Προς το περιεχόμενο

Γέμισμα μελανιών εκτυπωτή με σύριγγα


papoys1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 23/1/2021 στις 5:35 ΜΜ, pp6210 είπε

φίλε ψάξε στο google τον ορο επαναγεμιζόμενα μελάνια hp, εμένα μου εβγαλε 2-3 site Ελλάδα.... βεβαια συνήθως εχουν τα παντα "διαθέσιμα" αλλά μάλλον τα παραγγέλνουν και αυτοί απέξω όποτε πέσει παραγγελία πελάτη, οπότε πάρε τλφ πριν παραγγείλεις. και αν ειναι να σου πουν 5-6 μέρες, παράγγειλέ τα εσυ απο κανένα ebay uk απευθείας. Να επιβεβαιώνετε πάντα κωδικο μελανοδοχείου + κωδικό εκτυπωτή πριν παραγγείλετε.

Το μεγαλύτερο ρίσκο στο ξαναγέμισμα είναι τα chipακια, ειδικά τωρα που στα win10 κάποιοι drivers ενημερώνονται αυτόματα, μπορεί κάτι που δουλεύει σήμερα αυρίο να μην το δεχεται (να το βλέπει ως άδειο και να μην τυπώνει). Το δευτερο και μαλλον συνηθισμένο ρίσκο είναι να μην είναι αξιόπιστη η στάθμη μελανιού που δείχνει το interface και να θέλει οπτικό έλεγχο, ο οποίος όμως καλό είναι να γίνεται έτσι και αλλιώς κάθε 30-45 μέρες, μην τυχόν κ έχει γίνει καμμιά διαρροή και μαζεύουν μελάνι τα σφουγγαράκια...

Έχω έναν hp 1510 πάνω 5 χρόνια που παίρνει τα 301 τα οποία γεμίζω με σύριγγα. Είχα τα 7 και πριν 1 χρόνο έβαλα τα 10 και φοβόμουν μήπως δεν παίζει ο εκτυπωτής ή δεν εκτυπώνει με επαναγεμιζόμενα.  Ακόμη έχω τα ίδια μελάνια που είχα στα 7 τα οποία γεμίζω 3 και 4 φορές το μήνα.Τα έχω ξεσκίσει στο γέμισμα.😁

Μελάνια πήρα δύο φορές συμβατά μία από δω μία από Κίνα στο πρώτο γέμισμα πάπαλα. Έτσι αν κάποιο παραδώσει πνεύμα παίρνω τηλέφωνο σε 2-3 καταστήματα που ξέρω ότι γεμίζουν  και τους ζητάω ανάλογο γνήσιο επαναγεμισμένο και το πληρώνω από 7 μέχρι 10 αν είναι xl και μετά το γεμίζω μόνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

28 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Ακόμη έχω τα ίδια μελάνια που είχα στα 7 τα οποία γεμίζω 3 και 4 φορές το μήνα.Τα έχω ξεσκίσει στο γέμισμα.😁

Η ζωή ενός cartridge από τι εξαρτάται αν έχει πάντα μελάνι (δε μείνει άδειο);

Έχω ένα καινούριο (γιατί το @work βγήκε μάπα) και ξεκίνησα να γεμίζω αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Lanike71 είπε

Η ζωή ενός cartridge από τι εξαρτάται αν έχει πάντα μελάνι (δε μείνει άδειο);

Έχω ένα καινούριο (γιατί το @work βγήκε μάπα) και ξεκίνησα να γεμίζω αυτό.

Έχω διαπιστώσει ότι είναι θέμα τύχης.Μου έχουν κρατήσει 2 χρόνια , τα έχουν παίξει και μετά από 5 γεμίσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Έχω διαπιστώσει ότι είναι θέμα τύχης.Μου έχουν κρατήσει 2 χρόνια , τα έχουν παίξει και μετά από 5 γεμίσματα.

5 γεμίσματα για εμένα είναι περίπου 2,5 χρόνια. Αν αντέχουν τόσο, τα βγάζουν τα λεφτά τους, γιατί 5 μελανάκια (1 ανά εξάμηνο)  είναι κοντά στα 60 ευρώ.

Οπότε μάλλον έχει να κάνει με το πόσο συχνά εκτυπώνεις και χαλά το cartridge.

Επεξ/σία από Lanike71
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Lanike71 είπε

5 γεμίσματα για εμένα είναι περίπου 2,5 χρόνια. Αν αντέχουν τόσο, τα βγάζουν τα λεφτά τους, γιατί 5 μελανάκια (1 ανά εξάμηνο)  είναι κοντά στα 60 ευρώ.

Οπότε μάλλον έχει να κάνει με το πόσο συχνά εκτυπώνεις και χαλά το cartridge.

Το έγχρωμο που έχω τώρα πάνω όπως είπα μπορεί να το έχω γεμίσει και πάνω από 30 φορές είναι το απλό όχι xl .

Στην αρχή όταν το γέμιζα μερικές φορές ερχόταν εκείνο το ψαρωτικό μήνυμα της hp ότι το μελάνι δεν είναι γνήσιο και μπορεί να βλάψει τον υπολογιστή και παρήγγειλε γνήσιο και όλες αυτές τις παπαριές , που κάποιοι φοβούνται , πάνε και αγοράζουν γνήσιο. Εδώ και πολύ καιρό δεν μου έρχεται τίποτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...