Προς το περιεχόμενο

Ψάχνω ιατρική ειδικότητα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Γράφτηκα εδώ για να ακούσω κάποια γνώμη για το θέμα μου. Δεν ξέρω τι ειδικότητα να διαλέξω. Είμαι γιατρός, 27χρονών και δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Θέλω μια ειδικότητα (ενδιαφέρομαι για νοσοκομεία μόνο στην Αθήνα) με καθόλου ή ελάχιστη αναμονή. Το θέμα του ότι δεν μπορώ να διαλέξω ειδικότητα το είχα από τα φοιτητικά μου χρόνια. Κάνω μεταπτυχιακό τώρα ώστε να κερδίσω χρόνο για να βρω τι θα κάνω και ταυτόχρονα δουλεύω ώστε να μπορώ να συντηρώ τον εαυτό μου. Μου αρέσουν πολλές και διαφορετικές ειδικότητες αλλά ταυτόχρονα δε νιώθω σίγουρος για καμία. Το έχω συζητήσει με συμφοιτητές με καθηγητές ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του. Επίσης δεν έχω γονιό γιατρό σαν τη μισή σχολή, οπότε δεν έχω ούτε ιατρείο ούτε κλινική να με περιμένει (που έχει και ένα καλό ότι είμαι ελεύθερος να διαλέξω αυτό που μου αρέσει). Το ξέρω ότι δεν μπορεί απλά κάποιος να μου πει "κάνε αυτό" και να πω "ναι αυτό θα κάνω ευχαριστώ" αλλά ακόμα και να το συζητήσω θα με βοηθούσε. Ευχαριστώ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, jmmys είπε

www.greekmeds.gr

Λάθος forum εδώ.

το έχω κοιτάξει αλλά είναι λίγο νεκρό πια, τα φόρουμ δεν είναι πια όπως ήταν.. αν δεις οι περισσότερες ερωτήσεις είναι 10 χρόνια πριν που ρώταγαν για ειδικότητες. Οπότε εδώ θεωρώ θα το δει περισσότερος κόσμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, πες μας και μερικά βασικά. Είσαι cerebral τύπος ή θες να χρησιμοποιείς και τα χέρια σου αρκετά; Θες καθαρή ειδικότητα ή αντέχεις και μπίχλα; Θες να είσαι νοσοκομειακός, να έχεις ιατρείο ή μια ειδικότητα που μπορεί να κάνει και τα δύο; Στην σχολή τι σου άρεσε ή τι αντιπαθούσες λιγότερο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mindtrapper είπε

Ε, πες μας και μερικά βασικά. Είσαι cerebral τύπος ή θες να χρησιμοποιείς και τα χέρια σου αρκετά; Θες καθαρή ειδικότητα ή αντέχεις και μπίχλα; Θες να είσαι νοσοκομειακός, να έχεις ιατρείο ή μια ειδικότητα που μπορεί να κάνει και τα δύο; Στην σχολή τι σου άρεσε ή τι αντιπαθούσες λιγότερο; 

Γενικα το δίλημμα νοσοκομειακός vs ιδιωτικό ιατρείο δεν με πολυ ενδιαφέρει, λεφτά για ιατρείο δεν έχω και θα ήθελα να δουλεύω σε νοσοκομείο ούτως ή άλλως. Δεν με χαλάει η μπίχλα (όχι οτι την επιζητώ κιόλας). Στη σχολή το θέμα ήταν ότι μου άρεσαν πολλά: μου άρεσε η ψυχιατρική, η παθολογία, η χειρουργική, η παθάν. Σιχαινόμουν ΩΡΛ, γυναικολογία. Τώρα για να χρησιμοποιώ τα χέρια μου δεν ξέρω.. σαν σκεπτικό μου αρέσει πολύ αλλά δεν έχω τριφτεί. Ράμματα πχ δεν ξέρω να κάνω (δηλαδή υποτίθεται ότι ξέρω αλλά αν μου δώσεις τώρα ράμα, λαβίδα, βελονοκάτοχο σε καμιά ώρα θα χω κάνει κάτι αλλά οκ δεν έχω ακόμα επαφή πισεύω θα μπορούσα να είμαι καλός στα πρακτικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα όχι εργαστηριακή ειδικότητα για μένα. Γιατί εκεί θα μπλέξεις με μεγάλα έξοδα αγοράς εξοπλισμού και πολύ χαμηλά κρατικά τιμολόγια (+μεγάλο ανταγωνισμό απο μεγάλες κλινικές).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, The_Judas είπε

Σίγουρα όχι εργαστηριακή ειδικότητα για μένα. Γιατί εκεί θα μπλέξεις με μεγάλα έξοδα αγοράς εξοπλισμού και πολύ χαμηλά κρατικά τιμολόγια (+μεγάλο ανταγωνισμό απο μεγάλες κλινικές).

για μένα τα μικροβιολογικά της γειτονιάς έχουν πεθάνει. Κάνουν 2-3 πράγματα και όλα τα άλλα τα στέλνουν στα μεγάλα εργαστήρια. Και δεν "χαίρεσαι" και την ιατρική. Βάζεις στον αναλυτή το μπουκαλάκι και σου βγάζει το αποτέλεσμα (που αν έχεις βοηθό ούτε αυτό δεν κάνεις) και μετά έχεις μια γενική αίματος που ότι και να δείχνει δεν μπορείς να κάνεις και κάτι, πάει στον γιατρό που παράγγειλε την εξέταση. Παθαν έχει ενδιαφέρον βέβαια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πιο κλασικές ειδικότητες νομίζω είναι Παθολόγου-Γενικού Χειρουργού-Παιδιάτρου-Ορθοπαιδικού (τόσο σε Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό ). Αντίστοιχα όμως υπάρχει και μεγάλη πληθώρα γιατρών σε αυτές τις ειδικότητες (ειδικά στην Ελλάδα) με ότι αυτό συνεπάγεται.

Εφόσον σε ενδιαφέρει το δημόσιο κοίταξε τι προκηρύξεις βγάζουν συνήθως για να καταλάβεις τι έχει ζήτηση.

Υπάρχουν και πιο εξειδικευμένες ειδικότητες που έχουν λίγοι γιατροί (Ρευματολόγος-Αλλεργιολόγος-Ιατροδικαστής), στην Ελλάδα όμως δεν υπάρχει κατάλληλη ενημέρωση και "δρομολόγηση" των ασθενών, οπότε συνήθως οι αρμοδιότητές τους καλύπτονται από Γενικούς Ιατρούς και Παθολόγους...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, The_Judas είπε

Οι πιο κλασικές ειδικότητες νομίζω είναι Παθολόγου-Γενικού Χειρουργού-Παιδιάτρου-Ορθοπαιδικού (τόσο σε Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό ). Αντίστοιχα όμως υπάρχει και μεγάλη πληθώρα γιατρών σε αυτές τις ειδικότητες (ειδικά στην Ελλάδα) με ότι αυτό συνεπάγεται.

Εφόσον σε ενδιαφέρει το δημόσιο κοίταξε τι προκηρύξεις βγάζουν συνήθως για να καταλάβεις τι έχει ζήτηση.

Υπάρχουν και πιο εξειδικευμένες ειδικότητες που έχουν λίγοι γιατροί (Ρευματολόγος-Αλλεργιολόγος-Ιατροδικαστής), στην Ελλάδα όμως δεν υπάρχει κατάλληλη ενημέρωση και "δρομολόγηση" των ασθενών, οπότε συνήθως οι αρμοδιότητές τους καλύπτονται από Γενικούς Ιατρούς και Παθολόγους...

Ρευματολόγος, αλλεργιολόγος βαρέθηκα που τις άκουσα. Ορθοπεδικός δεν με ενδιαφέρει. Γενικός Γιατρός αν ήταν καλύτερα τα πράγματα θα μου άρεσε αλλά είναι μπάχαλο. Ιατροδικαστής σαν ιδέα να έχω ένα πτώμα από τη μια με ιντριγκάρει από την άλλη με φρικάρει κιόλας. Παθολογία δε το συζητώ.. είναι η βασίλισσα των ειδικοτήτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα μάλλον για παθολογική ειδικότητα μιλάμε. Οι περισσότερες δεν έχουν αναμονή, πλην εξαιρέσεων, τύπου καρδιολογία Ιπποκράτειο. Γιατί δε δηλώνεις για παθολογία να κάνεις 2 χρόνια που είναι το γενικό μέρος και στην πορεία βλέπεις τι θα σου αρέσει. Αν θες κάτι πιο επεμβατικο πχ μετά δηλώνεις Γαστρεντερολογία, αν θες πιο θεωρητικό κάνεις Ενδοκρινολογία, αν ο βραδυνός ύπνος είναι αδιάφορος κάνεις καρδιολογία, αν γουστάρεις μικροσκόπιο Αιματολογία αν θες να έχεις ελπίδες για χρήμα κάνεις δέρμα κλπ κλπ. Βέβαια με τις μηδενικές σχεδόν αναμονές μπορείς απλά να παραιτηθείς και να κάνεις κάτι άλλο. Δεν υπάρχουν οι περιορισμοί που υπήρχαν 10-15 χρόνια πριν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, doctorkostis είπε

Άρα μάλλον για παθολογική ειδικότητα μιλάμε. Οι περισσότερες δεν έχουν αναμονή, πλην εξαιρέσεων, τύπου καρδιολογία Ιπποκράτειο. Γιατί δε δηλώνεις για παθολογία να κάνεις 2 χρόνια που είναι το γενικό μέρος και στην πορεία βλέπεις τι θα σου αρέσει. Αν θες κάτι πιο επεμβατικο πχ μετά δηλώνεις Γαστρεντερολογία, αν θες πιο θεωρητικό κάνεις Ενδοκρινολογία, αν ο βραδυνός ύπνος είναι αδιάφορος κάνεις καρδιολογία, αν γουστάρεις μικροσκόπιο Αιματολογία αν θες να έχεις ελπίδες για χρήμα κάνεις δέρμα κλπ κλπ. Βέβαια με τις μηδενικές σχεδόν αναμονές μπορείς απλά να παραιτηθείς και να κάνεις κάτι άλλο. Δεν υπάρχουν οι περιορισμοί που υπήρχαν 10-15 χρόνια πριν.

ναι ίσως και να είχες δίκιο για την παθολογία. Η ενδοκρινολογία με σκοτώνει τη θεωρώ τόσο βαρετή ειδικότητα. Η αιματολογία είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσα και όντως μου αρέσει το μικροσκόπιο. Τώρα για δέρμα και χρήμα που είπες.. αυτό το βρίσκουν κάτι συμφοιτητές μου με γονείς που έχουν κλινικές και έχουν μάθει όλα τα αισθητικά και τα μη-αισθητικά σαν να μην υπάρχουν για αυτούς.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξέρεις ότι πάντα παίζει το εξωτερικό. Ειδικά μετά την ειδικότητα, είναι αρκετά εύκολο να βρεις δουλειά, αρκεί να ξέρεις την αντίστοιχη γλώσσα. Οπότε διάλεξε τι σου αρέσει πιο πολύ χωρίς να σκέφτεσαι ιατρεία ή κατάσταση στο ΕΣΥ μετά από 5-10 χρόνια. Δεν ξέρεις τι γίνεται ως τότε, το ΕΣΥ είναι καράβι που μπάζει νερά εδώ και χρόνια, οι εργαζόμενοι είναι σε burn out σε ποσοστά Φιντέλ στα καλά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, doctorkostis είπε

Να ξέρεις ότι πάντα παίζει το εξωτερικό. Ειδικά μετά την ειδικότητα, είναι αρκετά εύκολο να βρεις δουλειά, αρκεί να ξέρεις την αντίστοιχη γλώσσα. Οπότε διάλεξε τι σου αρέσει πιο πολύ χωρίς να σκέφτεσαι ιατρεία ή κατάσταση στο ΕΣΥ μετά από 5-10 χρόνια. Δεν ξέρεις τι γίνεται ως τότε, το ΕΣΥ είναι καράβι που μπάζει νερά εδώ και χρόνια, οι εργαζόμενοι είναι σε burn out σε ποσοστά Φιντέλ στα καλά του.

Έχεις πολύ δίκιο σε αυτό που λες. Γενικά και η ειδικότητα στο εξωτερικό αλλά και η εργασία στο εξωτερικό υπάρχουν στο μυαλό μου σαν ενδεχόμενα. Βέβαια ένας συνάδελφος είχε πάει για ειδικότητα στη Γερμανία (η ογκολογία η αιματολογία δεν θυμάμαι καλά) και μου είπε ότι γενικά το κλίμα δεν ήταν καλό και τον είχαν λίγο στη μπούκα επειδή ήταν ξένος αλλά οκ. Αν το παμε απλα σαν ειδικοτητα θα μου αρεσε παθολογος, αιματολόγος, αναισθησιολογος (βασικά το κομμάτι της εντατικολογίας), γενικός χειρουργός, παθολογοανατόμος, ψυχίατρος (ναι το ξέρω ότι είναι όλα άσχετα μεταξύ τους).
Δεν θα ήθελα ΩΡΛ, γυναικολόγος, ορθοπεδικός, νευροχειρουργός, δερματολόγος, ενδοκρινολόγος, κυτταρολόγος, αγγειοχειρουργός, πλαστικός

Γενικά μου αρέσει να έχω το αίσθημα ότι προσφέρω, δεν με νοιάζει να φτιάχνω ωραίες μύτες, να αποτριχώνω με laser, να κάνω μποτοξ κτλ.

ΥΓ σορυ αν τα λεω μπερδεμένα και εγώ ο ίδιος είμαι μπερδεμένος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης άλλο ερώτημα είναι τι είδους ζωή θες να κάνεις όταν είσαι 40 ή 50, με οικογένεια, παιδιά κτλ. ή και χωρίς. Γουστάρεις ξενύχτια-εφημερίες με ένταση ή προτιμάς πιο ανθρώπινα ωράρια, λιγότερο στρες και περισσότερο χώρο/χρόνο για να κάνει μη ιατρικά πράγματα; Παθολογοανατόμος έχεις το ωραριάκι σου και μπορείς να χαρείς τα παιδιά σου ας πούμε, αλλά είσαι στο εργαστήριο. Αγγειοχειρουργός είναι τελείως άλλη φάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, FilipposMD είπε

Επίσης άλλο ερώτημα είναι τι είδους ζωή θες να κάνεις όταν είσαι 40 ή 50, με οικογένεια, παιδιά κτλ. ή και χωρίς. Γουστάρεις ξενύχτια-εφημερίες με ένταση ή προτιμάς πιο ανθρώπινα ωράρια, λιγότερο στρες και περισσότερο χώρο/χρόνο για να κάνει μη ιατρικά πράγματα; Παθολογοανατόμος έχεις το ωραριάκι σου και μπορείς να χαρείς τα παιδιά σου ας πούμε, αλλά είσαι στο εργαστήριο. Αγγειοχειρουργός είναι τελείως άλλη φάση.

Έτσι όπως το πάω στα 40 θα τελειώνω την ειδικότητα :P
Είναι λίγο δύσκολο να το απαντήσω γιατί δεν έχω ζήσει φουλ εφημερία. Πήγαινα εθελοντικά σε εφημερίες χειρουργικής που καθόμουν μόνος μου κανά 4ωρο και μου άρεσε αλλά προφανώς άλλο το να κάνεις τη γλάστρα όπως εγώ και άλλο να τρέχεις και να είσαι σε μεγάλη εφημερία μερόνυχτο. Το μικροσκόπιο είναι γενικά κάτι που το αγαπώ. Επίσης ένα γυμναστήριο θα ήθελα να προλαβάίνω να το πάω. Όπως και η αιματολογία θα μου άρεσε γιατί έχει και αυτή μικροσκόπιο και εργαστήριο. Το μαστερ που κανω ειναι στη μοριακη βιολογία οπότε απέκτησα ένα καλό βιολογικό υπόβαθρο και γνώσεις εργαστηριακών τεχνικών.
Σαν αγγειοχειρουργό δεν με βλέπω, ούτε σαν νευροχειρουργό, ούτε σαν θωρακοχειρουργό. Το μόνο χειρουργικό που θα μου άρεσε είναι κάτι σε αντιμετώπιση πολυτραυματία ή και κάτι με γαστρεντερολογικό και καρκίνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...