Προς το περιεχόμενο

Αγορά mirroless full frame


Chaos KinG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον παιδια εχω μια APC nikon D3400 3 χρονια τωρα και λεω να την στειλω και ν παω σε full frame μιας και δεν μ αρκει η crop πλεον με περιοριζει.

Το budget που μου ειναι 1000€ αυτη τη στιγμη αν δωσω και τους φακους με την καμετα παει 2000+.
Κοιτουσα την sony a7 II και την a7R ii. Κυριος βγαζω πορτρετα (πρωι και βραδυ με neon κτλ) και τοπία. Τα τοπια τα εκτυπώνω μερικες φορες αλλα οχι πολυ μεγαλα αν και θα ηθελα να τα βγαλω μερικα. Οποτε λεω για ενα budget max 1500€ και να παρω και ενα φακο Tamron 28-75mm F/2.8 Di III RXD για αρχη. Ποια λετε να παρω ?

Επεξ/σία από Chaos KinG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο για φωτογραφιες θες?

Αν ηταν για βιντεο θα σου λεγα βουρ για σονυ, αλλα για φωτογραφιες νομιζω οι dslr ειναι ακομα βασιλιαδες

με τα ιδια λεφτα παιρνεις D750 και καλυτερους φακους

επισης αν σε καιει το μεγεθος , σκεψου οτι με τους φακους ερχεται πανω κατω στα ιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μονο φωτογραφιες με video δεν ασχολουμε καθολου.
Ναι, κοιτουσα την D750 να σου πω την αληθεια. Γενικα ηταν ενα τριγωνο αναμεσα σε αυτες τις 3ης και την Canon EOS 6D Mark II. H canon δεν με καλυψε μετα κοιτουσα την d750 μεταχειρισμενη μετα κοιτουσα την a7 II γιατι ηταν στο χιλιαρικο.
Αξιζει τοσο πολυ λες η μεγαλη αναλυση για εκτυπωσεις ? Η αληθεια ειναι οτι το μονο μεγαλο π τυπωσα ηταν πανοραμικο π εκανα με stiching στο photoshop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1500 μηχανή μαζί με φακό? Εγώ θα μάζευα μερικά ακόμα να πάω σε α73. ανώτερη από d750 , z6 , 6d κλπ. 

Έχει και τις νέες μπαταρίες Z οπότε δεν θα θες άλλες μαζί σου.

Στο e infin έχει 1600. Και την συνδυάζεις με τον ταμρον που λες για αρχή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, ZahosDoganos είπε

1500 μηχανή μαζί με φακό? Εγώ θα μάζευα μερικά ακόμα να πάω σε α73. ανώτερη από d750 , z6 , 6d κλπ. 

Έχει και τις νέες μπαταρίες Z οπότε δεν θα θες άλλες μαζί σου.

Στο e infin έχει 1600. Και την συνδυάζεις με τον ταμρον που λες για αρχή 

Εμένα δε μου φαίνεται ανώτερη πάντως από τη Nikon D750 τουλάχιστο στην ποιότητα εικόνας και σε φωτογραφία σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού:

https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr18=daylight&attr13_0=sony_a7iii&attr13_1=nikon_d750&attr13_2=apple_iphonex&attr13_3=apple_iphonex&attr15_0=raw&attr15_1=raw&attr15_2=jpeg&attr15_3=jpeg&attr16_0=12800&attr16_1=12800&attr16_2=32&attr16_3=32&normalization=full&widget=1&x=0.7404055447359376&y=-0.6098374679213001

Υπάρχουν υπέρ και κατά. Αν θες μεγάλη και ευκρινή οθόνη, ενσωματωμένο flash, πολύ μεγάλη διάρκεια μπαταρίας, μεγαλύτερο οικοσύστημα φακών, timelaps, πας σε Nikon, αν θες ασύρματες ευκολίες, sensor-shift, οθόνη αφής, πας σε SONY.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Cntrl+X είπε

Εμένα δε μου φαίνεται ανώτερη πάντως από τη Nikon D750 τουλάχιστο στην ποιότητα εικόνας και σε φωτογραφία σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού:

https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr18=daylight&attr13_0=sony_a7iii&attr13_1=nikon_d750&attr13_2=apple_iphonex&attr13_3=apple_iphonex&attr15_0=raw&attr15_1=raw&attr15_2=jpeg&attr15_3=jpeg&attr16_0=12800&attr16_1=12800&attr16_2=32&attr16_3=32&normalization=full&widget=1&x=0.7404055447359376&y=-0.6098374679213001

Υπάρχουν υπέρ και κατά. Αν θες μεγάλη και ευκρινή οθόνη, ενσωματωμένο flash, πολύ μεγάλη διάρκεια μπαταρίας, μεγαλύτερο οικοσύστημα φακών, timelaps, πας σε Nikon, αν θες ασύρματες ευκολίες, sensor-shift, οθόνη αφής, πας σε SONY.

Για το iso ναι είναι σχεδόν ίδιες δεν καταλαβαίνεις και διάφορα. Μπαταρία δεν υπάρχει θέμα νομίζω με τις καινούργιες z, σύστημα autofocus μιας και δανείζεται από την α9 έχει καλύτερο .

Στα συν βάζω το evf αλλά αυτό είναι προσωπική άποψη. Timelapse ενσωματωμένο θα πάρει στο νέο firmware update μαζί καλύτερο tracking eye af, animal eye af και άλλα καλουδια. Συγκεκριμένα το eye af το έχω αγαπήσει πραγματικά είναι πάντα σποτ ον! Μη ξεχνάμε και IBIS. Φακούς οκ σίγουρα έχει περισσότερους η Νικον αλλά πλέον και στις Σόνυ δεν λείπουν και πολλά , έχει βγάλει και η sigma όλους τους art. 

Αλλά ναι γενικά συμφωνώ ότι το κάθε σύστημα έχει κατά και υπέρ, ζυγίζεις και διαλέγεις ότι σου κάνει περισσότερο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ZahosDoganos είπε

Φακούς οκ σίγουρα έχει περισσότερους η Νικον αλλά πλέον και στις Σόνυ δεν λείπουν και πολλά

Εγώ ακόμα ψάχνω για φτηνό φακό μεγάλου εστιακού εύρους (π.χ. 18-105 / 18-140 / 18-200 / 18-250) για Sony APS-C mirrorless. Ένα φακό γενικής χρήσης ζητάω γιατί τα 50mm του κιτ τα βρίσκω περιοριστικά. Ζητάω πολλά;

9 ώρες πριν, ZahosDoganos είπε

Μπαταρία δεν υπάρχει θέμα

Είναι αλήθεια ότι οι επιδόσεις της μπαταρίας της Sony a7 III είναι αξιοπρεπέστατες για mirrorless. Απλά είναι χειρότερη ακόμα και από μια σημερινή entry level DSLR, π.χ. η Nikon D3500 έχει 2,5 φορές μεγαλύτερη διάρκεια. Και η διαφορά είναι ακόμα μεγαλύτερη αν σκεφτεί κανείς ότι το CIPA rating προκύπτει από συνδυαστικά τεστ με φλας και χωρίς φλας. Η a7 ΙΙΙ δεν έχει φλας, οπότε ο καθένας μπορεί να φανταστεί που θα έφτανε η πραγματική διαφορά αν η CIPA έδινε τιμές σε ίδιες συνθήκες (χωρίς φλας). 

9 ώρες πριν, ZahosDoganos είπε

σύστημα autofocus μιας και δανείζεται από την α9 έχει καλύτερο

Το σύστημα εστίασης της D750 είναι πολύ καλό, δεν υστερεί σε tracking σε low light καταστάσεις. Η βασική διαφορά στην πράξη είναι το κάπως περιοριστικό εύρος επιλογών σημείων εστίασης στο κάδρο σε σχέση με την a7 III.

 

10 ώρες πριν, ZahosDoganos είπε

Μη ξεχνάμε και IBIS

Αυτό είναι το sensor-shift που ανέφερα.

 

10 ώρες πριν, ZahosDoganos είπε

Timelapse ενσωματωμένο θα πάρει

Μακάρι να πάρει και η Sony αυτό που έχουν ακόμα και mirrorless των 600 ευρώ.

 

Και τέλος, μην ξεχνάμε την ποιότητα κατασκευής. Πολλοί ξέρουμε πλέον π.χ. τι εστί weather sealing ακόμα και στις ακριβότερες Sony μετά το γνωστό φιάσκο της A7R III όπου μπαίνει νερό στο θάλαμο της μπαταρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η z6 δεν εχει φακους ακομα και δεν σκοπευω να βαζω με το mount τους παλιους + οτι οι νεοι φακοι θα ιεναι στο θεο λογικα.
Αυτο το e-infin καλες τιμες εχει ;)
επισεις ειπαμε για 1000-1500€ σωμα με την ζ6 παει 2100+. 

Επεξ/σία από Chaos KinG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τώρα με το official brexit και την ανακάλυψη του e-finity λέω να πάρω την a7iii στα 1600€ σύντομα, από εκεί κ να συμβιβαστω με τα 24mp, νομίζω αξίζει πιο πολύ από το να πάω σε a7iiR μόνο κι μόνο για τα τοπία που τυπώνω για εμένα προσωπικά. 

Τι λέτε? 

Επεξ/σία από Chaos KinG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τοπία θα πήγαινα κατευθείαν σε High Mpx camera, ουσιαστικά τοπία και στούντιο είναι το target group αυτων των μηχανών

ΑΛΛΑ να ξέρεις οτι τα πολλα MPX θέλουν και πολύ καλους φακούς, αλλιώς δεν θα έχεις τα επιθυμητά αποτελέσματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εξαντλήθηκε η a7 iii και περιμενουν κομματια απο την αλλη εβδομαδα, απο οτι μου ειπαν αν δεν... θα παω μαλλον σε a7R ii . ειδομεν

Επεξ/σία από Chaos KinG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...