Προς το περιεχόμενο

Ποια διανομή να επιλέξω?


Vaggelisioan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας και χρονιά πολλά. Θα ήθελα στο λάπτοπ μου να περάσω κάποια διανομή linux αλλά δεν ξέρω ποια διανομή να βάλω. Θέλω κάποια που να είναι παραπλήσια στα windows 10 καθώς το λάπτοπ είναι για σερφάρισμα word ταινίες και multimedia εφαρμογές. Για all around χρήση εκτός από παιχνίδια. Γενικώς δεν έχω ασχοληθεί με linux εκτός από ubuntu που το είχα χρησιμοποιήσει για λίγο διάστημα στο παρελθόν. Θα ήθελα όσο γίνεται να νιώθω πιο ασφαλής και "ανώνυμος" γίνεται σε σχέση με όσα ακούγονται όλο κ περισσότερο για την ιδιωτικότητα των windows. Αν μπορεί κάποιος να με κατατοπισει. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.pcsteps.gr/29041-εγκατάσταση-linux-mint/

 

τρέξε πρώτα σε  live  περιβάλλον για να δεις αν αναγνωρίζει το υλικό και λειτουργούν ήχος και ίντερνετ Τώρα η έκδοση είναι 19.1

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για πες πρωτα τα specs του λαπτοπ. Ή καλυτερα, απαντησε στην ερωτηση-φωτια: εχει το λαπτοπ σου υβριδικα γραφικα (= μια intel για τα ευκολα + μια nvidia/ati για τα ζορια)?

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/1/2019 στις 9:43 ΠΜ, jim_p είπε

Για πες πρωτα τα specs του λαπτοπ. Ή καλυτερα, απαντησε στην ερωτηση-φωτια: εχει το λαπτοπ σου υβριδικα γραφικα (= μια intel για τα ευκολα + μια nvidia/ati για τα ζορια)?

Οχι, εχει μονο της Intel. Το Laptop ειναι το lenovo e31-70

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να κάνω και λάθος σε αυτό, αλλά αν έχεις βρέξει λίγο τον πωπό σου σε ubuntu, νομίζω μια ασφαλής επιλογή είναι να παραμείνεις για την ώρα εκεί αλλά σε κάποιο άλλο flavor, έτσι για την αλλαγή. Εγώ έχω να προτείνω το Lubuntu

Ποια είναι η διαφορά με το Ubuntu το γνωστό το παλιό το σωστό το ορθόδοξο; Για να είμαστε λιτοί και απέριττοι, είναι ένα πολύ πιο ελαφρύ και σίγουρα πιο απλό λειτουργικό. Δεν έχει τα "βαριά" και μερικές φορές αφόρητα φρου φρου του Ubuntu, όμως όντας στην φαμίλια του έχει όλα τα οφέλη του και κυρίως τα κύρια χαρακτηριστικά του (ακριβώς τις ίδια softwares, αρκετά κοντινές ρυθμίσεις κλπ.).

To Lubuntu για καιρό ήταν (μαζί με ένα άλλο flavor, το Xubuntu) η εναλλακτική για κάποιον που ήθελε λίνουξ αλλά είχε α) είτε μηχάνημα-πατάτα β) είτε απλά δεν ήθελε να μπλέξει με τα "βαθιά" και τα δυσνόητα θέματα που μερικές φορές μπλέκεις όταν ασχολείσαι με λίνουξ. Αυτό δεν ισχύει εντελώς πια.

Χρησιμοποιώ τα Lubuntu εδώ και δυο μήνες και έχω μείνει ικανοποιημένος σε όλα. Η εγκατάσταση είναι ακριβώς η ίδια με το Ubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη χρήση που το θες, με i3 και 4 gb ddr3, δεν νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα με οποιαδήποτε διανομή.

Το Lubuntu που προτάθηκε παραπάνω είναι μια εξαιρετική πρόταση για αδύναμους υπολογιστές, αλλά ο δικός σου σαφώς σηκώνει περισσότερα.

Κατ' εμέ οι επιλογές είναι είτε Linuxmint με το βασικό του γραφικό περιβάλλον cinammon, είτε ubuntu, είτε αν προτιμάς μια πιο polished και πιο κοντά στα όσα έχεις συνηθίσει λογική desktop, kubuntu (ubuntu με γραφικό περιβάλλον KDE). Για τις δύο τελευταίες επιλογές προτιμότερη είναι η τελευταία long term support έκδοση, η 18.04.

Προφανώς υπάρχουν περαιτέρω εξαιρετικές επιλογές, αλλά για κάποιον που δεν έχει εμπειρία από linux, οι παραπάνω είναι οι ασφαλέστερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...