Προς το περιεχόμενο

Επιλογή M43 φακού


gorilas13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μία lumix gx80 με τον prime 25mm 1.7. Είμαι πολύ ευχαριστημένος γενικά και με την κάμερα και τον φακό.

Ψάχνω για δεύτερο φακό σε xαμηλό budget (300-350€ max), που να είναι ΠΙΟ WIDE, ιδανικά στα 12mm και να έχει και autofocus.

- Έχω επιλογές τον kit φακό 12-32mm (100-120€), με θετικό το μέγεθος. Τον kit 12-60mm (160-180€), με μεγαλύτερο εύρος και αδιάβροχος.. 

- Να πάρω τον 14-140mm (280-300€), με θετικό το zoom αλλά ακριβός και χάνω 2mm.  Ή να πάω σε 14mm 2.5f pancake (140-150€) μαζί με τον 45-150mm (140-150€).

Τι προτείνετε???

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα !!!!

Επειδή έχω ψάξει αρκετά την μηχανή που έχεις και τους φακούς που παίρνει θα σου πω την γνώμη μου , χωρίς όμως να έχω προσωπική εμπειρία απο τους φακούς.

1. Ο φακός του κιτ 12-32 θεωρώ ότι είναι ένας απο τους καλύτερους φακούς που μπορείς να βρεις σε κιτ. 

Θεωρώ όμως ότι αν από έναν prime με τόσο ανοιχτό διάφραγμα, πάρεις τον κιτ, τότε θα είναι σαν να κάνεις βήματα πίσω.

Δηλαδή προσωπικά , ναι μεν θέλω την gx80 με τον κιτ μέχρι να πάρω κάποιον καλύτερο, όμως αν είχα ήδη άλλον δεν θα έπαιρνα τον 12-32.

2. Νομίζω ο 14mm είναι αυτό που χρειάζεσαι για να έχεις πολύ καλή ποιότητα φωτογραφιών, με σχετικά ανοιχτό διάφραγμα (πιο ανοιχτό από αυτό του κιτ) και σε καλή τιμή.

Ούτως ή άλλως στις φωτογραφίες τοπίων  δεν το χρειάζεσαι πολύ το ανοιχτό διάφραγμα  μιας και θέλεις να είναι όλα εστιασμένα οπότε δεν θα σου φανεί "κάπως" απο το f1.7 του άλλου σου φακού.

3. O 14-140 είναι καλός σχετικά -ειδικά αν σκεφτείς ότι συνήθως σε τόσο μεγάλα ζουμ χάνεις πολύ σε ποιότητα-. 

Παρόλα αυτά, από δείγματα που έχω δει φαίνεται ένας καλός φακός και αρκετά οξύς , κυρίως αν θέλεις έναν φακό για all around χρήση.

Βασικά δεν έχω καταλάβει αν θέλεις κάτι για να πηγαίνεις εσύ ο ίδιος σε μέρη συγκεκριμένα για να τραβάς φωτογραφίες ή αν απλά θέλεις έναν φακό για όταν βρεθείς σε κάποιο μέρος να μπορείς να βγάλεις.

Αν είναι το δεύτερο τότε πάρε κάποιον ζουμ φακό. Αν το θέλεις για κάτι πιο συγκεκριμένο πάρε τον 14mm.

 

Γενικά θεωρώ πάντως ότι η Panasonic έχει καλούς φακούς σε λογικές τιμές οπότε ότι και να πάρεις είμαι σίγουρη ότι θα το χαρείς :)

 

 

Επεξ/σία από Iliemp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, gorilas13 είπε

Έχω επιλογές τον kit φακό 12-32mm (100-120€),

Που βρήκες τόσο φτηνά τον κιτ φακό, αν επιτρέπεται;

Επειδή τον έχω, είμαι πολύ ευχαριστημένος από την οξύτητά του. Δύο πράγματα θεωρώ ότι είναι τα μειονεκτήματά του χωρίς όμως να γνωρίζω αν οι αντίστοιχες εναλλακτικές έχουν επίσης τα ίδια:

1) Απουσία δακτυλίου εστίασης.

2) Σημαντικό barrel distortion στο ευρυγώνιο άκρο του. Το οποίο διορθώνεται μεν με προγράμματα διαχείρισης RAW αλλά η διόρθωση με τη σειρά της προκαλεί συχνά perspective distortions που θες να να διορθώσεις και αυτά κ.ο.κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Iliemp είπε

Καλημέρα !!!!

Επειδή έχω ψάξει αρκετά την μηχανή που έχεις και τους φακούς που παίρνει θα σου πω την γνώμη μου , χωρίς όμως να έχω προσωπική εμπειρία απο τους φακούς.

1. Ο φακός του κιτ 12-32 θεωρώ ότι είναι ένας απο τους καλύτερους φακούς που μπορείς να βρεις σε κιτ. 

Θεωρώ όμως ότι αν από έναν prime με τόσο ανοιχτό διάφραγμα, πάρεις τον κιτ, τότε θα είναι σαν να κάνεις βήματα πίσω.

Δηλαδή προσωπικά , ναι μεν θέλω την gx80 με τον κιτ μέχρι να πάρω κάποιον καλύτερο, όμως αν είχα ήδη άλλον δεν θα έπαιρνα τον 12-32.

2. Νομίζω ο 14mm είναι αυτό που χρειάζεσαι για να έχεις πολύ καλή ποιότητα φωτογραφιών, με σχετικά ανοιχτό διάφραγμα (πιο ανοιχτό από αυτό του κιτ) και σε καλή τιμή.

Ούτως ή άλλως στις φωτογραφίες τοπίων  δεν το χρειάζεσαι πολύ το ανοιχτό διάφραγμα  μιας και θέλεις να είναι όλα εστιασμένα οπότε δεν θα σου φανεί "κάπως" απο το f1.7 του άλλου σου φακού.

3. O 14-140 είναι καλός σχετικά -ειδικά αν σκεφτείς ότι συνήθως σε τόσο μεγάλα ζουμ χάνεις πολύ σε ποιότητα-. 

Παρόλα αυτά, από δείγματα που έχω δει φαίνεται ένας καλός φακός και αρκετά οξύς , κυρίως αν θέλεις έναν φακό για all around χρήση.

Βασικά δεν έχω καταλάβει αν θέλεις κάτι για να πηγαίνεις εσύ ο ίδιος σε μέρη συγκεκριμένα για να τραβάς φωτογραφίες ή αν απλά θέλεις έναν φακό για όταν βρεθείς σε κάποιο μέρος να μπορείς να βγάλεις.

Αν είναι το δεύτερο τότε πάρε κάποιον ζουμ φακό. Αν το θέλεις για κάτι πιο συγκεκριμένο πάρε τον 14mm.

Γενικά θεωρώ πάντως ότι η Panasonic έχει καλούς φακούς σε λογικές τιμές οπότε ότι και να πάρεις είμαι σίγουρη ότι θα το χαρείς :)

Σε ευχαριστω για την απάντηση. Ο prime που έχω για βραδινά και πορτρέτα κτλ είναι υπερτίμιος.. Οπότε ψάχνω κάτι πιο wide για τοπία και για να μην πρέπει να πάω 500 μέτρα πίσω χαχα..Βέβαια και έναν ζουμ θα τον ήθελα. Στον 14mm καταλήγω και εγώ που λόγω μεγέθους θα είναι καλή επιλογή και για zoom σε κάτι άλλο ξεχωριστό μετά. Απλά είναι δύσκολη επιλογή...

41 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Που βρήκες τόσο φτηνά τον κιτ φακό, αν επιτρέπεται;

Επειδή τον έχω, είμαι πολύ ευχαριστημένος από την οξύτητά του. Δύο πράγματα θεωρώ ότι είναι τα μειονεκτήματά του χωρίς όμως να γνωρίζω αν οι αντίστοιχες εναλλακτικές έχουν επίσης τα ίδια:

1) Απουσία δακτυλίου εστίασης.

2) Σημαντικό barrel distortion στο ευρυγώνιο άκρο του. Το οποίο διορθώνεται μεν με προγράμματα διαχείρισης RAW αλλά η διόρθωση με τη σειρά της προκαλεί συχνά perspective distortions που θες να να διορθώσεις και αυτά κ.ο.κ.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση..και η αλήθεια είναι για το 12mm του θα τον έπαιρνα..οπότε σε ευχαριστώ για την πληροφορία. Όσο για την τιμή είναι στο περίπου με βάση το ebay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, gorilas13 είπε

Σε ευχαριστω για την απάντηση. Ο prime που έχω για βραδινά και πορτρέτα κτλ είναι υπερτίμιος.. Οπότε ψάχνω κάτι πιο wide για τοπία και για να μην πρέπει να πάω 500 μέτρα πίσω χαχα..Βέβαια και έναν ζουμ θα τον ήθελα. Στον 14mm καταλήγω και εγώ που λόγω μεγέθους θα είναι καλή επιλογή και για zoom σε κάτι άλλο ξεχωριστό μετά. Απλά είναι δύσκολη επιλογή...

Σε ευχαριστώ για την απάντηση..και η αλήθεια είναι για το 12mm του θα τον έπαιρνα..οπότε σε ευχαριστώ για την πληροφορία. Όσο για την τιμή είναι στο περίπου με βάση το ebay.

Μέσα στα χρήματα που ζητάν αδιάβροχος ζοομ και wide ο πρώτος φακός που μου ήρθε στο μυαλό είναι ο 12-50 της olympus , όμως ψάξε λίγο να δεις στο νετ αν συνεργάζεται καλα το af του φαού με το σώμα της panasonic μ43 φακός πάντως είναι ι αυτός και στο wide είναι πολύ sharp φακός, έχει και macro mode , και ηλεκτρονικό ζοομ αν σε ενδιαφέρει το βίντεο. Απλά ψάξε να βρείς πληροφορίες πως συμπεριφέρεται σε panasonic σώματα, 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Join the club... αυτων που μας αρεσει το τοπιο και ειμαστε σε m43. Νομιζω το ξερεις οτι ειναι αντικειμενικα το χειροτερο συστημα για φωτογραφια τοπιου δυστυχως. 

Στο διαταυτα, αδιάβροχο φακο σε μη αδιάβροχο σωμα δεν κερδίζεις τιποτα αμα βαλεις αρα 12-60 λιγο ακυρος. 

Να δωσεις λεφτα για να παρεις εναν κιτ φακο που θα υπερκαλυπτει το εστιακο μηκος του prime που εχεις, ουτε αυτο μου φαινεται λυση. Αλλωστε δεν θα σε καλυπτει η οξυτητα στα τοπια πολυ πιθανον(γενικα δυσκολα να σε καλυψει οξυτητα τοπιου στα m43 αλλα λεμε). 

https://www.bhphotovideo.com/c/product/1039937-REG/rokinon_10m_mft_10mm_f_2_8_ed_as.html

βαζω και μια πιθανή λυση να τσεκαρεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς θέλω να υπάρχει και autofocus, γιατί χρησιμοποιώ και το βιντεο και βαριέμαι μερικές φορές να είμαι manual.

Καταλήγω ή να βρω τον 14mm 2.5 με κάποιον αντάπτορα να γίνετε και πιο wide αν χρειαστεί..είναι και μικρός σε μέγεθος μαζί με την gx80. Ή να πάω στον 14-140mm για all around χρήση την μέρα και να έχω τον prime για πορτρέτα και βράδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...