Προς το περιεχόμενο

Γέμισμα μελανιών εκτυπωτή με σύριγγα


papoys1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, GP46047 είπε

γεια σας , εχω ενα canon mx 495 , και πήρα κατι μελάνια για να γεμίζω τα μελανοδοχεία . Στην ενδειξη που ειχε στον εκτυπωτή για την στάθμη του μαύρου μελανιου , ειχε σχεδον τελειώσει τωρα εγω εβαλα με τη συριγγα 1,5 ml και η στάθμη στον εκτυπωτή δεν ανέβηκε , θα έχω κάποιο προβλημα;; γιατι ειδα οτι πρεπει να πατησεις και το κουμπi της ακυρώσεις για 5 sec.

από την στιγμή που θα σου μηδενίσει το τσιπάκι  ένδειξης της στάθμης μελανιού

ασχέτως αν το γεμίζεις αυτό θα σου το δείχνει πάντα άδειο από δω και πέρα

για να συνεχίσεις την εκτύπωση θα πατήσεις το κουμπί της ακύρωσης

παρατεταμένα πάνω από 5 δευτερόλεπτα μέχρι να σου σβήσει η ένδειξη αυτό θα το κάνεις

μία για το μαύρο  και μία για το έγχρωμο όταν στο ζητήσει. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα

θα καταλαβαίνεις ότι χρειάζεται συμπλήρωμα κάποιο χρώμα όταν δεν θα έχεις σωστά τα χρώματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τι μελανοδοχεία έχεις;

Το τσιπακι που έχουν τα μελανοδοχεία είναι υπεύθυνο για την στάθμη του μελανιού. Κανονικά δεν γίνεται reset η στάθμη. Τα γεμίζεις πριν φτάσουν στο κόκκινο.

Υπάρχουν άδεια μελανοδοχεία που έχουν auto reset τσιπακι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, smpt είπε

τι μελανοδοχεία έχεις;

Το τσιπακι που έχουν τα μελανοδοχεία είναι υπεύθυνο για την στάθμη του μελανιού. Κανονικά δεν γίνεται reset η στάθμη. Τα γεμίζεις πριν φτάσουν στο κόκκινο.

Υπάρχουν άδεια μελανοδοχεία που έχουν auto reset τσιπακι

για να μην μπερδεύεται ο κόσμος μελανοδοχεία που είναι ενσωματωμένη η κεφαλή 

δεν υπάρχουν με auto reset (όπως του παραπάνω φίλου canon 545) αυτό ισχύει σε κάποια μοντέλα

που είναι ξεχωριστά η κεφαλή εκτύπωσης από το μελανοδοχείο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι hp για τους υπόλοιπους δεν ξέρω όταν γεμίσεις με σύριγγα ή βάλεις συμβατό σου βγάζει κάτι μηνύματα ότι τοποθετήθηκε παράνομο μελάνι ή ο εκτυπωτής μπορεί να πάθει βλάβη και τέτοια για να σε φοβίσει και ανέφερε αυτό στη hp και άλλα τέτοια.

Φυσικά τα ακυρώνουμε όλα και τους γράφουμε κανονικά.Αν τυχόν πατήσουμε π.χ. να σταλεί αναφορά και τέτοια μπορεί να μας μπλοκάρει τον εκτυπωτή με πρόγραμμα να μην δέχεται συμβατά ή γεμισμένα και μετά να μην κάνει reset οπότε υποχρεωτικά μόνο γνήσια μετά.

Για αυτό προσοχή ειδικά την πρώτη φορά.Εμένα πλέον δεν μου βγάζει τίποτε.Βαρέθηκε.:D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, GP46047 είπε

γεια σας , εχω ενα canon mx 495 , και πήρα κατι μελάνια για να γεμίζω τα μελανοδοχεία . Στην ενδειξη που ειχε στον εκτυπωτή για την στάθμη του μαύρου μελανιου , ειχε σχεδον τελειώσει τωρα εγω εβαλα με τη συριγγα 1,5 ml και η στάθμη στον εκτυπωτή δεν ανέβηκε , θα έχω κάποιο προβλημα;; γιατι ειδα οτι πρεπει να πατησεις και το κουμπi της ακυρώσεις για 5 sec.

H "στάθμη" δεν είναι η πραγματική. Είναι η αναμενόμενη, σύμφωνα με τις εκτυπώσεις σου (προφανώς τις μετράει). Αν δε "δει" το σύστημα ότι άλλαξες cartridge, κάτω θα είναι η στάθμη.

Αλλά λίγο σε νοιάζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Να ξεθαψω λίγο κ εγώ, έχω έναν εκτυπωτή για τον οποίο παίρνω για μαύρο το 903xl. Γράφει ότι βγάζει 825 σελιδες αλλά είναι ζήτημα να βγάζει 82.5

Έχει πατεντιασει κάνεις αυτό το μελάνι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Αντώνης Τ. είπε

Να ξεθαψω λίγο κ εγώ, έχω έναν εκτυπωτή για τον οποίο παίρνω για μαύρο το 903xl. Γράφει ότι βγάζει 825 σελιδες αλλά είναι ζήτημα να βγάζει 82.5

Έχει πατεντιασει κάνεις αυτό το μελάνι;

Κ εγώ έχω για  μελάνια 903 ΗΡ κ προσπαθώ να μάθω αν γεμίζονται η το τσιπακι τους είναι για πολλές χρήσεις κλπ….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/1/2021 στις 5:43 ΜΜ, Αντώνης Τ. είπε

Να ξεθαψω λίγο κ εγώ, έχω έναν εκτυπωτή για τον οποίο παίρνω για μαύρο το 903xl. Γράφει ότι βγάζει 825 σελιδες αλλά είναι ζήτημα να βγάζει 82.5

Έχει πατεντιασει κάνεις αυτό το μελάνι;

Οι 825 σελίδες είναι εκτιμηση με κάλυψη σελίδας 5%, τώρα αν εκτυπώνεις με κάλυψη 50%, λογικό να πέσει στο δεκαπλάσιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανένας ΞΑΝΑ ΓΕΜΙΣΕΙ μελάνι  εκτυπωτή 903 που λειτούργησε κανονικά;;; εγώ προς το παρών το πήγα σε ένα κατάστημα που κάνει αυτήν την δουλειά, γέμισα ένα χρώμα (θέλω κ τα άλλα χρώματα 5 ευρω εδωσα για ένα ένα χρωμα) το έβαλα στον εκτυπωτή. Στο μενού του εκτυπωτή ΔΕΝ άλλαξε την στάθμη του μελανιού (δείχνει χαμηλή όπως το είχα βγάλει για να το γεμίσω) αλλά προς το παρών τυπώνει κανονικά! Βέβαια μου είπε από εκεί από το κατάστημα ότι πιθανών δεν είναι για πολλά γεμίσματα γιατί ίσως μπλοκάρει το τσιπακι που έχει…

Ρωτώ αν έχετε ξανά γεμίσει το μελάνι κ μην έχουμε κάνει βλακεία που πήραμε τέτοιο εκτυπωτή !!!!😵

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε δες εδώ αν αυτα ειναι τα catridges σου  h**s://www.ebay.com/itm/For-HP-903-ink-Cartridge-For-HP-902-903-904-Refillable-With-ARC-Chip-For-HP-6950/373218296220?hash=item56e58b419c:g:zhMAAOSwP5FfZBin  (φτιάξε το http στο link)

Αν ειναι είσαι τυχερός γιατι εκτός από το permanent chip που δεν χρειάζεται reset (τουλαχιστον τα δικά μου αυτου του τυπου για epson xp205), αυτά είναι και πολύ ευκολα στο γέμισμα, το οβαλ λαστιχάκι που βλέπεις στην άκρη εχει τρύπα που χωράει ακριβώς το στόμιο μιας 5αρας ή 10αρας συριγγας, δεν θα χρειαστείς ούτε τη βελόνα!

Εγώ τα έχω παραπάνω απο 2 χρόνια, απο βλακεία μου χάλασα το κόκκινο (κάπου το τρύπησα με τη βελόνα και ειχε διαρροή) και ξανααγόρασα το σετάκι (δεν πουλάνε μεμονομενα) αλλα μου βγήκε σε καλό, τώρα γεμίζω και τα 2 σετ, αυτα που μενουν εξω τα τυλίγω σφιχτα σε αλουμινόχαρτο και όταν τελειώνει κάποιο το αλλάζω αυτόματα με το ετοιμο για να μην πιάνω μπουκάλια και συριγγες καθε φορα

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι καλό θα ήταν επειδή έχουμε πολλοί ανησυχίες σχετικά με τη φτηνή εκτύπωση, να γίνει sticky ένας οδηγός που θα αναφέρει μοντέλα εκτυπωτών τα οποία είναι εύκολο να βρεθούν cartridges που κάνουν auto-reset, που γεμίζουν εύκολα, που έχουν φτηνά cartridges κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Οι 825 σελίδες είναι εκτιμηση με κάλυψη σελίδας 5%, τώρα αν εκτυπώνεις με κάλυψη 50%, λογικό να πέσει στο δεκαπλάσιο.

το λες και false advertising αλλά είναι αλήθεια ότι δεν κοίταξα ποτέ τα ψιλα γράμματα ή αστερίσκους. 

Ωστόσο, για απλό κείμενο σε Α4 μιλάμε και ούτε καν πηγμένες σελίδες. ένας λόγος να ψαχτώ παραπάνω για "πατέντα" χωρίς τύψεις, ευτυχως δεν διαφήμιζαν με 1 letter (calibri size 4)/page βγαζει 500000 σελ. ας πουμε 😁 

12 ώρες πριν, pp6210 είπε

Φίλε δες εδώ αν αυτα ειναι τα catridges σου  h**s://www.ebay.com/itm/For-HP-903-ink-Cartridge-For-HP-902-903-904-Refillable-With-ARC-Chip-For-HP-6950/373218296220?hash=item56e58b419c:g:zhMAAOSwP5FfZBin  (φτιάξε το http στο link)

Αν ειναι είσαι τυχερός γιατι εκτός από το permanent chip που δεν χρειάζεται reset (τουλαχιστον τα δικά μου αυτου του τυπου για epson xp205), αυτά είναι και πολύ ευκολα στο γέμισμα, το οβαλ λαστιχάκι που βλέπεις στην άκρη εχει τρύπα που χωράει ακριβώς το στόμιο μιας 5αρας ή 10αρας συριγγας, δεν θα χρειαστείς ούτε τη βελόνα!

Εγώ τα έχω παραπάνω απο 2 χρόνια, απο βλακεία μου χάλασα το κόκκινο (κάπου το τρύπησα με τη βελόνα και ειχε διαρροή) και ξανααγόρασα το σετάκι (δεν πουλάνε μεμονομενα) αλλα μου βγήκε σε καλό, τώρα γεμίζω και τα 2 σετ, αυτα που μενουν εξω τα τυλίγω σφιχτα σε αλουμινόχαρτο και όταν τελειώνει κάποιο το αλλάζω αυτόματα με το ετοιμο για να μην πιάνω μπουκάλια και συριγγες καθε φορα

 

Love you φίλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Αντώνης Τ. είπε

το λες και false advertising αλλά είναι αλήθεια ότι δεν κοίταξα ποτέ τα ψιλα γράμματα ή αστερίσκους. 

Ωστόσο, για απλό κείμενο σε Α4 μιλάμε και ούτε καν πηγμένες σελίδες. ένας λόγος να ψαχτώ παραπάνω για "πατέντα" χωρίς τύψεις, ευτυχως δεν διαφήμιζαν με 1 letter (calibri size 4)/page βγαζει 500000 σελ. ας πουμε 😁 

Love you φίλος.

Ναι.... Το γράφουν έτσι για να ξεγελάνε τον αγοραστή και μετά λες πως γίνεται να αγοράζεις μελάνι για 800 σελίδες και να έχει τελειώσει στις 200. Το ίδιο ισχύει για inkjet και laser. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως αγοράζω από τον «Αλή» αλλά εδώ κ 8-10 μήνες παρατηρώ ΤΕΡΑΣΤΙΑ καθυστέρηση στην παραλαβή μου (μάλλον στο τελωνείο) χοντρικά πάνω από 3-4 μήνες κάνω να τα πάρω κ πλέων το έχω παρατήσει την αγορά από έξω. Κ ψάχνω από εδώ Ελλάδα!!!

Υπάρχουν τίποτα εδώ Ελλάδα ink Cartridge για ΗΡ 903 μελανοδοχεία;;;;;

Μπορεί να είναι λίγο πιο ακριβά εδώ Ελλάδα αλλά δεν συμφέρει από καθυστέρηση από έξω….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε ψάξε στο google τον ορο επαναγεμιζόμενα μελάνια hp, εμένα μου εβγαλε 2-3 site Ελλάδα.... βεβαια συνήθως εχουν τα παντα "διαθέσιμα" αλλά μάλλον τα παραγγέλνουν και αυτοί απέξω όποτε πέσει παραγγελία πελάτη, οπότε πάρε τλφ πριν παραγγείλεις. και αν ειναι να σου πουν 5-6 μέρες, παράγγειλέ τα εσυ απο κανένα ebay uk απευθείας. Να επιβεβαιώνετε πάντα κωδικο μελανοδοχείου + κωδικό εκτυπωτή πριν παραγγείλετε.

Το μεγαλύτερο ρίσκο στο ξαναγέμισμα είναι τα chipακια, ειδικά τωρα που στα win10 κάποιοι drivers ενημερώνονται αυτόματα, μπορεί κάτι που δουλεύει σήμερα αυρίο να μην το δεχεται (να το βλέπει ως άδειο και να μην τυπώνει). Το δευτερο και μαλλον συνηθισμένο ρίσκο είναι να μην είναι αξιόπιστη η στάθμη μελανιού που δείχνει το interface και να θέλει οπτικό έλεγχο, ο οποίος όμως καλό είναι να γίνεται έτσι και αλλιώς κάθε 30-45 μέρες, μην τυχόν κ έχει γίνει καμμιά διαρροή και μαζεύουν μελάνι τα σφουγγαράκια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...