Προς το περιεχόμενο

Θερμοκρασιες cpu κτλ σε Linux.


ExTaCy1337

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια, ασχετος απο linux σχετικα, παιδευομαι εδω και ποση ωρα με Live usb, διαφορετικες εκδοσεις να βαλω αυτα τα lm-sensors. 
Ολο προβληματα αντιμετοπιζω. lm-sensors has no installation candidate και αλλα τετοια ομορφα.

Το laptop εχει 32bito επεξεργαστη και τωρα ειμαι στην ubuntu-16.04.5-desktop-i386.

Δοκιμασα apt-get update και upgrade αλλα παιζει να τιγκαρε το usb ελεγε μετα οτι δεν εχω χωρο και παλι δεν τα καταφερα (ειναι αναγκαιω αυτο;)

Μπορει καποιος να μου πει τι να εγκαταστησω και τι να κανω για να δω θερμοκρασιες cpu? (να εχει και κανεναν browser να το τεσταρω καπως ή και κανενα cpu torture test, αλλα ολα αυτα σε Live USB, δεν εχω σκληρο δισκο).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βαζοντας στην ακρη το lm-sensors για λιγο, αλλα πακετα μπορεις να κανεις εγκατασταση? Πχ αν δωσεις ενα

sudo apt-get install leafpad

σου το βαζει? Ενας απλος text editor ειναι το leafpad, δεν ειναι κατι μεγαλο.

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

20 ώρες πριν, ExTaCy1337 είπε

Καλησπερα παιδια, ασχετος απο linux σχετικα, παιδευομαι εδω και ποση ωρα με Live usb, διαφορετικες εκδοσεις να βαλω αυτα τα lm-sensors. 
Ολο προβληματα αντιμετοπιζω. lm-sensors has no installation candidate και αλλα τετοια ομορφα.

Το laptop εχει 32bito επεξεργαστη και τωρα ειμαι στην ubuntu-16.04.5-desktop-i386.

Δοκιμασα apt-get update και upgrade αλλα παιζει να τιγκαρε το usb ελεγε μετα οτι δεν εχω χωρο και παλι δεν τα καταφερα (ειναι αναγκαιω αυτο;)

Μπορει καποιος να μου πει τι να εγκαταστησω και τι να κανω για να δω θερμοκρασιες cpu? (να εχει και κανεναν browser να το τεσταρω καπως ή και κανενα cpu torture test, αλλα ολα αυτα σε Live USB, δεν εχω σκληρο δισκο).

ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ:

Δεν χρησιμοποιώ ubuntu αλλά βάση αυτηνού εδώ το σφάλμα "<package> has no installation candidate" σημαίνει ότι δεν υπάρχει στα υπάρχοντα repository σου το συγκεκριμένο πακέτο
Δεν μπορώ να το δοκιμάσω αλλά ψάχνοντας βρήκα ότι πρέπει να κάνεις ενεργοποίηση την universe repository. Για να το κάνεις

 
$ sudo add-apt-repository universe

Για την εγκατάσταση:

$ sudo apt-get update
$ sudo apt-get install lm-sensors

repository: Βιβλιοθήκη που περιέχει πακέτα(προγράμματα λαϊκιστή)
 

ΧΩΡΟΣ:

Ο Χώρος σίγουρα παίζει σημασία. Αν δεν τον έχεις δεν μπορεί να σφηνωθούν τα αρχεία στα δίσκο( έστω στο usb). Δεν είναι γυναικεία τσάντα :P
Τρέχα την παρακάτω εντολή και δες εκεί που λέει Mounted on /

 

$ df -h
Filesystem      Size  Used Avail Use% Mounted on
devtmpfs        7,6G     0  7,6G   0% /dev
tmpfs           7,6G   84M  7,5G   2% /dev/shm
tmpfs           7,6G  1,9M  7,6G   1% /run
tmpfs           7,6G     0  7,6G   0% /sys/fs/cgroup
/dev/sda5       100G   46G   49G  49% /
tmpfs           7,6G  100K  7,6G   1% /tmp
/dev/sdb1       1,9T  1,2T  635G  66% /mnt/20BAA381BAA351D8
tmpfs           1,6G   56K  1,6G   1% /run/user/1000

Δεν με αφήνει ο καρινάρικος RTE του insomnia να κάνω bold μια γραμμή για να σου τονίσω τι να δεις !!!!! Στην αποκόπτω παρακάτω:

$ df -h
Filesystem      Size  Used Avail Use% Mounted on
.....
/dev/sda5       100G   46G   49G  49% /
.....


Αν πάλι δεν μπορείς να βγάλεις άκρη. Μάρκαρε την έξοδο με το ποντίκι πάτα Ctrl+Shift+C για την αντιγράψεις και δείξε μας τι σου έβγαλε.

Επεξ/σία από manolis940
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/1/2019 στις 8:30 ΜΜ, jim_p είπε

Βαζοντας στην ακρη το lm-sensors για λιγο, αλλα πακετα μπορεις να κανεις εγκατασταση? Πχ αν δωσεις ενα


sudo apt-get install leafpad

σου το βαζει? Ενας απλος text editor ειναι το leafpad, δεν ειναι κατι μεγαλο.

Reading package lists... Done

Building dependency tree

Reading state information... Done

E: Unable to locate package leafpad

10 ώρες πριν, manolis940 είπε

ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ:

Δεν χρησιμοποιώ ubuntu αλλά βάση αυτηνού εδώ το σφάλμα "<package> has no installation candidate" σημαίνει ότι δεν υπάρχει στα υπάρχοντα repository σου το συγκεκριμένο πακέτο
Δεν μπορώ να το δοκιμάσω αλλά ψάχνοντας βρήκα ότι πρέπει να κάνεις ενεργοποίηση την universe repository. Για να το κάνεις



 

$ sudo add-apt-repository universe

Για την εγκατάσταση:


$ sudo apt-get update
$ sudo apt-get install lm-sensors

repository: Βιβλιοθήκη που περιέχει πακέτα(προγράμματα λαϊκιστή)
 

ΧΩΡΟΣ:

Ο Χώρος σίγουρα παίζει σημασία. Αν δεν τον έχεις δεν μπορεί να σφηνωθούν τα αρχεία στα δίσκο( έστω στο usb). Δεν είναι γυναικεία τσάντα :P
Τρέχα την παρακάτω εντολή και δες εκεί που λέει Mounted on /

 


$ df -h
Filesystem      Size  Used Avail Use% Mounted on
devtmpfs        7,6G     0  7,6G   0% /dev
tmpfs           7,6G   84M  7,5G   2% /dev/shm
tmpfs           7,6G  1,9M  7,6G   1% /run
tmpfs           7,6G     0  7,6G   0% /sys/fs/cgroup
/dev/sda5       100G   46G   49G  49% /
tmpfs           7,6G  100K  7,6G   1% /tmp
/dev/sdb1       1,9T  1,2T  635G  66% /mnt/20BAA381BAA351D8
tmpfs           1,6G   56K  1,6G   1% /run/user/1000

Δεν με αφήνει ο καρινάρικος RTE του insomnia να κάνω bold μια γραμμή για να σου τονίσω τι να δεις !!!!! Στην αποκόπτω παρακάτω:


$ df -h
Filesystem      Size  Used Avail Use% Mounted on
.....
/dev/sda5       100G   46G   49G  49% /
.....


Αν πάλι δεν μπορείς να βγάλεις άκρη. Μάρκαρε την έξοδο με το ποντίκι πάτα Ctrl+Shift+C για την αντιγράψεις και δείξε μας τι σου έβγαλε.

Εισαι και ο πρωτος, μετα απο δοκιμες οταν εκανα μου εβγαλε καπου για το universe, το εκανα install με καποιο command ουτε που θυμαμαι αλλα δεν τα καταφερα στο τελος.

Δοκιμασα τα δυο σου lines και μπηκε κατευθειαν , εισαι θεος :D 

στο apt-get update εβγαλε αυτο αλλα μαλλον δεν ειχε θεμα.

 ** (Appstreamcli:4914): critical **: error while moving old database out of the way
AppStream cache update failed
reading package lists... Done

Για τον χωρο του USB το ειπα διοτι εκανα apt-get upgrade και τιγκαρε, ρωτησα πιο πολυ για το αν χρειαζεται το upgrade ή οχι για να αλλαζα σε 16gb stick (τωρα 8gb).
Εβαλα και το psensor και ειμαι κομπλε. Κανω και stress test με το stress τωρα.

Μια ερωτηση, στο psensor εχω 2 θερμοκρασιες, το Core 0 του CPU και ενα που λεει temp1 και στα prefs το δηλωνει σαν Chip: ACPI και σαν Id: lmsensor acpitz-virtual-0 temp1. Αυτη η Θερμοκρασια ειναι αρκετα μεγαλυτερη απο του CPU, που ακριβως ειναι αυτος ο σενσορας;

(Core0 50 βαθμους σε stress και temp1 70)


:D Ευχαριστω πολυ παλικαρια για τον χρονο σας.

Επεξ/σία από ExTaCy1337
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλλη θερμοκρασια που βλεπεις ειναι στο chipset, μιας και εκει υπαρχει ενας ακομα αισθητηρας στη μητρικη σου. Αν εχεις καρτα γραφικων που να δουλευει με καποιον opensource driver, δηλαδη ati ή intel (γιατι δεν νομιζω να υπαρχει λογικος ανθρωπος με nvidia που θα προτιμησει τον nouveau), το sensors λεει και τη δικη της θερμοκρασια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...