Προς το περιεχόμενο

Φακός για nikon d3300


ταμτακος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορείτε να μου υποδείξετε ένα φακό για τη d3300? Να είναι καλύτερος απ τον κιτ, όχι πολύ ακριβός. Δεν γνωρίζω καλά τις κατηγορίες των φακών, θέλω να είναι για όλα τις χρησεις. Με μια σύντομη έρευνα είδα ότι αυτός έχει καλές κριτικές https://www.skroutz.gr/s/1796228/Nikon-AF-S-DX-Nikkor-35mm-f-1-8G.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, ταμτακος είπε

Μπορείτε να μου υποδείξετε ένα φακό για τη d3300? Να είναι καλύτερος απ τον κιτ, όχι πολύ ακριβός. Δεν γνωρίζω καλά τις κατηγορίες των φακών, θέλω να είναι για όλα τις χρησεις. Με μια σύντομη έρευνα είδα ότι αυτός έχει καλές κριτικές https://www.skroutz.gr/s/1796228/Nikon-AF-S-DX-Nikkor-35mm-f-1-8G.html

   Για όλες τις χρήσεις ........ ο 18 55 δεν είναι κακός φακός ...... η δε 3300 έχει το προνόμιο να μπορεί να συνεργαστεί με πολλούς χρονολογικά προς τα πίσω φακούς της εταιρείας . Αυτό που θα έλεγα είναι να εξαντλήσετε τα όρια του κιτ φακού κάτι που θα σας δώσει , μέσα από τις όποιες αδυναμίες , μια πιο ξεκάθαρη εικόνα για το τι ακριβώς σας καλύπτει , τι ακριβώς χρειάζεστε . 

  Καλό βράδυ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ταμτακος είπε

Μπορείτε να μου υποδείξετε ένα φακό για τη d3300? Να είναι καλύτερος απ τον κιτ, όχι πολύ ακριβός. Δεν γνωρίζω καλά τις κατηγορίες των φακών, θέλω να είναι για όλα τις χρησεις. Με μια σύντομη έρευνα είδα ότι αυτός έχει καλές κριτικές https://www.skroutz.gr/s/1796228/Nikon-AF-S-DX-Nikkor-35mm-f-1-8G.html

θα σου προτεινα το σιγμα 17 50.ευρυγωνιος με 2,8 και ιδανικος για πορτραιτα με ενα ωραιο μποκε.στα μετχ απο 170 με 200 τον βρισκεις.τωρα αν δεν μπορεις παλι τοσα και αυτος που πες ειναι καλη λυση.
παντως αν βαλεις τον 17 αρη δεν θα σου ρχεται να τον ξαναβγαλεις.εκτος αν θες υπερευρυγωνιο,η τηλεφακο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

βασικα πιο πολυ τοπια φωτογραφιζω,οχι πορτρετα...ο σιγμα ειναι καλος για τοπια?

Επεξ/σία από ταμτακος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω τον sigma. Αρκετά καλός για τα χρήματα που ζητάει. Πρόσεξε μόνο μην έχεις πρόβλημα με back/front focus (είτε με τον 17-50, είτε με τον 35 γιατί έχουν μεγάλο διάφραγμα) , κάτι που δε διορθώνεται στη μηχανή σου. Εγώ χρειάστηκε να ρυθμίσω το micro adjustment στη μηχανή μου για να λύσω το πρόβλημα του focus.

Αν θέλεις αρκετά wide πλάνα, ένας nikon 10-20, ένας sigma 10-20, tokina 11-16. Αλλά ανεβαίνουν σε τιμή κάπως.

Για τοπία θα είσαι οκ και με τον sigma αν εισαι οκ με τα wide 17mm του (25.5mm σε full frame εν αντιθέση των 27mm σε full frame που σου δείνει στο 18 ο φακός σου τώρα) γιατί και θέμα να έχεις, τοπία συνήθως δε βγάζεις με μεγάλα f οπότε δε θα έχεις πρόβλημα..  (που και στο 2.8 και με πρόβλημα να έχεις, στα τοπία δε θα φαίνεται, αν θες να βγάλεις κάτι χεράτο με 2.8 σε πιο χαμηλό φωτισμό), απλά αν τον επιλέξεις και για το ότι είναι πιο φωτεινός και για καμιά λήψη παραπάνω σε μεγαλύτερα mm μιας και είναι πιο all arround φακός, μπορεί να έχεις θεματάκι στο focus σε ανοιχτά διαφράγματα.

Επεξ/σία από stratigos24
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως ανέφεραν και οι προηγούμενοι, νομίζω ότι ο sigma 17-50 2.8 είναι πολύ καλή επιλογή. Τον έχω και εγώ και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Επίσης είναι ένας φακός που θα τον κρατήσεις αν αποφασίσεις να αλλάξεις σώμα πχ nikon D5300 ή D7100. Αν θες μεγάλο ζουμ, μετά πας σε 18-105 ή 18-140 που είναι καλοί για τα λεφτά τους. 

Επεξ/σία από hunter2000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 14/2/2019 στις 1:07 ΠΜ, ταμτακος είπε

βασικα πιο πολυ τοπια φωτογραφιζω,οχι πορτρετα...ο σιγμα ειναι καλος για τοπια?

Για τοπία, πάρε πιο ευρυγώνιο. Το νικον 10-20 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ταμτακος είπε

τον νικκορ 35 mm αγορασα

Καλός φακός, αλλά σίγουρα όχι ο ιδανικός για τοπία. Ο συγκεκριμένος φακός σε Nikon crop (35mm x 1.5 = 52.5mm) "βλέπει" περίπου όσα το μάτι σου. Θεωρώ ότι θα σε δυσκολέψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, ταμτακος είπε

ξερετε αν υπαρχει τροπος να αλλαξω το aspect ratio στην d3300?για να τραβαω σε  16:9

δεν ξερει κανεις?

δεν θελω να κανω κροπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, ταμτακος είπε

ξερετε αν υπαρχει τροπος να αλλαξω το aspect ratio στην d3300?για να τραβαω σε  16:9

Οχι δε γινεται

σε ολες τις dslr ειναι 3:2 δηλαδη ακριβως το μεγεθος του σενσορα οποτε πρεπει να κανεις κροπ

γιατι θες να το αλλαξεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

27 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Οχι δε γινεται

σε ολες τις dslr ειναι 3:2 δηλαδη ακριβως το μεγεθος του σενσορα οποτε πρεπει να κανεις κροπ

γιατι θες να το αλλαξεις?

εχω συνηθισει χρονια σε 16 9 αναλογια και καπως μου φαινεται περιεργο το 3 2

με κροπ δεν χανεις σε ποιοτητα?

Επεξ/σία από ταμτακος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...