Προς το περιεχόμενο

Αξίζει να πάω από D5100 σε D700?


AMD Expert

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μια D5100 5ετίας, ασχολούμαι ερασιτεχνικά με φωτογράφιση αυτοκινήτων και ανθρώπων. Δεν με ενδιαφέρει σχεδόν καθόλου το βίντεο.

Ο μοναδικός φακός που έχω είναι ο 50mm 1.8g και σαφώς με περιορίζει αρκετά στην crop-frame μηχανή, λόγω χώρου. Sample pic :

45344531_2468399453200817_12601072539066

 

 

Ξύνομαι για φουλ φρέιμ εδώ και αρκετό καιρό και από μπάτζετ είμαι πάρα πολύ περιορισμένος αυτόν τον καιρό. Γλυκοκοίταζα μεταχειρισμένες D750 εδώ και αρκετό καιρό, αλλά είναι απλησίαστες για μένα ακόμη. Πέτυχα όμως μια αγγελία για D700 με αλλαγμένο κλείστρο (έχει περ. 40K clicks το τωρινό της) σε σχετικά καλή τιμή.

Αξίζει η αναβάθμιση από την d5100 στην d700 λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, AMD Expert είπε

Έχω μια D5100 5ετίας, ασχολούμαι ερασιτεχνικά με φωτογράφιση αυτοκινήτων και ανθρώπων. Δεν με ενδιαφέρει σχεδόν καθόλου το βίντεο.

Ο μοναδικός φακός που έχω είναι ο 50mm 1.8g και σαφώς με περιορίζει αρκετά στην crop-frame μηχανή, λόγω χώρου. Sample pic :

45344531_2468399453200817_12601072539066

Ξύνομαι για φουλ φρέιμ εδώ και αρκετό καιρό και από μπάτζετ είμαι πάρα πολύ περιορισμένος αυτόν τον καιρό. Γλυκοκοίταζα μεταχειρισμένες D750 εδώ και αρκετό καιρό, αλλά είναι απλησίαστες για μένα ακόμη. Πέτυχα όμως μια αγγελία για D700 με αλλαγμένο κλείστρο (έχει περ. 40K clicks το τωρινό της) σε σχετικά καλή τιμή.

Αξίζει η αναβάθμιση από την d5100 στην d700 λέτε;

    Ναι , αξίζει σαφώς , εφόσον όμως έχεις ερευνήσει αρκετά γύρω από το σώμα , καθώς και την γκάμα φακών που μπορείς ( οικονομικά ) να χρησιμοποιήσεις .

   Τώρα για το συγκεκριμένο σώμα που βρήκες ......... σηκώνει λίγο νερό ....... 

   Καμία πρόθεση να σε βγάλω από τον αρχικό σου προγραμματισμό για το μοντέλο και την μάρκα αντιπαραθέτοντας άλλες προτάσεις . 

   Αυτό που έχει την μεγαλύτερη σημασία είναι να έχεις πεισθεί ότι χρειάζεσαι κάτι τέτοιο !!! 

  Αν είχα πάρει τέτοια απόφαση ....... θα έψαχνα λίγο περισσότερο για παρόμοιο σώμα , μεταχειρισμένο , διότι συνήθως προέρχονται από επαγγελματική χρήση κάτι που έχει τα συν του και τα πλην του .

  Όχι περισσότερα από 300 ευρώ μετρητά , διότι ένα τέτοιο ποσό το δίνεις ως προκαταβολή και βάζεις φέσι τα υπόλοιπα για αγορά καινούργιου . Η D610 καινούργια είναι ήδη γύρω στα 900 .

   Η επόμενη λύση είναι να πάρεις έναν 35αρη Nikkor , όπου θα σου δώσει την επιθυμητή γωνία ενός 50αριου στο υπάρχον σώμα . 

  Καλή επιτυχία !

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα 40k οπως ειπες τα εχει με τον καινουριο καθρεπτη. να προσεξεις ομως και την συνολικη φθορα της μηχανης απο το συνολο των clicks. ειναι σαν να αγοραζεις μεταχειρισμενο αυτικινητο

με 500k χλμ αλλα με αλλαγμενη μηχανη. δεν φθείρεται μονο ο καθρεπτης, απλα αυτος ειναι που χαλαει πρωτος.

πληροφοριακα και εγω d700 εχω και ειναι μηχαναρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει πολύ το λουκ του 50ρη 1.8 σε FF (πολύ μποκε κλπ) συν ότι είναι σαν 35ρης που θα με βολεύει παραπάνω + ότι θέλω καλύτερο low light performance.

 

Επειδή στο κόστος ενός 35mm μπορώ να κάνω τραμπα την d5100 με μια d700, ρωτάω αν αξίζει από άποψη ποιότητας φωτογραφίας

Γενικότερα θέλω να πάω σε full frame Nikon με τον 50μμ 1.8 μου, δεκτές και άλλες προτάσεις σαφώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, AMD Expert είπε

Μου αρέσει πολύ το λουκ του 50ρη 1.8 σε FF (πολύ μποκε κλπ) συν ότι είναι σαν 35ρης που θα με βολεύει παραπάνω + ότι θέλω καλύτερο low light performance.

Επειδή στο κόστος ενός 35mm μπορώ να κάνω τραμπα την d5100 με μια d700, ρωτάω αν αξίζει από άποψη ποιότητας φωτογραφίας

Γενικότερα θέλω να πάω σε full frame Nikon με τον 50μμ 1.8 μου, δεκτές και άλλες προτάσεις σαφώς

Παρε εναν 35mm 1.8 , δηλαδη θα εχεις 50mm που θες...και πολυ καλο low light.

Επεξ/σία από Balantakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...