Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για αγορα zoom φακου.


theonirvana

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια!

Εχω την Canon 1300D εδω και 9 μηνες μαζι με τον κιτ φακο 18-55(οχι τον IS) και τον 50mm 1.8 STM. Θα ηθελα να αναβαθμισω τον κιτ φακο καθως ειναι αρκετα σκοτεινος και το βραδυ δεν βολευει πολυ + οτι δεν εχει σταθεροποιηση.

Μετα απο αρκετο διαβασμα και εχοντας δει βιντεο στο youtube, εχω καταληξει στον Sigma 17-50 καθως εχει σταθερο aperture 2.8.Ο αντιστοιχος της tamron δεν με ενθουσιασε και αυτος της canon ξεφευγει πολυ σε τιμη.

Αξιζει σαν φακος? Η τιμη ειναι περιπου στα 320 ευρω Ελλαδα.

Στο e-infin ειναι αρκετα πιο φθηνος.αξιζει να τον παρω απο εκει? πρεπει να προσεξω κατι?

Εχετε να προτεινετε κατι αλλο?

Ευχαριστω πολυ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην προτιμήσεις να πάρεις από το e-infin τον 17-50 sigma γιατί έχουν αναφερθεί προβλήματα με το focus σε κάποιους παλαιότερα, μη σου τύχει κανένας τέτοιος και ψάχνεσαι με διόρθωση/αντικατάσταση από έξω. Τον έχω στην d7100 σαν βασικό φακό μου και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Aπό όσο είδα, στα mediamarkt τον έχουν 300 ευρώ για canon mount, ήμουν χθές στο κατάστημα της Aργυρούπολης και το είδα.

Έχε στο νου σου όμως ότι μπορεί ο φακός (και ο κάθε φακός 2.8, 1.8, 1.4) να χρειαστεί calibration για να έχεις σωστό focus και calibration στη μηχανή σου δε γίνεται.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tinapo είπε

Αυτός ήταν ο λόγος που προτίμησα τον canon 17-55 f2.8  για να αποφύγω διαδικασίες calibration

Η sigma έχει και ειδικό usb dock για τους φακούς της

Αποκλείεται ένας canon να θέλει calibration;

Ο sigma 17-50 δεν υποστηρίζεται από το usb dock της sigma.

1 ώρα πριν, theonirvana είπε

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.

Μπορειτε να μου εξηγησετε λιγο τι ειναι ακριβως το calibration?

https://www.teachme.gr/kalimbrarisma-fakon/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...