Προς το περιεχόμενο

PAM YUBIKEY


Ather

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω στη διάθεσή μου ένα yubikey και θέλω να το βάλω για να κάνω τοπικό login. Βρήκα κάποιους οδηγούς, μόνο που το σύστημα μοιάζει να αγνοεί επιδεικτικά τη λειτουργία PAM. Ό,τι και να γράψω στο αρχείο pam.d/sudo απλά το γράφει εκεί που δεν πιάνει πληκτρολόγιο :P . Το έχει λειτουργήσει κάποιος;

Επεξ/σία από Ather
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι 2f θα χρησιμοποιήσεις; Τοπικό login εννοείς challenge-response ή κάποια otp μέθοδο;Σε κάθε περίπτωση έχει στο site οδηγίες αλλά σίγουρα θες τη βιβλιοθήκη pam_yubico και θα σου βάλει αυτό τα deps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω για αρχή, όταν εκτελώ την εντολή sudo να ακουμπάω το yubikey για να εκτελεστεί. Έχω δοκιμάσει να βάλω το pam_yubico και pam_u2f αλλά τζίφος. Το βάζω ως required αλλά είναι σαν να μη το διαβάζει καν το σύστημα. Το εκτελέσιμο su είναι συνδεδεμένο με libpam. Τοπικό εννοώ ότι δε θέλω να κάνω login σε απομακρυσμένο server αλλά απλά να κάνω login στο μηχάνημά μου ως τοπικός χρήστης.

Επεξ/σία από Ather
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα λύθηκε. Επειδή το OpenSuse μοιάζει με το redhat ακολούθησα αρχικά τον οδηγό (χωρίς φυσικά να μπορεί να τρέξει!) οπότε εγκατέστησα κάποιο πακέτο που έλυσε το πρόβλημα. Η παράμετρος είναι pam_u2f και τώρα για να κάνω sudo πρέπει να πιέζω το yubikey. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...