Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση ανταπτορα ......


babisskg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

    Μην σας έχω και κάθεστε , σε αναζήτηση λοιπόν ανταπτορα αφού τα βρήκα μπαστούνια ....... 😂 ... ώστε να ταιριάξουμε έναν Minolta af 28 80 f3.5 ( 22 ) 5.6 D σε EOS M mount ..... θεωρητικά πρόκειται για A - mount αν και υπάρχει μια σύγχυση μεταξύ MD και A - mount , η τουλάχιστον εμένα κάτι μου διαφεύγει . 

   Ο φακός προέρχεται από την σειρά Dynax της Minolta και στο δίκτυο είναι κάπως ασαφής η περιγραφή γύρω από τους προσφερομενους ανταπτορες , οπότε η βοήθεια σας θα είναι καθοριστική . Αν βρείτε μάλιστα και τον κατάλληλο κερνάω μπουγάτσα , καφέ και άλλα φαγώσιμα ...... φυσικά εννοείται πως αναζητείται ανταπτορας χωρίς ηλεκτρονική επικοινωνία μεταξύ σώματος και φακού .

  Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, babisskg είπε

    Μην σας έχω και κάθεστε , σε αναζήτηση λοιπόν ανταπτορα αφού τα βρήκα μπαστούνια ....... 😂 ... ώστε να ταιριάξουμε έναν Minolta af 28 80 f3.5 ( 22 ) 5.6 D σε EOS M mount ..... θεωρητικά πρόκειται για A - mount αν και υπάρχει μια σύγχυση μεταξύ MD και A - mount , η τουλάχιστον εμένα κάτι μου διαφεύγει . 

   Ο φακός προέρχεται από την σειρά Dynax της Minolta και στο δίκτυο είναι κάπως ασαφής η περιγραφή γύρω από τους προσφερομενους ανταπτορες , οπότε η βοήθεια σας θα είναι καθοριστική . Αν βρείτε μάλιστα και τον κατάλληλο κερνάω μπουγάτσα , καφέ και άλλα φαγώσιμα ...... φυσικά εννοείται πως αναζητείται ανταπτορας χωρίς ηλεκτρονική επικοινωνία μεταξύ σώματος και φακού .

  Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας ......

Σου στελνω λινκ...εχω παρομοιο ανταπτορα για να συνδεω τους Sony Amount φακους στην NEX5R (εχω και Amount σωματα και Emount) ...Ειναι dumb ανταπτορας αλλα δουλευει αψογα.Απο τις καλυτερες αγορες και γλυτωνω απο αγορα πανακριβων Emount φακων οταν δεν με ενδιαφερει το autofocus...πχ σε βραδινες φωτοβολτες.

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Ablaoublas_542 είπε

  Υπερευχαριστω για την προσπάθεια και το ενδιαφέρον , λογικά αυτός είναι , τον έχω δει , δεν μπορώ να σιγουρέψω ότι το MD mount είναι το ίδιο με το A mount . Στο Dyxum αναφέρει ότι πρόκειται για A mount , οπότε ..... αυτός ο ανταπτορας υπάρχει κίνδυνος να μην κουμπώσει . Όπως είπα , κάτι μου διαφεύγει ...... ευχαριστώ πάντως για τον χρόνο που μου διαθέσατε , φιλικά Μπάμπης .

13 λεπτά πριν, afterhours είπε

Σου στελνω λινκ...εχω παρομοιο ανταπτορα για να συνδεω τους Sony Amount φακους στην NEX5R (εχω και Amount σωματα και Emount) ...Ειναι dumb ανταπτορας αλλα δουλευει αψογα.Απο τις καλυτερες αγορες και γλυτωνω απο αγορα πανακριβων Emount φακων οταν δεν με ενδιαφερει το autofocus...πχ σε βραδινες φωτοβολτες.

   Να ευχαριστήσω για την προσπάθεια και το ενδιαφέρον , τον είδα και αυτόν , η απορία μου βρίσκεται σε ότι αφορά το mount του φακού , από την πλευρά του σώματος δεν υπάρχει πρόβλημα . Ο φακός σε διάφορες σελίδες αναφέρεται ως A - mount και εδώ δημιουργείται η απορία πριν προχωρήσω . Αν πρόκειται τελικά για MD η A mount εκτός και πρόκειται για το ίδιο πράγμα με άλλο όνομα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ολοι οι AF φακοι της μινολτα ειναι Minolta AF mount ή Αλλιως Amount.... το ιδιο πραγμα ειναι (H sony to 2006 αγορασε τη μινολτα και κρατησε ιδιο το Mount)

Οσοι ανταπτορες εχουν σχεση με SR/MD mount αναφερονται ως MD ADAPTER πχ MD to NEX adapter (apo MD δλδ σε Emount)

To MD mount ηταν αποκλειστικα για μανουαλ φακους (δεν ειχε βγει ακομα το autofocus)

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, afterhours είπε

Ολοι οι AF φακοι της μινολτα ειναι Minolta AF mount ή Αλλιως Amount.... το ιδιο πραγμα ειναι (H sony to 2006 αγορασε τη μινολτα και κρατησε ιδιο το Mount)

Οσοι ανταπτορες εχουν σχεση με SR/MD mount αναφερονται ως MD ADAPTER πχ MD to NEX adapter (apo MD δλδ σε Emount)

To MD mount ηταν αποκλειστικα για μανουαλ φακους (δεν ειχε βγει ακομα το autofocus)

Τέλεια , απολύτως διαφωτιστικό , να ευχαριστήσω για την ενημέρωση και τον χρόνο σας , καλό βράδυ . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, afterhours είπε

Kαλα δεν χρειαζονται και ευχαριστιες.....σιγα το πραγμα

Καλες ληψεις.

  Φυσικά και χρειάζεται ευχαριστώ , με γλυτωσατε από σχετικό ψάξιμο , που είχα κάνει βέβαια ως ένα βαθμό και αφιερώσατε πολύτιμο προσωπικό χρόνο ώστε να δώσετε μία απάντηση !!! 

  Το ευχαριστώ είναι το ελάχιστο για την συμμετοχή . Μακάρι να μπορέσω να βοηθήσω κι' εγώ με την σειρά μου .

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...