Προς το περιεχόμενο

Nikon D3500 ή D5300;


manpap97

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά! Σε λίγες μέρες (αισίως) θα αγοράσω την πρώτη μου dslr! Εδώ να προσθέσω ότι μέχρι στιγμής είχα συνεχώς compact-high zoom κάμερες. Είμαι όμως σε δίλημμα γιατί και οι 2 έχουν πολλά υπέρ και κατά. Ποια μου προτίνετε εσείς; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προφανώς την 5300.

Είναι παρόμοιες μηχανές αλλά η 5300 έχει Αναδιπλούμενη οθόνη, περισσότερα σημεία εστίασης, δυνατότητα για εξωτερικό μικρόφωνο, WIFI (τα πολύ χοντρά λέω) και γενικά είναι πιο κατάλληλη και για video.

Φωτογραφικά στη πράξη όλες ίδιες είναι : 3400,3500,5300

Το ότι η 3500 έχει μεγαλύτερη αυτονομία… καλά ΟΚ… Πάρε μελλοντικά μια μπαταρία επιπλέον.

Υγ : Έχω την D3400 (που ουσιαστικά είναι σχεδόν ίδια με την 3500).

Επεξ/σία από ZauZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγόρασα την 3400 σκεπτόμενος ότι σιγά μωρέ που θα τραβάω video με τη φωτογραφική.

Όταν ήρθε και τράβηξα το πρώτο video, έπαθα πλάκα με την ποιότητα του (άρχισα και κανάλι στο youtube), που καμία σχέση δεν έχει με το κινητό και μετάνιωσα που δεν έδωσα λίγα παραπάνω για την 5300 που έχει σαφώς περισσότερες ευκολίες σχετικά με το video.

Δες τα videos που τραβάει (σε χαμηλό φωτισμό είναι…) στο κανάλι μου για να πάρεις μια ιδέα.

https://www.youtube.com/channel/UCWAU9puOe7eniV3GeLbQpvQ

Προσωπικά δεν το περίμενα

 

.  

Επεξ/σία από ZauZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι D3300, D3400 & D3500 ειναι σχεδον ιδιες μηχανές με ελαχιστες στην πραξη επουσιώδεις διαφορες.

Η D5300 είναι μια κατηγορια πάνω και σαν συνολο καλύτερη μηχανή από τις D3300/D3400/D3500 απο την τελευταια να μην υπολειπεται ουσιαστικά σε αποδοση αισθητηρα.

Οποτε η προσωπική μου επιλογη θα ηταν σαφεστατα υπερ της D5300

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, manpap97 είπε

Η 5300 κινείται στα 500-500 ανάλογα τα kits, η 3500 είναι στα 400-450 εξίσου

Τότε καμία από τις δύο φίλε μου. ΠΕΤΑΣ ΛΕΦΤΑ.

Παίρνεις d5600 με 471 ευρώ . 

https://www.e-infin.com/eu/item/3204/nikon_d5600_digital_slr_camera_+_af-p_dx_nikkor_18-55mm_f/3.5-5.6g_vr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Τότε καμία από τις δύο φίλε μου. ΠΕΤΑΣ ΛΕΦΤΑ.

Παίρνεις d5600 με 471 ευρώ . 

https://www.e-infin.com/eu/item/3204/nikon_d5600_digital_slr_camera_+_af-p_dx_nikkor_18-55mm_f/3.5-5.6g_vr

Είναι αξιόπιστο; Είμαι λίγο επιφυλακτικός για το εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι κάτοχος εδώ και περίπου ένα μήνα της D5300 που ήταν έτοιμο Κιτ με φακό 18-105vr

 

Σαν αρχάριος στον χώρο των dslr κτλπ κτλπ μπορώ να πω ότι είμαι φουλ ικανοποιημένος από άποψη ρυθμίσεων,εικόνας,βίντεο και έξτρα που παίρνει και έχει επάνω (έχω βάλει εξωτερικό μικρόφωνο + έχω πάρει άλλους 2 φακούς + ότι έχει wifi και gps και βολεύουν πολύ,ειδικά το wifi βάζεις την εφαρμογή στο κινητό και βλέπεις επιτόπου τι έβγαλες και διάφορες άλλες λειτουργίες) 

 

Εγώ πάντως σαν κάτοχος της είμαι 100% ικανοποιημένος και θεωρώ ότι είναι vfm η αγορά της. Δεν είμαι επαγγελματίας η γνώστης όπως μερικά άτομα από εδώ μέσα πάντως για τα χρήματα που εδωσα είμαι ικανοποιημένος φουλ. Η αγορά της έγινε από Ελλάδα. Τα έξτρα όλα από εξωτερικό. (Εχω ρίξει αρκετό διάβασμα πλέον και έμαθα αρκετές λειτουργιες και τεχνικούς όρους και έτσι την δουλεύω πιο εύκολα απ' όταν την αγόρασα που δεν ήξερα τίποτα 😁 )

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manpap97 είπε

Είναι αξιόπιστο; Είμαι λίγο επιφυλακτικός για το εξωτερικό.

Εγώ ψώνισα από εκεί . Και άλλοι το ίδιο . Διάβασε το σχετικό θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...