Προς το περιεχόμενο

Φακός DSLR για κοντά


Levs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Θέλω να αγοράσω στη μάνα μου που ασχολείται μη επαγγελματικα με τη φωτογραφία! Το 30% βγάζει τοπία και το 70% κοντινές φωτογραφίες (σταγόνες σε φύλλα, γενικά κοντινές λεπτομέρειες σε αντικείμενα). Έχει την NIKON DSLR d3300 με τον stock φακό VR 18-55mm. το budget είναι στα 200 max.. το θέμα είναι τι mm φακό ζητάμε? λογικά σταθερό mm. Έχω βρει εναν 35mm 1,8f στα 180 αλλά δεν νομίζω να είναι για κοντινές φώτο. Είναι τώρα 3 χρόνια με τον stock και θέλει να αλλάξει. Τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για σταγόνες στα φύλλα και γενικά τέτοιες λεπτομέρειες, θα χρειαστείς έναν φακό macro ή close up φίλτρο στο φακό που ήδη έχεις.

Μπορείς να αγοράσεις έναν tamron 18-200 ή αντίστοιχο zoom(για να έχεις και τα τοπία) -  (νομίζω υπάρχει και macro σε αυτά τα mm) ώστε να καλύψεις τις λεπτομέρειες που χρειάζονται + κάποιο close up φίλτρο για να μπορείς να εστιάζεις κοντά - π.χ. τις σταγόνες στα φύλλα.

 

Επεξ/σία από al3xis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Levs είπε

Καλησπέρα! Θέλω να αγοράσω στη μάνα μου που ασχολείται μη επαγγελματικα με τη φωτογραφία! Το 30% βγάζει τοπία και το 70% κοντινές φωτογραφίες (σταγόνες σε φύλλα, γενικά κοντινές λεπτομέρειες σε αντικείμενα). Έχει την NIKON DSLR d3300 με τον stock φακό VR 18-55mm. το budget είναι στα 200 max.. το θέμα είναι τι mm φακό ζητάμε? λογικά σταθερό mm. Έχω βρει εναν 35mm 1,8f στα 180 αλλά δεν νομίζω να είναι για κοντινές φώτο. Είναι τώρα 3 χρόνια με τον stock και θέλει να αλλάξει. Τι λέτε;

http://www.raynox.co.jp/english/dcr/dcr250/indexdcr250eg.htm

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Levs είπε

μήπως μπορείς να μου προτείνεις με ένα link τα προιοντα; και σε ποια mm ειναι macro ενας φακος;

Σημασία έχει η εστιακή απόσταση ενός φακού (Δηλαδή πόσο κοντά μπορεί να εστιάσει σε ένα αντικείμενο).

Ενδεικτικά για την nikon:

https://www.nikonusa.com/en/nikon-products/camera-lenses/macro-and-close-up-lenses.page

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

Πιστεύω η καλύτερη λύση σε αυτό το budget και πολύ σωστή πρόταση από μεριάς σου.
Στο αγγλικό Amazon έχει χοντρικά 75 ευρώ με τα μεταφορικά.
Ίσως όμως το 250 να είναι πιο δύσκολο στο χειρισμό από το 150, λόγω μεγαλύτερης μεγέθυνσης

Υπάρχει και πιο μερακλίδικη λύση, αν θέλει πραγματικά μεγάλες μεγενθύσεις, με κόστος 2 ευρώ (από ebay).
Είναι ένας αντάπτορας που στερεώνει τον φακό ανάποδα πάνω στη μηχανή.
Απλά: το πίσω μέρος του φακού που τώρα θα είναι το μπροστινό είναι εκτεθειμένο, δεν έχεις έλεγχο του διαφράγματος, και απαιτεί τεράστια υπομονή.
Για τα 2 πρώτα υπάρχουν πατέντες, για το τρίτο όχι. Macro Reverse Adapter λέγεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη μπερδευτηκα. αυτος ο dcr 250 ειναι κατι που μπαινει μπροστα στον stock 18-55mm vr? και ειναι για macro? ή κατι αλλο; δεν ξερω πολλα απο μηχανες και φακους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.

To Raynox που σου προτεινουν ειναι πολυ καλο για Macro. Στην ουσια ειναι ενας φακος και δεν ειναι ανταπτορας.
Κουμπωνει πανω στον φακο. Απλα για να παρεις ικανοποιητικες φωτογραφιες Macro θα πρεπει να γινει συνενωση φωτογραφιων.
Θελουν επεξεργασια οι φωτογραφιες και η γνωμη μου ειναι να  μην προχωρησεις σε αυτο.

Κοιτα λιγο τον συγκεκριμενο...

https://www.skroutz.gr/s/2463877/Tamron-AF-70-300mm-F4-5-6-Di-LD-Macro-1-2-Nikon.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μμ έχει καλό μάκρο βλέπω λένε αλλά αργεί να τρβήξει φωτογραφίες;; 135 είναι πολύ καλά εφόσον έχω budget 200.. αλλά αξίζει; θα είναι καθαρές και εύχρηστος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει παντα να κανει με το τι θες να παρεις.
Θα σου προτεινουν φακους για macro πολυ παραπανω απο αυτα που διαθετεις. Συμφωνοι, θα ειναι καλυτεροι....
Σε αυτα τα χρηματα θα παρεις πολυ ομορφες φωτογραφιες.
Δειξε αν μπορεις ενα δειγμα για το τι θελεις να τραβηξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως προείπα τραβάει το 70% κοντινές macro λήψεις (αν έχω καταλάβει σωστά τι σημαίνει macro). θέλει έτσι πεντακάθαρο το κοντινό να φαίνονται οι λεπτομέρειες και θολό το πίσω.

41756905_1106264406214178_1199672129134526464_o.jpg

47126675_1150990598408225_2752031437719863296_o.jpg

50616287_1189662147874403_5655585627970732032_o.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.amazon.co.uk/Polaroid-Optics-Piece-Close-Filter/dp/B003UHY7B8/ref=sr_1_1_sspa?ie=UTF8&qid=1548355916&sr=8-1-spons&keywords=polaroid+macro+filters&psc=1

Αυτα εδώ ειναι macro filters που κάνουν καλή δουλειά , θα πρέπει να ξέρεις ομως πιο πριν τα mm του φακου για να πάρεις τα κατάλληλα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχετικά με τον φακό Raynox 250. Η μεγέθυνση που επιτυγχάνει είναι εντυπωσιακή αλλά δε θα συνιστούσα να το συνδυάσεις με την D3300.

Πρώτον με τη χρήση του Raynox, ξεχνάς το σκόπευτρο. Βασίζεσαι στο LiveView της μηχανής. Ως γνωστόν το Live View στις Nikon δεν είναι ότι καλύτερο αλλά εδώ έχεις και το επιπλέον εμπόδιο ότι η D3300 δε διαθέτει αρθρωτή οθόνη αφής όπως η σειρά D5xxx που θα διευκόλυνε πολύ την macro σύνθεση.

Δεύτερον, με την προσθήκη του Raynox 250 δε μπορείς να εστιάσεις σε οτιδήποτε απέχει περισσότερο από 11cm. Αναγκαστικά δηλαδή θα πλησιάζεις περισσότερο από ότι θα ήθελες.

Τρίτον, το βάθος πεδίου είναι τόσο μικρό, που αναγκαστικά θες τρίποδα ή macro rail. Είναι τρομερά δύσκολο να κρατήσεις εστιασμένο το θέμα σου. Μια ελάχιστη αναπνοή να πάρεις και είσαι εκτός εστίασης.

Εάν στα θέματα που φωτογραφίζει η μητέρα σου δεν περιλαμβάνονται αντικείμενα που να μη μπορείς να τα πλησιάσεις πολύ (π.χ. έντομα) τότε θα πρότεινα να σκεφτείς έναν macro μικρής εστιακής απόστασης, όπως π.χ. ο Nikkor 40mm f2.8 micro. Αυτό έχει ορισμένα πλεονεκτήματα

1) Πολύ μεγαλύτερο βάθος πεδίου

2) Ο φακός θα σου συγχωρήσει ευκολότερα το τρέμουλο των χεριών από ότι ένας φακός μεγάλου εστιακού μήκους.

3) Φτηνός συγκριτικά με macro μεγαλύτερου εστιακού μήκους (269 ευρώ).

4) Ο φακός καλύπτει και αρκετά άλλα είδη φωτογραφίας.

 

Μια άλλη σκέψη επίσης είναι οι ψευδοmacro φακοί όπως π.χ. ο Sigma 18-250 OS macro. Δε μεγεθύνουν τόσο πολύ, αλλά μια μεγέθυνση της τάξης του 1:2.9 σε συνδυασμό με λειτουργία τηλεφακού, σταθεροποίηση και δυνατότητα εστίασης από τα 35cm δεν είναι καθόλου άσχημα.

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...