Προς το περιεχόμενο

Sony WH-1000XM3 Review


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατά τη διάρκεια της έκθεσης IFA τον περασμένο Σεπτέμβριο στο Βερολίνο, η Sony παρουσίασε τα νέα της ασύρματα ακουστικά WH-1000XM3. Έρχονται να διαδεχθούν τα άκρως επιτυχημένα WH-1000XM2 και να συναγωνιστούν με άλλες, high-end προτάσεις στην ίδια κατηγορία όπως τα Bose QuietComfort 35 II, έχοντας ως όπλο την εξαιρετικά αποτελεσματική εξουδετέρωση κάθε εξωτερικού θορύβου.

Πραγματοποιούν όμως τα όσα υπόσχονται; Πόσο άνετα είναι και τι λένε από ποιότητα ήχου; Τι παραπάνω προσφέρουν σε σχέση με τους προκατόχους τους και γιατί να τα εμπιστευτεί κανείς; Πάμε να απαντήσουμε στα ερωτήματα αυτά ένα προς ένα…

Διαβάστε ολόκληρο το review

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://youtu.be/cRNqVGfy2O4

Ότι καλύτερο αυτή τη στιγμή...μπράβο για την παρουσίαση

καλύτερα από τα BOSE οπως λεει και στο βίντεο αλλα με ελαχιστη διαφορά..

Επεξ/σία από avacan23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eγω δε μπορω να καταλαβω γτ εχει αλλαξει 3 μοντελα τα τελευταια 2,5 χρονια η Sony..

Δε λεω εξαιρετικα ακουστικα αλλα οι διαφορες δεν ειναι μεγαλες, τοσες που να δικαιολογουν αλλαγη μοντελου. 

Δεν βγαζει νοημα καποιος με XM1 και ΧΜ2 να παει στα ΧΜ3... Με την καμμια..

Η τιμη που εχετε βαλει πιο πανω απο bestprice δεν ειναι για τα XM3 που κανατε review. Αυτα εχουν στο bestprice 398 ευρω..

Επεξ/σία από KAKADI
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έχω το ΧΜ1, και είμαι ευχαριστημένος. σε πουλμαν με ούνους και κίνηση στο δρόμο, ρίχνω κάτι ύπνους :) επένδυση, όχι αγορά.

Δεν ξέρω σε σχέση με τα BOSE QC35II τι λένε στο θέμα ακύρωσης θορύβου, αλλά τα BOSE πιστεύω θα είναι καλύτερα σε ήχο και σε ποιότητα κατασκευής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nikthanos είπε

εγώ έχω το ΧΜ1, και είμαι ευχαριστημένος. σε πουλμαν με ούνους και κίνηση στο δρόμο, ρίχνω κάτι ύπνους :) επένδυση, όχι αγορά.

Δεν ξέρω σε σχέση με τα BOSE QC35II τι λένε στο θέμα ακύρωσης θορύβου, αλλά τα BOSE πιστεύω θα είναι καλύτερα σε ήχο και σε ποιότητα κατασκευής.

Και γω τα XM1 εχω φιλε.. Τα Bose QC35 ηταν χειροτερα στον ηχο και στην εξουδετερωση θορυβου. Στη ποιοτητα κατασκευης ηταν εφαμιλλα.

Απλα ειχαν παραδοση στο χωρο της μουσικης και γι αυτο τα προτιμουσε ο κοσμος.

Τα ειχα δοκιμασεικαι τα 2 τοτε..

To QC35ii που βγαλανε μετα γι αυτο το λογο το εβγαλαν..για να χτυπησουν τη Sony.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SkyNet είπε

Σε σχέση με τα Bose QC35 σε τι επίπεδο είναι το Noise cancellation?

Τα bose q35 2 εχουν λιγο ποιο καλό .

33 λεπτά πριν, jerry banana είπε

Για παιχνίδια αξίζουν? 

Αναλογα τι απαιτησεις εχεις. Σε σχεση με ενα καλο open back πχ HD5xx beyer dt. Akg κτλ οχι ουτε καν υπαρχει επαφη σε επιπεδο λεπτομέρειας αισθηση χωρου κτλ. Εκτος απο βαθυ μπασο που εκει πρεπει να πας σε planar που ομως εχουν.μεγαλο βαρος.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ως άσχετος με τον ήχο θέλω να ρωτήσω, είναι αξιόπιστα αυτά τα ακουστικά ? Ή δίνεις 300-400€ και σε ένα χρόνο φαγωνεται το μαξιλαράκι, χαλάει το ένα χαλάει το άλλο?

Με λίγα λόγια , τα βγάζουν τα λεφτά τους ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, avacan23 είπε

https://youtu.be/cRNqVGfy2O4

Ότι καλύτερο αυτή τη στιγμή...μπράβο για την παρουσίαση

καλύτερα από τα BOSE οπως λεει και στο βίντεο αλλα με ελαχιστη διαφορά..

Σε ποιοτητα ηχου τα Q35 2 ειναι καλυτερα και σε κατασκευη,  επισης ειναι πολυ ποιο ανετα. 

Κατακευαστικα κορυφη ειναι τα Bowers and wilkins Px αλλα δεν μου αρεσε ο ηχος τους .

Τα sony ειναι καπου στην μεση τα κανουν ολα καλα οχι ομως τελεια.

1 ώρα πριν, KAKADI είπε

Και γω τα XM1 εχω φιλε.. Τα Bose QC35 ηταν χειροτερα στον ηχο και στην εξουδετερωση θορυβου. Στη ποιοτητα κατασκευης ηταν εφαμιλλα.

Απλα ειχαν παραδοση στο χωρο της μουσικης και γι αυτο τα προτιμουσε ο κοσμος.

Τα ειχα δοκιμασεικαι τα 2 τοτε..

To QC35ii που βγαλανε μετα γι αυτο το λογο το εβγαλαν..για να χτυπησουν τη Sony.

Μάλλον δεν τα ειχες τα q35 2 σε σχεση με τα Xm1 ειχαν δερμα ηταν ποιο ελαφρυα ειχαν σαφος ανωτερη κασκευη χωρις αυτο το τριξιμο στο σασι ειχουμ memmory foam οπως ειπα δεν ειναι PX αλλα σιγουρα ανωτερα απο τα sony (οχι οτι τα xm ειναι σε επιπεδο senhheiser πλαστικουρα πχ τα 599 φαίνονται παιχνιδι διπλα τους) 

Τωρα στο κοματι του ηχου δεν ξερω τη λενε τα περισσοτερα site στα δικα.μου αυτια τα Bose ηταν ποιο flat και οχι τοσο χαρουμενα με ενα μπασο low end που παει.βαθια και σε mid bass high bass ειναι ελαχιστο. 

Τωρα θεμα γουστου θα μου πεις. Για wireless closed back μια χαρα ηταν και τα 2.

1 ώρα πριν, avacan23 είπε

https://youtu.be/cRNqVGfy2O4

Ότι καλύτερο αυτή τη στιγμή...μπράβο για την παρουσίαση

καλύτερα από τα BOSE οπως λεει και στο βίντεο αλλα με ελαχιστη διαφορά..

Ο συγκεκριμενος δεν εχει εμπειρια ουτε τα κατάλληλα οργανα μετρησης . θα σου προτείνω rtratings μάλιστα υπαρχει μεσα και Ελληνας reviewer.

14 λεπτά πριν, zodiacskipper είπε

Εγώ ως άσχετος με τον ήχο θέλω να ρωτήσω, είναι αξιόπιστα αυτά τα ακουστικά ? Ή δίνεις 300-400€ και σε ένα χρόνο φαγωνεται το μαξιλαράκι, χαλάει το ένα χαλάει το άλλο?

Με λίγα λόγια , τα βγάζουν τα λεφτά τους ?

Σε επιπεδο wireless οχι δενθα εχεις θεμα και για την ωρα 8 χρονια μετα σε αλλο ζευγαρι wireless δεν ειχα θεμα με μπαταριες. Τωρα για τα μαξιλάρια και τους drivers η Sony ειναι απλα οκ. Σιγουρα δεν ειναι Final audio , focal ,BW, με premium υλικα παρολα αυτα αν έχουν νορμαλ χρηση δεν θα παθουν τιποτα. Υπαρχουν τα PX που ειναι πολυ ανωτερα ομως αρκετα βαρια και με πολυ μπάσο και μετα τα Bose με υπεροχο δερμα μαλακο και memmory foam. Ομως απο forums εχω δει οτι το δερμα στα bose q35 και ae2 ειναι ευαίσθητο σαν το αλακνταρα ενα πραγμα.

Οι drivers ειναι συνήθως προβλημα σε In ear στα 25 χρονια μονο 3 σετ around ear μου βγαλαν προβλημα κατι παλια sony κατι HD600 και κατι hifi planar.

Αν μπορεις και θες κατι ακομα καλυτερο πας στα Beyerdynamic Home wireless αν και αυτα λογο υλικών ειναι ποιο βαριά.

Η μονη λυση ειναι carbon για βαρος και ποιοτητα ομως δεν το βλεπω να φτιαχνει καμια σε wireless. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ειναι τα πιο ανετα απο ολα..ταξιδι με αεροπλανο 15 ωρες και ειναι σαν μην τα φοράς.

φορτιζουν με usb-c (10 λεπτά φορτιση=5 ωρες μπαταρία)

δεν ακους τιποτα.

Περι ήχου δε θα μιλήσω ..εινα ελαχιστες οι διαφορες 

Εγω τα M3 θα παιρνα γιατί ειναι τα καλύτερα αλλα και με τα Bose μια χαρα θα κανεις τη δουλειά σου και ισως εχουν καλύτερπο μπάσο...

https://www.digitaltrends.com/headphone-reviews/sony-wh-1000xm3-review/

sony-wh-1000x-m3-headphones-review-2-800

 

Επεξ/σία από avacan23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SkyNet είπε

Σε σχέση με τα Bose QC35 σε τι επίπεδο είναι το Noise cancellation?

Εχω τα QC35 ii και η γυναικα μου αυτα τα Sony. Το NC ειναι καλύτερο στα Bose ιδιαιτερα στο τρεξιμο πανω στον διαδρομο η διαφορα ειναι τεραστια. Απο ποιοτητα ηχου μου αρεσαν λιγο καλυτερα τα Sony

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη δουλειά οι συνάδελφοι έχουν ότι κυκλοφορεί σε noise cancelling headphone.

Τα bose υπερέχουν σε σχέση με τα sony σε ευελιξία Bluetooth (πόσες συσκευές μπορείς να έχεις συνδεδεμένες ταυτόχρονα κλπ) που τώρα που οι κατασκευαστές αρχίζουν και αφαιρούν το headphone jack είναι σημαντικό.

Επίσης τα bose είναι λίγο πιο άνετα σε σχέση με τα sony XM3 και πολύ πιο άνετα από τα Sony XM1 και Sony XM2.

Όμως τα sony έχουν σαφώς ανώτερο noise cancelling.

 

Το συμπέρασμά μου είναι πως για χρήση γραφείου, όπου δεν υπάρχει και τόσος θόρυβος και η χρήση είναι πολύωρη είναι καλύτερα τα bose. Ενώ για ταξίδια που σε νοιάζει το καλύτερο noise cancelling τότε τα sony. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...