Προς το περιεχόμενο

Πτυχίο στην αγγλική - Είναι ανάγκη να πάρω το proficiency;


gery0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα πτυχίο από ελληνικό πανεπιστήμιο και lower στην κατοχή μου. Τώρα ειμαι σε δευτερη σχολή στο Universita di Gugliemo Marconi και σπουδάζω εξ αποστάσεως Οικονομικές Επιστήμες.

Οτι μελέτω και οι εξετάσεις μου είναι στα αγγλικά.

Το proficiency το χρειάζομαι;

Το πτυχίο μου καλύπτει και νομικά σε γνώσεις το proficiency;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι... Με lower ειμαι και δουλευω Βελγιο (δεν ξερω Γαλλικα).
Στην χειροτερη αμα χρειαστει, τραβας ενα IELTS το οποιο σε καλυπτει σψεδον παντου και ειναι πολυ πιο λογικες εξετασεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο δυνατό χαρτί πιστοποίησης γνώσης αγγλικων ,μετα το πτυχίο αγγλικής φιλολογίας φυσικά,είναι το Proficiency of Cambridge.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tz3s είπε

Οχι... Με lower ειμαι και δουλευω Βελγιο (δεν ξερω Γαλλικα).
Στην χειροτερη αμα χρειαστει, τραβας ενα IELTS το οποιο σε καλυπτει σψεδον παντου και ειναι πολυ πιο λογικες εξετασεις

Πού δουλέυεις;

Αν είναι για λαντζέρης ή υπάλληλος γραφείου, μια χαρά είναι το Β2.

Άμα δε θέλεις να λέγεσαι λειτουργικά αναλφάβητος και να έχεις κάποια προοπτική σοβαρή στο σύγχρονο, αναδυόμενο και ανερχόμενο κόσμο, θες επίπεδο γνώσης C2. Με άλλα λόγια, όχι απλώς το πτυχίο, αλλά και την απαραίτητη εξάσκηση ώστε τα αγγλικά σου να παραμένουν "γυαλισμένα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι δυνατόν νέοι άνθρωποι το 2019 να αναρωτιούνται αν χρειάζονται πιστοποίηση γνώσης αγγλικών στο ανώτατο επιπεδο; 

Πραγματικά μου κάνει εντύπωση.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, qwertyuiop2 είπε

Πού δουλέυεις;

Αν είναι για λαντζέρης ή υπάλληλος γραφείου, μια χαρά είναι το Β2.

Άμα δε θέλεις να λέγεσαι λειτουργικά αναλφάβητος και να έχεις κάποια προοπτική σοβαρή στο σύγχρονο, αναδυόμενο και ανερχόμενο κόσμο, θες επίπεδο γνώσης C2. Με άλλα λόγια, όχι απλώς το πτυχίο, αλλά και την απαραίτητη εξάσκηση ώστε τα αγγλικά σου να παραμένουν "γυαλισμένα".

Contract management δουλευω...

Σε εταιρια που συνεργαζεται με κομισιον κτλ για θεσεις και ποτέ μα ποτέ δεν κολλανε στο τι πτυχιο ξενων γλωσσων εχεις... Ποσο μαλλον αν λεγεται Cambridge ή Αντωνης... Εσυ γραφεις στο CV την γνωση που θεωρεις οτι εχεις και σε τεσταρτουν στην συνεντευξη και στα τεστ αναλογως και την θεση.

Επισης για μεταπτυχιακα εξωτερικο αυτο που ζητανε ειναι το IELTS.

Μην ξεχναμε επισης οτι ολα αυτα τα πτυχια εχουν και ημερομηνια ληξεως αμα θελετε να το παμε στα ακρα...

Αυτα τα δυο ελληνικα προτζεκτ που εχει δημιουργηθει ξεκαθαρα για το βωμο του χρηματος ειναι αναγκαια μονο στο ελληνικο δημοσιο! 

 

Υ.γ. Δεν μιλαω ουτε καν κοντα στα απταιστα αγγλικα οπως και κανεις δεν το απαιτει αν δεν εισαι γεννημενος σε αγγλοφωνη χωρα...

Υ.γ.2 Δεν ειναι κακο να τα εχεις... αλλα οπως αποδειχθει δεν ειναι και αναγκαιο (γιατι αυτο ρωτησε το παιδι, αν ειναι αναγκαιο)

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tz3s είπε

Contract management δουλευω...

Σε εταιρια που συνεργαζεται με κομισιον κτλ για θεσεις και ποτέ μα ποτέ δεν κολλανε στο τι πτυχιο ξενων γλωσσων εχεις... Ποσο μαλλον αν λεγεται Cambridge ή Αντωνης... Εσυ γραφεις στο CV την γνωση που θεωρεις οτι εχεις και σε τεσταρτουν στην συνεντευξη και στα τεστ αναλογως και την θεση.

Επισης για μεταπτυχιακα εξωτερικο αυτο που ζητανε ειναι το IELTS.

Μην ξεχναμε επισης οτι ολα αυτα τα πτυχια εχουν και ημερομηνια ληξεως αμα θελετε να το παμε στα ακρα...

Αυτα τα δυο ελληνικα προτζεκτ που εχει δημιουργηθει ξεκαθαρα για το βωμο του χρηματος ειναι αναγκαια μονο στο ελληνικο δημοσιο! 

Υ.γ. Δεν μιλαω ουτε καν κοντα στα απταιστα αγγλικα οπως και κανεις δεν το απαιτει αν δεν εισαι γεννημενος σε αγγλοφωνη χωρα...

Υ.γ.2 Δεν ειναι κακο να τα εχεις... αλλα οπως αποδειχθει δεν ειναι και αναγκαιο (γιατι αυτο ρωτησε το παιδι, αν ειναι αναγκαιο)

Είχα πάει για πρακτική πριν χρόνια προπτυχιακά και το πρώτο πράγμα που μου είπε ο Διευθυντής στη Δελτα είναι ότι πρέπει να πάρω προφισιενσι - ή γενικώς πιστοποιητικό τελοσπαντων. 

Η πιστοποίηση δεν είναι απαραίτητη μόνο στο δημόσιο , πολλές εταιρείες το έχουν προαπαιτούμενο. Και βέβαια όσο προχωράς στις συνεντεύξεις τεσταρεσαι αλλά όχι ότι δεν παιζει ρόλο στο cv. 

Μπορώ να καταλάβω μόνο αυτόν που έχει οικονομικά προβλήματα και δεν μπορεί να πληρώσει τα εξεταστρα. Αλλιώς μου φαίνεται τραγικό ν αναρωτιέσαι αν το χρειάζεσαι ή όχι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Είχα πάει για πρακτική πριν χρόνια προπτυχιακά και το πρώτο πράγμα που μου είπε ο Διευθυντής στη Δελτα είναι ότι πρέπει να πάρω προφισιενσι - ή γενικώς πιστοποιητικό τελοσπαντων. 

Η πιστοποίηση δεν είναι απαραίτητη μόνο στο δημόσιο , πολλές εταιρείες το έχουν προαπαιτούμενο. Και βέβαια όσο προχωράς στις συνεντεύξεις τεσταρεσαι αλλά όχι ότι δεν παιζει ρόλο στο cv. 

Μπορώ να καταλάβω μόνο αυτόν που έχει οικονομικά προβλήματα και δεν μπορεί να πληρώσει τα εξεταστρα. Αλλιώς μου φαίνεται τραγικό ν αναρωτιέσαι αν το χρειάζεσαι ή όχι 

Σε πολυεθνικη που δουλευα πριν στην Ελλαδα, για θεση 6 μηνων σε τουριστικη σεζον, περασα κατι τεστ (μεσα σε αυτα και τα Αγγλικα), και ερωτηθηκα αν εχω επαρκης γνωση Αγγλικων. 
Σε μια αλλη καπνοβιομηχανια για θεση που θα ημουν 75% σε χωρες Αραβικες ειχαν απαιτηση τελειων αγγλικων.. Παλι μονο με τεστ δικο τους εμπαινες.

Εχουν αλλαξει οι εποχες. (εδω πτυχιο λογιστη εχουμε και δεν πιστευουν οτι ξερεις βασικη λογιστικη χωρις 5+ χρονια εργασιας)
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gery0 είπε

Έχω ένα πτυχίο από ελληνικό πανεπιστήμιο και lower στην κατοχή μου. Τώρα ειμαι σε δευτερη σχολή στο Universita di Gugliemo Marconi και σπουδάζω εξ αποστάσεως Οικονομικές Επιστήμες.

Οτι μελέτω και οι εξετάσεις μου είναι στα αγγλικά.

Το proficiency το χρειάζομαι;

Το πτυχίο μου καλύπτει και νομικά σε γνώσεις το proficiency;

Δεν υπάρχει νομική κάλυψη εκτός κι αν μιλάμε για Ελληνικό δημόσιο, ή ξέρεις Αγγλικά ή δεν ξέρεις.

Σε γενικές γραμμές όπως τα λέει ο tz3s είναι, δεν πρόκειται να σου ζητήσει κανείς ποτέ πιστοποίηση για Αγγλικά (όπως και για τα περισσότερα πράγματα που βάζεις στο cv σου). Ειλικρινά αν το κάνουν ενώ είσαι σε θέση να αποδείξεις εύκολα ότι ξέρεις Αγγλικά, πήγαινε δούλεψε αλλού.

Προσωπικά έχω Proficiency λόγω χαζής Ελληνικής νοοτροπίας (το πήρα στο σχολείο) αλλά δεν το γράφω στο βιογραφικό μου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αρχική ερώτηση είναι αν χρειάζεται άλλη πιστοποίηση άριστης γνώσης αγγλικών ή αρκεί το ότι τα μαθήματα γίνονται στα αγγλικά για να πιστοποιήσει επίπεδο C2. Όχι αν γενικά χρειάζεται η πιστοποίηση. Απ' ότι έχω δει, σε γενικές γραμμές αρκεί. Σε πιο εξειδικευμένες καταστάσεις θα χρειαστείς άλλη πιστοποίηση.

Γενικά, μην μπερδεύετε τη γνώση με την πιστοποίηση. Το να πας για δουλειά στην τάδε εταιρεία και να αδιαφορήσουν αν έχεις proficiency, αρκεί να ξέρεις να μιλάς στο επίπεδο που θέλουν, είναι διαφορετικό από το να συμμετάσχεις πχ σε ένα ευρωπαϊκό πρόγραμμα εκπαίδευσης, που προαπαιτούμενο είναι να έχεις C. Ή αν αποφασίσεις να μεταναστεύσεις Αυστραλία, δεν πα να μιλάς σαν Αυστραλός, δεν πα να έχεις 5 διαφορετικά C2, θα σου ζητήσουν IELTS ή 1-2 άλλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, tz3s είπε

Contract management δουλευω...

Σε εταιρια που συνεργαζεται με κομισιον κτλ για θεσεις και ποτέ μα ποτέ δεν κολλανε στο τι πτυχιο ξενων γλωσσων εχεις... Ποσο μαλλον αν λεγεται Cambridge ή Αντωνης... Εσυ γραφεις στο CV την γνωση που θεωρεις οτι εχεις και σε τεσταρτουν στην συνεντευξη και στα τεστ αναλογως και την θεση.

Επισης για μεταπτυχιακα εξωτερικο αυτο που ζητανε ειναι το IELTS.

Μην ξεχναμε επισης οτι ολα αυτα τα πτυχια εχουν και ημερομηνια ληξεως αμα θελετε να το παμε στα ακρα...

Αυτα τα δυο ελληνικα προτζεκτ που εχει δημιουργηθει ξεκαθαρα για το βωμο του χρηματος ειναι αναγκαια μονο στο ελληνικο δημοσιο! 

Υ.γ. Δεν μιλαω ουτε καν κοντα στα απταιστα αγγλικα οπως και κανεις δεν το απαιτει αν δεν εισαι γεννημενος σε αγγλοφωνη χωρα...

Υ.γ.2 Δεν ειναι κακο να τα εχεις... αλλα οπως αποδειχθει δεν ειναι και αναγκαιο (γιατι αυτο ρωτησε το παιδι, αν ειναι αναγκαιο)

Ή cambridge proficiency, ανάλογα με το ίδρυμα.

Αλλά αυτό που δεν λένε οι ΕΛ φροντιστηριούχοι είναι ότι το CPE έχει ημερομηνία λήξης και τα πανεπιστήμια προτιμούν γενικά το IELTS Academic ή το ανάλογης βαθμίδας/βαθμού( ; δεν θυμάμαι τι ακριβώς παίζει με αυτό) TOEFL από τα proficiency. Τουλάχιστον έτσι ήταν στα πανεπιστήμια που ήμουν/δούλεψα/φοίτησα.

|

Τέλος, όπως σωστά ανέφεραν οι προηγούμενοι, οι πιστοποιήσεις είναι αναγκαίες για πολύ συγκεκριμένα πράγματα.

Στον ιδιωτικό τομέα, σε γενικές γραμμές, χέστηκαν τι πιστοποίηση έχεις, το θέμα είναι εάν μπορείς να τα μιλήσεις ή/και γράψεις σε επαγγελματικό επίπεδο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εξαρτάται απο τη δουλειά. Νομίζω στο δημόσιο ζητάνε αν και δεν έχω ασχοληθεί. Στο ιδιωτικό δεν ασχολούνται συνήθως. Για εξωτερικό θέλουν IELTS.

Εμένα π.χ. μου χρησίμευσε γιατί παίρνω επίδομα αλλά είναι άλλη περίπτωση.

Επεξ/σία από Silverage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 hours ago, gery0 said:

Έχω ένα πτυχίο από ελληνικό πανεπιστήμιο και lower στην κατοχή μου. Τώρα ειμαι σε δευτερη σχολή στο Universita di Gugliemo Marconi και σπουδάζω εξ αποστάσεως Οικονομικές Επιστήμες.

Οτι μελέτω και οι εξετάσεις μου είναι στα αγγλικά.

Το proficiency το χρειάζομαι;

Το πτυχίο μου καλύπτει και νομικά σε γνώσεις το proficiency;

Συνειδητά ποτέ δεν επέλεξα να ασχοληθώ με πιστοποιήσεις γλωσσομάθειας παρότι από μικρή ηλικία ξεκίνησα να μαθαίνω τη γλώσσα. Γενικότερα θεωρώ ότι στην Ελλάδα από ένα σημείο και μετά υπάρχει «πτυχιολαγνεια» αν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτόν τον όρο μιας και η πιστοποίηση αγγλικών η οποιασδήποτε γλώσσας δεν είναι πτυχίο όπως πολλοί λένε λανθασμένα. 

 

Τα χρόνια πέρασαν, αποφοίτησα από το πανεπιστήμιο και ήρθε η ώρα να φύγω για μάστερ. Διαπίστωσα λοιπόν ότι ακόμα και το μεγάλο φετίχ μας το “Cambridge proficiency” αναγνωρίζεται από το ίδιο το Κέιμπριτζ μόνο αν είναι τριετίας και μόνο αν είναι με συγκεκριμένο βαθμό. Δίνω λοιπόν IELTS, παίρνω το σκορ που ζήταγε το πανεπιστήμιο και φεύγω για Αγγλία. Γυριζοντάς αλλά και κατά τις αιτήσεις για PhD ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΝΑΣ δε με ρώτησε αν εχω πιστοποίηση αγγλικών. Τους αρκεί το πτυχίο. Δεν νομίζω ότι αυτό συμβαίνει γιατί είναι από συγκεκριμένα πανεπιστήμια, πιστεύω είναι γενικότερη τάση. Σε μεγάλη συμβουλευτική που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ τους έκαιγε η γνώση της ξένης γλώσσας πολύ απλά μου πήραν συνέντευξη απευθείας στα αγγλικά και τελείωσε το ζήτημα του αν μιλάει η όχι κάποιος την γλώσσα. 

 

Ακομα και στο δημόσιο να θες να διοριστείς το ίδιο το ΑΣΕΠ λέει ότι «Δεν απαιτείται η απόδειξη της γνώσης της ξένης γλώσσας εάν οι επικαλούμενοι τίτλοι σπουδών έχουν αποκτηθεί στο εξωτερικό, όπου τα μαθήματα διδάσκονται στην ίδια γλώσσα.»

https://www.asep.gr/guide/3K_2018/englishproof.html

βεβαια αυτό είναι γενικότερο και δεν ισχύει για τα εξ´αποστασεως γιατί έχουν κάποιες ιδιομορφίες όπως πχ ότι δεν έχεις την καθημερινή τριβή, τις εργασίες, τις παρουσιάσεις, τα debate σεμινάρια καθημερινά κλπ 

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...