Προς το περιεχόμενο

ΠΟΙΟΝ ΦΑΚΟ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΩ?


andreas97e

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόκειται να ξεκινησω να φωτογραφιζω γαμους και μου προτειναν να αγορασω τον sigma 24-70 2.8 Ωστόσο σκέφτομαι και τον tamron 24-70 2.8. Δεν εχω full frame μηχανη αλλα σκεφτομαι να αγορασω πληρους καδρου φακους ωστε να τους εχω και μετα αναβαθμισης εξοπλισου. Βρίσκομαι αναμεσα σε αυτους τους φακους θα μπορουσατε να μου προτείνετε ποιον να επιλεξω αναμεσα στους δυο και γιατι? Εχετε και αλλους φακους να μου προτείνετε?? 
Το bugdet ειναι καπως περιορισμένο αλλα θα δώσω αρκετα χρήματα. Προς το παρον εχω την d7500

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Ο ταμρον ειναι ο καλυτερος

τι μπατζετ εχεις?

Επειδη προκειται για δουλειά θα δωσω ενα ποσό ικανοποιητικο δηλαδη σκεφτομαι γυρω στο 800αρι, + - 100 υποθςτω δηλαδη , για της νικον φακους δεν με παιρνει .Θ α μπορουσα ομως να εστιασω και σε σταθερους φακους με διαφορετικα μηκη? εννοω να παρω 2 σταθερους αντι για αυτον τον φακο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, andreas97e είπε

Επειδη προκειται για δουλειά θα δωσω ενα ποσό ικανοποιητικο δηλαδη σκεφτομαι γυρω στο 800αρι, + - 100 υποθςτω δηλαδη , για της νικον φακους δεν με παιρνει .Θ α μπορουσα ομως να εστιασω και σε σταθερους φακους με διαφορετικα μηκη? εννοω να παρω 2 σταθερους αντι για αυτον τον φακο?

Για γαμο θες zoom

οποτε ο 24-70 ειναι η καλυτερη επιλογη.

απλα αποφασισε αν θες καινουριο η μεταχειρισμενο και αν θες απο ελλαδα η απ εξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Για γαμο θες zoom

οποτε ο 24-70 ειναι η καλυτερη επιλογη.

απλα αποφασισε αν θες καινουριο η μεταχειρισμενο και αν θες απο ελλαδα η απ εξω

επειδη εχω ξαναδουλεψει σε γαμους αλλα οχι με δικο μου εξοπλισμο γνωριζω οτι ο φακος θα με καλυψει σιγουρα. Ωστοσο να σε ρωτησω πιστευεις οτι ο ταμρον ειναι ο καλυτερος? και γενικα λεω να παρω απο εξωτερικο γτ ειναι πολυ καλυτερες οι τιμες απο καποιο αξιοπιστο σαιτ. Και κατι ακομα πιστευεις οτι αποδοση του φακου σε κροπ μηχανη την 7500 θα ειναι ικανοποιητικη? bokeh και εστιακο μηκος?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, andreas97e είπε

επειδη εχω ξαναδουλεψει σε γαμους αλλα οχι με δικο μου εξοπλισμο γνωριζω οτι ο φακος θα με καλυψει σιγουρα. Ωστοσο να σε ρωτησω πιστευεις οτι ο ταμρον ειναι ο καλυτερος? και γενικα λεω να παρω απο εξωτερικο γτ ειναι πολυ καλυτερες οι τιμες απο καποιο αξιοπιστο σαιτ. Και κατι ακομα πιστευεις οτι αποδοση του φακου σε κροπ μηχανη την 7500 θα ειναι ικανοποιητικη? bokeh και εστιακο μηκος?

Το μονο που θα εχεις θεμα ειναι στο ευρυγωνιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ntinaras είπε

Το μονο που θα εχεις θεμα ειναι στο ευρυγωνιο...

εχεις απολυτο δικιο. εχω τον 18-140 προς το παρον που μετατρεπεται ουσιαστικα σε 27αρη..αλλα δεν ξερω αν θα τον κρατησω για πολυ καιρο αν αγορασω τον συγκεκριμενο φακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, andreas97e είπε

εχεις απολυτο δικιο. εχω τον 18-140 προς το παρον που μετατρεπεται ουσιαστικα σε 27αρη..αλλα δεν ξερω αν θα τον κρατησω για πολυ καιρο αν αγορασω τον συγκεκριμενο φακο.

ο 18-140 ειναι παντελως ακαταλληλος για γαμο, εκτος κι αν μιλαμε για εξωτερικο χωρο και νταλα μεσημερι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα είσαι ο μοναδικός φωτογράφος εκείνη την ημέρα ή θα είσαι 2ος; 

Αν είσαι δεύτερος καλύτερα να πάρεις σταθερούς φακους. Αν πάλι είσαι ο μοναδικός πήγαινε καλύτερα στον Tamron και δες και από έξω μήπως βρεις τον g2 που με μια πρόχειρη ματιά είδα πως παίζει στα 780 περίπου καινούργιος έξω οπότε είναι στο budget σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, snik είπε

Θα είσαι ο μοναδικός φωτογράφος εκείνη την ημέρα ή θα είσαι 2ος; 

Αν είσαι δεύτερος καλύτερα να πάρεις σταθερούς φακους. Αν πάλι είσαι ο μοναδικός πήγαινε καλύτερα στον Tamron και δες και από έξω μήπως βρεις τον g2 που με μια πρόχειρη ματιά είδα πως παίζει στα 780 περίπου καινούργιος έξω οπότε είναι στο budget σου. 

ναι θα ειμαι ο μοναδικος φωτογραφος.. και εγω κατι τετοιο σκεφτομουν να κανω γυρω στο 800αρι βρηκα απο εξωτερικο τον ταμρον τον g2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, andreas97e είπε

ναι θα ειμαι ο μοναδικος φωτογραφος.. και εγω κατι τετοιο σκεφτομουν να κανω γυρω στο 800αρι βρηκα απο εξωτερικο τον ταμρον τον g2

Εγω εχω τον G1 και θελω να τον δωσω να παρω τον G2.

υποτιθεται εχει λιγο πιο γρηγορο AF και λιιιιγο καλυτερη σταθεροποιηση στο βιντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εισαι ο μοναδικος τοτε πας για 24-70 και στο μελλον για 2ο σωμα οπωσδηποτε + prime φακους εκει, μεχρι να κανεις την μεταβαση δηλαδη σε μονο Primes. Ειχα τον g1 και εδω και καποιους μηνες πηγα στον g2 και να σου πω την αληθεια ιδιοι περιπου μου φαινονται στην εστιαση, στο vc ισχυει ειναι καλυτερος απο τον προηγουμενο. Αν τον βρεις μτχ τον g1 μην δωσεις πανω απο 600 αν ειναι σε καλη κατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ntinaras είπε

Εγω εχω τον G1 και θελω να τον δωσω να παρω τον G2.

υποτιθεται εχει λιγο πιο γρηγορο AF και λιιιιγο καλυτερη σταθεροποιηση στο βιντεο.

και απο διαφορα σχολια αλλων χρηστων και βιντεακια ακουσα για καλυτερη ποιοτητα κατασκευης

αφου θα δωσω ενα ικανοποιητικο ποσο καλυτερα πιστευω να δωσω κατι παραπανω και να παρω τον g2. Βεβαια προς το παρον θα κουμπωσει πανω στην d7500 που ειναι σωμα dx ελπιζω να ειναι ικανοποιητικη η αποδοση 

1 ώρα πριν, snik είπε

Αν εισαι ο μοναδικος τοτε πας για 24-70 και στο μελλον για 2ο σωμα οπωσδηποτε + prime φακους εκει, μεχρι να κανεις την μεταβαση δηλαδη σε μονο Primes. Ειχα τον g1 και εδω και καποιους μηνες πηγα στον g2 και να σου πω την αληθεια ιδιοι περιπου μου φαινονται στην εστιαση, στο vc ισχυει ειναι καλυτερος απο τον προηγουμενο. Αν τον βρεις μτχ τον g1 μην δωσεις πανω απο 600 αν ειναι σε καλη κατασταση.

αφου θα δωσω ενα ικανοποιητικο ποσο καλυτερα πιστευω να δωσω κατι παραπανω και να παρω τον g2. Βεβαια προς το παρον θα κουμπωσει πανω στην d7500 που ειναι σωμα dx ελπιζω να ειναι ικανοποιητικη η αποδοση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θέμα σου θα ειναι στο ευρυγώνιο γιατι στην  μηχανή σου ο φακός θα ειναι 35άρης. Καλό θα ειναι να εισαι έτοιμος να αλλάζεις στον 18-140 συχνά, ειδικά στις οικογενειακές.

Αν μπορέσεις να σκοτώσεις την d7500 και με λίγα παραπάνω να πάρεις καμια d600 μεταχειρισμένη θα εισαι πολύ πιο άνετος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...