κανέναν πέραν των ακριβών tamron/sigma art.

Και με τον 18 - 35 της sigma έχει και μεγαλύτερο εύρος και καλή ποιότητα.

Από εμένα, αν όντως δεν σκέφτεται για FF και είναι σίγουρος ότι δε θα το θελήσει και στο μέλλον, βρίσκω πολύ καλή επιλογή τον φακό αυτό (με την ελπίδα ότι δε θα παρουσιάσει κανένα θέμα με focus/sharpness κλπ... δεν ήξερα ότι έχει παρουσιάσει και πρόβλημα στο sharpness.... γιατί εντάξει, το focus το φερνεις με το usb dock όπως είπε ο afterhours από πάνω.. αν έχει θέμα sharpness θα πρέπει να τρέχεις στέλνοντας για σερβις κλπ)

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω επειδη παιζω μπαλα σε sony συστημα δεν ειναι ιδιατερα ακριβοι... (Sony AMount)

Φανταζομαι σε κανον θα παιζουν παρομοιες τιμες (δεν γνωριζω βεβαια καλα απο canon οικοσυστημα)

Τον  Sony  35mm f1.8 που ειναι ξυραφι τον πηρα αν θυμαμαι μεταχειρισμενο (σαν καινουργιο) στα 120ευρω

Ο 24αρης ο Sigma f1.8 δεν τον αγορασα ακομα αλλα τον ειχα δει καποια στιγμη στα 250 ή λιγο παραπανω σε ευρω

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, afterhours είπε

Εγω επειδη παιζω μπαλα σε sony συστημα δεν ειναι ιδιατερα ακριβοι... (Sony AMount)

 

Στην Canon τουλάχιστον αυτή τη στιγμή και από Ελλάδα, δε βλέπω κάτι σε 1.8 πέραν τον παρακάτω:

https://www.skroutz.gr/c/591/fakoi-fotografikwn-mhxanwn/f/597679_597691/statheris-estiakis-apostasis-Canon-EF.html?custom_range[4040][max]=1.8&custom_range[4040][min]=1.8&order_by=pricevat&order_dir=asc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον βρίσκει από έξω 450 περίπου (e-infin) αλλα και πάλι είναι αρκετά + ότι θα χρειαστεί και άλλα για έναν πάλι 1.8 αλλά πιο ευρυγώνιο.

Έχει και τον sigma στο e-infin, τον 30αρη 1.4 (όχι art) αλλά όχι διαθέσιμο και σε τιμή 350.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντως μου κανει εντυπωση οτι δεν βγαζει η Canon εναν φακο κροπ καλυψης 35 1.8 οπως η νικον και η σονυ για τα apsc σωματα της.... τετοιου ειδους φακοι εχουν πουλησει τρελα και ευλογο.... μαλλον η κανον ηθελε να σπρωξει τους πελατες σε canon full frame που βλεπω τον 50αρη 1.8 σε λογικη τιμη

Για τον 24αρη Sigma που εγραψα πριν βγαινει και σε EF και σε νικον και σονυ μοντουρα ...ειναι το μοντελο SIGMA EX 24mm f1.8 DG MACRO....δεν ειναι ΑΡΤ ειναι πιο παλιο μοντελο γι αυτο και τον βρισκει καποιος σε καλη τιμη (αλλα ομως καλυπτει αισθητηρα FF)

EDIT Τωρα ειδα εναν Υονγκουο 35 f2...o οποιος πρεπει να ειναι λιγο κινεζιλα.

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, afterhours είπε

Παντως μου κανει εντυπωση δεν βγαζει η Canon εναν φακο κροπ καλυψης 35 1.8 οπως η νικον και η σονυ.... τετοιου ειδους φακου εχουν πουλησει τρελα και ευλογο.... μαλλον η κανον ηθελε να σπρωξει τους πελατες σε canon full frame που βλεπω τον 50αρη 1.8 σε λογικη τιμη

Ναι, δεν έχει τέτοιους και οι crop prime της που είναι οικονομικοί είναι 2.8. To καλό που έχει  ο 24mm της είναι ότι είναι πολύ μικρός, ελαφρύς και οικονομικός και σου δίνει ένα στο περίπου 35mm σε ff κάτι που σε nikon για prime θέλουμε αρκετά παραπάνω μιας και από 20-30mm βγάζει μόνο FF primes που κοστίζουν πάνω από 500, αλλιώς sigma (όχι art) με λιγότερα χρήματα αλλά και πάλι όχι 150-250 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου αρεσουν και εμενα οι pancake φακοι (Canon 40αρης) ειδικα οταν δεν χρειαζεσαι κατω απο 2.8 μπορει να κανεις παπαδες φανταζομαι αν εισαι σχεδιαστης φακων....

Και ο 22αρης Φ2 φαινεται φοβερος αλλα ειναι για EFM

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. 

Για ff δεν το σκέφτομαι σε άμεσο διάστημα. Πριν λίγο καιρό αγόρασα την πρώτη dslr, επομένως μέχρι να μπορώ να αξιοποιήσω στο έπακρο ένα ff body, θα περάσει καιρός. 

Ψιλοκολαω στον συγκεκριμένο φακό γιατί είναι από ότι έχω δει ο μόνος ζοομ με 1.8 σε apsc κάτω από χιλιάρικο. 

Μιας και είναι γνωστά τα θέματά του, πιστεύετε ότι αξίζει εν τέλει έστω και μεταχειρισμένος? 

Τον έχει στο adorama 550€

Επίσης, γνωρίζετε αν κάποιο μαγαζί στην Αθήνα κάνει το calibration για να μην παίρνω τσάμπα και το Dock? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λογικά ο Τσακναριδης το κάνει το calibration. Με τι κόστος δε ξέρω.

Ίσως από εδώ ή και σε καμία ομάδα στο fb αν ζητήσεις εξυπηρετηση από κάποιον που το έχει, να στο κάνει.

Δες και κανα βίντεο στο YouTube για το πως γίνεται η διαδικασία να έχεις μια εικόνα.

https://youtu.be/dpkDJhiid8c

Επεξ/σία από stratigos24
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, afterhours είπε

Στα 550 με το ντοκ αν ειναι καινουργιος ειναι καλη τιμη/λογικη τιμη

Καινούριος ξεκινάει από 689 και θέλει 3-4 εβδομάδες μέχρι να τον φέρουν. Ετοιμοπαράδοτος παίζει στα 770+ και εννοείται χωρίς dock.

Το dock νομίζω έχει κάνα 50άρι.

Παράλειψη στο προηγούμενο ποστ ότι τα 550 του adorama είναι σε μεταχειρισμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι αυτο εννουσα αν ειναι σε καλη κατασταση μερικα μεταχειρισμενα τα πουλανε like new τοτε ειναι καλη τιμη.... αμα ειναι μεσα στις γρατσουνιες κλπ προφανως και δεν θα το τσεκαρες καν. Για σονυ amount που χρησιμοποιω εγω τον βλεπω στα 640 με τα μεταφορικα μεταχειρισμενο κουτατο

Εγω ηδη εχω προγραμματισει αγορα sigma 24mm  f1.8 μιας και εχω ηδη 35αρη 1.8 οποτε αυτος ο φακος θα παραμεινει ονειρο μαλλον χαχα.Περιμενω να τον βρω μεταχειρισμενο σε καλη τιμη για τσιμπημα...τον βλεπω στα 380 καινουργιο (ειναι full frame φακος)

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...