Προς το περιεχόμενο

Βουλωμένο μελάνι


Lanike71

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα μελάνι που δεν εκτυπώνει καλά. Συγκεκριμένα, άφηνε παράλληλες κενές γραμμές. Έκανα 2-3 φορές βαθύ καθαρισμό και διορθώθηκαν το magenta και κίτρινο. Το κυανό, τυπώνει όποτε θέλει.

Υπάρχει λόγος για αυτό; Υπάρχει λύση; Λυπάμαι να το πετάξω κιόλας, μόλις το γέμισα με τον οδηγό του @papoys1.

Είναι το CL 541, αν έχει σημασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Lanike71 είπε

Έχω ένα μελάνι που δεν εκτυπώνει καλά. Συγκεκριμένα, άφηνε παράλληλες κενές γραμμές. Έκανα 2-3 φορές βαθύ καθαρισμό και διορθώθηκαν το magenta και κίτρινο. Το κυανό, τυπώνει όποτε θέλει.

Υπάρχει λόγος για αυτό; Υπάρχει λύση; Λυπάμαι να το πετάξω κιόλας, μόλις το γέμισα με τον οδηγό του @papoys1.

Είναι το CL 541, αν έχει σημασία.

προφανώς δεν το γέμισες σωστά και σου σου εγκλωβίστηκαν φυσαλίδες 

αέρα μέσα και γιαυτό σου μια τυπώνει και μια όχι

αυτό που μπορείς να κάνεις είναι συνεχείς καθαρισμούς και  να συμπληρώνεις μελάνι κάθε

τόσο μέχρι να φύγουν οι φυσαλίδες ή με κάποιο τρόπο να το φυσήξεις από την επάνω μεριά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nik veriotis είπε

προφανώς δεν το γέμισες σωστά και σου σου εγκλωβίστηκαν φυσαλίδες 

αέρα μέσα και γιαυτό σου μια τυπώνει και μια όχι

αυτό που μπορείς να κάνεις είναι συνεχείς καθαρισμούς και  να συμπληρώνεις μελάνι κάθε

τόσο μέχρι να φύγουν οι φυσαλίδες ή με κάποιο τρόπο να το φυσήξεις από την επάνω μεριά

Δεν έκανα κάτι διαφορετικό απ' ότι στα άλλα δύο χρώματα.

Τέλος πάντων, θα ξαναδοκιμάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Lanike71 είπε

Δεν έκανα κάτι διαφορετικό απ' ότι στα άλλα δύο χρώματα.

Τέλος πάντων, θα ξαναδοκιμάσω.

Και εμένα μου τυχαίνει καμιά φορά αλλά άκου τι να κάνεις.

Βγάλε το αυτοκόλητο καθάρισε καλά με μωρομάντηλο και φύσα με δύναμη στην τρύπα του μπλέ ή όποιου άλλου δεν τυπώνει μετά από γέμισμα.Έτσι βγαίνει ο αέρας μαζί με λίγο χρώμα από την κάτω μεριά της κεφαλής. Καθαρίζεις καλά μετά με στεγνή χαρτοπετσέτα και είσαι εντάξει.

Παλιά με τα μικρά είχα και εγώ συχνά αυτό το πρόβλημα και μπορεί να το έβγαζα και δύο φορές να κάνω αυτή τι διαδικασία. Από τότε που πήρα συμβατό xl που χωράει 5-6 ml από το κάθε χρώμα δεν το αφήνω ποτέ να αδειάσει.Κάθε τόσο βάζω από 2-3 ml (ποτέ όμως να μην το υπερχειλίζεις) και έτσι δεν χρειάζεται αποσυμπίεση.Κάθεται σιγά - σιγά το νέο μελάνι μόνο του μέχρι να τελειώσει το προηγούμενο.

Και όπως λέω στο βιντεάκι με φωτογραφία κάπου προς το τέλος.Το μελάνι στην πάνω πλευρά έχει κάτι αυλακάκια από τις τρύπες προς τα πάνω ή προς τα κάτω και στην άκρη μικρές λακουβίτσες.Ποτέ να μην καλύπτεις με την ταινία και τις τρυπίτσες (δες φωτογραφία στο βίντεο που ανέβασα) γιατί από εκεί μπαίνει αέρας και μέσα από τα αυλάκια γίνεται η αποσυμπέση και έτσι το χρώμα κατεβαίνει προς την κεφαλή.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...