Προς το περιεχόμενο

Αγορά κατάλληλης sdcard για την Nikon D7200 και ερώτηση για μέγεθος φωτογραφιών


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

Μέσα στην εβδομάδα αποφάσισα να πάω στην παλιά μεν αλλά καλή δε ( όπως μου έχουν πει γνωστοί και έχω διαβάσει ) Nikon D7200. Από ότι έχω διαβάσει μπορείς να βάλεις και 2 sd κάρτες για περισσότερες photos αλλά και backup ;

Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε οι γνώστες ποια sd κάρτα να πάρω για να έχω καλύτερα αποτελέσματα όσο αφορά τις ταχύτητες και αν παίζουν ρόλο , καθώς και πάνω κάτω πόσες περίπου φωτογραφίες βγάζει μια sd κάρτα των 64gb 128 κτλπ.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με την d7100 σε raw μπορώ σε άδεια 16gb να τραβήξω 297 φωτος, για να πάρεις μια εικόνα για το χώρο.

Ναι, έχεις τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις 2 κάρτες μνήμης. Η χρήση που μπορείς να κάνεις είναι η εξής: 

1) Να γράφουν και οι 2 raw ταυτόχρονα (ωστε αν χαλάσει η μια να έχεις τις φωτό στην άλλη) 2) να γράφει η μια raw και η άλλη jpeg 3) να συνεχίζει να γράφει στη δεύτερη όταν γεμίσει η πρώτη (έτσι το έχω, εγώ έχω βάλει 2x16gb οπότε μπορώ να τραβήξω κάπου στις 600 φωτο σε raw).

Ας σου πουν άλλοι καλύτερα για το ποιά κάρτα να πάρεις, δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα. Ενημερωτικά δουλεύω κάποια χρόνια αυτές https://www.skroutz.gr/s/3626393/Sandisk-Extreme-Plus-SDHC-16GB-U1.html χωρίς ποτέ κανένα πρόβλημα. Βέβαια είναι μη σου τύχει, όλες μπορούν να παρουσιάσουν πρόβλημα.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, SPANK είπε

Καλησπέρα

Μέσα στην εβδομάδα αποφάσισα να πάω στην παλιά μεν αλλά καλή δε ( όπως μου έχουν πει γνωστοί και έχω διαβάσει ) Nikon D7200. Από ότι έχω διαβάσει μπορείς να βάλεις και 2 sd κάρτες για περισσότερες photos αλλά και backup ;

Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε οι γνώστες ποια sd κάρτα να πάρω για να έχω καλύτερα αποτελέσματα όσο αφορά τις ταχύτητες και αν παίζουν ρόλο , καθώς και πάνω κάτω πόσες περίπου φωτογραφίες βγάζει μια sd κάρτα των 64gb 128 κτλπ.

Ευχαριστώ

   Πολύ σωστά όσα σας έγραψε ο stratigos24, για το ζήτημα της αστοχίας ενός αποθηκευτικου μέσου όπως μια κάρτα γνωστό μεν, ισχύει σαφώς, δεν συμβαίνει όμως και κάθε μέρα, αυτό που είναι όμως χρήσιμο να μάθετε και για όποια μηχανή πρόκειται να χρησιμοποιήσετε σήμερα η στο μέλλον, τι ταχύτητες εγγραφής υποστηρίζει και απαιτεί για φωτογραφία και λήψη βίντεο αντίστοιχα. Κάποιες φορές δεν χρειάζεται μια πάρα πολύ γρήγορη κάρτα διότι και η διαφορά τιμής είναι ανάλογη. 

   Σε όλες τις περιπτώσεις προτιμήστε να πληρώσετε μια καλή μάρκα όπως η SanDisk η τέλος πάντων κινηθείτε σύμφωνα με τις απαιτήσεις που έχετε θέσει εσείς γύρω από την δουλειά σας. 

  Καλή χρονια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που πρεπει να κοιταξεις ειναι η καρτα να εχει οσο το δυνατον μεγαλύτερη ταχύτητα ΕΓΓΡΑΦΗΣ. Προσοχη γιατι συνηθως θα δεις στα χαρακτηριστικά τους να αναγραφεται μονο η ταχυτητα ανάγνωσης.

Οποτε σιγουρέψου οτι θα παρεις καρτα με τουλαχιστον τα παρακατω χαρακτηριστικα (και τα τρια μαζι):

- UHS I (ή και ΙΙ)

- Class 10

- U3

Ενα παλιοτερο συγκριτικο για να εχεις μια εικόνα πραγματικων ταχυτητων.

https://www.cameramemoryspeed.com/nikon-d7200/sd-card-comparison/

Γρηγορη κάρτα θα χρειαστείς βεβαια μόνο εαν τραβας συνεχόμενα bursts οπου θελεις να εκμεταλευτεις πληρως την ταχυτητα εγγραφης της κάρτας σου οπου αφου γεμισει το buffer της μηχανης σου θελεις μια καρτα που να ειναι το ιδιο γρηγορη με την ταχυτητα αποστολης των data απο την μηχανη σου προς την καρτα για να κρατησεις τα  fps της μηχανης σου στο μεγιστο δυνατο επιπεδο. Για την D7200 η max transfer speed ειναι 75mb/s οποτε δεν χρειαζεται να πας σε τιποτε καρτες πιο γρηγορες και φυσικα πιο ακριβες.

Οποτε καταλαβαινεις οτι για sport/action shooting μονο χρειαζεσαι γρηγορες καρτες. Βεβαια σημερα οι διαφορες αναμεσα σε σχετικα γρηγορες και μετριες/αργες καρτες ειναι ελαχιστη οποτε εγω θα προσπαθουσα να παρω μια αξιολογη.

Ολες οι κάρτες SD μπορουν να αστοχησουν οποτε δεν θα βασιζομουν ποτε σε καμια. Μοναδικη ασφαλεια να κατεβαζεις τα αρχεια σου συχνα στον σκληρο σου.

«The largest difference between memory cards is experienced when the buffer is full. At this point the camera can only continue shooting after it has cleared enough space in the buffer, which is determined by the speed it writes to the memory card. In RAW mode, the D7200 could sustain about 2.25 fps with the buffer at capacity using the fastest card. The slowest card provided about 0.36 fps—this means waiting three seconds between shots! Shooting JPEG, the fastest card in the D7200 allowed 3.7 fps with the buffer full, while the slowest card could only maintain 0.6 fps. These frame rates were measured using a detailed image subject; the frame rates will increase slightly with a less detailed subject because the file size will be smaller.»

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν και έχω αρκετές πολλές κάρτες, sundisk extreme, samsung evo, trancent, θα σου έλεγα να πάρεις δύο κάρτες στα 32GB. Είναι αρκετά οικονομικές και πιστεύω θα σε καλύψουν στο θέμα του αποθηκευτικού χώρου ακόμα και για κάποιο ταξίδι, εκτός αν τραβάς ασταμάτητα ότι βρεις μπροστά σου ή τραβάς βίντεο σε υψηλή ανάλυση. Τώρα από άποψη ταχύτητας εγγραφής νομίζω δεν έχει μεγάλη σημασία, αρκεί να είναι class 10, όχι παλαιότερη και αυτό γιατί σε περιορίζει το εσωτερικό Buffer της μηχανής, όσο γρήγορη κάρτα και να πάρεις η μηχανή θα γράψει με την δική της ταχύτητα που είναι αρκετά πιο χαμηλή από την ταχύτητα εγγραφής της sandisk extreme ακόμα και της samsung evo. Το μόνο νόημα που έχει μια πολύ γρήγορη κάρτα είναι να μεταφέρεις γρήγορα της φώτο από ένα card reader. Αν δεις δοκιμές στο youtube, ακόμα και  με απλές κάρτες θα πρέπει να τραβήξεις ριπές αρκετών raw φωτογραφιών μέχρι να αρχίσει να κολλάει, πράγμα σπάνιο για τον μέσο χρήστη. 

Επεξ/σία από hunter2000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την βοήθεια

Το βίντεο δεν πιστεύω οτι θα με απασχολήσει σε πρώτη φάση αρκετά μέχρι να μάθω και να δουλέψω την μηχανή οπότε για φωτογραφίες αρχικά , για κάρτούλα λέω να πάρω 2 τέτοιες https://www.skroutz.gr/s/9566642/Sandisk-Extreme-Pro-SDHC-32GB-U3-V30.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές που λες είναι οι πιο δημοφιλείς από τις κορυφαίες. Πολύ καλές είναι και αυτές , με ελάχιστα μικρότερη ταχύτητα:

https://www.skroutz.gr/s/10403179/Sandisk-Extreme-SDHC-32GB-U3-V30.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stratigos24 είπε

Καλορίζικη, καλές λήψεις. Καλο μηχάνημα! 

Οτι θες εδώ είμαστε.

Ευχαριστώ πολύ

Σίγουρα θα επανέλθω με απορίες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα για αρχή να επιλέξω οι φωτογραφίες μου να τις αποθηκεύω σαν jpeg και αργότερα αν θέλω να τις επεξεργαστώ να βάλω jpeg + raw ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον δεν έχεις θέμα χώρου και "αδειάζεις" τις κάρτες στο pc συχνά, βάλε neff χωρίς συμπίεση και jpg fine quality . 

Και ψάξε με διάφορα προγράμματα επεξεργασίας raw , το πόσο μπορείς να τα φτιάξεις όπως θέλεις. 

Στο jpg μπορείς να βάλεις να διορθώνει αυτόματα η μηχανή παραμορφώσεις (λόγω φακού)  και βινιετάρισμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...