Προς το περιεχόμενο

Αγορά Φακού Απο Ebay


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θελω να αγορασω εναν Yongnuo 50MM F1.8 απο το ebay με 60€. Θα ερθει απο Hong Kong και αυτος που το πουλαει λεει πως θα γραψουν οτι ειναι δωρο και με χαμηλωτερη τιμη ωστε να μην περασει τελωνειο. Θελω να ρωτησω τρία πραγματα:

1.Ισχυει οτι δεν θα περασει τελωνειο και δεν θα πληρωσω τιποτα;

2.Πως θα μου σταλεί ο φακος; Με ΕΛΤΑ; Θα μου χτυπησουν κουδουνι οποτε πρεπει να το γραψω και στην παραγγελια μου; Θα με παρουν τηλ για να το παρω απο το ταχυδρομειο;

3.Οταν γραφω την διευθυνση αποστολης πρεπει γραψω πολη: Peristeri ασπουμε; Ή γραφω απλα Athens, Οδο και ταχυδρομικο κώδικα;

Επεξ/σία από needhelpboizz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, needhelpboizz είπε

Θελω να αγορασω εναν Yongnuo 50MM F1.8 απο το ebay με 60€. Θα ερθει απο Hong Kong και αυτος που το πουλαει λεει πως θα γραψουν οτι ειναι δωρο και με χαμηλωτερη τιμη ωστε να μην περασει τελωνειο. Θελω να ρωτησω τρία πραγματα:

1.Ισχυει οτι δεν θα περασει τελωνειο και δεν θα πληρωσω τιποτα;

2.Πως θα μου σταλεί ο φακος; Με ΕΛΤΑ; Θα μου χτυπησουν κουδουνι οποτε πρεπει να το γραψω και στην παραγγελια μου; Θα με παρουν τηλ για να το παρω απο το ταχυδρομειο;

3.Οταν γραφω την διευθυνση αποστολης πρεπει γραψω πολη: Peristeri ασπουμε; Ή γραφω απλα Athens, Οδο και ταχυδρομικο κώδικα;

1) Δεν εχει σχεση με το αν λεει δωρο ή χαμηλότερη αξια, αυτα εχουν σταματησει να ισχυουν. Λογικα θα περασει τελωνείο ( εκτος αν εισαι τυχερός ) και θα πληρώσεις περιπου 28€.

2) Εξαρταται απο την μέθοδο με την οποια θα στο στειλει ο πωλητής.

3) Ταχυδρομικός κωδικας σωστη διεθυνση και Peristeri Attikis αρκούν .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, fnp είπε

1) Δεν εχει σχεση με το αν λεει δωρο ή χαμηλότερη αξια, αυτα εχουν σταματησει να ισχυουν. Λογικα θα περασει τελωνείο ( εκτος αν εισαι τυχερός ) και θα πληρώσεις περιπου 28€.

2) Εξαρταται απο την μέθοδο με την οποια θα στο στειλει ο πωλητής.

3) Ταχυδρομικός κωδικας σωστη διεθυνση και Peristeri Attikis αρκούν .

Για αυτο με το τελωνειο: ξερω εναν φιλο που παραγγελνει συχνα απο Hong Kong και Κινα και ποτε δεν εχει πληρωσει τελωνειο (και αυτος φωτογραφικα προιντα και ηλεκτρονικα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μηπως τα παιρνει εκτος Ebay απο κανενα κινεζομαγαζο και του τα στελνουν "μεσω Λαμιας" ? Απο οτι ξερω και εγω το ταβανι απο κινα ειναι στα 21ε. 

Αν ειναι να πληρωσεις τελωνειο το παιρνεις και απο σκρουτζ στα 90 κατι ευρω που το εχει.

Επεξ/σία από Mr^Robot
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, needhelpboizz είπε

Για αυτο με το τελωνειο: ξερω εναν φιλο που παραγγελνει συχνα απο Hong Kong και Κινα και ποτε δεν εχει πληρωσει τελωνειο (και αυτος φωτογραφικα προιντα και ηλεκτρονικα).

Έχει να κάνει με την μέθοδο αποστολής.Υπάρχουν μέθοδοι με τριγωνικές στις οποίες όντως δεν περνάει τελωνείο. Αν αγοράσεις από καποιον τυχαίο πωλητή κατα πάσα πιθανοτητα θα στο στείλει με απλό ταχυδρομείο . Με απλό ταχυδρομείο ψιλ μεγαλο δεμα κατα πάσα πιθανοτητα θα περασει. Αν θες να αποφύγεις τελωνείο είτε ψάχνεις πωλητή με τριγωνικές , ή κοιτάς στα site με gray imports ή στα γνωστά Banggood gearbest

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, needhelpboizz είπε

Να στειλω λινκ να τσεκαρεται τι παιζει γιατι ειναι πρωτη αγορα απο ebay?

Από αυτά που έγραψες στο αρχικό post θα στο στείλει χωρίς τριγωνική σίγουρα .Δες και αυτό αν και είναι 10€ ακριβότερο :

https://www.eglobalcentral.eu/?gclid=EAIaIQobChMI4cDo9f3g3wIV6QrTCh2k3AdqEAAYASAAEgKYHfD_BwE#/product/26510

Επεξ/σία από fnp
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, fnp είπε

Από αυτά που έγραψες στο αρχικό post θα στο στείλει χωρίς τριγωνική σίγουρα .Δες και αυτό αν και είναι 10€ ακριβότερο :

https://www.eglobalcentral.eu/?gclid=EAIaIQobChMI4cDo9f3g3wIV6QrTCh2k3AdqEAAYASAAEgKYHfD_BwE#/product/26510

χωρις τελωνειο αυτο;

16 λεπτά πριν, Mr^Robot είπε

+1 ^ 

1000% Θα περασει τελωνειο .

Λες ε; Οριστε και το λινκ να το δεις:

https://www.ebay.com/itm/Yongnuo-YN50MM-F1-8-F1-4-Prime-Standard-Lens-AF-MF-for-Canon-Nikon-DSLR-Camera/163255514840?hash=item2602c976d8:m:m_-ftyCsHR9wHXaM74Cy8nA

E global ειναι ευρωπαικες αποθηκες οποτε χωρις τελωνειο ετσι;

Επεξ/σία από needhelpboizz
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, needhelpboizz είπε

Θελω να αγορασω εναν Yongnuo 50MM F1.8 απο το ebay με 60€. Θα ερθει απο Hong Kong και αυτος που το πουλαει λεει πως θα γραψουν οτι ειναι δωρο και με χαμηλωτερη τιμη ωστε να μην περασει τελωνειο. Θελω να ρωτησω τρία πραγματα:

1.Ισχυει οτι δεν θα περασει τελωνειο και δεν θα πληρωσω τιποτα;

2.Πως θα μου σταλεί ο φακος; Με ΕΛΤΑ; Θα μου χτυπησουν κουδουνι οποτε πρεπει να το γραψω και στην παραγγελια μου; Θα με παρουν τηλ για να το παρω απο το ταχυδρομειο;

3.Οταν γραφω την διευθυνση αποστολης πρεπει γραψω πολη: Peristeri ασπουμε; Ή γραφω απλα Athens, Οδο και ταχυδρομικο κώδικα;

   Yongnuo από το ebay θαλεγα όχι........ υπάρχουν αρκετοί μεταχειρισμενοι στην ελληνική αγορά όπου θα κοστίσουν πολύ λιγότερο, θα έρθουν πολύ σύντομα κλπ........ από το ebay..... έναν δύσκολο φακό, κάτι το οποίο δεν μπορεί να βρεθεί εύκολα εδώ...... κι' αυτο πάλι μετά από αρκετό ψάξιμο........ αντίθετα θα έπαιρνα από ένα μαγαζί του εξωτερικού τον γνήσιο αντίστοιχο του κατασκευαστή, εφόσον η διαφορά τιμής δικαιολογεί κάτι τέτοιο. Δεν νομίζω πως ένας πενηντάρης με 1.8 μέγιστο διάφραγμα δικαιολογεί τέτοια διαδικασία εκτός αν μιλούσαμε για τον γνήσιο 1.2 πενηνταρη της Canon σειράς L............ κι' αυτο σηκώνει με τη σειρά του μπόλικο νερό. Αν πρόκειται για τον πενηνταρη STM της Canon θα βρεθεί μεταχειρισμενος 80 έως 90 ευρώ, ο αντίστοιχος της Nikon στα ίδια η και λιγότερο. 

    Εσείς ότι αποφασίσετε. 

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, babisskg είπε

   Yongnuo από το ebay θαλεγα όχι........ υπάρχουν αρκετοί μεταχειρισμενοι στην ελληνική αγορά όπου θα κοστίσουν πολύ λιγότερο, θα έρθουν πολύ σύντομα κλπ........ από το ebay..... έναν δύσκολο φακό, κάτι το οποίο δεν μπορεί να βρεθεί εύκολα εδώ...... κι' αυτο πάλι μετά από αρκετό ψάξιμο........ αντίθετα θα έπαιρνα από ένα μαγαζί του εξωτερικού τον γνήσιο αντίστοιχο του κατασκευαστή, εφόσον η διαφορά τιμής δικαιολογεί κάτι τέτοιο. Δεν νομίζω πως ένας πενηντάρης με 1.8 μέγιστο διάφραγμα δικαιολογεί τέτοια διαδικασία εκτός αν μιλούσαμε για τον γνήσιο 1.2 πενηνταρη της Canon σειράς L............ κι' αυτο σηκώνει με τη σειρά του μπόλικο νερό. Αν πρόκειται για τον πενηνταρη STM της Canon θα βρεθεί μεταχειρισμενος 80 έως 90 ευρώ, ο αντίστοιχος της Nikon στα ίδια η και λιγότερο. 

    Εσείς ότι αποφασίσετε. 

Που μπορω να βρω μεταχειρισμενους φακους; Εχω ψαξει για μεταχειρισμενο αλλα δεν εχω βρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τους yongnuo , δεν έχω ακούσει θετικά σχόλια από κανέναν. 

Αν θες για canon , δεν δίνεις κάτι παραπάνω, να πάρεις αυτόν ;;; ΓΙΑ ΜΙΑ ΖΩΗ ;;;;

 

https://www.e-infin.com/eu/item/2601/canon_ef_50mm_f/1.8_stm_lens

 

(μεταφορικά 12 ευρώ και ΕΓΓΥΗΜΕΝΑ ΧΩΡΙΣ ΤΕΛΩΝΕΙΟ από το συγκεκριμένο μαγαζί). Σύνολο δηλαδή 102 ευρώ. 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Για τους yongnuo , δεν έχω ακούσει θετικά σχόλια ούτε από έναν  . 

Αν θες για canon , δεν δίνεις κάτι παραπάνω, να πάρεις αυτόν ;;; ΓΙΑ ΜΙΑ ΖΩΗ ;;;;

https://www.e-infin.com/eu/item/2601/canon_ef_50mm_f/1.8_stm_lens

Εχω nikon και ο αυθεντικος κανει 200€ :(( 

Edit:Κοιταξα και απο σαιτ που μου ειπες και κανει 165€. Τον εχω βρει και 144 απο το mpb αλλα το θεμα ειναι να βρω εναν με 100€

Επεξ/σία από needhelpboizz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, needhelpboizz είπε

Εχω nikon και ο αυθεντικος κανει 200€ :((

Για full frame ή d7xxx , d90, d80 , d70, D500, d300 , d200

106 ευρώ

https://www.e-infin.com/eu/item/32/nikon_nikkor_af_50mm_f/1.8d_lens

(τον έχω κι εγώ και σκίζει)

 

αλλιώς για τις μικρές 177 ευρώ

https://www.e-infin.com/eu/item/387/nikon_af-s_nikkor_50mm_f/1.8_g_lens

(ο af-d στις μικρές δουλεύει manual μόνο ).

 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Για full frame ή d7xxx , d90, d80 , d70, D500, d300 , d200

πάλι 102 ευρώ

https://www.e-infin.com/eu/item/32/nikon_nikkor_af_50mm_f/1.8d_lens

(τον έχω κι εγώ και σκίζει)

αλλιώς για τις μικρές 177 ευρώ

https://www.e-infin.com/eu/item/387/nikon_af-s_nikkor_50mm_f/1.8_g_lens

(ο af-d στις μικρές δουλεύει manual μόνο ).

Ναι αλλα θελω και το AF. Πολλα ζηταω εε; (Nikon d3400 εχω)

Επεξ/σία από needhelpboizz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...