Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφία και ερασιτέχνες


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ήθελα να ασχοληθώ με την φωτογραφία το έχω κόλλημα από μικρή... Πως μπορώ να μπω μέσα σε αυτόν τον χώρο; μπορώ να πάρω μέρος σε σεμινάρια; να πάρω από τώρα που είναι αρχές μια επαγγελματική φωτογραφικη μηχανή; τι προτείνετε όσοι είστε σχετικοί; 

Επεξ/σία από Χριστινα Γ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Χριστινα Γ. είπε

Θα ήθελα να ασχοληθώ με την φωτογραφία το έχω κόλλημα από μικρή... Πως μπορώ να μπω μέσα σε αυτόν τον χώρο; μπορώ να πάρω μέρος σε σεμινάρια; να πάρω από τώρα που είναι αρχές μια επαγγελματική φωτογραφικη μηχανή; τι προτείνετε όσοι είστε σχετικοί; 

      Να μπείτε στον χώρο........ αν θέλετε...... εσείς...... δεν χρειάζεται κάποια ειδική άδεια ούτε έγκριση.... 

      Καλή χρονια, με υγεία, σε ποιο βαθμό θα λέγατε εσείς ότι έχετε ασχοληθεί μέχρι σήμερα, αν έχετε βγάλει φωτογραφίες, με τι εξοπλισμό, με τι  συχνότητα, τι έχετε δει από φωτογραφίες άλλων....... αν κάνετε μια μίνι περιγραφή θα βοηθηθούν και όσοι σας διαβάζουν ώστε να σας δώσουν περισσότερες πληροφορίες γύρω από τα ερωτήματα σας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, babisskg είπε

      Να μπείτε στον χώρο........ αν θέλετε...... εσείς...... δεν χρειάζεται κάποια ειδική άδεια ούτε έγκριση.... 

      Καλή χρονια, με υγεία, σε ποιο βαθμό θα λέγατε εσείς ότι έχετε ασχοληθεί μέχρι σήμερα, αν έχετε βγάλει φωτογραφίες, με τι εξοπλισμό, με τι  συχνότητα, τι έχετε δει από φωτογραφίες άλλων....... αν κάνετε μια μίνι περιγραφή θα βοηθηθούν και όσοι σας διαβάζουν ώστε να σας δώσουν περισσότερες πληροφορίες γύρω από τα ερωτήματα σας. 

Καλή χρονια με υγεία ότι επιθυμείτε!...Σχεδον κάθε μέρα βγάζω φωτογραφίες με το κινητό τοπία φίλους κάτι που θα μου φανεί ωραίο ή αξιοθαύμαστο... Εκτός από αυτό έχω και έναν φίλο που μου δανείζει την κάμερα του και βγάζω συχνά φωτογραφίες κυρίως φίλους μου που θέλουν να ανεβάσουν στα social media ή αξιοθέατα, τοπία κτλ δεν θα έλεγα πως είμαι φωτογράφος σε καμία περίπτωση, το έχω σαν χόμπι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Χριστινα Γ. είπε

Καλή χρονια με υγεία ότι επιθυμείτε!...Σχεδον κάθε μέρα βγάζω φωτογραφίες με το κινητό τοπία φίλους κάτι που θα μου φανεί ωραίο ή αξιοθαύμαστο... Εκτός από αυτό έχω και έναν φίλο που μου δανείζει την κάμερα του και βγάζω συχνά φωτογραφίες κυρίως φίλους μου που θέλουν να ανεβάσουν στα social media ή αξιοθέατα, τοπία κτλ δεν θα έλεγα πως είμαι φωτογράφος σε καμία περίπτωση, το έχω σαν χόμπι

   Ούτε εγώ είμαι φωτογράφος, δλδ οι εμπειρίες σας μέχρι τώρα είναι αυτές με την χρήση κινητού συν την περιστασιακή χρήση μιας μηχανής. Οι φωτογραφίες που βγάζετε ανεβαίνουν κυρίως σε μέσα κοινωνικής δικτύωσης, υποθέτω, όπως επίσης δεν έχετε ασχοληθεί ιδιαίτερα με το τεχνικό μέρος, διαφράγματα, ταχύτητες και άλλα...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, babisskg είπε

   Ούτε εγώ είμαι φωτογράφος, δλδ οι εμπειρίες σας μέχρι τώρα είναι αυτές με την χρήση κινητού συν την περιστασιακή χρήση μιας μηχανής. Οι φωτογραφίες που βγάζετε ανεβαίνουν κυρίως σε μέσα κοινωνικής δικτύωσης, υποθέτω, όπως επίσης δεν έχετε ασχοληθεί ιδιαίτερα με το τεχνικό μέρος, διαφράγματα, ταχύτητες και άλλα...... 

Σωστά... Κυρίως για αυτό ρώτησα για σεμινάρια κτλ για τα τεχνικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Χριστινα Γ. είπε

Θα ήθελα να ασχοληθώ με την φωτογραφία το έχω κόλλημα από μικρή... Πως μπορώ να μπω μέσα σε αυτόν τον χώρο; μπορώ να πάρω μέρος σε σεμινάρια; να πάρω από τώρα που είναι αρχές μια επαγγελματική φωτογραφικη μηχανή; τι προτείνετε όσοι είστε σχετικοί; 

Πλεον υπαρχει στο ιντερνετ οτι χρειαζεσαι και τεχνικο και καλλιτεχνικο αρκει να ξερεις αγγλικα. Δεν υπαρχει κανενας λογος να πληρωσεις σεμιναριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Χριστινα Γ. είπε

Σωστά... Κυρίως για αυτό ρώτησα για σεμινάρια κτλ για τα τεχνικά 

   Μια πολύ καλή και αξιόλογη σελίδα στο δίκτυο είναι το cambridgeincolour. com όπως την γράφω, θα την βρεις εύκολα. Έχει αρκετό υλικό με ωραία παρουσίαση και για αρχάριους. Επίσης υπάρχουν στο YouTube παρουσιάσεις, θέλει όμως προσοχή στο εξής, οι παρουσιαστές αν και επαγγελματίες και μάλιστα προχωρημένοι δίνουν βαρύτητα στον δικό τους τρόπο προσέγγισης γύρω από σχετικά θέματα οπότε οι απόψεις είναι κάπως........ ένας αρκετά καλός κατά την γνώμη μου είναι αυτός με την σελίδα Beyond Photography θα σου φανεί πιο χρήσιμος αρχικά. 

    Στο δια ταύτα και σχετικά με εξοπλισμό δλδ μηχανή...... βάζεις μπροστά τον διαθέσιμο προϋπολογισμό, στην συνέχεια το κριτήριο ότι πρόκειται για ερασιτεχνική ενασχόληση οπότε οι πολύ ακριβές λύσεις δεν έχουν θέση. 

   Θεωρητικά χρειάζεσαι φακούς, οπότε ένα σύστημα όπου μπορείς να αλλάζεις φακούς μελλοντικά δλδ το σώμα μιας DSLR η μιας μιρορλες είναι μάλλον αυτό που χρειάζεσαι. Εφόσον ασχοληθείς περισσότερο με το αντικείμενο είναι μοιραίο ότι θα αλλάξεις μηχανή κάποια στιγμή η ακόμη θα αποκτήσεις και δεύτερη και τρίτη κλπ....... όλοι το ίδιο κάνουμε. 

   Το πλέον σημαντικό σε όλα τα παραπάνω είναι να γίνει κατανοητό ότι μαθαίνεις τραβώντας φωτογραφίες και όχι διαβάζοντας και στην συνέχεια να πας να εφαρμόσεις αυτά που διάβασες. Τραβάς, βλέπεις λάθη και επαναλαμβανεις. Όπως επίσης βλέποντας εικόνες άλλων, βλέπεις πράγματα που δεν είχες σκεφθεί αρχικά να εφαρμόσεις. Δεν είναι κακό να εκθέσεις την δουλειά σου σε κοινό, σε κάποιες σελίδες, όχι όμως στις γνωστές και μη εξαιρετεες αλλά σε σελίδες που ασχολούνται με το αντικείμενο πχ Flickr. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτα στο δήμο που μένεις. Πολύ συχνά διοργανώνονται σεμινάρια φωτογραφίας. 

Αν υπάρχει πιθανότητα να ασχοληθείς επαγγελματικά, πάρε μια μηχανή που να μπορεί να αλλάξει φακούς.

Ειδάλλως κάτι μικρό τύπου RX100 III ή G7X II νομίζω είναι προτιμότερο (δίνουν πρακτικά την ίδια ποιότητα σε μικρότερο μέγεθος, αλλά δεν αλλάζουν φακούς).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...