Προς το περιεχόμενο

Ρυθμισεις φωτογραφικης


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας θελω να μου δωσετε καποιες οδηγιες οσον αφορα τις ρυθμισεις της καμερας μου

 

Πρωτα απο ολα στην αντισταθμιση φλας τι τιμες να βαλω? οπως επισης και στην αντισταθμιση της εκθεσης

Σε τι μορφη να τραβαω? Αν τραβηξω με raw δεν μπορω να την μεταφερω με snapbridge και γενικα δεν με ενδιαφερει η επεξεργασια παρα μονο η υψηλη ευκρινια της φωτογραφιας. Ποια ειναι δηλαδη η καλυτερη μορφη για να τραβαω?

Το δακτυλιδι του φακου τι ρολο παιζει? Οπως επισης και το προσοφθλαμιο

Στην επιλογη d-lightning τι να βαζω?

Στον ορισμο control picture επιλεγω αναλογα με το τι θελω να βγαλω? πχ πορτραιτο επιλεγο πορτραιτο?

Tην μετρηση matrix ποτε την επιλεγουμε? αν θελουμε να βγαλουμε πορτραιτο επιλεγουμε κεντροβαρης?

Τι επιλογη μεγεθους φωτογραφιας να χρησιμοποιω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα.
Πες μας ποια μηχανή έχεις, αν και από  αυτά που γράφεις νομίζω έχεις NIKON.     πάμε λοιπόν.
κατ αρχήν καλορίζικη
άλλα αδερφέ διάβασε και το manual λίγο...

Το δακτυλίδι του φακού (εχει συνηθως 2) το ενα ειναι για το zoom και το δεύτερο είναι για manual focus

Για την διαφορά μεταξύ JPG και RAW δες μόνος σου   jpg vs raw

για την αντισταθμιση φλας διάβασε εδώ.
https://onlinemanual.nikonimglib.com/d850/el/14_using_flash_units_04.html

για το D-lighting διάβασε εδώ.
https://www.nikonimgsupport.com/eu/BV_article?articleNo=000005935&configured=1&lang=el

για control picture διάβασε εδω.
https://www.nikonusa.com/en/learn-and-explore/a/tips-and-techniques/picture-controls-step-by-step.html

για την ρύθμιση φωτομετρησης matrix διάβασε εδω
https://www.nikonimgsupport.com/eu/BV_article?articleNo=000006395&lang=el

Αν τελικά σε βολεύει μόνο jpg διαλεξε την μεγαλυτερη ανάλυση.

καλές φωτογραφήσεις και να σου εύχομαι να γίνεις eidikos !!
 

Επεξ/σία από vsterg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, vsterg είπε

 

Καλημερα ευχαριστω για την απαντηση σου,το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να μεταφερω τις raw με το snapbridge στο κινητο οποτε τι επιλογες εχω ωστε να μπορω να τις μεταφερω σε raw? Μπορω να κανω καποια ανεπαισθητη επεργασια ωστε να γινεται να τις μεταφερω μεσω snapbridge?

Η φωτοφραφικη που εχω ειναι η d3400.

Στον φακο εχει μονο μια ροδελα εχω το 18-105.

Δεν εχω καταλαβει κατι ομως στο manual focus επιλεγω μεσα απο τα βελακια που θα εστιασω σωστα? μετα πρεπει να πατησω το οκ? η δεν χρειαζεται? διαβασα κατι για το κουμπί AE-L / AF-L  αλλα δε καταφερα να το καταλαβω

 

Επεξ/σία από eidikos33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεις την διαφορά raw - jpg δεν θα ασχοληθείς με το snapbridge σε επίπεδο να ανεβάζεις κατ ευθείαν τις φωτογραφίες σου - θα τις δουλεύεις πρώτα.

Στο φακό έχει και δεύτερη ροδέλα για την εστίαση μόνο που είναι πιο μικρή πρόσεξε μην προσπαθήσεις να την περιστρέψεις ενώ έχεις autofocus θα χαλασης τον φακο σου
Αυτή που εσύ περιγράφεις σου ρυθμίζει αν θα τραβάς με ευρυγωνιο ή τηλεφακό.

2f92952a681a2a55456bb0e80b7380ce?fmt=jpe

Στο manual focus τα βελάκια σου λένε αν πρέπει να στρίψεις το δακτυλίδι του φακού σου και προς πια μεριά.
Μόλις ανάψει η τελεία είσαι νετ για το σημείο που έχεις διαλέξει και πατας να τραβηξης την ληψη σου.

για το AE-L δεν σου απαντησα
 π.χ. θέλεις να φωτομετρήσεις σε ένα μέρος του κάδρου και να εστιάσεις σε ένα άλλο,
κλειδώνεις την φωτομέτρηση σε ένα σημείο που θέλεις με το AE-L
και γυρνάς μετά στο σημειο που θέλεις να εστιάσεις, και κλειδώνεις την εστίαση εκεί με το κουμπί του κλείστρου,
επανακαδράρεις και βγάζεις την φωτογραφία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, vsterg είπε

 

Μια ροδελα εχει η oποια θολωνει και ξεθολωνει το viewfinder της μηχανης,εκτος και αν εννοεις και την ροδελα του ζουμ.

Αν προσπαθησω να μεταφερω εικονες σε raw μεσω καλωδιου θα μπορω? γιατι για να στειλω με snapbridge πρεπει να επεξεργαστω την εικονα στην φωτογραφικη ωστε να με αφησει.

Επεξ/σία από eidikos33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry αλλα οπως σου ειπαν παραπανω πρωτον διαβασε το manual.

Δευτερον θα πρεπει να μαθεις τα βασικα της φωτογραφιας. Ειτε μονος σου μεσα απο βιβλια και ιντερνετ ειτε με καποια μαθηματα.

Οι ρυθμισεις παντα εχουν να κανουν με το θεμα και τις συνθηκες φωτογραφισης. Οποτε δεν υπαρχει κατι standard ως ρυθμιση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

12 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Sorry αλλα οπως σου ειπαν παραπανω πρωτον διαβασε το manual.

Δευτερον θα πρεπει να μαθεις τα βασικα της φωτογραφιας. Ειτε μονος σου μεσα απο βιβλια και ιντερνετ ειτε με καποια μαθηματα.

Οι ρυθμισεις παντα εχουν να κανουν με το θεμα και τις συνθηκες φωτογραφισης. Οποτε δεν υπαρχει κατι standard ως ρυθμιση.

Καλημέρα το manual το διάβασα αλλά γράφει πολύ γενικά πράγματα,το κατανοω ότι δεν υπάρχουν στανταρ ρυθμίσεις. 

Το δακτυλίδι που θολώνει και ξεθολωνει το viewfinder έχει να κάνει σχέση με την εστίαση? Επίσης είδα ότι πρέπει να πάρω συγκεκριμένο καλώδιο για να μεταφέρω τις φωτογραφίες από την μηχανή στον υπολογιστή η δεν παίζει ρόλο? Το snapbridge μια χαρά με έχει βολεψει αλλά δε μπορώ να στείλω σε μορφή raw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το δαχτυλιδι π λες οτι θολωνει κ ξεθολωνει ειναι το manual focus. 

Για να μεταφερεις στο PC τις photo, το καλυτερο ειναι να παρεις ενα card reader κ να βαζεις εκει την sd καρτα κ να τις περνας. 

Μετα το raw αρχειο το επεξεργαζεσαι ειτε με lightroom ειτε με photoshop ειτε με αλλα προγραμματα π κανουν αυτη τη δουλεια για να βγαλεις το τελικο jpg που θα περασεις πχ στο κινητο σου η θα ανεβασεις καπου η για προβολη στο pc κλπ. 

Γενικα ψαξε στο youtube για beginner photography tutorial κ δες πολλα βιντεο για να μπεις στο νοημα γιατι απο το φορουμ ειναι πολυ πιο δυσκολο να σ εξηγησει καποιος για ολες τις ρυθμισεις της μηχανης κλπ.

Επεξ/σία από jimskeet2002
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, jimskeet2002 είπε

Το δαχτυλιδι π λες οτι θολωνει κ ξεθολωνει ειναι το manual focus. 

Για να μεταφερεις στο PC τις photo, το καλυτερο ειναι να παρεις ενα card reader κ να βαζεις εκει την sd καρτα κ να τις περνας. 

Μετα το raw αρχειο το επεξεργαζεσαι ειτε με lightroom ειτε με photoshop ειτε με αλλα προγραμματα π κανουν αυτη τη δουλεια για να βγαλεις το τελικο jpg που θα περασεις πχ στο κινητο σου η θα ανεβασεις καπου η για προβολη στο pc κλπ. 

Γενικα ψαξε στο youtube για beginner photography tutorial κ δες πολλα βιντεο για να μπεις στο νοημα γιατι απο το φορουμ ειναι πολυ πιο δυσκολο να σ εξηγησει καποιος για ολες τις ρυθμισεις της μηχανης κλπ.

Εδώ παρακολουθήσει αρκετά βίντεο και κάθε μέρα παρακολουθώ και άλλα φυσικά δε γίνεται να τα κατανοήσω όλα τόσο εύκολα.

Το viewfinder όμως είναι θολο ακόμα και στην auto εστιαση,οπότε πρέπει να το περιστρεφω?

Για να χρησιμοποιώ manual focus θα πρέπει να βάζω στο on και το διακοπτακι του φακού να το επιλεγω στην φωτογραφική και να γυρίζω το δακτυλίδι σωστά?

 

Card reader κοίταξα και εγώ αλλά μου βγάζει κάτι σε φλασάκι τα οποία είναι ακριβά βλέπω υπάρχει κάτι πιο φτηνό? Το θέμα είναι θα μπορώ να τα μεταφέρω έτσι σε raw?

Επεξ/σία από eidikos33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν έχω το lightroom,για να επεξεργαστω τις φωτογραφίες που είναι τραβηγμένες σε raw χρειάζεται lightroom σωστά? Την επιλογή raw+jpeg την έχει αλλά μια φωτογραφία βγάζει,τι ποιότητα είναι αυτη
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ψαξει ebay θα βρεις card reader φτηνα. Για να εστιασει η μηχανη οταν ειναι στην αυτοματη εστιαση πρεπει να πατησεις το κουμπι του κλειστρου στο πρωτο σκαλι, οχι μεχρι μεσα που βγαζει φωτο. Τοτε η μηχανη προσπαθει να εστιασει κ αν εστιασει σωστα ακουγεται ενας ηχος κ στο viewfinder θα δεις μια μπιλια κατω αριστερα να ειναι αναμενη. Αν δεν μπορεσει να εστιασει η μπιλια θα αναβοσβηνει.

Αν παρολο που εστιαζει η μηχανη τα βλεπεις θολα ισως να εχεις θεμα με μυωπια κλπ? Αν δεις διπλα ακριβως στο viewfinder εχει ενα μικρο ροδελακι. Απ αυτο κανεις μικροδιορθωση για αυτην την περιπτωση. Αλλα αυτο θα το καταλαβεις κ απο τα γραμματα κ τα συμβολα π εχει μεσα στο viewfinder. Αν φταιει αυτο, ουτε αυτα θα τα βλεπεις καθαρα.

Στο Raw+Jpeg σου βγαζει 2 αρχεια για την ιδια φωτο. Ενα Raw κ ενα Jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, eidikos33 είπε

Εδώ παρακολουθήσει αρκετά βίντεο και κάθε μέρα παρακολουθώ και άλλα φυσικά δε γίνεται να τα κατανοήσω όλα τόσο εύκολα.

Το viewfinder όμως είναι θολο ακόμα και στην auto εστιαση,οπότε πρέπει να το περιστρεφω?

Για να χρησιμοποιώ manual focus θα πρέπει να βάζω στο on και το διακοπτακι του φακού να το επιλεγω στην φωτογραφική και να γυρίζω το δακτυλίδι σωστά?

Card reader κοίταξα και εγώ αλλά μου βγάζει κάτι σε φλασάκι τα οποία είναι ακριβά βλέπω υπάρχει κάτι πιο φτηνό? Το θέμα είναι θα μπορώ να τα μεταφέρω έτσι σε raw?

ο διακοπτης on-of ειναι για την επιλογη του vr αν θελεις να το εχεις ενεργο ή οχι. εχει ενα δεθτερο διακοπτη με τις επιλογες Α-Μ/Α. αυτος ειναι ο επιλογεας για την χειροκινητη ή αυτοματη εστιαση. επισης τραβα σε μορφη jpeg L και αφου ψηθειςλιγο ακομη ξεκινα τα raw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jimskeet2002 είπε

Αν ψαξει ebay θα βρεις card reader φτηνα. Για να εστιασει η μηχανη οταν ειναι στην αυτοματη εστιαση πρεπει να πατησεις το κουμπι του κλειστρου στο πρωτο σκαλι, οχι μεχρι μεσα που βγαζει φωτο. Τοτε η μηχανη προσπαθει να εστιασει κ αν εστιασει σωστα ακουγεται ενας ηχος κ στο viewfinder θα δεις μια μπιλια κατω αριστερα να ειναι αναμενη. Αν δεν μπορεσει να εστιασει η μπιλια θα αναβοσβηνει.

Αν παρολο που εστιαζει η μηχανη τα βλεπεις θολα ισως να εχεις θεμα με μυωπια κλπ? Αν δεις διπλα ακριβως στο viewfinder εχει ενα μικρο ροδελακι. Απ αυτο κανεις μικροδιορθωση για αυτην την περιπτωση. Αλλα αυτο θα το καταλαβεις κ απο τα γραμματα κ τα συμβολα π εχει μεσα στο viewfinder. Αν φταιει αυτο, ουτε αυτα θα τα βλεπεις καθαρα.

Στο Raw+Jpeg σου βγαζει 2 αρχεια για την ιδια φωτο. Ενα Raw κ ενα Jpeg

Πως μπορώ να επιλέξω την δεύτερη φωτογραφία? Είναι η μια μέσα στην άλλη?

2 ώρες πριν, maik42 είπε

ο διακοπτης on-of ειναι για την επιλογη του vr αν θελεις να το εχεις ενεργο ή οχι. εχει ενα δεθτερο διακοπτη με τις επιλογες Α-Μ/Α. αυτος ειναι ο επιλογεας για την χειροκινητη ή αυτοματη εστιαση. επισης τραβα σε μορφη jpeg L και αφου ψηθειςλιγο ακομη ξεκινα τα raw

Ναι το γνωρίζω αυτό σε ευχαριστώ  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω μπορεις να συνδεσεις την καμερα κατευθειαν με το pc μεσω του usb port κ να μεταφερεις απο εκει τις φωτογραφιες. Αλλα δεν ειμαι σιγουρος γιατι δεν το εχω δοκιμασει ποτε. Παντα χρησιμοποιω card reader.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, eidikos33 είπε

Card reader κοίταξα και εγώ αλλά μου βγάζει κάτι σε φλασάκι τα οποία είναι ακριβά βλέπω υπάρχει κάτι πιο φτηνό? 

Για usb 3 και σύγχρονες κάρτες που έχουν ανάγνωση 90mb/sec , αυτό είναι αχτύπητο, αν έχεις e-shop κοντά σου , με 7,90 ευρώ. Το έχω και διαβάζει με 90mb/sec (σε usb 3 πάντα και μόνο).

https://www.e-shop.gr/transcend-ts-rdf5k-sdhc-xc-uhs1-card-reader-usb30-black-p-PER.557017

 

Δωρεάν πρόγραμμα για επεξεργασία raw, είναι το raw therapee, που είναι καλό . 

Αν τραβάς raw+neff με distortion correction ON , για τα jpg, έχει την κορυφαία επιλογή στα transform , του automatic distortion correction , πάει δηλαδή και βλέπει πως έχει διορθώσει η μηχανή (με distortion correction ON) στο jpg και εφαρμόζει τις ίδιες ρυθμίσεις και στο raw, αλλά μπορείς στη συνέχεια να κάνεις και άπειρες άλλες διορθώσεις , που γίνονται μόνο σε raw .

Η διόρθωση αφορά barrel distortion & pincushion distortion. 

 

Για να βλέπει ο υπολογιστής σου τα raw της nikon , δηλαδή τα neff , θέλει κόντεκ. Εγκαθιστάς αυτό

https://downloadcenter.nikonimglib.com/en/products/170/NEF_Codec.html

σε windows. Και μετά τα βλέπει με όλα τα προγράμματα. 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...