Προς το περιεχόμενο

Δεν τραβάει καλά το χαρτί


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχει χρονια να με απασχολησει αυτο το προβλημα. Θυμαμαι παλια, καθαριζαμε λιγο τα ροδακια που τραβανε το χαρτι. Μπατονετες, οινοπνευμα κλπ.  Τωρα μου το κανει αυτο το προβλημα, ενας παλιος brother laser, που κατα τα λοιπα ειναι ΄σκυλι'. Ξεκινα να τραβηξει το χαρτι απο τον τροφοδοτη για να τυπωσει, και μπλοκαρει κατα το τραβηγμα. Το αφαιρω το χαρτι, και μετα συνηθως τυπωνει. Επειτα ομως, ξανα τα ιδια.

Εσεις ποιο νομιζετε ειναι το προβλημα; Τι να κοιταξω, τι μπορω να διορθωσω; Ελπιζω να μην θελει κανενα service...

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη λες δεν εχει να κανει με τα ροδακια; Βεβαια, η αντιστοιχη εμπειρια με παρομοια προβλημα, που ειχα στο παρελθον, ηταν με inkjet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειτα απο αρκετους πειραματισμους και παρατηρηση, ειδα οτι το προβλημα ειναι στα ροδακια+/μηχανισμο, που ανεβαζει το χαρτι απο τη κασετινα, προς τα πανω, για την υπολοιπη διαδικασια εκτυπωσης. Πιο συγκεκριμενα δε, οταν σχεδον αδειαζω την κασετα απο χαρτι και αφηνω σχετικα λιγα φυλλα Α4, φαινεται να δουλευει καλυτερα(οχι παντα βεβαια), φαινεται οτι την 'παλευει' ομως, και ανεβαζει το χαρτι, και η εκτυπωση γινεται κανονικα. Οταν εχω την κασετα πιο γεματη, τοτε σχεδον σιγουρα πλεον, δεν μπορει να προωθησει το χαρτι πανω, και κολλαει.

Επειδη εγω το λεω 'ροδακια', ειναι οντως αυτο, ή εχετε καποια ειδικοτερη παρατηρηση επ'αυτων απο την εμπειρια σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/1/2019 στις 12:32 ΜΜ, mindreader είπε

Εχει χρονια να με απασχολησει αυτο το προβλημα. Θυμαμαι παλια, καθαριζαμε λιγο τα ροδακια που τραβανε το χαρτι. Μπατονετες, οινοπνευμα κλπ.  Τωρα μου το κανει αυτο το προβλημα, ενας παλιος brother laser, που κατα τα λοιπα ειναι ΄σκυλι'. Ξεκινα να τραβηξει το χαρτι απο τον τροφοδοτη για να τυπωσει, και μπλοκαρει κατα το τραβηγμα. Το αφαιρω το χαρτι, και μετα συνηθως τυπωνει. Επειτα ομως, ξανα τα ιδια.

Εσεις ποιο νομιζετε ειναι το προβλημα; Τι να κοιταξω, τι μπορω να διορθωσω; Ελπιζω να μην θελει κανενα service...

Και εμένα το κάνει πολλές φορές ειδικά το πρωί με την πρώτη εκτύπωση μαγκώνει το πρώτο χαρτί και το μασάει αλλά λίγο ευτυχώς στην άκρη.Αν το βγάλω και βάλω άλλο είναι οκ.

Διαπίστωσα ότι δε δουλεύει καλά το σύστημα τροφοδοσίας με την πρώτη.Έτσι πάντα ειδικά το πρωί και πριν εκτυπώσω αδειάζω την κασέτα και πατάω 1-2 εκτυπώσεις φωτοτυπίας χωρίς χαρτί ώστε απλά να ρολάρει το σύστημα τροφοδοσίας.Μετά βάζω χαρτί και πάντα εκτυπώνει κανονικά και χωρίς πρόβλημα.

Βέβαια εμένα είναι πιο εύκολη αυτή η διαδικασία γιατί έχω τον hp 1510 που παίρνει χαρτί από πάνω και έτσι βγαίνει μπαίνει πολύ εύκολα.Συνήθως το κάνω και αν έχω να εκτυπώσω πάνω από 3-4 ώρες.Κάνε 2-3 φορές αυτή τη διαδικασία και μετά βάλε χαρτί και εκτύπωσε να δεις σε σένα πως θα συμπεριφερθεί.

Και εμένα παλιός και σκυλί είναι τυπώνει με συμβατά και γεμισμένα από μένα με φτηνιάρικα κινέζικα χύμα μελάνια χωρίς να έχει αρνηθεί ποτέ να δεχθεί αυτά τα μελάνια βγάζοντας και χρώματα ίδια σαν τα γνήσια.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε έναν Lexmark που μου παρουσιάζεται κατά καιρούς το ίδιο θέμα το πρόβλημα είναι δύο ελαστικά ροδάκια τα οποία με τον καιρό φθείρονται και δεν έχουν την ίδια τριβή με το χαρτί. Όταν είναι καινούργια η επιφάνεια τους είναι τραχιά και με τον καιρό γίνεται λεία με αποτέλεσμα να γλιστράει το φύλλο. Παραγγέλνω δύο ανταλλακτικά από Κίνα για €6 μαζί με τα ταχυδρομικά και τα αντικαθιστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, elorant είπε

Σε έναν Lexmark που μου παρουσιάζεται κατά καιρούς το ίδιο θέμα το πρόβλημα είναι δύο ελαστικά ροδάκια τα οποία με τον καιρό φθείρονται και δεν έχουν την ίδια τριβή με το χαρτί. Όταν είναι καινούργια η επιφάνεια τους είναι τραχιά και με τον καιρό γίνεται λεία με αποτέλεσμα να γλιστράει το φύλλο. Παραγγέλνω δύο ανταλλακτικά από Κίνα για €6 μαζί με τα ταχυδρομικά και τα αντικαθιστώ.

Πως τα αναζητας αυτα τα ροδακια; Αγγλικη ορολογια;

Αλλα πρεπει να πιανει το χερι σου, για να ξεβιδωσεις εκτυπωτη και εξαρτηματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Paper feed rollers ή paper feed kit και το μοντέλο του εκτυπωτή. Ψάξε στο ebay.

Στον δικό μου εκτυπωτή είναι πανεύκολο να τα αλλάξεις. Αφαιρείς το συρτάρι τροφοδοσίας και γυρνάς τον εκτυπωτή ανάποδα για να έχεις πρόσβαση. Ούτε κατσαβίδια, ούτε τίποτα. Δυο λεπτά δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/1/2019 στις 4:05 ΠΜ, elorant είπε

Paper feed rollers ή paper feed kit και το μοντέλο του εκτυπωτή. Ψάξε στο ebay.

Στον δικό μου εκτυπωτή είναι πανεύκολο να τα αλλάξεις. Αφαιρείς το συρτάρι τροφοδοσίας και γυρνάς τον εκτυπωτή ανάποδα για να έχεις πρόσβαση. Ούτε κατσαβίδια, ούτε τίποτα. Δυο λεπτά δουλειά.

Α, να σαι καλα...

Κοιταξα στο ebay, αλλα δυστυχως ΔΕΝ....

Βεβαια, και παλι, με τιμες γυρω στο 20ευρω, ακομη κι αν εβρισκα, ηταν ζητημα αν θα αξιζε να τα παρω.... οταν ο εκτυπωτης εκανε 100ε πριν δεκα χρονια και σημερα προφανως εχει μηδενικη αξια...να μην πω για κοστη καινουριων...

Μαλλον αξιζει, αν βρει κανεις, για οντως ακριβους εκτυπωτες, που εχεις δωσει πολλα λεφτα και ειναι σαν επενδυση.

 

Συνεχιζει παντως να μην ανεβαζει το χαρτι...10 προσπαθειες, για να κατσει επιτυχημενα η μία.... τον πηρε η κατω βολτα μου φαινεται....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για €20 προφανώς δεν αξίζει. Εγώ τα αγοράζω €6 μαζί με τα ταχυδρομικά. Και τα αλλάζω μια φορά το 18μηνο.

Αν μπορείς να αφαιρέσεις τα λαστιχάκια ενδεχομένως να έξυνες την επιφάνεια τους με κάποιο χοντρό γυαλόχαρτο ώστε να αποκτήσουν και πάλι τριβή. Ή να τα γύρναγες από την ανάποδη πλευρά, το μέσα-έξω. Εναλλακτικά, αν είσαι Αθήνα πάρτα μαζί σου και πήγαινε μια βόλτα από Αιόλου που έχει όλα τα μαγαζιά με εργαλεία μήπως βρεις κάτι αντίστοιχο. Ελαστικές ροδέλες χρησιμοποιούν εκατοντάδες μηχανήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και μήπως δεν είναι το pickup roller αλλά η απο κάτω πλευρά, η βάση του χαρτιού.

Αν πατάει σε ελατήριο, ή αν σηκώνεται με κάποιο μηχανισμό για να πιέσει το χαρτί πάνω στο roller μπορεί να έχει πρόβλημα εκεί, που ενδεχομένως να λύνεται εύκολα. Μου είχε τύχει σε εναν εκτυπωτή αλλά δε θυμάμαι καθόλου λεπτομέρειες, νομίζω ότι είχα σφηνώσει απλά κάτι απο κάτω για να σηκώνεται λίγο παραπάνω και συνέχισε να δουλεύει για πολύ καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λέει ο mezger μπορείς να το αποκλείσεις αν γεμίσεις όλο το συρτάρι με χαρτί ώστε να μην χρειάζεται να κατέβει ο μηχανισμός που τραβάει κάθε σελίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, εχω δοκιμασει με το δισκο, σε ολες τις εκδοχες γεμισματος. Απο full γεματος, μεχρι λιγα φυλλα. Ιδια συμπεριφορα, και αποτυχια. Το 'μαγκωνει', παει να το ανεβασει, και κολαει εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το διλημμα ειναι, τι να κανω τωρα; Εξαρτηματακια δεν βρισκω καν, κι αν εβρισκα ηταν ζητημα αν αξιζε αν ειχε καποιο σοβαρο κοστος.

Μενω με το προβλημα; Να τον αποσυρω, να τον πεταξω; Καπως ετσι 'πεθαινουν' καποτε οι εκτυπωτες;

Και τι να ψαξει κανεις βεβαια, οταν εγω τον ειχα αγορασει 100ε πριν δεκα χρονια, και τωρα βλεπω παιρνεις παρομοιο απο την ιδια μαρκα brother, με 80 ευρω, brand new...

Ποσο ζουν οι laser αραγε; Εχω αλλαξει 5 τονερ, αλλα το διαγνωστικο λεει οτι δεν εφτασαν καν τις 10000 σελιδες εκτυπωσης που αντεχε το drum, εχω τυπωσει περιπου 6500σελιδες αυτα τα δεκα χρονια. Ομως, πλεον, δεν γινεται να χανω ενα τέταρτο, βαλε βγαλε δισκο, προσθεσε'/αφαιρεσε χαρτι, μπας και αποφασισει να τραβηξει το χαρτι πανω και να τυπωσει...

Για πεταγμα λοιπον; Αποψεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που κάνεις είναι να αυτοσχεδιάσεις. Το πρόβλημα είναι η τραχύτητα της επιφάνειας δύο ροδέλων. Βρες έναν τρόπο να τις κάνεις να έχουν μεγαλύτερη τριβή. Μπορείς να πάρεις φαρδύ λάστιχο και να το κολλήσεις πάνω. Δοκίμασες να τις βγάλεις και να πας σε ένα κατάστημα εργαλείων μήπως έχουν κάτι παρόμοιο;

Για τα υπόλοιπα που ρωτάς. Έχω έναν Lexmark e232 στο σπίτι αγορασμένο το 2004 με 90.000 σελίδες τυπωμένες ο οποίος δουλεύει σαν καινούργιος. Οι laser κρατάνε άνετα και 30 χρόνια. Ένας γνωστός μου έχει σε γραφείο HP εκτυπωτή αγορασμένο τη δεκαετία του '90. Κάποια στιγμή άλλαξε fuser και κατά τα λοιπά δουλεύει μια χαρά. Έχεις τυπώσει πολύ λίγες σελίδες για να τον πετάξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...