Προς το περιεχόμενο

Αγορά 3D printer


tsukamoto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω έναν 3D printer. Είμαι όμως λίγο άσχετος με το θέμα. Έχω δουλέψει μηχανήματα όπως plotter κοπής και εκτύπωσης αυτοκόλλητων και μηχάνημα κοπής pvc αλλά με το 3D δεν έχω ξανασχοληθεί. Είναι για χόμπι οπότε δεν ψάχνω κάτι ακριβό μέχρι 600 ευρώ. Μπορεί να μου πει κάποιος τι θα πρέπει να κοιτάξω και να προσέξω για την σωστή επιλογή; Επίσης αν έχετε κάποιο μαγαζί να προτείνετε. Έχω δει μερικούς 3D printers στο grobotronics.gr και είναι στο εύρος των τιμών που ψάχνω, ξέρει κανείς αν είναι καλοί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω πάρει τον ποιο φθηνό που υπήρχε στην αγορά πριν ένα εξάμηνο (anet a8), χωρίς να έχω ξαναδεί από κοντά 3d printer, τώρα είμαι στο 7ο καρούλι φιλαμεντ, έχω κάνει εκτυπώσεις που λες πως βγήκε έτσι γα.ω αλλά έχω κάνει και εκτυπώσεις που έμεινα άναυδος. Από λεφτά δεν έχω ρίξει κάτι ιδιαίτερο ένα 20αρι με το ζόρι για ανταλλακτικά αλλά αυτό που μου έλειψε ήταν το auto-bed-leveling. Επίσης μην έχεις στο μυαλό σου ότι σήμερα θα πάρεις, αύριο θα βγάζεις αυτά που χρειάζεσαι με την πρώτη. Θα χρειαστεί να μάθεις και τις ρυθμίσεις αλλά και τα quirks του μηχανήματος που θα πάρεις, Επίσης για abs το enclosure είναι must αλλά αυτό το φτιάχνεις και μόνος σου αν θέλεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω έναν Wanhao Duplicator i3 v2.1 από Ελλάδα. Στο group στο facebook 3D Printing Greece όμως που μπήκα, γράφουν εγκωμιαστικά σχόλια για τον CR-10s και για τον Ender3.

Πάντως, είναι πολύ ωραίο χόμπι. Και ο i3 μια χαρά είναι, το μόνο που του έβαλα παραπάνω είναι ένα full metal hot end για καλύτερη εξώθηση του υλικού, και αυτό που θέλω να βάλω μελλοντικά είναι ένας αισθητήρας να ευθυγραμμίζει αυτόματα το bed γιατί ποτέ δεν πετυχαίνω το bed level!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβα κάποιους όρους γιατί όπως είπα είμαι άσχετος με το θέμα αλλά απότι κατάλαβα μπορείς να αναβαθμίζεις κάποια κομμάτια και να προσθέτεις πράγματα. Καλό αυτό. Έριξα επίσης και μια ματιά στα μηχανήματα που μου προτείνατε... αυτό που δεν ξέρω είναι τι να προσέξω... κάποιες μονάδες όπως η ταχύτητα ή κάτι ανάλογο με την ανάλυση dpi στους εκτυπωτές χαρτιού. Υπάρχει κάτι ανάλογο και στους 3d;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την ανάλυση μέχρι ενός σημείου την "φτιάχνεις" εσύ με το nozzle που θα του φορέσεις. Η ταχύτητα παίζει ρόλο αλλά όχι τόσο σημαντικό π.χ.μια εκτύπωση που έχω ανοιχτή με layer height 0.07mm και print speed 51mm/s θέλει 1 ωρα και 5 λεπτά. με το ίδιο layer height σε print speed 70mm/s θέλει 51 λεπτά. Ενώ με layer height 0.2mm και print speed 51mm/s θέλει 25 λεπτά.

 

Ψάξε λίγο τι ζητάς σε μέγεθος και τιμή (να ξέρεις οτι όσο ανεβαίνεις σε μέγεθος κατεβαίνεις σε ποιότητα)

Θα αναγκαστείς να μάθεις την ορολογία και έχεις αρκετό πειραματισμό μπροστά σου αλλά έχει την πλάκα του. Το θετικό της υπόθεσης είναι οτι θα μάθεις καλό 3d σχέδιο αν δεν γνωρίζεις ήδη

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tsukamoto είπε

Δεν κατάλαβα κάποιους όρους γιατί όπως είπα είμαι άσχετος με το θέμα αλλά απότι κατάλαβα μπορείς να αναβαθμίζεις κάποια κομμάτια και να προσθέτεις πράγματα. Καλό αυτό. Έριξα επίσης και μια ματιά στα μηχανήματα που μου προτείνατε... αυτό που δεν ξέρω είναι τι να προσέξω... κάποιες μονάδες όπως η ταχύτητα ή κάτι ανάλογο με την ανάλυση dpi στους εκτυπωτές χαρτιού. Υπάρχει κάτι ανάλογο και στους 3d;

Για εμένα, αυτό που πρέπει να δεις σαν αρχάριος είναι να τον έχουν αρκετοί, να έχει μια κοινότητα χρηστών που θα σε βοηθήσει, και ανταλλακτικά κλπ, μην παλεύεις μόνος σου! 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη το μπατζετ ειναι το ποιο σημαντικο ξεκινας απο κει,μετα το υλικο κατασκευης και η επιφανεια εκτυπωσης που θελεις

επισης πολυ σημαντικο αφου εχεις ασχοληθει με αλλα παρεμφερη αντικειμενα,πιανουν τα χερια σου εν ολιγοις πολυ σημαντικο

υπαρχει ενα θεμα ποιο πανω 3d printing community οπου γραφει πολυς κοσμος ....μπορεις να μεταφερεις το ερωτημα σου και εκει

στο facebook επισης υπαρχουν παρα πολλα φορουμ συζητησεων

επειδη υπαρχουν πολλοι τυποι πριντερ σαν κατασκευες αλλες στιβαρες αλλες οχι λογω υλικων κατασκευης ...για μενα κοιτας να ειναι η βαση του αλλουμινιο

ειτε ειναι prusa style ειτε ειναι hypercube style η οτι αλλο......κανε την ερευνα σου και εδω ειμαστε να απαντησουμε οσο μπορουμε σε επιπλεον ερωτησεις που θα

εχεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι και να πάρεις, θέλει διάβασμα και "σκαλισμα" για να τυπωνεις καλά. Δεν ειναι plug and play (διστυχως). Απο εκεί και πέρα, μπορείς να διαθέσεις πολύ λιγότερα απο αυτά που σκέφτεσαι και να έχεις τα ίδια αποτελέσματα με κάτι ακριβό. Πχ με ender 3 μπορείς να ξεκινήσεις και να εχεις και υποστήριξη απο πολλους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως αν γυρνούσα τον χρόνο πίσω, θα αγόραζα origina Prusa i3.

Καλό το μεγάλο bed (CR-10), αλλά στην τελική με τα λεφτά που έριξα σε ανταλλακτικά και δοκιμές , με τον Prusa είσαι ready to print με ποιοτικό hardware out of the box και με αντικειμενικά δυνατό community.

Μπορεί να είναι 20x20x20 αλλά σπάνια τελικά εγώ προσωπικά χρησιμοποίησα τα 30x30x40 του Creality.

Αν σε παίρνει το budget σου, για εμένα είναι μονόδρομος και αυτόν προτείνω σε όποιον με ρωτάει (μέχρι semi professional πολ.μηχανικούς - 3d designers για prototyping etc.)

Επεξ/σία από tsakfot
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...