Προς το περιεχόμενο

Ρυθμισεις φωτογραφικης


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

10 λεπτά πριν, Ablaoublas_542 είπε

Η ροδελα που λεει ειναι η αντισταθμιση μυωπιας του viewfinder

Δακτυλίδι νομίζω ονομάζεται εννοώ αυτή που θολώνει και ξεθολωνει τον φακο. Όχι την μικρή ροδέλα δίπλα από τον viewfinder. Τι κάνουν αυτά τα δυο τελικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, eidikos33 είπε

Καλημέρα το manual το διάβασα αλλά γράφει πολύ γενικά πράγματα,το κατανοω ότι δεν υπάρχουν στανταρ ρυθμίσεις. 

Το δακτυλίδι που θολώνει και ξεθολωνει το viewfinder έχει να κάνει σχέση με την εστίαση? Επίσης είδα ότι πρέπει να πάρω συγκεκριμένο καλώδιο για να μεταφέρω τις φωτογραφίες από την μηχανή στον υπολογιστή η δεν παίζει ρόλο? Το snapbridge μια χαρά με έχει βολεψει αλλά δε μπορώ να στείλω σε μορφή raw

το δαχτυλιδι το πειραζεις μονο αμα εχεις μυωπια

ρυθμισε το ετσι ωστε οταν η μηχανη εχει εστιασει καπου, να το βλεπεις κι εσυ εστιασμενο και οχι θολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

το δαχτυλιδι το πειραζεις μονο αμα εχεις μυωπια

ρυθμισε το ετσι ωστε οταν η μηχανη εχει εστιασει καπου, να το βλεπεις κι εσυ εστιασμενο και οχι θολο

Έχω μυωπια και δε φοράω γυαλιά μη φανταστείς όμως 0,75 και 1 βαθμό φυσικά όμως δε βλέπω καλά 

Αν βλέπω θέλω παίζει κάποιο ρόλο για την φωτογραφία? Η απλά για την δική μου διευκόλυνση για να βλέπω καλύτερα τι τραβάω?

Η άλλη η μικρή ροδέλα δίπλα από το viewfinder τι κάνει?

Επεξ/σία από eidikos33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, eidikos33 είπε

Έχω μυωπια και δε φοράω γυαλιά μη φανταστείς όμως 0,75 και 1 βαθμό φυσικά όμως δε βλέπω καλά 

Αν βλέπω θέλω παίζει κάποιο ρόλο για την φωτογραφία? Η απλά για την δική μου διευκόλυνση για να βλέπω καλύτερα τι τραβάω?

Η άλλη η μικρή ροδέλα δίπλα από το viewfinder τι κάνει?

δεν αποτυπωνεται πανω στη φωτογραφια, ειναι ξεκαθαρα για να σε βοηθησει να εστιασεις σωστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

δεν αποτυπωνεται πανω στη φωτογραφια, ειναι ξεκαθαρα για να σε βοηθησει να εστιασεις σωστα

Οκ σε ευχαριστώ πολύ απλά παραξενεύτηκα επειδή κάποιος ανέφερε ότι χαλάει ο φακός άμα τραβάς και γυρίζεις το δακτυλίδι 

Και το άλλο δίπλα από το viewfinder η ροδελιτσα τον ίδιο ρόλο έχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, eidikos33 είπε

Οκ σε ευχαριστώ πολύ απλά παραξενεύτηκα επειδή κάποιος ανέφερε ότι χαλάει ο φακός άμα τραβάς και γυρίζεις το δακτυλίδι 

Και το άλλο δίπλα από το viewfinder η ροδελιτσα τον ίδιο ρόλο έχει?

ωπα

κατι εχεις μπλεξει

εγω μιλαω για την ροδελα διπλα στο viewfinder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

ωπα

κατι εχεις μπλεξει

εγω μιλαω για την ροδελα διπλα στο viewfinder

Το δακτυλίδι στον φακο τι ρόλο παίζει? και στο auto focus αν κοιτάξω στο σκόπευτρο είναι θολό και θέλει γύρισμα το δακτυλίδι για να μην είναι θολο. Την ροδέλα δίπλα από το vieefinder εντάξει την κατάλαβα 

Επεξ/σία από eidikos33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον.

Το δαχτυλιδι στο φακο μπροστα ειναι το manual focus. Αυτο μπορει να γυρναει αν εισαι σε autofocus μπορει κ να μη γυρναει. Εχει να κανει με τη κατασκευη του φακου. Επισης μπορει να επιδρα στο focus ακομα κ αν δουλευεις auto focus τη μηχανη, μπορει και οχι, αναλογα πως εχεις ρυθμισει τη μηχανη.

 

Η ροδελα διπλα απ το view finder ειναι η διορθωση για την μυωπια και δεν εχει καμια επιδραση στη φωτογραφια. Αν οταν κανει focus η μηχανη παλι βλεπεις θολα, δοκιμασε να γυρισεις εκεινη τη ροδελιτσα πανω στο view finder για να δεις αν βλεπεις πιο καθαρα. Αν ειναι αυτο το θεμα πολυ πιθανον να μην βλεπεις καλα ουτε κ τις ενδειξεις μεσα στο view finder. Το δαχτυλιδι μπροστα στο φακο προς το παρον ξεχνα το. Προσπαθησε να μαθεις γενικα πως λειτουργει η μηχανη κ μπες δες βιντεο για να τα καταλαβεις καλυτερα. Εχει απειρα βιντεο στο youtube.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, jimskeet2002 είπε

Λοιπον.

Το δαχτυλιδι στο φακο μπροστα ειναι το manual focus. Αυτο μπορει να γυρναει αν εισαι σε autofocus μπορει κ να μη γυρναει. Εχει να κανει με τη κατασκευη του φακου. Επισης μπορει να επιδρα στο focus ακομα κ αν δουλευεις auto focus τη μηχανη, μπορει και οχι, αναλογα πως εχεις ρυθμισει τη μηχανη.

Η ροδελα διπλα απ το view finder ειναι η διορθωση για την μυωπια και δεν εχει καμια επιδραση στη φωτογραφια. Αν οταν κανει focus η μηχανη παλι βλεπεις θολα, δοκιμασε να γυρισεις εκεινη τη ροδελιτσα πανω στο view finder για να δεις αν βλεπεις πιο καθαρα. Αν ειναι αυτο το θεμα πολυ πιθανον να μην βλεπεις καλα ουτε κ τις ενδειξεις μεσα στο view finder. Το δαχτυλιδι μπροστα στο φακο προς το παρον ξεχνα το. Προσπαθησε να μαθεις γενικα πως λειτουργει η μηχανη κ μπες δες βιντεο για να τα καταλαβεις καλυτερα. Εχει απειρα βιντεο στο youtube.

Δηλαδή στο auto focus όμως άμα δε βλέπω από τον viewfinder να μη πειράζω το δακτυλιδι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι. το δαχτυλιδι ειναι για αλλες δουλειες. ειναι για οταν θες να κανεις manual focus οταν βγαζεις πχ καποιο τοπιο. η οταν κανεις αστροφωτογραφιση κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...