Προς το περιεχόμενο

Επιδότηση ενοικίου 2019


vairass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, 29gk είπε

Να ρωτησω ως ιδιοκτητης.

Μου ζητησε σημερα ο ενοικιαστης μου, εναν λογαριασμο τραπεζας για να μου καταβαλλεται μερος του ενοικιου που θα παρει ως επιδομα εκεινος. 120€ το μηνα μου ειπε πως δικαιουται και πως θα τα βλεπω στον λογαριασμο μου ακομα και 3 μηνες μαζεμενα. Επειδη δεν μου εχει ξανατυχει, αυτο το επιδομα καταβαλλεται στον ιδιοκτητη ή στον ενοικιαστη και με ποιον τροπο τελικα;

Ο ιδιοκτήτης δεν έχει δουλειά με το επίδομα ενοικίου. Το δικαιούνται ενοικιαστές με χαμηλά εισοδήματα ή πρώτες κατοικίες που είναι με δάνεια. Δεν έχει ακουστεί κάτι για τους ιδιοκτήτες, και είναι λογικό. Ο ενοικιαστής σου θέλει να μεταφέρονται τα χρήματα της επιδότησης απευθείας σε εσένα απλώς, φαντάζομαι. Για σένα δεν αλλάζει κάτι, το ίδιο ενοίκιο θα παίρνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 643
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

30 λεπτά πριν, antbyron είπε

Ο ιδιοκτήτης δεν έχει δουλειά με το επίδομα ενοικίου. Το δικαιούνται ενοικιαστές με χαμηλά εισοδήματα ή πρώτες κατοικίες που είναι με δάνεια. Δεν έχει ακουστεί κάτι για τους ιδιοκτήτες, και είναι λογικό. Ο ενοικιαστής σου θέλει να μεταφέρονται τα χρήματα της επιδότησης απευθείας σε εσένα απλώς, φαντάζομαι. Για σένα δεν αλλάζει κάτι, το ίδιο ενοίκιο θα παίρνεις.

Ναι το καταλαβαινω αυτο, ομως αυτο που δεν γνωριζω ειναι το εαν οντως ο ενοικιαστης εχει την επιλογη του να δηλωνει που θα πηγαινουν τα χρηματα, σε αυτον ή στον λογαριασμο του ιδιοκτητη του ή κι αν αντιθετα ειναι υποχρεωτικο το να πηγαινουν απευθειας στον ιδιοκτητη. Δεν ξερω μαλιστα εαν εχει σημασια το οτι οι ενοικιαστες μου ειναι αλλοδαποι ( Αλβανοι ) με δηλωμενα φυσικα τα ενοικια, συμβολαιο, διαβατηρια κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Offtopic

Εμενα μου αυξησε το ενοικιο (αφου λεει θα παιρνω το επιδομα) και αν κοπει θα το ξαναμειωσουμε...αναγκαστηκα να συμφωνησω γιατι με 2 παιδια και λογους υγειας δεν ειναι ευκολο ουτε η αναζητηση σπιτιου ουτε η μετακομιση...

(καπου ηθελα να πω και εγω τον πονο μου...)

  • Confused 1
  • Sad 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ΄λεγα εγώ ότι θα γίνει ΚΑΙ αυτό.

Μεγάλοι αλήτες.

Δηλαδή σε αυτές τις περιπτώσεις τα επιδόματα θα τα παίρνουν οι ιδιοκτήτες.

Απλά δεν πρέπει να ξέρουν τι δικαιούσαι και τι όχι.

Βλακεία σου που το έμαθε, όπως κι αν το έμαθε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, αυτο ηθελα να μαθω. Δεν εχω προβλημα με τους ανθρωπους, ειναι ενταξει αν και με καθυστερηση καθε μηνα, στις καταβολες τους, αλλα η αληθεια ειναι πως ανησυχησα καθως δεν γνωριζω το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

Πόσο έδινες και πόσο στο αύξησε ?

Ειχαμε κανει πριν 4 χρονια (εληξε περυσι κ δεν το ανανεωσαμε) μισθωτηριο και ολα αυτα τα χρονια δεν ειχε γινει καμια συζητηση για αυξηση...τωρα που του ειπα για νεο μισθωτηριο για το επιδομα μου ειπε την ατακα για αυξηση...Του λεω ενταξει απο 230 να το παμε 250...και μου λεει αφου θα παιρνεις το επιδομα να το παμε 280 και αν κοπει το παμε 250...Πιο πολυ με "ενοχλησε" ο τροπος και η στιγμη παρα το ποσο...Να σημειωθει οτι 4 χρονια το ενοικιο το εχει παντα μεσα στο πρωτο 10ημερο και χωρις ιδιαιτερες απαιτησεις απο μερους μου αν και υπαρχουν προβληματα (υγρασια και μουχλα -οχι κατι τρομερο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, απ' τη μία δε σου είπε να στο ανεβάσει 175€ (τόσα υποτίθεται ότι θα πάρεις αφού είστε τετραμελής οικογένεια) αλλά 50€, απ' την άλλη όμως παραμένει ανήθικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, phanispal είπε

Τα ΄λεγα εγώ ότι θα γίνει ΚΑΙ αυτό.

Μεγάλοι αλήτες.

Δηλαδή σε αυτές τις περιπτώσεις τα επιδόματα θα τα παίρνουν οι ιδιοκτήτες.

Απλά δεν πρέπει να ξέρουν τι δικαιούσαι και τι όχι.

Βλακεία σου που το έμαθε, όπως κι αν το έμαθε.

Δεν μπορούσε να μην το αποκαλύψει αφού το μισθωτηρια είχε Λήξη !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...