Προς το περιεχόμενο

Ποια απο τις 3 ;


sdevil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Δεν έχω ασχοληθεί με επαγγελματική φωτογράφιση και μετά από έρευνα κατέληξα σε 3  mirrorless . Lumix gx80 400£, Lumix gx9 500£  και Canon M50 420£.

Η φορητοτητα όπως βλέπετε παίζει μεγάλο ρολο καθώς ειμαι σίγουρος οτι μεγαλύτερη δεν θα την περνω μαζί μου.

Η ικανότητά τους στο να τραβά video δεν με ενδιαφέρει καν. Την θελω αποκλειστικά για φωτογραφία.  Αν μια απο αυτες ειναι καλύτερη στις νυχτερινές θα ταν ακομα καλύτερα.

Οι φωτογραφίες που θα τραβάω κυριως ειναι κατα προτεραιότητα : 1. Μέσα σε πόλεις 2. Τοπια 3. στο μέλλον αστροφωτογραφιση με την καμερα και αργότερα με τηλεσκόπιο.

Ποια απο τις 3 θα προτείνατε; Έχετε κάποια αλλη στο νου σας; ( οχι DSLR ,στο μέλλον μπορεί ). Υπάρχει περίπτωση να βγουν νεα μοντέλα σε αυτη την κατηγορία μέσα στο 2019;

500£ max.

 

Ευχαριστώ!

🙂

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την Canon M50.

Με τις Panasonic έχεις πρόσβαση σε πολύ μεγαλύτερη ποικιλία φακών (η γκάμα της M50 είναι αρκετά περιορισμένη) αλλά επειδή ανέφερες αστροφωτογράφηση, με βάση τη μικρή μου εμπειρία από την Panasonic GM1, δεν είναι τομέας που αυτή η κάμερα διακρίνεται. Σε αυτό δε θα σε βοηθήσει ούτε το sensor shift που έχει η Panasonic γιατί η αστροφωτογράφηση θέλει πολύ παρατεταμένες λήψεις. Πάντως το γεγονός ότι η Canon M50 έχει μεγαλύτερο αισθητήρα, δεν είναι βέβαιο ότι θα σου δώσει κάποιο πλεονέκτημα στις νυχτερινές λήψης εάν τραβάς με το χέρι και όχι με τρίποδο, διότι η Panasonic διαθέτει σταθεροποίηση στο σώμα.

Αν πάντως έπρεπε να διαλέξω μεταξύ των 2 Panasonic που ανέφερες, δε βλέπω κανένα λόγο να προτιμήσω την GX80 πλην της τιμής.

Δείγμα αστροφωτογράφισης από την Canon Μ50 του αδερφού μου. Η πρώτη, απεικονίζει τις Πλειάδες έμαθα.

 

Astro2.jpg

Astro3.jpg

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Την Canon M50.

Με τις Panasonic έχεις πρόσβαση σε πολύ μεγαλύτερη ποικιλία φακών (η γκάμα της M50 είναι αρκετά περιορισμένη) αλλά επειδή ανέφερες αστροφωτογράφηση, με βάση τη μικρή μου εμπειρία από την Panasonic GM1, δεν είναι τομέας που αυτή η κάμερα διακρίνεται. Σε αυτό δε θα σε βοηθήσει ούτε το sensor shift που έχει η Panasonic γιατί η αστροφωτογράφηση θέλει πολύ παρατεταμένες λήψεις. Πάντως το γεγονός ότι η Canon M50 έχει μεγαλύτερο αισθητήρα, δεν είναι βέβαιο ότι θα σου δώσει κάποιο πλεονέκτημα στις νυχτερινές λήψης εάν τραβάς με το χέρι και όχι με τρίποδο, διότι η Panasonic διαθέτει σταθεροποίηση στο σώμα.

Αν πάντως έπρεπε να διαλέξω μεταξύ των 2 Panasonic που ανέφερες, δε βλέπω κανένα λόγο να προτιμήσω την GX80 πλην της τιμής.

Δείγμα αστροφωτογράφισης από την Canon Μ50 του αδερφού μου. Η πρώτη, απεικονίζει τις Πλειάδες έμαθα.

Astro2.jpg

Astro3.jpg

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου. Οντως η σταθεροποίηση στο σώμα ειναι ο λογος που ακομα το σκέφτομαι για Lumix. Στο χέρι θα είναι η κάμερα συνέχεια και θα θελα να μου πεις αν ο αδερφος σου ειναι ικανοποιημένος . Η αστροφωτογραφηση θα γινεται φυσικα σε τρίποδο μεχρι την αγορα τηλεσκοπιου. Θα θελα να δω φωτογραφίες του με την M50.  Εχει Flickr ;

 

Longer exposure

( gx9 ) 60 vs (M50) 30 sec

Long exposures for night shots

Επεξ/σία από sdevil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, sdevil είπε

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου. Οντως η σταθεροποίηση στο σώμα ειναι ο λογος που ακομα το σκέφτομαι για Lumix. Στο χέρι θα είναι η κάμερα συνέχεια και θα θελα να μου πεις αν ο αδερφος σου ειναι ικανοποιημένος . Η αστροφωτογραφηση θα γινεται φυσικα σε τρίποδο μεχρι την αγορα τηλεσκοπιου. Θα θελα να δω φωτογραφίες του με την M50.  Εχει Flickr ;

Δεν έχει flickr. Είναι ενθουσιασμένος με την M50. Σε βαθμό που έχει κάνει στην άκρη μια Nikon D7500 και μια Canon 750D. Τον βόλεψε πολύ το ότι με έναν αντάπτορα των 10 ευρώ χάρη στο focus peaking που έχει η μηχανή ξαναζωντάνεψε παλιούς φακούς (Helios 44, Super Takumar) που τους εστιάζει πανεύκολα.

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Την Canon M50.

Με τις Panasonic έχεις πρόσβαση σε πολύ μεγαλύτερη ποικιλία φακών (η γκάμα της M50 είναι αρκετά περιορισμένη) αλλά επειδή ανέφερες αστροφωτογράφηση, με βάση τη μικρή μου εμπειρία από την Panasonic GM1, δεν είναι τομέας που αυτή η κάμερα διακρίνεται. Σε αυτό δε θα σε βοηθήσει ούτε το sensor shift που έχει η Panasonic γιατί η αστροφωτογράφηση θέλει πολύ παρατεταμένες λήψεις. Πάντως το γεγονός ότι η Canon M50 έχει μεγαλύτερο αισθητήρα, δεν είναι βέβαιο ότι θα σου δώσει κάποιο πλεονέκτημα στις νυχτερινές λήψης εάν τραβάς με το χέρι και όχι με τρίποδο, διότι η Panasonic διαθέτει σταθεροποίηση στο σώμα.

Αν πάντως έπρεπε να διαλέξω μεταξύ των 2 Panasonic που ανέφερες, δε βλέπω κανένα λόγο να προτιμήσω την GX80 πλην της τιμής.

Δείγμα αστροφωτογράφισης από την Canon Μ50 του αδερφού μου. Η πρώτη, απεικονίζει τις Πλειάδες έμαθα.

Astro2.jpg

Astro3.jpg

Καλησπέρα, με τι φακό έχει τραβηχτεί η φωτογραφία του φεγγαριού. Φαίνεται εξαιρετικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, kyriakos96 είπε

Καλησπέρα, με τι φακό έχει τραβηχτεί η φωτογραφία του φεγγαριού. Φαίνεται εξαιρετικά. 

Είναι φακός κάποιου τηλεσκοπίου 600mm αν θυμάμαι καλά. Δεν ξέρω πως προσαρμόστηκε η μηχανή εκεί.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Πάντως το γεγονός ότι η Canon M50 έχει μεγαλύτερο αισθητήρα, δεν είναι βέβαιο ότι θα σου δώσει κάποιο πλεονέκτημα στις νυχτερινές λήψης εάν τραβάς με το χέρι και όχι με τρίποδο, διότι η Panasonic διαθέτει σταθεροποίηση στο σώμα.

Υφίσταται νυχτερινή φωτογραφία χωρίς τρίποδο ;

Η οποιαδήποτε , βοηθά να τραβήξεις σε κάποιο μουσείο ή ναό , με περιορισμένο φωτισμό , ανοιχτό διάφραγμα και υψηλό iso , αλλά όχι για σκοτάδι.

Νυχτερινές λήψεις, θέλουν χρόνους έκθεσης ... αρκετών δευτερολέπτων=τρίποδο.

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Υφίσταται νυχτερινή φωτογραφία χωρίς τρίποδο ;

Η οποιαδήποτε , βοηθά να τραβήξεις σε κάποιο μουσείο ή ναό , με περιορισμένο φωτισμό , ανοιχτό διάφραγμα και υψηλό iso , αλλά όχι για σκοτάδι.

Νυχτερινές λήψεις, θέλουν χρόνους έκθεσης ... αρκετών δευτερολέπτων=τρίποδο.

Φυσικά. Η παρακάτω. Η οποία βγήκε στο χέρι με εστιακή απόσταση 48mm και χρόνο 1/10. Δεν ήθελα να κουβαλάω τρίποδο στη νυχτερινή μου βόλτα. Και επιπλέον, για να τονίσουμε μια ακόμα φορά τη σημασία της σταθεροποίησης: αυτό για να βγει με τον ίδιο φακό χωρίς VR με αυτή την εστιακή απόσταση στο χέρι θέλει χρόνο 1/50. Πράγμα που θα σκοτείνιαζε υπερβολικά τη φωτογραφία. 

No_Tripod2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Cntrl+X είπε

Φυσικά. Η παρακάτω.

Είναι όλα φωτισμένα . Αν ήθελες να βγάλεις κάτι χωρίς φώτα, όπως τα παράθυρα του κτιρίου αριστερά (πάνω από το cafe aroma) , δεν θα αρκούσε 1/10 . Αν μάλιστα είχες και μεγαλύτερη εστιακή απόσταση , ακόμη περισσότερο . Ακόμη χειρότερα, αν θέλεις και κλειστό διάφραγμα και χαμηλό iso . Όλα αυτά τα δίνει το τρίποδο , που αν και είναι λιγότερο αναγκαίο από την εποχή του φίλμ , δεν έχει γίνει άχρηστο ακόμη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Είναι όλα φωτισμένα . Αν ήθελες να βγάλεις κάτι χωρίς φώτα, όπως τα παράθυρα του κτιρίου αριστερά (πάνω από το cafe aroma) , δεν θα αρκούσε 1/10 . Αν μάλιστα είχες και μεγαλύτερη εστιακή απόσταση , ακόμη περισσότερο . Ακόμη χειρότερα, αν θέλεις και κλειστό διάφραγμα και χαμηλό iso . Όλα αυτά τα δίνει το τρίποδο , που αν και είναι λιγότερο αναγκαίο από την εποχή του φίλμ , δεν έχει γίνει άχρηστο ακόμη. 

Και ποιός είπε ότι το τρίποδο έγινε άχρηστο; Ή ότι νυχτερινή φωτογραφία σημαίνει πάντοτε απειροελάχιστο φως; Αυτό που λέω είναι ότι υπάρχουν πολλά σενάρια νυχτερινής φωτογράφισης όπου, όταν δεν έχεις μαζί σου τρίποδο, η σταθεροποίηση είναι σημαντική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...