Προς το περιεχόμενο

Led φωτιστικό για DSLR / Mirrorless / Smartphone - Godox M150


ZauZ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έψαχνα που έψαχνα αρκετό καιρό για ένα οικονομικό φωτιστικό led για χρήση σε video κατέληξα στο Godox M150 το οποίο για τα λεφτά του νομίζω ότι είναι πολύ καλό (κάπου στα 60-65 ευρώ).

Αρχικά κοιτούσα προς Amaran F7 κτλ αλλά πολλά τα χρήματα για αρχή οπότε κατέληξα σε αυτό και νομίζω ότι θα βολέψει αρκετούς.

Στα + ότι έχει ενσωματωμένη μπαταρία, ότι μπορεί να τροφοδοτηθεί από powerbank και είναι μαζεμένο σε διαστάσεις.

Στα – ότι δεν ξέρεις ακριβώς σε πόσο % ένταση το έχεις και ότι είναι μόνο λευκό φως.

Το έκανα και review στο youtube για όποιον θέλει να δει περισσότερα (προφανώς αν κάποιος θέλει να βλέπει μελλοντικά το τι ανεβάζω ας κάνει ένα subscribe. Έτσι για την ηθική δικαίωση :P )

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και αυτή η σειρά που είναι ρυθμιζόμενης έντασης και με την προσθήκη κατάλληλων φίλτρων αλλάζει η θερμοκρασία λευκού:

https://www.manfrotto.co.uk/collections/lighting/lumimuse-led-lights

Κυκλοφορεί στην ελληνική αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τα είδα και αυτά αλλά είναι πολύ μικρά σε ένταση (max 500 lumens) και σαν καθαρότητα είναι λίγο πιο κάτω από το godox.

Επιπλέον αρνητικό τους η μικρή διασπορά στο φως που έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, ZauZ είπε

Ναι τα είδα και αυτά αλλά είναι πολύ μικρά σε ένταση (max 500 lumens) και σαν καθαρότητα είναι λίγο πιο κάτω από το godox.

Επιπλέον αρνητικό τους η μικρή διασπορά στο φως που έχουν.

Για ποια χρηση το θες? Επαγγελματικη ;;

Εγω αρχικα σκεφτηκα να αγορασω αλλα αφου ειμαι ερασιτεχνης και σε οσους χωρους εσωτερικους τραβαω το βραδυ υπαρχει φως και ανεβαζω ISO....τα λεφτα ειναι καλυτερα να τα δωσεις σε ενα καλο φλας με HSS για οσους τραβανε φωτογραφιες περισσοτερο.

Aν ειμουν επαγγελματιας ομως θα αγοραζα φωτα για να κανω τη δουλεια μου (θερμοκρασιες λευκου grading...κλπ)

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι επαγγελματική προφανώς αν και υποθέτω ότι χρησιμοποιούν και επαγγελματίες.

Για χρήση κυρίως video π.χ vlogs ή review / παρουσίαση σε κάτι και για all around φωτιστικό το οποίο το μεταφέρεις εύκολα και γρήγορα.

Προφανώς αν είσαι επαγγελματίας δεν περιμένεις ένα ledaki των 60 ευρώ αλλά θα πάρεις κάτι πιο μεγάλο, με εξωτερικές μπαταρίες, ρεύμα κ.τ.λ.

Απλά το συγκεκριμένο νομίζω ότι συνδυάζει πολύ καλά μέγεθος – μπαταρία – φωτεινότητα – Κόστος. (προσωπικά το βρίσκω πολύ χρήσιμο και σαν φωτιστικό έκτακτης ανάγκης).

Επεξ/σία από ZauZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πήρα σήμερα το Godox ledm 150. Αν θες οποιαδήποτε περαιτέρω πληροφορία ή κάποιο τεστ που μπορώ να κάνω μου λες.

 

ΥΓ: Α, τώρα είδα ότι το έχεις και ότι έχεις κάνει και review χαχα. Όποτε αν θελήσω κάτι θα σε ρωτήσω εγώ. 😛

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Το πήρα σήμερα το Godox ledm 150. Αν θες οποιαδήποτε περαιτέρω πληροφορία ή κάποιο τεστ που μπορώ να κάνω μου λες.

ΥΓ: Α, τώρα είδα ότι το έχεις και ότι έχεις κάνει και review χαχα. Όποτε αν θελήσω κάτι θα σε ρωτήσω εγώ. 😛

Συνεχίζω και έχω ακριβώς την ίδια άποψη με αυτά που είπα στο review μου. Προφανώς αν μου κάνει νερά θα κράξω...

Ετοιμάζω κράξιμο γενικότερα για διάφορα μαργαριτάρια προϊόντα που έφαγαν τα λεφτουδάκια μου. Αυτό πάντως μέχρι τώρα είναι πολύ καλό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω 3 φορτιστές στο σπίτι. Οι 2 στα 2A - 5.2V και ο ένας στα 0.850A - 5.1V.

Λογικά το να χρησιμοποιήσω τον τελευταίο για την φόρτιση του είναι οκ, σωστά;

 

Κάτι ακόμα, έχεις ρίξει καμιά ματία στο Godox led 126;;  Κοστίζει από 43 εως 50 και χρειάζεσαι και μια μπαταρία περίπου στα 30 ευρώ, αλλά λέει Brightness >2200 Lux (0.5m) με ένα συνολικό κόστος περίπου στα 75 ευρώ (εκτός και αν χρειάζεται και φορτιστή έξτρα της μπαταρίας που θα πάρει) που είναι μόλις 15 ευρώ πιο πάνω από ότι κοστίζει το ledm 150.

ΥΓ: Βασικά είδα να λέει: The Godox LED 126 is powered by either 6 AA batteries (Not included), or 6-12V DC power (Not included), or a NP-F550 battery (Battery and charger Not included).

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το είδα το Godox Led 126. Έχει ενδιαφέρον αλλά νομίζω όταν έψαχνα δεν υπήρχε.

Καλή λύση είναι και αυτό αλλά όπως είπες πρέπει να έχεις επιπλέον μπαταρία ή μπαταρίες και φορτιστή.

Βασικά επιτελούν διαφορετικό σκοπό αφού το M150 εκτός της ενσωματωμένης μπαταρίας μπορεί να τροφοδοτηθεί και απευθείας από powerbank. Αν πάντως πάω για δεύτερο φορητό LED παίζει να το σκεφτώ και αυτό. 

Σχετικά με τη φόρτιση για το M150 κάνουν και οι 2 φορτιστές αφού θες τάση στα 5V. Το ότι ο ένας μπορεί να δώσει παραπάνω Ampere σημαίνει ότι εάν το κύκλωμα / μπαταρία του LED μπορεί να αντέξει περισσότερο ρεύμα θα φορτίζει πιο γρήγορα. Βασικά θα τραβήξει όσο ρεύμα χρειάζεται.

Επεξ/σία από ZauZ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή λέει ο κατασκευαστής 5v - 1A ρώτησα πιο πολύ για τα V αν θα είχε θέμα με το 5.1 αντί για 5.0. Αφού δεν έχει οκ, θα φορτίζω με τον 5.1 και 0.850Α καθώς και έξω με το powerbank στην έξοδο με το 1Α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πλάκα για 10 ευρώ που κοστίζει έχει αυτό που το είδα σήμερα στο praktiker.

58380304_2335738223304923_8467557891266576384_n.jpg.3f15edaee0ed413a0ac86960adf6faa8.jpg

 

Έχει μπαταρία λιθίου, φορτίζει με μπρίζα που βγαίνει μέσα από καπάκι στο πίσω μέρος, έχει 30 led και αυτονομία 6 ώρες.

Για το πόση ένταση κλπ δεν έγραφε κάτι. Το είχαν δείγμα και οκ είχε μια κάποια ένταση. Φυσικά καμία σχέση με το ledm 150 που έχουμε, αλλά για να έχεις φως μαζί σου, για να έχεις λάμπα ασφαλείας στο σπίτι αν πέσει το ρεύμα, για να φωτίσεις κάτι και να το βγάλεις φωτο κλπ είναι μια χαρά.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...