Προς το περιεχόμενο

Ψάχνω ιατρική ειδικότητα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή ακούγονται συχνά τα ξενύχτια και οι εφημερίες, εκτός του ότι πληρώνονται, ισχύει και η 24ωρη ανάπαυση την επόμενη εργάσιμη -δεν είναι και λίγο-. Οι ειδικότητες που θα έλεγα, Παθολόγος - Υπερτασιολόγος - Καρδιολόγος.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Nikosmile είπε

Επειδή ακούγονται συχνά τα ξενύχτια και οι εφημερίες, εκτός του ότι πληρώνονται, ισχύει και η 24ωρη ανάπαυση την επόμενη εργάσιμη -δεν είναι και λίγο-. Οι ειδικότητες που θα έλεγα, Παθολόγος - Υπερτασιολόγος - Καρδιολόγος.

Αυτό είναι όντως καλό με τις εφημερίες. Υπερτασιολόγος-Καρδιολόγος ποτέ.. δεν ξέρω γιατί ποτέ δεν μου άρεσε η καρδιά και τα αγγεία. Παθολόγος με διαφορά θα προτιμούσα.

Να προσθέσω ότι με συγκινεί πολύ η ιδέα ότι με την αντιμετώπιση ενός πολυτραυματία σαν χειρουργός σώζεις κάποιον που κινδυνεύει άμεσα η ζωή του και παίζεις με τα δευτερόλεπτα. Για την γναθοπροσωπικη χειρουργικη τι γνωμη εχετε; (ναι το ξερω οτι θελει και τα δυο πτυχια)

Επεξ/σία από aimopetalio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχεις σκεφτεί ποτέ την αναισθησιολογία;;   Σοβαρή ειδικότητα, που απαιτεί πολλές γνώσεις φυσιολογίας, παθοφυσιολογίας, παθολογίας, καρδιολογίας και με δυνατότητα να εργασθείς σε κρατικό νοσοκομείο, ιδιωτικές κλινικές, σε μονάδες εντατικής θεραπείας, σε ιατρεία αντιμετώπισης χρόνιου πόνου. Έχει και μεγάλη ζήτηση στο εξωτερικό. 

Επεξ/σία από Green Dragon
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, sstratos said:

Πνευμονολόγος ούτε αίματα ούτε τίποτα 

Εχμμμ, όχι. Δεν είναι χειρουργική, οκ, αλλά αίμα, πτυελα, υγρά, αιμόπτυση, βιοψίες παίζουν. Εξωτερικό μεγάλη ζήτηση, στην Ελλάδα λίγο παραγκωνισμενη για διάφορους λόγους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε βλέπω πολύ αναποφάσιστο και λίιιγο δύσκολο 😜 . Η ποιο safe επιλογή πάντως είναι γενικός ιατρός , οπουδήποτε σκαλώσεις και δεν βγάζεις άκρη με το πρόβλημα του ασθενή , μπορείς χωρίς φόβο και πάθος να τον παραπέμψεις σε άλλο γιατρό. Πχ δεν ρυθμίζεται η πίεση --> υπερτασιολόγο , δεν περνάει η μέση --> ορθοπεδικό. Και δεν έχεις αίματα μυαλά συκώτια κτλ κτλ 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Nikosmile είπε

Επειδή ακούγονται συχνά τα ξενύχτια και οι εφημερίες, εκτός του ότι πληρώνονται, ισχύει και η 24ωρη ανάπαυση την επόμενη εργάσιμη -δεν είναι και λίγο-. Οι ειδικότητες που θα έλεγα, Παθολόγος - Υπερτασιολόγος - Καρδιολόγος.

Εντάξει, πληρώνονται, αλλά με τι προσωπικό κόστος; Όσοι είστε κάτω από 30 και δεν έχετε παιδιά δυστυχώς δεν το καταλαβαίνετε. Ούτε εγώ το καταλάβαινα 10 χρόνια πριν. Δεν είναι τόσο απλό. Στα 40 σου ένα ξενύχτι επηρέαζει τον οργανισμό σου πολύ περισσότερο σε σχέση με τα 25. Κι αν έχεις και 1-2 πιτσιρίκια που ξυπνάνε στις 6 ή μέσα στη νύχτα ή απλώς φωνάζουν και θέλουν να παίξετε ενώ είσαι κομμάτια, δεν μπορείς να πεις ότι θα κοιμηθείς 12 ώρες την επόμενη για να στρώσεις. Ξαναλέω, αυτά κανείς δεν τα σκέφτεται όταν είναι πιο νέος, αλλά κουβεντιάστε με λίγο μεγαλύτερους γιατρούς για να δείτε τι σημαίνει κάθε ειδικότητα για την προσωπική και οικογενειακή ζωή. 

Επίσης, topic starter, αν και καταλαβαίνω ότι σου αρέσουν διάφορα πράγματα, μου φαίνονται κάπως επιφανειακά τα επιχειρήματά σου. Σίγουρα θα έχεις συμφοιτητές που κάνουν ειδικότητα ήδη ή άλλους γνωστούς. Πάρε σβάρνα τα νοσοκομεία και πιάσε κουβέντα με γιατρούς διαφόρων ειδικοτήτων. Είναι απόφαση ζωής αυτή. Κάτσε σε μερικές εφημερίες, κάνε επίσκεψη με μερικούς επιμελητές, ρώτα τους πώς είναι η βδομάδα τους, τι τους αρέσει και τι όχι στη δουλειά τους, αν θα άλλαζαν επιλογή κτλ. Αλλιώς πας στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα.  

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, FilipposMD είπε

Εντάξει, πληρώνονται, αλλά με τι προσωπικό κόστος; Όσοι είστε κάτω από 30 και δεν έχετε παιδιά δυστυχώς δεν το καταλαβαίνετε. Ούτε εγώ το καταλάβαινα 10 χρόνια πριν. Δεν είναι τόσο απλό. Στα 40 σου ένα ξενύχτι επηρέαζει τον οργανισμό σου πολύ περισσότερο σε σχέση με τα 25. Κι αν έχεις και 1-2 πιτσιρίκια που ξυπνάνε στις 6 ή μέσα στη νύχτα ή απλώς φωνάζουν και θέλουν να παίξετε ενώ είσαι κομμάτια, δεν μπορείς να πεις ότι θα κοιμηθείς 12 ώρες την επόμενη για να στρώσεις. Ξαναλέω, αυτά κανείς δεν τα σκέφτεται όταν είναι πιο νέος, αλλά κουβεντιάστε με λίγο μεγαλύτερους γιατρούς για να δείτε τι σημαίνει κάθε ειδικότητα για την προσωπική και οικογενειακή ζωή. 

Επίσης, topic starter, αν και καταλαβαίνω ότι σου αρέσουν διάφορα πράγματα, μου φαίνονται κάπως επιφανειακά τα επιχειρήματά σου. Σίγουρα θα έχεις συμφοιτητές που κάνουν ειδικότητα ήδη ή άλλους γνωστούς. Πάρε σβάρνα τα νοσοκομεία και πιάσε κουβέντα με γιατρούς διαφόρων ειδικοτήτων. Είναι απόφαση ζωής αυτή. Κάτσε σε μερικές εφημερίες, κάνε επίσκεψη με μερικούς επιμελητές, ρώτα τους πώς είναι η βδομάδα τους, τι τους αρέσει και τι όχι στη δουλειά τους, αν θα άλλαζαν επιλογή κτλ. Αλλιώς πας στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα.  

Πολλοί φίλοι μου απλά κάνουν μεταπτυχιακά και κάποιοι πιο φραγκάτοι ψάχνονται για δερματολογίες και πλαστική για να μείνουν στα ιατρεία των γονιών τους. Μεγάλο μέρος έφυγε στο εξωτερικό για ειδικότητα, κάποιοι την παράτησαν γύρισαν και οι περισσότεροι που ήταν πιο φίλοι μου έχουν πάει σε κάτι εργαστηριακές και γενική ιατρική. Καταλαβαίνω αυτό που λες για τα παιδιά, αλλά αυτή τη στιγμή δεν έχω παιδιά και δεν μου λέει κανείς και ότι θα κάνω. Αλλά οκ το ξενύχτι ανεξαρτήτως οικογενειακής κατάστασης στα 50 δεν είναι ότι καλύτερο. Έχω πιάσει κουβέντα βασικά με χειρουργούς οι οποίοι όλο κλαίγονται και γκρινιάζουν (βέβαια θα μου πεις ποιος γιατρός δεν γκρινιάζει). Ότι δεν έχει δουλειά μετά, ότι όλοι πάνε στους μεγάλους και μετά στα παιδιά των μεγάλων και βλακείες. Με γείωσαν πολύ με αυτά.

 

54 λεπτά πριν, sstratos είπε

Σε βλέπω πολύ αναποφάσιστο και λίιιγο δύσκολο 😜 . Η ποιο safe επιλογή πάντως είναι γενικός ιατρός , οπουδήποτε σκαλώσεις και δεν βγάζεις άκρη με το πρόβλημα του ασθενή , μπορείς χωρίς φόβο και πάθος να τον παραπέμψεις σε άλλο γιατρό. Πχ δεν ρυθμίζεται η πίεση --> υπερτασιολόγο , δεν περνάει η μέση --> ορθοπεδικό. Και δεν έχεις αίματα μυαλά συκώτια κτλ κτλ 😁

Είμαι δύσκολος επειδή δεν μπορώ να αποφασίσω. Γενικός γιατρός θα μπορούσα να γίνω. Αλλά όταν το σκέφτομαι ξεκινάει μέσα μου μια μάχη γενική ιατρικη VS παθολογία. Με το αίμα δεν έχω κακή σχέση (εγκέφαλο πάλι δε θα θελα να τον πίασω στα χέρια μου :p). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γινε γενικος ιατρος/παθολογος αφου δε σου αρεσει καμια ειδικοτητα και δε θες να "λερωσεις τα χερια σου. και βασικα, αφου δεν αγαπας την ιατρικη, γιατι εγινες καν ιατρος? επειδη περασες στη σχολη?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, duende είπε

γινε γενικος ιατρος/παθολογος αφου δε σου αρεσει καμια ειδικοτητα και δε θες να "λερωσεις τα χερια σου. και βασικα, αφου δεν αγαπας την ιατρικη, γιατι εγινες καν ιατρος? επειδη περασες στη σχολη?

Δεν είπα πουθένα ότι δεν μου αρέσει να λερώνω τα χέρια, έγραψα όταν με ρώτησαν ότι δεν έχω θέμα με τη μπίχλα και ότι δεν έχω θέμα με το αίμα και ότι έχω παρακολουθήσει εφημερίες χειρουργικής. Το αν αγαπώ την ιατρική άσε να το ξέρω καλύτερα από εσένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα και εγώ ιατρός είμαι και διάβασα όσα έγραψες...

Βασικά γράφεις διάφορα τα οποία δεν στέκουν. Στην αρχή μας λες ότι θες να κάνεις ειδικότητα μόνο στην Αθήνα και μετά γράφεις ότι και το εξωτερικό το σκέφτεσαι...

Θέλω μια ειδικότητα (ενδιαφέρομαι για νοσοκομεία μόνο στην Αθήνα) με καθόλου ή ελάχιστη αναμονή.

Γενικά και η ειδικότητα στο εξωτερικό αλλά και η εργασία στο εξωτερικό υπάρχουν στο μυαλό μου σαν ενδεχόμενα.

Μάλλον πρέπει να καταλάβεις τι θέλεις. Το που θα κάνεις ειδικότητα είναι για εμένα το μικρότερο θέμα. Η ειδικότητα αποφασίζει πώς θα δουλεύεις τα επόμενα 40 χρόνια, το πού θα κάνεις ειδικότητα τα επόμενα 5 χρόνια είναι το αστείο, μπροστά σε αυτό.

Από όσα έγραψες θα έλεγα ότι μάλλον δε θα κάνεις χιεροθργική ειδικότητα, δεν είναι κάτι που σου αρέσει. Άλλωστε και το μεταπτυχιακό σου σε άλλη κατεύθυνση το κάνεις. 

Προσωπικά πιστεύω ότι η ειδικότητα του αιματολόγου θα ήταν καλή για εσένα. Και εργαστήριο έχει με μικροσκόπιο και επαφή με ασθενείς. Η παθολογοανατομία δεν έχει καθόλου ασθενείς.

Δες το και αποφάσισε, αλλά καλύτερα θα κάνεις να πάρεις μια κόλλα χαρτί και να γράψεις τι θέλεις και τι δε θέλεις, γιατί πιστεύω ότι ακόμα δεν τα έχεις βάλει σε μια τάξη στο μυαλό σου.

 Επίσης:

Βέβαια ένας συνάδελφος είχε πάει για ειδικότητα στη Γερμανία (η ογκολογία η αιματολογία δεν θυμάμαι καλά) και μου είπε ότι γενικά το κλίμα δεν ήταν καλό και τον είχαν λίγο στη μπούκα επειδή ήταν ξένος αλλά οκ.

Μάλλον επειδή δούλευε σαν Έλληνας... Τα έχω δει και εγώ αυτά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νευρολόγος είναι μια σπάνια ειδικότητα που είναι εξαφανισμένο, μετά μπορείς να γίνεις ορθοπεδικος αλλά υπάρχουν 73828+τα εξωτερικά, καρδιολόγος είναι μια καλή ειδικότητα τώρα στο χέρι σου είναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Palex80 είπε

Κοίτα και εγώ ιατρός είμαι και διάβασα όσα έγραψες...

Βασικά γράφεις διάφορα τα οποία δεν στέκουν. Στην αρχή μας λες ότι θες να κάνεις ειδικότητα μόνο στην Αθήνα και μετά γράφεις ότι και το εξωτερικό το σκέφτεσαι...

Μάλλον πρέπει να καταλάβεις τι θέλεις. Το που θα κάνεις ειδικότητα είναι για εμένα το μικρότερο θέμα. Η ειδικότητα αποφασίζει πώς θα δουλεύεις τα επόμενα 40 χρόνια, το πού θα κάνεις ειδικότητα τα επόμενα 5 χρόνια είναι το αστείο, μπροστά σε αυτό.

Από όσα έγραψες θα έλεγα ότι μάλλον δε θα κάνεις χιεροθργική ειδικότητα, δεν είναι κάτι που σου αρέσει. Άλλωστε και το μεταπτυχιακό σου σε άλλη κατεύθυνση το κάνεις. 

Προσωπικά πιστεύω ότι η ειδικότητα του αιματολόγου θα ήταν καλή για εσένα. Και εργαστήριο έχει με μικροσκόπιο και επαφή με ασθενείς. Η παθολογοανατομία δεν έχει καθόλου ασθενείς.

Δες το και αποφάσισε, αλλά καλύτερα θα κάνεις να πάρεις μια κόλλα χαρτί και να γράψεις τι θέλεις και τι δε θέλεις, γιατί πιστεύω ότι ακόμα δεν τα έχεις βάλει σε μια τάξη στο μυαλό σου.

 Επίσης:

Μάλλον επειδή δούλευε σαν Έλληνας... Τα έχω δει και εγώ αυτά...

Ναι έχεις δίκιο δεν το είπα σωστά. Γενικά η πρώτη μου επιλογή είναι η Αθήνα. Δε θα θελα επαρχία γιατί δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι καλή η εκπαίδευση. Ενώ εξωτερικό θεωρώ μπορείς να δεις πολλά πράγματα. Με παθαν εχω μια εξοικείωση ειδικά τώρα με το μεταπτυχιακό που έχω πάρε δώσε με παθαν μου φαίνεται πολύ γοητευτικό το αντικείμενο αλλά θέλω επαφή με ασθενή. Θεωρώ γενικά το έχω στην επαφή με τον ασθενή. Αιματολογία επίσης μου αρέσει πολύ και έχει εργ και εαφπή με ασθενείς όπως είπες. Ότι δεν τα χω βάλει σε μια τάξη ισχύει, γενικά ποτέ δεν το είχα να παίρνω αποφάσεις. Εδώ μεταξύ δύο πραγμάτων θέλω να διαλέξω και δυσκολεύομαι. Τώρα που έχω τόσες επιλογές απλά χάθηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/1/2019 στις 5:53 ΜΜ, aimopetalio είπε

Καλησπέρα σε όλους. Γράφτηκα εδώ για να ακούσω κάποια γνώμη για το θέμα μου. Δεν ξέρω τι ειδικότητα να διαλέξω. Είμαι γιατρός, 27χρονών και δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Θέλω μια ειδικότητα (ενδιαφέρομαι για νοσοκομεία μόνο στην Αθήνα) με καθόλου ή ελάχιστη αναμονή. Το θέμα του ότι δεν μπορώ να διαλέξω ειδικότητα το είχα από τα φοιτητικά μου χρόνια. Κάνω μεταπτυχιακό τώρα ώστε να κερδίσω χρόνο για να βρω τι θα κάνω και ταυτόχρονα δουλεύω ώστε να μπορώ να συντηρώ τον εαυτό μου. Μου αρέσουν πολλές και διαφορετικές ειδικότητες αλλά ταυτόχρονα δε νιώθω σίγουρος για καμία. Το έχω συζητήσει με συμφοιτητές με καθηγητές ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του. Επίσης δεν έχω γονιό γιατρό σαν τη μισή σχολή, οπότε δεν έχω ούτε ιατρείο ούτε κλινική να με περιμένει (που έχει και ένα καλό ότι είμαι ελεύθερος να διαλέξω αυτό που μου αρέσει). Το ξέρω ότι δεν μπορεί απλά κάποιος να μου πει "κάνε αυτό" και να πω "ναι αυτό θα κάνω ευχαριστώ" αλλά ακόμα και να το συζητήσω θα με βοηθούσε. Ευχαριστώ.

Πώς κερδίσεις χρόνο ακριβώς? :P

Στις 29/1/2019 στις 6:31 ΜΜ, aimopetalio είπε

Γενικα το δίλημμα νοσοκομειακός vs ιδιωτικό ιατρείο δεν με πολυ ενδιαφέρει, λεφτά για ιατρείο δεν έχω και θα ήθελα να δουλεύω σε νοσοκομείο ούτως ή άλλως. Δεν με χαλάει η μπίχλα (όχι οτι την επιζητώ κιόλας). Στη σχολή το θέμα ήταν ότι μου άρεσαν πολλά: μου άρεσε η ψυχιατρική, η παθολογία, η χειρουργική, η παθάν. Σιχαινόμουν ΩΡΛ, γυναικολογία. Τώρα για να χρησιμοποιώ τα χέρια μου δεν ξέρω.. σαν σκεπτικό μου αρέσει πολύ αλλά δεν έχω τριφτεί. Ράμματα πχ δεν ξέρω να κάνω (δηλαδή υποτίθεται ότι ξέρω αλλά αν μου δώσεις τώρα ράμα, λαβίδα, βελονοκάτοχο σε καμιά ώρα θα χω κάνει κάτι αλλά οκ δεν έχω ακόμα επαφή πισεύω θα μπορούσα να είμαι καλός στα πρακτικά).

χασάπης πήγαινε καλύτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...