Προς το περιεχόμενο

Αγορά Νέας Φωτογραφικής Μηχανής


icsd08063

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας και Χρόνια Πολλά.

Ήρθε η ώρα της αγοράς μιας νέας φωτογραφικής μηχανής, ως αντικατάσταση της Nikon D3200 που έχω.
Δυστυχώς η μηχανή έχει φτάσει στα όρια της για τις δικές μου ανάγκες πιστεύω. Μαζί της, έχω ένα ταπεινό 18-200 φακό της tamron που κάνει καλή all around δουλειά σε γενικές γραμμές.
Την μηχανή την χρησιμοποιώ full στα ταξίδια μου.

Τι αναζητώ λοιπόν:

  • Πολύ καλές λήψεις τοπίων και προσώπων
  • Πολύ καλή ποιότητα σε νυκτερινές λήψεις
  • Ύπαρξη συνδεσιμότητας (WiFi?)
  • Καλή ποιότητα video (αν και δεν το χρησιμοποιώ τόσο πολύ, σε κάποιες περιστάσεις θα βόλευε η ύπαρξη 4Κ ανάλυσης)
  • Μαζί της, θα πρέπει να υπάρξει και ένας πολύ καλός, καινούριος, all around φακός. Τα 200mm δεν τα χρειάζομαι απαραίτητα, καλό θα ήταν να έχω ένα zoom ωστόσο (140mm?)
    Γενικά δεν θέλω να αλλάζω φακούς καθώς είμαι της λογικής να έχω έναν all around φακό μαζί μου μόνο.

Εννοείται ότι τις περισσότερες φορές shootάρω σε manual mode, καθώς όμως την μηχανή την χρησιμοποιεί και η φίλη μου, η ύπαρξη ενός απλού και εύχρηστου auto program είναι απαραίτητη.

Budget μέχρι 1500€, μπορώ να ανέβω ωστόσο αν πρόκειται για κάτι εξαιρετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γατί σε χάλασαν οι νυχτερινές λήψεις με την d3200 ;;

Δοκίμασες με τρίποδο και ντενκλασέρ ; Χωρίς τέτοια "βοηθήματα" πιστεύω ότι νυχτερινές λήψεις σωστές, τις ξεχνάμε, ακόμη και με μηχανή των 5000 ευρώ ή και 10000 ευρώ. 

Έχεις κάποια δείγματα που να φαίνεται ανεπαρκής η d3200 ;;;

Θα πρότεινα να σκεφτείς καλύτερα αγορά φακού και πώληση μόνο του tamron 18-200 , όχι της μηχανής. 

Με 590 ευρώ αγοράζεις τον πολύ καλό NIKON AF-S DX NIKKOR 16-80mm f/2.8-4E ED VR

Αν έχεις πάρει 120 από την πώληση του tamron , δίνεις 470 ευρώ . 

Αν σου φανεί λίγος, αναβαθμίζεις μετά και τη μηχανή .

Εννοείται όλα αυτά , είναι το πως βλέπω από τη δική μου πλευρά/εμπειρία, τις ανάγκες που εκφράζεις και θες να καλύψεις.

Πιστεύω ότι αν πάρεις ανώτερη μηχανή (d7200 , d7500 , d500) και τραβάς με φακούς όπως ο 18-140 vr, δεν θα δεις σημαντική διαφορά, παρά μόνο ελάχιστη , σε φωτογραφίες με υψηλά iso , 

που έτσι κι αλλιώς κανείς δεν τις θέλει στην πραγματικότητα και όλοι προσπαθούμε να τις αποφύγουμε (όσο κι αν υπάρχει βελτίωση ). 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι κυρίως "νυκτόβιος", και με δεδομένο ότι ήδη χρησιμοποιείς Nikon, ίσως θα έπρεπε να σκεφτείς μια full frame σαν τη D750. Βεβαια χωρίς γρηγορο πρωτεύοντα φακό ή zoom δεν θα  αξιοποιήσεις τον αισθητήρα στο 100%. Και πάλι όμως το αποτέλεσμα θα είναι καλύτερο απ'οτι με ένα crop αισθητήρα.

Εγώ προσωπικά δεν θα επένδυα σε ακριβούς DX φακούς. Εφόσον τραβας κυρίως τοπια ένας καλος ευρυγώνιος με full frame σώμα θα σε αφήσουν απολυτα ικανοποιημένο αν η τεχνική σου είναι επαρκής.

Και φυσικά υπάρχει πάντα η επιλογή μιας Sony A7II με το μεγάλο πλεονέκτημα του in-body stabilisation για κάθε φακό σε συνδυασμό με το μεγάλο αισθητήρα. Αν δεν τραβας σπορ με γρήγορα κινούμενα αντικείμενα θα σε καλύψει 100% επίσης.

Εννοείται πως αυτό που έγραψε ο @Dr_73 περί τριποδου ισχύει για τα στατικά νυκτερινά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 1.500 αγοράζεις μια A7 II + έναν ευρυγώνιο φακό σταθερό e-mount ή μτχ με αντάπτορα (π.χ. φακό canon + viltrox αντάπτορα, όπου αν δεν φωτογραφίζεις sport, το autofocus σε καλύπτει απόλυτα)

Πιστεύω είναι κρίμα να δώσεις 1500 για ένα crop σώμα, καθώς μεγάλες διαφορές δε θα δεις, ειδικά στα νυχτερινά που σε ενδιαφέρουν.. Πηγαίνεις σε FF και σιγά-σιγά αποκτάς τους φακούς σου..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χωρίς οπτικό σταθεροποιητή στο σώμα οι υλοποιήσεις από CaNikon όμως. Εξαιρετικές επιλογές σε κάθε περίπτωση αλλα η δυνατότητα της A7II  να κουμπώσεις οποιοδήποτε prime φακό από οποιαδήποτε εταιρεια/εποχη και να έχεις και OIS  αποτελεί μεγάλο πλεονέκτημα και προσφέρει τουλάχιστον 2-3 stop "αέρα" στα νυχτερινά πλανα χωρίς τριποδο.

Επεξ/σία από MAFAKA
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς!

Επίσης να προσθέσω μια προσωπική εμπειρία:

Έχω την A7 II με φακούς τόσο native (50, 35, 24-240, 14mm) όσο και canon mount (17-40 f4 canon, 70-300 tamron). To AF είναι παραπάνω από αποδεκτό (κάτω από 0,5 sec) στον 17-40 οπότε πιστεύω αξίζει η χρήση της a7 ii με αντάπτορα, καθώς κερδίζεις και τις μικρές διαστάσεις όσο και το IBIS.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.
Να ξεκαθαρίσω μερικά πράγματα όσο αφορά τις ανάγκες μου.

Την φωτογραφική μηχανή την χρησιμοποιώ στα ταξίδια μου. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι είναι όλη την ημέρα στα χέρια μου* από το πρωί που βγάινω έξω στην εκάστοτε πόλη μέχρι και το βράδυ που θα γυρίσω στο ξενοδοχείο. Ένας μέσος όρος φωτογραφιών που βγάζω την ημέρα είναι γύρω στις 400-600, μπορεί και λίγο λιγότερο.
Φωτογραφίζω λοιπόν σε όλες τις ώρες της ημέρας και όχι απαραίτητα νύκτα μόνο. Φωτογραφίζω τοπία καθώς και πρόσωπα και σπάνια wildlife or action.

Από τα παραπάνω, αυτό που δεν θα μπορούσα να κάνω σε καμία περίπτωση είναι να έχω 2-3 φακούς μαζί μου και να τους αλλάζω αναλόγως τις περιστάσεις. Δυστυχώς δεν έχω την δυνατότητα να κουβαλάω τόσους φακούς μαζί μου. Για αυτό λοιπόν και έχω τον 18-200 που κάνει μία ιακνοποιητική δουλειά.

Ο αδερφός μου θέλει να αρχίσει να ασχολείται με την φωτογραφία και αυτός οπότε και θα του δώσω την 3200 μαζί με τον 18-200 φακό. Γεννήθηκε λοιπόν η ανάγκη για νέα φωτογραφική (άλλο που δεν ήθελα και εγώ!).

Κοιτώντας διάφορα άρθρα και video αυτές τις ημέρες, κατάλαβα ότι ένας καλός φακός θα κάνει την διαφορά. Επίσης, ήμουν υπέρ των DSLR αλλά βλέποντας αρκετά την Z6 της Nikon σε συνδιασμό με τον FTZ adapter, αρχίζει και μου καλοαρέσει η ιδέα (sorry Sony lovers αλλά είμαι λίγο πιο Nikon). Έχω ανέβει βέβαια πολύ σε budget σε σχέση με τα αρχικά 1500€ που ανέφερε αλλά είμαι διατεθημένος να τα δώσω, σε συνδιασμό με ένα πολύ καλό φακό.

Οπότε για να συνοψίσω:
Z6 γνώμες?
Πολύ καλός all around φακός με βάση τις ανάγκες μου όπως τις ανέφερα πιο πάνω σε συνδιασμό με την Ζ6?

Spoiler

*Χρησιμοποιώ το Capture της Peak Design στο σακίδιο μου το οποίο με έχει βολέψει αφάνταστα καθώς μπορώ να κρεμάω την μηχανή στον ώμο μου όταν δεν την χρησιμοποιώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Ζ6 είναι κορυφαία , σχεδόν στο επίπεδο των Ζ7/D850 , απλά χωρίς την υπερβολικά μεγάλη ανάλυση των 45 . 

Με επίσης κορυφαίο φακό 24-70 , τη χτυπάς στα 2372 ευρώ από e-infin . 

Αν φτάσεις σε αυτό το επίπεδο , πιστεύω ότι είναι καταπληκτική. Ήδη κυκλοφορούν τα πρώτα δείγματα φωτογραφιών στο ίντερνετ.

https://www.e-infin.com/eu/item/3783/nikon_z6_mirrorless_digital_camera_with_24-70mm_lens

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου πρότεινα και μια Fujifilm X-T3 με τον 18-135 και τα δύο μαζί περίπου 1750€ από το infin. 

Βέβαια δεν είναι full frame που βλέπω ότι προτείνουν όλοι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας και πάλι και ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!

Παρέλαβα σήμερα τελικά Nikon Z6 με τον 24-70 φακό, FTZ adapter, 64GB Sony XQD card, Sony XQD reader και δεύτερη μπαταρία EN-EL 15b στα 2390€ από ελληνική αγορά μέσω τιμολογίου, καθώς βρήκα άκρη με φίλο ώστε να το προχωρήσουμε έτσι.

Θεωρώ πολύ καλή την τιμή, δεδομένου ότι κρατάω και την επίσημη διετή εγγύηση.

Επεξ/σία από icsd08063
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, icsd08063 είπε

Καλησπέρα σας και πάλι και ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!

Παρέλαβα σήμερα τελικά Nikon Z6 με τον 24-70 φακό, FTZ adapter, 64GB Sony XQD card, Sony XQD reader και δεύτερη μπαταρία EN-EL 15b στα 2390€ από ελληνική αγορά μέσω τιμολογίου, καθώς βρήκα άκρη με φίλο ώστε να το προχωρήσουμε έτσι.

Θεωρώ πολύ καλή την τιμή, δεδομένου ότι κρατάω και την επίσημη διετή εγγύηση.

Καλοκλίκωτη, περιμένουμε εντυπώσεις!

Στις 15/1/2019 στις 3:57 ΠΜ, icsd08063 είπε

sorry Sony lovers αλλά είμαι λίγο πιο Nikon

"Technically Sony is a generation ahead of Nikon or Canon, but when you actually shoot with these cameras you immediately realize that the Canon or Nikon are what you really want."

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Cntrl+X είπε

Πρέπει να κάτσω να τη σεττάρω μόλις βρω χρόνο από τη δουλειά!

Όσο αφορά τη Sony, δεν θα ήμουν αρνητικός σε κάποια ενδεχόμενη αγορά της αλλά κάτι δεν μου έκατσε καλά στην εργονομία όταν έπιασα μία A7 II και μία A7 III στα χέρια μου.
Όχι ότι είχα πιάσει Z6/Z7 μέχρι και τώρα, απλά από όλα τα video και reviews που είχα διαβάσει, μου έμεινε η εντύπωση ότι "it feels like a Nikon", οπότε και το τόλμησα.
Στα συν επίσης ότι είμαι εξοικειωμένος με τον μενού των Nikon οπότε δεν υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο learning curve σε αυτό το τομέα. Σίγουρα υπάρχει στον τρόπο χρήσης της μηχανής ωστόσο καθώς από 3200 σε Z6 είναι μία τεράστια αλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ειμαι αρχαριος και θελω μια φωτογραφικη μηχανη την οποια να τη χρησημοποιω για γενικη χρηση.

Αυτη πως σας φαινεται;

https://www.e-infin.com/eu/item/3271/canon_eos_800d_digital_slr_camera_+_ef-s_18-55mm_f/4-5.6_is_stm_lens_kit

Το συγκεκριμενο καταστημα ειναι αξιοπιστο;

Με την εγγυηση τι γινεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/1/2019 στις 12:59 ΠΜ, djuan1988 είπε

Εγώ θα σου πρότεινα και μια Fujifilm X-T3 με τον 18-135 και τα δύο μαζί περίπου 1750€ από το infin. 
Βέβαια δεν είναι full frame που βλέπω ότι προτείνουν όλοι. 

Αμαρτία δεν είναι να δώσει τόσα χρήματα για crop αισθητήρα; Στα ίδια παίρνει D750 με τον Nikkor 24-120mm f/4 VR.

Μεγάλη αμαρτία κιόλας.

Στις 10/1/2019 στις 6:49 ΜΜ, MAFAKA είπε

στα νυχτερινά πλανα χωρίς τριποδο.

Τι είναι αυτό; :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...