Προς το περιεχόμενο

Nikon D3500 ή D5300;


manpap97

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αμα η 2η σου έκανε την αισθηση τότε μάλλον αυτήν πρέπει να πάρεις, έχει σημασία να νιώθεις άνετα με την μηχανή και τις ρυθμίσεις της.                             

Εγώ θα σου έλεγα να πας για την τελευταία έκδοση της d5xxx και να πάρεις την d5600 με 18-55vr από e-infinin.com οπως είπε και ο συμφορουμητης πιο πάνω στα 450.

Καλη τύχη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω και εγω την 5300 εδω και 2 μηνες και ειμαι πολυ ικανοποημενος. wifi & gps που ειναι 2 απο τις διαφορες με την 3500 να ξερεις δεν εχω χρησιμοποιησει καθολου.

Συμβουλη μου οποια μηχανη και να διαλεξεις να μην παρεις τον kit φακο 18-55 αλλα τον Nikon AF-S DX Nikkor 35mm f/1.8G που ειναι πολυ καλυτερος. Δεν ξαναχρησιμοποιησα τον κιτ απο οταν τον πηρα.

Καλες αγορές!
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ όπως είπα είχα αγοράσει την D5300 με Κιτ 18-105vr

 

Τσίμπησα και τον 35mm f/1.8G και είναι πλήρης σχεδόν για τα γούστα μου.

Θεωρώ ότι είναι μια αψογη μηχανή με πολλές δυνατότητες (για αρχαριο και κάποιον που θέλει να μπει σωστά στον χώρο της φωτογραφίας και να μαθει) + έχει βοήθημα wifi με άψογη εφαρμογή για κινητά +gps.

 

Γενικά θεωρώ αξίζει τα χρήματα της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοπανός

Κάθαρμα

 

 

Ωραίοι ρε σεις 😋😋😋😂😂

Θα ανοίξω άλλο account αν γίνει κάτι και με banαρουν ποτέ με όνομα καθίκι,μην μου το πάρετε 

 

😋😋

 

Sorry ts για το offtopic.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stelios18120 είπε

Κοπανός

Κάθαρμα

Ωραίοι ρε σεις 😋😋😋😂😂

Θα ανοίξω άλλο account αν γίνει κάτι και με banαρουν ποτέ με όνομα καθίκι,μην μου το πάρετε 

😋😋

Sorry ts για το offtopic.

Μπορείς να πάρεις και το Katharma2, από ό,τι είδα είναι ακόμα ελεύθερο και πλέον θα είναι αρκετά περιζήτητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Katharma1 είπε

Όποτε όλοι γέρνουμε προς την 5300!!!!πρέπει να ανέβω και χρηματικά βέβαια για καλύτερο φακό,φαντάζομαι χωρίς vr δεν αξίζει!!!θα εκτιμούσα και κάποιον με την 3500 ,😁😁😁να εκφέρει άποψη και για τους φακούς φυσικά!!!σας ευχαριστώ. Πολύ όσους ασχολήθηκε!!!

Οι δύο φακοί με VR που δίνει στο πακέτο αξίζουν και με το παραπάνω (βασικά αξίζουν αρκετά παραπάνω από την ίδια τη μηχανή) και θα σου μείνουν μετά αν αποφασίσεις να αλλάξεις σώμα.

Αν σε ενδιαφέρει η ποιότητα φωτογραφίας και οι δύο μηχανές είναι σχεδόν ισοδύναμες. Η διαφορά είναι στους φακούς που οι VR του kit είναι ανώτεροι από τον απλό φακό χωρίς VR οπότε θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα αν τραβάς τοπία στα οποια θεωρητικά χρησιμοποιείς τρίποδο το βρ δεν λεει και τόσο, αλλά αν το θες για γενική χρήση τότε το χρειάζεσαι.

Τον εύρος φακών πάντα κάνει διάφορα εννοείται. Εφόσον έχουνέτσι τα πράγματα τότε πάρε την 3500 να τελειώνεις. Μπορείς πάντα να την πουλήσεις στο μέλλον  και αφου μαζέψεις την διαφορά να πάρεις κάποιο άλλο σώμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Relcone είπε

Κοίτα αν τραβάς τοπία στα οποια θεωρητικά χρησιμοποιείς τρίποδο το βρ δεν λεει και τόσο, αλλά αν το θες για γενική χρήση τότε το χρειάζεσαι.

Για στατικά θέματα το vr. Για κινούμενα δεν κάνει τίποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Katharma1 είπε

με χαλάει στο χέρι αρκετά

Ποιο πράγμα ακριβώς σε χαλάει ;

Προσωπικά όταν πήγα σε D3400 από παλιότερου τύπου DSLR είπα… θεέ μου πόσο μικρή είναι… Τώρα την έχω συνηθίσει βέβαια και την προτιμώ που είναι λίγο μικρότερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Katharma1 είπε

Καλημέρα ,το μέγεθος επειδή είναι μικρή η d5600 είναι πιο μεγάλη  Η  d5100 που είχα παλιά  ήταν σαν την d5600ήταν βαριά στο χέρι ,και πιο μεγάλη. Χαζομάρες δλδ τπτ  ουσιώδες!!!βίτσια!!!😀😂😂😂

Καλοκλίκωτη η μηχανή!

Παρεμπιπτόντως η D3500 με την D5600 έχουν ίδιες διαστάσεις:

https://camerasize.com/compare/#693,796

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...