Προς το περιεχόμενο

Ψάχνω ιατρική ειδικότητα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 30/1/2019 στις 11:31 ΠΜ, aimopetalio είπε

Ναι έχεις δίκιο δεν το είπα σωστά. Γενικά η πρώτη μου επιλογή είναι η Αθήνα. Δε θα θελα επαρχία γιατί δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι καλή η εκπαίδευση. Ενώ εξωτερικό θεωρώ μπορείς να δεις πολλά πράγματα. Με παθαν εχω μια εξοικείωση ειδικά τώρα με το μεταπτυχιακό που έχω πάρε δώσε με παθαν μου φαίνεται πολύ γοητευτικό το αντικείμενο αλλά θέλω επαφή με ασθενή. Θεωρώ γενικά το έχω στην επαφή με τον ασθενή. Αιματολογία επίσης μου αρέσει πολύ και έχει εργ και εαφπή με ασθενείς όπως είπες. Ότι δεν τα χω βάλει σε μια τάξη ισχύει, γενικά ποτέ δεν το είχα να παίρνω αποφάσεις. Εδώ μεταξύ δύο πραγμάτων θέλω να διαλέξω και δυσκολεύομαι. Τώρα που έχω τόσες επιλογές απλά χάθηκα.

Είναι πολύ σχετικό αυτό που γράφεις για την ειδίκευση και την εκπαίδευση. Το θέμα είναι σε ποια κλινική και υπό ποιον θα κάνεις ειδικότητα. Για παράδειγμα, μέχρι και πριν μερικά χρόνια από τα καλύτερα κέντρα -αν όχι τα καλύτερα- από άποψη εκπαίδευσης για έναν ειδικευόμενο ογκολόγο ήταν σε Θεσσαλονίκη και Ηράκλειο. Δεν θα αναφέρω τις κλινικές, όσοι κινούνται στους κλάδους υγείας, έρευνας και φαρμάκου μπορούν να υποψιαστούν σε ποιες κλινικές αναφέρομαι και σε ποιους διευθυντές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 30/1/2019 στις 11:31 ΠΜ, aimopetalio είπε

Ναι έχεις δίκιο δεν το είπα σωστά. Γενικά η πρώτη μου επιλογή είναι η Αθήνα. Δε θα θελα επαρχία γιατί δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι καλή η εκπαίδευση. Ενώ εξωτερικό θεωρώ μπορείς να δεις πολλά πράγματα. Με παθαν εχω μια εξοικείωση ειδικά τώρα με το μεταπτυχιακό που έχω πάρε δώσε με παθαν μου φαίνεται πολύ γοητευτικό το αντικείμενο αλλά θέλω επαφή με ασθενή. Θεωρώ γενικά το έχω στην επαφή με τον ασθενή. Αιματολογία επίσης μου αρέσει πολύ και έχει εργ και εαφπή με ασθενείς όπως είπες. Ότι δεν τα χω βάλει σε μια τάξη ισχύει, γενικά ποτέ δεν το είχα να παίρνω αποφάσεις. Εδώ μεταξύ δύο πραγμάτων θέλω να διαλέξω και δυσκολεύομαι. Τώρα που έχω τόσες επιλογές απλά χάθηκα.

Δηλαδή αν υπάρχουν 2 πιθανά φάρμακα πιο θα μου δώσεις? 😅

Για μικροβιολογικό σε κόβω και άσε να παίρνουν οι κανονικοί ιατροί τις αποφάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοί γιατροί το έχουν αυτό το θέμα, να μην μπορούν να διαλέξουν ειδικότητα.

Είναι σημαντική επιλογή γιατί θα σε ακολουθεί μια ζωή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γενικά δεν υπάρχει καλύτερη και χειρότερη ειδικότητα. Κάπου είχα διαβάσει ένα ωραίο:

Ποια είναι η πιο χρήσιμη ειδικότητα;

Αυτή που χρειάζεται ο ασθενής

 

Ειναι δύσκολο να σου προτείνουμε εμείς ειδικότητα. Θα σκέφτεσαι τι σου αρέσει, σε τι είσαι καλός και γενικά πως θα ήθελες τη ζωή σου. Τώρα ας πούμε που λένε αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου, δεν ξέρω κατά πόσο είναι κριτήριο επιλογής/ απόρριψης μιας ειδικότητας. Στην οδοντιατρική πχ, που είναι κατεξοχήν ένας κλάδος που θέλει να μπορείς να κάνεις πράγματα με τα χέρια σου, κάποιοι ξεκίνησαν καλά, άλλοι τραγικά (κάναν ριζική απόξεση στο δόντι, έφευγε το ξέστρο, έσκιζε στην παρειά και φωνάζαμε τον μεταπτυχιακό να κάνει ράμματα πχ) αλλά ύστερα από κάποιο χρόνο όλοι φτάσαμε σε παρόμοιο επίπεδο. Διαλεξε μεταξύ εργαστηριακής, κλινικής και χειρουργικής ειδικότητας και μετά ποια από τις ειδικότητες που εμπίπτουν σε αυτές. Στις χειρουργικές επειδή έχουν όλες κοινή αρχή (γενική χειρουργική) μπορείς να αλλάξεις εύκολα μεταξύ χειρουργικών και (συνήθως απότι έχω ακούσει) να σου μετρήσει ο χρόνος που έχεις ήδη κάνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/1/2019 στις 6:31 ΜΜ, aimopetalio είπε

Γενικα το δίλημμα νοσοκομειακός vs ιδιωτικό ιατρείο δεν με πολυ ενδιαφέρει, λεφτά για ιατρείο δεν έχω και θα ήθελα να δουλεύω σε νοσοκομείο ούτως ή άλλως. Δεν με χαλάει η μπίχλα (όχι οτι την επιζητώ κιόλας). Στη σχολή το θέμα ήταν ότι μου άρεσαν πολλά: μου άρεσε η ψυχιατρική, η παθολογία, η χειρουργική, η παθάν. Σιχαινόμουν ΩΡΛ, γυναικολογία. Τώρα για να χρησιμοποιώ τα χέρια μου δεν ξέρω.. σαν σκεπτικό μου αρέσει πολύ αλλά δεν έχω τριφτεί. Ράμματα πχ δεν ξέρω να κάνω (δηλαδή υποτίθεται ότι ξέρω αλλά αν μου δώσεις τώρα ράμα, λαβίδα, βελονοκάτοχο σε καμιά ώρα θα χω κάνει κάτι αλλά οκ δεν έχω ακόμα επαφή πισεύω θα μπορούσα να είμαι καλός στα πρακτικά).

Αναισθησιολογία παίζει; 

Ίσως το βλέπεις λίγο λάθος.... Η ειδικότητα είναι το ένα μέρος, το άλλο είναι να ένα πλάνο ζωής (που μάλλον ακόμα ψάχνεσαι....) 

Προσωπικά είμαι πλέον 50. Δεν είχα πατέρα Ιατρό αλλά εκτιμώ ότι τα έχω καταφέρει καλά. Με τι; Με την Ψυχιατρική.... Απλά οι περιστάσεις το έφεραν και βρέθηκα στην επαρχία.... Άνοιξα ιατρείο το 2003 και σήμερα, 17 χρόνια μετά, δεν το έχω μετανιώσει! Από το 2006 ως το 2016 πρόσθεσα και τα ψυχαναλυτικά (πληρώνοντας από το ιατρείο μου τα πάντα) 

Να αγαπάς και να σέβεσαι αυτό που κάνεις και το ίδιο να κάνεις και με τους ασθενείς σου. 

Αν δεν ξέρεις κάτι προσπάθησε να το συμπληρώσεις διατηρώντας τις αρχές σου! 

Νομίζω πως θα γινόμουν εξίσου ευχάριστα Παθολόγος ή Νεφρολογος... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...