Προς το περιεχόμενο

Επιδότηση ενοικίου 2019


vairass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορώ να πάρω το επίδομα σε περίπτωση που ενώ στη φετινή φορολογική δήλωση(οικονομικό 2018) δηλώθηκα ως φιλοξενούμενος στο σπίτι των γονέων, νοικιάσω αρχές Ιούλη;

Στα υπόψιν είμαι εντός των οικονομικών κριτηρίων με εισόδημα 3000 τεκμαρτό και μηδενική περιουσία, ενώ έχω συμπληρώσει το 26 έτος. 

Γνωρίζει κάποιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 643
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 λεπτά πριν, lou_melitzanis είπε

Μπορώ να πάρω το επίδομα σε περίπτωση που ενώ στη φετινή φορολογική δήλωση(οικονομικό 2018) δηλώθηκα ως φιλοξενούμενος στο σπίτι των γονέων, νοικιάσω αρχές Ιούλη;

Στα υπόψιν είμαι εντός των οικονομικών κριτηρίων με εισόδημα 3000 τεκμαρτό και μηδενική περιουσία, ενώ έχω συμπληρώσει το 26 έτος. 

Γνωρίζει κάποιος;

 
Αναφορά σε κείμενο

 

1. Τι γίνεται στην περίπτωση κατά την οποία κάποιος φαίνεται στην τελευταία φορολογική δήλωση φιλοξενούμενος, ενώ το τρέχον διάστημα νοικιάζει δική του κατοικία;
Η αίτηση του μπορεί να προχωρήσει κανονικά εφόσον έχει ηλεκτρονικό μισθωτήριο συμβόλαιο και πληροί τους όρους και προϋποθέσεις του προγράμματος.

 

Εντάξει είσαι λογικά.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, lou_melitzanis είπε

Μπορώ να πάρω το επίδομα σε περίπτωση που ενώ στη φετινή φορολογική δήλωση(οικονομικό 2018) δηλώθηκα ως φιλοξενούμενος στο σπίτι των γονέων, νοικιάσω αρχές Ιούλη;

Στα υπόψιν είμαι εντός των οικονομικών κριτηρίων με εισόδημα 3000 τεκμαρτό και μηδενική περιουσία, ενώ έχω συμπληρώσει το 26 έτος. 

Γνωρίζει κάποιος;

Αυτοκίνητο έχεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΝΑ ΝΟΙΚΙΑΖΩ ΘΑ ΧΑΣΩ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ? ΘΑ ΜΟΥ ΤΟ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΠΙΣΩ? ΕΧΕΙ ΕΓΚΡΙΘΕΙ Η ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ 6 ΜΗΝΕΣ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΤΟ ΑΦΗΣΩ ΤΟ ΣΠΙΤΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, man22 είπε

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΝΑ ΝΟΙΚΙΑΖΩ ΘΑ ΧΑΣΩ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ? ΘΑ ΜΟΥ ΤΟ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΠΙΣΩ? ΕΧΕΙ ΕΓΚΡΙΘΕΙ Η ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ 6 ΜΗΝΕΣ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΤΟ ΑΦΗΣΩ ΤΟ ΣΠΙΤΙ

Αν σε ΒΡΟΥΝΕ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Αν σε ΒΡΟΥΝΕ !

λογικα δε θα με βρουν εφοσον θα γινει λυση μισθωτηριου μεσω taxis? κανενας δεν εχει ακουσει τι γινεται σε αυτη τη περιπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το αφήσεις το σπίτι τότε θα πρέπει να κάνεις διακοπή. Η αίτηση έχει εγκριθεί για 6 μήνες υπό την προυπόθεση ότι είσαι μέσα στο σπίτι. 

Λογικά θα σε βρούνε όταν θα διασταυρώσουν ότι δεν ισχύει το μισθωτήριο ή όταν ξανά μισθωθεί. Δεν είναι για να το ρισκάρεις. 

26 λεπτά πριν, man22 είπε

λογικα δε θα με βρουν εφοσον θα γινει λυση μισθωτηριου μεσω taxis? κανενας δεν εχει ακουσει τι γινεται σε αυτη τη περιπτωση?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, man22 είπε

λογικα δε θα με βρουν εφοσον θα γινει λυση μισθωτηριου μεσω taxis? κανενας δεν εχει ακουσει τι γινεται σε αυτη τη περιπτωση?

Ξέρεις ΠΟΤΕ θα σε ΒΡΟΥΝΕ ? Αν ο ΕΠΟΜΕΝΟΣ ενοικιαστής τύχει να δικαιούται και ΚΑΝΕΙ αίτηση! Τότε, θα είναι 2 αιτήσεις για το ΙΔΙΟ σπίτι. Αν όμως είναι μάτσο και δεν κάνει αίτηση, τότε νομίζω οι πιθανότητες είναι λίγες.

Υπάρχει και μια πιθανότητα, να ΜΗΝ αφήνει το σύστημα το ΝΕΟ ενοικιαστή να κάνει αίτηση, οπότε θα σε παίρνει τηλέφωνο να του τα δώσεις εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παρει αναδρομικα γεναρη φεβρουαριο μαρτιο και απριλιο αλλα μαιο και ιουνιο δεν εχει μπει τιποτα.Δε θα μπαινουν καθε μηνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/6/2019 στις 12:17 ΠΜ, man22 είπε

λογικα δε θα με βρουν εφοσον θα γινει λυση μισθωτηριου μεσω taxis? κανενας δεν εχει ακουσει τι γινεται σε αυτη τη περιπτωση?

Το τι θα γινει με σιγουρια κανεις δεν μπορει να σου απαντησει, αφου οι ελεγχοι θα γινουν οταν τελειωσει το εξαμηνο απο την αιτηση σου.Απο κει και περα οταν λυσεις το συμβολαιο πρεπει να πας στον δημο σου και να δηλωσεις την λυση του συμβολαιου, ωστε να εισαι καλυμμενος. Συμφωνα με την ΚΥΑ τα αχρεωστητως καταβληθεντα πρεπει να επιστραφουν (ή να συμψηφιστουν στο νεο σπιτι, αν νοικιασεις αλλου), φυσικα το αν σε ψαξουν ή στα ζητησουν δεν το ξερουμε. Παντως μπορουν μια χαρα να σε "βρουν"  και να στα χρεωσουν στην εφορια, αφου εχουν ολα τα στοιχεια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, vairass είπε

Εγώ έκανα αίτηση αρχές Μαΐου... 

Ισχύει λέει για 6 μήνες 

Θα τους πάρω όλους μαζί ή κάθε μήνα; 

Αυτόν τον μήνα θα τα πάρω; 

Ολους μαζι κανεις δεν τους παιρνει.Τελος καθε μηνα μπαινουν τα λεφτα του εκαστοτε μηνα, του ιουνιου θα μπουνε την αλλη εβδομαδα.

Επεξ/σία από chsam
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eκανε μια πατατα ο λογιστης μου και δε μου μπηκαν του μαιου γιατι λεει δεν ταυτοποιηθηκε το αφμ με το iban.Το διορθωσα μονος μου τωρα τη πρεπει να κανω να τους παρω τηλ η θα μπουνε αναδρομικα με του ιουνιου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...