Προς το περιεχόμενο

Aγορά πρώτης κάμερας, mirrorless ή όχι?


Lesdal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεκινάω με τα βασικά, budget 500Ευρώ max (μαζί με φακό) θα είναι η πρώτη κάμερα και δεν θέλω να ξεφύγω παραπάνω.
Τώρα οσον αφορά τη χρήση δεν θα είναι κατι συγκεκριμένο, φωτογραφίες με τα αγαπημένα μου άτομα, ταξίδια (τοπία, κτλπ κτλπ) , κανένα πορτραίτο άμα λάχει (δεν έχω ιδέα τι θέλει για να τα βγάλω -αλλα μαρέσουν-) γίνεται ολα μαζί αυτα με έναν μόνο φακό? Γενικά επειδή θέλω να την κουβαλάω μαζί μου με το backpack που κυκλοφορώ θέλω να είναι οσο πιο μικρή γίνεται και να μην είναι καμια γκουμουτσα.
Επίσης το βίντεο δεν με αφορά τοσο μιας και σκέφτομαι οτι θα την χρησιμοποιώ 80% φωτογραφία 20% βίντεο.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Lesdal είπε

Ξεκινάω με τα βασικά, budget 500Ευρώ max (μαζί με φακό) θα είναι η πρώτη κάμερα και δεν θέλω να ξεφύγω παραπάνω.
Τώρα οσον αφορά τη χρήση δεν θα είναι κατι συγκεκριμένο, φωτογραφίες με τα αγαπημένα μου άτομα, ταξίδια (τοπία, κτλπ κτλπ) , κανένα πορτραίτο άμα λάχει (δεν έχω ιδέα τι θέλει για να τα βγάλω -αλλα μαρέσουν-) γίνεται ολα μαζί αυτα με έναν μόνο φακό? Γενικά επειδή θέλω να την κουβαλάω μαζί μου με το backpack που κυκλοφορώ θέλω να είναι οσο πιο μικρή γίνεται και να μην είναι καμια γκουμουτσα.
Επίσης το βίντεο δεν με αφορά τοσο μιας και σκέφτομαι οτι θα την χρησιμοποιώ 80% φωτογραφία 20% βίντεο.
 

Καλησπέρα , πρόσφατα αγόρασα μια lumix gx80 από το Amazon (440€ με φακό) και ένα ν έξτρα prime φακό για γενική χρήση και πορτραίτα ( lumix 25mm f1.7 110€ από eglobal).. Συνολικά είναι στο budget σου και είναι αρκετά portable. Μπορείς επίσης να δεις την Sony a6000 που μπορείς να την βρεις σε αυτά τα λεφτά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, fnp είπε

Καλησπέρα , πρόσφατα αγόρασα μια lumix gx80 από το Amazon (440€ με φακό) και ένα ν έξτρα prime φακό για γενική χρήση και πορτραίτα ( lumix 25mm f1.7 110€ από eglobal).. Συνολικά είναι στο budget σου και είναι αρκετά portable. Μπορείς επίσης να δεις την Sony a6000 που μπορείς να την βρεις σε αυτά τα λεφτά.

Ωραια φαίνεται η συγκεκριμένη, κάπου διάβασα οτι δεν παίρνει μικρόφωνο?! Αληθεύει?
Επίσης τι γίνεται οσον αφορά τους φακούς? Μπορώ να βάλω και απο άλλες εταιρείες?

Eπίσης είδα τις Olympus OM-D E-M10 Mark II και Sony α6000 Body , τι λένε αυτες?

Επεξ/σία από Lesdal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lesdal είπε

Ωραια φαίνεται η συγκεκριμένη, κάπου διάβασα οτι δεν παίρνει μικρόφωνο?! Αληθεύει?
Επίσης τι γίνεται οσον αφορά τους φακούς? Μπορώ να βάλω και απο άλλες εταιρείες?

Eπίσης είδα τις Olympus OM-D E-M10 Mark II και Sony α6000 Body , τι λένε αυτες?

παρα πολυ καλες και οι 2, οποια σου αρεσει.

περνα απο ενα καταστημα και δες πως ειναι στο χερι σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Balantakos είπε

παρα πολυ καλες και οι 2, οποια σου αρεσει.

περνα απο ενα καταστημα και δες πως ειναι στο χερι σου.

κατι άλλο που υπάρχει στην αγορά και θα ήταν καλο να δω υπάρχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Lesdal είπε

κατι άλλο που υπάρχει στην αγορά και θα ήταν καλο να δω υπάρχει?

οχι σε αυτα τα 3 κινεισαι αυμφωνα με τα στοιχεια που εδωσες. ψαξε και τα τριποδακια gorillapod της joby και το starterpack σου ειναι ετοιμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Lesdal είπε

Ωραια φαίνεται η συγκεκριμένη, κάπου διάβασα οτι δεν παίρνει μικρόφωνο?! Αληθεύει?
Επίσης τι γίνεται οσον αφορά τους φακούς? Μπορώ να βάλω και απο άλλες εταιρείες?

Eπίσης είδα τις Olympus OM-D E-M10 Mark II και Sony α6000 Body , τι λένε αυτες?

Ναι δεν έχει audio jack...Αλλά υπερτερεί σε βίντεο σε σχέση με τις άλλες 2. Πάντως η gx80 δεν είναι γενικά ιδιαίτερη καλή λύση για vlogging αν αυτό σε ενδιαφέρει . Σε indoor το θέμα του audio jack λύνεται έυκολα με εξωτερικό καταγραφέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω έχω παρει αρκετα στοιχεία για να έχω μια πρώτη εικονα σε ποιες καμερες πρεπει να κατευθυνθω περιπου, νομιζω πως θα πρεπει να κανω μια πολυ καλη ερευνα σε συγκριτικα και στα στοιχεια που υπερτερει η καθε μια προκειμενου να δω ποια μου ταιριαζει. Ξεκιναω με αυτες τις 3 που αναφερθηκαν και στην πορεια βλεπουμε. εαν εχει καποιος να προσθεσει οτιδηποτε θα τον ακουσω ευχαριστα.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, fnp είπε

Ναι δεν έχει audio jack...Αλλά υπερτερεί σε βίντεο σε σχέση με τις άλλες 2. Πάντως η gx80 δεν είναι γενικά ιδιαίτερη καλή λύση για vlogging αν αυτό σε ενδιαφέρει . Σε indoor το θέμα του audio jack λύνεται έυκολα με εξωτερικό καταγραφέα.

λες το vlogging δεν ειναι καλο λογω μικροφωνου δηλαδη?
δεν με ενδιαφερει να vloggarω απλα αν θελω να γραψω φωνες κτλπ κτλπ το τοπιο τι λυσεις εχω?

εξωτερικος καταγραφεας τι ακριβως κανει? σαν μεμονωμενο μικροφωνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...