Προς το περιεχόμενο

Γέμισμα μελανιών εκτυπωτή με σύριγγα


papoys1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή μου είχαν ζητήσει πληροφορίες και επειδή το είχα τάξει σε μερικούς προσπάθησα να φτιάξω και ανέβασα ένα βιντεάκι στο youtube για το πως γεμίζω μόνος μου τα μελάνια του εκτυπωτή με απλές σύριγγες από το φαρμακείο και φτηνό κινέζικο μελάνι που αγόρασα σχεδόν τζάμπα.Να σκεφτείτε ότι το χρησιμοποιώ να γεμίζω και τους μαρκαδόρους.

Δεν έχω σκοπό να γίνω goutuber στα γεράματα  :D  ούτε έχω αυτοσκοπό τα λάικ, αλλά το ανέβασα επειδή πιστεύω ότι η γνώση είναι για να μοιράζεται και επειδή μου αρέσει έστω και σε αυτή την ηλικία να μαθαίνω και να κάνω καινούργια πράγματα..

Συγχωρέστε μου τυχόν λάθη , με το πρόγραμμα των windows έφτιαξα την ταινία η οποία σίγουρα έχει πολλές ατέλειες.Τυχόν απορίες ή υποδείξεις για κάτι που δεν έκανα σωστά κατά το γέμισμα και υπάρχει καλύτερος τρόπος μπορούμε να τις συζητήσουμε ώστε να επωφεληθούν και άλλοι.

Αρκετοί από εδώ μέσα γεμίζουμε με αυτή τη διαδικασία,αρκετοί ψάχνονται ή το φοβούνται αλλά είναι τόσο απλό όπως θα δείτε στο βίντεο που μπορεί να το κάνει ο καθένας μόνος του για πλάκα.

Στο βιντεάκι κάνει και ένα απλό πέρασμα ως γκεστ και ο  poulinos τον οποίο ευχαριστώ για την συμμετοχή του.:P

Αν το θέμα μου αντίκειται σε κανονισμούς του φόρουμ ας το  κατεβάσει κάποιος μοντ.

https://youtu.be/ItQsQBfMjR8

 

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ωραιος ο  papoys1  

εχω δωσει αρκετα χρηματα για μελανακια ,εδω και 2 χρονια ομως γεμιζω με χυμα μελανι και συριγγα!

ξοδεύω πιο πολλα για το χαρτι παρα για την μελανι !

 

έχω παραγγείλει και ενα κιτ  σαν αυτο περιπου για να μην γεμιζω με την σύριγγα (δεν το εχω παραλαβει ακομα)

51a-XN4-An-NEL.jpg

 

τελευταια έχουν ακριβύνει το χυμα μελανι αλλα και παλι συμφέρει!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είχα πάρει από ένα Ελληνικό σάιτ με 1,50 ευρώ το μισό λίτρο και τώρα  έχει πάει 9 .Εντάξει για μισό λίτρο και πάλι δεν είναι ακριβό αλλά μεγάλη η αύξηση. Ευτυχώς είχα πάρει διπλά μπουκάλια και θα έχω απόθεμα για 5-10 χρόνια.Μου έχουν πει ότι δεν παθαίνει τίποτε αρκεί να είναι καλά κλειστό.

Από ξένα σάιτ βρίσκεις ακόμη σε καλύτερες τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παρει και εγω κινεζικο μελανι σε μπουκαλακια και γεμιζω με συριγγα.

Ερωτησεις

Εχω ενα epson stylus c46 & ενα hp officejet 6210 ξερει κανεις να μου πει πως τα κανουνε reset μετα το γεμισμα να φαινοντε γεματα ?

Πως φτιαχνουμε το προβλημα που δεν τραβαει καλα το χαρτι και πρεπει να το σπρωχνεις με το χερι ?

Πως ξεμπουκωνω ευκολα τις κεφαλες?

Τωρα τις ξεμπουκωνω με αμωνια/ισοπροπυλικη και αντλια κενου

Που μπορω να βρω κενα δοχεια ωστε να τα γεμισω για αυτους τους εκτυπωτες ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Papous σε ευχαριστούμε πολύ.

Πάνω που ήμουν έτοιμος να ρωτήσω ποιό είναι ένα βίντεο οδηγός για να μάθουμε κι εμείς να γεμίζουμε.

Ερώτηση:

Πόσο πρέπει να μπει η σύριγγα μέσα; Κάποιοι λένε ότι έχει ένα σφουγγαράκι που πρέπει να διαπεράσουμε. Ισχύει;

Επίσης, αν τρυπήσουμε τα μελάνια, τα σκουπιδάκια από το τρύπημα ενοχλούν ή όχι; Υπάρχει συγκεκριμένος τρόπος τρυπήματος;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/1/2019 στις 9:14 ΜΜ, Lanike71 είπε

Papous σε ευχαριστούμε πολύ.

Πάνω που ήμουν έτοιμος να ρωτήσω ποιό είναι ένα βίντεο οδηγός για να μάθουμε κι εμείς να γεμίζουμε.

Ερώτηση:

Πόσο πρέπει να μπει η σύριγγα μέσα; Κάποιοι λένε ότι έχει ένα σφουγγαράκι που πρέπει να διαπεράσουμε. Ισχύει;

Επίσης, αν τρυπήσουμε τα μελάνια, τα σκουπιδάκια από το τρύπημα ενοχλούν ή όχι; Υπάρχει συγκεκριμένος τρόπος τρυπήματος;

Εάν έχει αδειάσει τελείως εγώ ξεκινάω βάζοντας τη σύριγγα τέρμα ανεβάζοντάς την σιγά - σιγά μέχρι να αδειάσει.Έτσι γίνεται καλύτερα αποσυμπίεση γιατί το μελάνι είναι πιο κοντά στην κεφαλή. Αν έχει αδειάσει αντί να βάλω το εργαλειάκι και να τραβάω με τη σύριγγα αφού σκουπίσω καλά πρώτα με υγρό μωρομάντηλο και μετά με στεγνή χαρτοπετσέτα φυσάω με το στόμα μου στην ανάλογη τρύπα να αρχίσει να βγάζει μελάνι από την κεφαλή.

Τα 301 δικά μου και τα 652 της κόρης έχουν ανοιχτές τρύπες.Αν δεν έχουν με ένα ψιλό τρυπανάκι ανοίγεις.Μην το φοβάσαι.Αν πέσει και κάποιο κομματάκι μέσα δεν χάλασε ο κόσμος.Πάνω από το σφουγγαράκι θα είναι δεν ενοχλεί.

Στις 25/1/2019 στις 10:31 ΠΜ, j2k είπε

Εχω παρει και εγω κινεζικο μελανι σε μπουκαλακια και γεμιζω με συριγγα.

Ερωτησεις

Εχω ενα epson stylus c46 & ενα hp officejet 6210 ξερει κανεις να μου πει πως τα κανουνε reset μετα το γεμισμα να φαινοντε γεματα ?

Πως φτιαχνουμε το προβλημα που δεν τραβαει καλα το χαρτι και πρεπει να το σπρωχνεις με το χερι ?

Πως ξεμπουκωνω ευκολα τις κεφαλες?

Τωρα τις ξεμπουκωνω με αμωνια/ισοπροπυλικη και αντλια κενου

Που μπορω να βρω κενα δοχεια ωστε να τα γεμισω για αυτους τους εκτυπωτες ?

Από όσα έχω ακούσει όταν γεμίζεις μόνος δεν μπορείς να κάνει κάτι να βλέπεις υπόλοιπο.

Και εμένα το φωτογραφικό που είναι πιο χοντρό το βοηθάω λίγο με το χέρι γιατί καμιά φορά κολάει.

Δοκίμασε πρώτα με φύσημα όπως εγώ με το στόμα.Συνήθως ξεμπουκώνουν και αρχίζουν να βγάζουν.Αλλιώς όπως τα κάνεις.Εγώ αφού σχεδόν είναι τζάμπα κάθε μέρα θα βγάλω τουλάχιστον μία έγχρωμη και ασπρόμαυρή να δουλέψουν τα μελάνια και ποτέ δεν είχα προβλήματα μπουκώματος- στεγνώματος.

Για κενά δεν γνωρίζω.Νομίζω πουλιούνται αλλά δεν έχω ασχοληθεί γιατί πάντα χρησιμοποιώ εκτυπωτές με κεφαλή στο μελάνι.

Edit. Όπως είπα εγώ έχω συμβατά xl και δεν τα αφήνω ποτέ να αδειάσουν.Κάθε τόσο βάζω από 2  ml περίπου στο κάθε χρώμα (στο μαύρο περισσότερο) ώστε να μην χρειάζονται αποσυμπίεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν εχω το χρονο να βγαζω καθε μερα 1 ουτε 1 τη βδομαδα το ξεχναω.

Στον epson η κεφαλη δεν ειναι στο μελανι στους hp ειναι.

Επεξ/σία από j2k
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/1/2019 στις 10:31 ΠΜ, j2k είπε

Εχω παρει και εγω κινεζικο μελανι σε μπουκαλακια και γεμιζω με συριγγα.

Ερωτησεις

Εχω ενα epson stylus c46 & ενα hp officejet 6210 ξερει κανεις να μου πει πως τα κανουνε reset μετα το γεμισμα να φαινοντε γεματα ?

Πως φτιαχνουμε το προβλημα που δεν τραβαει καλα το χαρτι και πρεπει να το σπρωχνεις με το χερι ?

Πως ξεμπουκωνω ευκολα τις κεφαλες?

Τωρα τις ξεμπουκωνω με αμωνια/ισοπροπυλικη και αντλια κενου

Που μπορω να βρω κενα δοχεια ωστε να τα γεμισω για αυτους τους εκτυπωτες ?

Υπάρχει μηχάνημα, γνωστό ως chip resetter. Ψάξε ebay κλπ, αν έχει για τα μελάνια σου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά πρόσφατα πήρα ένα HP πολυμηχάνημα, έχει tricolor και black μελάνια... αυθεντικά από skroutz βγαίνουν €13-14. Αξίζει να μπω στην διαδικασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Lanike71 είπε

Επίσης φτηνή πηγή για μελάνια, αν ασχολείται κάποιος με το άθλημα.

Όπως λέει ο pappous, ακριβαίνουν συνεχώς (λόγω ζήτησης μάλλον).

των 500ml  τα έχουν ακριβύνει και τα ξενα site       

εγω ειχα παρει αυτα σε προσφορα  εάν τελειωσουν θα δω τι θα κανω

https://www.banggood.com/Universal-100ml-Replacement-Refillable-Refill-Bulk-Ink-For-HP-Lexmark-Inkjet-Printer-Cartridges-p-1006854.html?rmmds=search&ID=43351&cur_warehouse=CN

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, rose from hell είπε

των 500ml  τα έχουν ακριβύνει και τα ξενα site       

εγω ειχα παρει αυτα σε προσφορα  εάν τελειωσουν θα δω τι θα κανω

https://www.banggood.com/Universal-100ml-Replacement-Refillable-Refill-Bulk-Ink-For-HP-Lexmark-Inkjet-Printer-Cartridges-p-1006854.html?rmmds=search&ID=43351&cur_warehouse=CN

Όσοι παίρνουν απέξω μια χαρά είναι οι τιμές. 4,5 ευρώ 4 μπουκάλια των 100 ml σιγά το έξοδο όταν για ένα γνήσιο XL π.χ. 301 το δικό μου θέλω 28 ευρώ και έχει μέσα 15-20 ml. Και 10 να πάνε έξω πάλι συμφέρουν.

Εδώ Ελλάδα τα βαράνε αρκετά γιατί ενδεχομένως υπάρχει λίγη γνώση και μικρή κατανάλωση.Και εγώ το πρώτο κιτ όταν ακόμη ψαχνόμουν το πήρα από Ελλάδα 20  ευρώ με 4 μπουκαλάκια που και τα 4 μαζί είχαν δεν είχαν 100 ml.Από καμιά 20αριά τα έγχρωμα και καμιά 30αριά το μαύρο.Μινιατούρες λες και πουλούσαν αγιασμό από την Ιερουσαλήμ.:lol:

Από εδώ τώρα πιο φτηνά και πλήρες πακέτο βλέπω αυτά.https://www.f-deals.gr/category-414/category-424/brother/dye-set-4100ml-brother/ 

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, papoys1 είπε

Όσοι παίρνουν απέξω μια χαρά είναι οι τιμές. 4,5 ευρώ 4 μπουκάλια των 100 ml σιγά το έξοδο όταν για ένα γνήσιο XL π.χ. 301 το δικό μου θέλω 28 ευρώ και έχει μέσα 15-20 ml. Και 10 να πάνε έξω πάλι συμφέρουν.

 

Papous, μήπως είναι 4,5 ευρώ το κάθε μπουκαλάκι; Άρα 18 ευρώ τα 4 μπουκαλάκια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, Mindworm είπε

Βασικά πρόσφατα πήρα ένα HP πολυμηχάνημα, έχει tricolor και black μελάνια... αυθεντικά από skroutz βγαίνουν €13-14. Αξίζει να μπω στην διαδικασία;

Εάν κάνεις μικρό αριθμό εκτυπώσεων και αγοράζεις μελάνια κάθε δίμηνο-τρίμηνο  εντάξει μπορείς να πάρεις γνήσια και να μην  ασχολείσαι.

Εγώ απλά ήθελα τουλάχιστον 2 έγχρωμα και ένα μαύρο το μήνα πολλές φορές και περισσότερα τα οποία κόστιζαν και εμένα τόσο περίπου.Να πάω σε xl ήθελα 50-55 ευρώ για τα δύο οπότε ούτε καν μπήκα στη σκέψη και έτσι ξεκίνησα να γεμίζω τα δικά του.Στην πορεία πήρα και ένα συμβατό xl τρίχρωμο με 11 ευρώ και μου έλυσε τα χέρια από τα συχνά γεμίσματα

Edit. Έτσι τώρα η εγγονή έχει το ελεύθερο να βγάζει όσες εικόνες θέλει στην καθισιά της.☺️ 

1 ώρα πριν, Lanike71 είπε

Papous, μήπως είναι 4,5 ευρώ το κάθε μπουκαλάκι; Άρα 18 ευρώ τα 4 μπουκαλάκια;

Λες;;;;;;;;;;; Δεν ξέρω γιατί ποτέ δεν έχω πάρει απέξω.Αν όντως είναι έτσι δεν αξίζει για 2 ευρώ να περιμένεις πότε θα έρθουν.

Επεξ/σία από papoys1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

γεια σας , εχω ενα canon mx 495 , και πήρα κατι μελάνια για να γεμίζω τα μελανοδοχεία . Στην ενδειξη που ειχε στον εκτυπωτή για την στάθμη του μαύρου μελανιου , ειχε σχεδον τελειώσει τωρα εγω εβαλα με τη συριγγα 1,5 ml και η στάθμη στον εκτυπωτή δεν ανέβηκε , θα έχω κάποιο προβλημα;; γιατι ειδα οτι πρεπει να πατησεις και το κουμπi της ακυρώσεις για 5 sec.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...