Προς το περιεχόμενο

Φίλτρο για φακο nikkor 18-105


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Φίλτρο για τι πράγμα; τα πολωτικά χρειάζονται το καλοκαίρι όταν έχει πολύ έντονο φως, για να κόβει τις υπέρυθρες για προστασία του αισθητήρα δεν νομίζω ότι χρειάζεται. Εγώ έχω πάρει ένα τζάμι προστασίας του φακού.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ρωτάς αν "αξίζει" υποθέτω θα μιλάς για UV / προστατευτικό.

Για 'μένα όχι, δεν αξίζει. Τουλάχιστον όχι για φακό των 200-300. Αν είχες κάποιον πιο ακριβό φακό θα το 'βλεπα αλλιώς, σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/2/2019 στις 2:46 ΜΜ, hunter2000 είπε

Φίλτρο για τι πράγμα; τα πολωτικά χρειάζονται το καλοκαίρι όταν έχει πολύ έντονο φως, για να κόβει τις υπέρυθρες για προστασία του αισθητήρα δεν νομίζω ότι χρειάζεται. Εγώ έχω πάρει ένα τζάμι προστασίας του φακού.  

 

Στις 15/2/2019 στις 10:15 ΜΜ, Haldol είπε

Για να ρωτάς αν "αξίζει" υποθέτω θα μιλάς για UV / προστατευτικό.

Για 'μένα όχι, δεν αξίζει. Τουλάχιστον όχι για φακό των 200-300. Αν είχες κάποιον πιο ακριβό φακό θα το 'βλεπα αλλιώς, σίγουρα.

Τζαμί προστασίας που μπορώ να βρω? Κάτι οικονομικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ψάξεις στο σκρουτζ ανάλογα με την διάμετρο του φακού θα βρεις αρκετά, εμένα με έχει σώσει μια φορά. Τα hoya είναι πολύ καλά αλλά ακριβά, τώρα για οικονομικό ότι σου βγάλει, ρώτα και στα μαγαζιά με τα φωτογραφικά στο κέντρο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, hunter2000 είπε

Αν ψάξεις στο σκρουτζ ανάλογα με την διάμετρο του φακού θα βρεις αρκετά, εμένα με έχει σώσει μια φορά. Τα hoya είναι πολύ καλά αλλά ακριβά, τώρα για οικονομικό ότι σου βγάλει, ρώτα και στα μαγαζιά με τα φωτογραφικά στο κέντρο 

Αυτον τον φακο εχω

https://www.skroutz.gr/s/1796552/Nikon-AF-S-DX-Nikkor-18-105mm-f-3-5-5-6G-ED-VR.html#specs

Μπορω να βαλω αυτο το φιλτρο? ταιριαζουν ετσι?

https://www.akalavrentzos.gr/φιλτρα-φακων/φιλτρα-uv/braun-blueline-uv-67mm.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/2/2019 στις 2:46 ΜΜ, hunter2000 είπε

Φίλτρο για τι πράγμα; τα πολωτικά χρειάζονται το καλοκαίρι όταν έχει πολύ έντονο φως, για να κόβει τις υπέρυθρες για προστασία του αισθητήρα δεν νομίζω ότι χρειάζεται. Εγώ έχω πάρει ένα τζάμι προστασίας του φακού.  

τι να παθαίνει ο αισητηρας απο το πολυ φως. απλα τιποτε. τα πολωτικα ειναι για αλλη δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/2/2019 στις 10:06 ΠΜ, maik42 είπε

τι να παθαίνει ο αισητηρας απο το πολυ φως. απλα τιποτε. τα πολωτικα ειναι για αλλη δουλεια.

Αυτό ακριβός λέω. 

Στις 17/2/2019 στις 9:03 ΜΜ, eidikos33 είπε

θα σου έλεγα αυτό, τα hoya είναι κορυφαία, είναι απλό τζάμι προστασίας όχι για να κόβει τις υπέρυθρες. https://www.photoagora.gr/filtra/protective-filters/hoya-protector-pro1-digital-series-67.html

 

Επεξ/σία από hunter2000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...