Προς το περιεχόμενο

Επιδότηση ενοικίου 2019


vairass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 643
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, wallace9 είπε

Εντάξει συνέχισε με ακόμα περισσότερες υποθέσεις που δεν προκύπτουν ούτε από τα άρθρα/ΦΕΚ που επικαλείσαι.(περσινές/φετινές δηλώσεις)
Εξήγησα προηγουμένως πότε κάποιος να "βιαστεί" να κάνει την αίτηση για το επίδομα στέγασης και πότε να "βιαστεί" να υποβάλει την φορολογική του δήλωση.

Φώναζαν οι μισοί "Α το χάνουμε με τις παλιές δηλώσεις".
Ανανεώνεται (ανέλπιστα) εν μέσω υποβολής φορολογικών δηλώσεων το σύστημα, ώστε να εξυπηρετηθούν οι προηγούμενοι, φωνάζουν τώρα οι άλλοι μισοί "Α προσοχή θα το χάσουμε με τις νέες δηλώσεις".

Ας κάνει ο καθένας ότι καταλαβαίνει...

https://www.epidomastegasis.gr/pub/Home/Info (αμα θες σου γραφω και σελιδα μαν απο κυα για την επιστροφη χρηματων αμα δε το δικαιουσαι)

Αυτο επικαλουμαι παρα να παραπληροφορω απο ποιον θα ζητησουν τα χρηματα πισω και δεν προκυπτουν απο φεκ κτλπ και διαφορες μπουρδες με μισους και αλλους μισους.

 

11 λεπτά πριν, kourtembeu είπε

Προσυπογράφω ότι γράφει ο wallace και με την ενημέρωση από το λογιστή μου για την ορθότητα των παραπάνω. 

"Η ενημερωση απο τον λογιστη μου" και απο τον καθε λογιστη απο μονη της δε λεει τιποτα.

Επεξ/σία από greengr21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, greengr21 είπε

https://www.epidomastegasis.gr/pub/Home/Info (αμα θες σου γραφω και σελιδα μαν απο κυα για την επιστροφη χρηματων αμα δε το δικαιουσαι)

Αυτο επικαλουμαι παρα να παραπληροφορω απο ποιον θα ζητησουν τα χρηματα πισω και δεν προκυπτουν απο φεκ κτλπ και διαφορες μπουρδες με μισους και αλλους μισους.

"Η ενημερωση απο τον λογιστη μου" και απο τον καθε λογιστη απο μονη της δε λεει τιποτα.

Η ΚΥΑ που παραθέτεις είναι σαφής, το εισοδηματικό κριτήριο βασίζεται στην τελευταία εκκαθαρισμενη δήλωση. Εφόσον η τελευταία εκκαθαρισμενη δήλωση έχει σωστά στοιχεία, αν εγκριθεί η αίτηση βάσει αυτής έχεις επίδομα για ένα εξάμηνο τουλάχιστον. Άρα δεν υπάρχει περίπτωση επιστροφής χρημάτων μόνο και μόνο επειδή θα κάνεις μετά νέα δήλωση. Αφού με την τελευταία δήλωση τη στιγμή της αίτησης το πήρες και δεν είπες ψέματα στη δήλωση για να το πάρεις, είσαι οκ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, greengr21 είπε

https://www.epidomastegasis.gr/pub/Home/Info (αμα θες σου γραφω και σελιδα μαν απο κυα για την επιστροφη χρηματων αμα δε το δικαιουσαι)

Αυτο επικαλουμαι παρα να παραπληροφορω απο ποιον θα ζητησουν τα χρηματα πισω και δεν προκυπτουν απο φεκ κτλπ και διαφορες μπουρδες με μισους και αλλους μισους.

"Η ενημερωση απο τον λογιστη μου" και απο τον καθε λογιστη απο μονη της δε λεει τιποτα.

Πρώτον:

- Κατά την πρώτη εφαρμογή της παρούσας, για τις αιτήσεις που θα υποβληθούν τον Μάρτιο και τον Απρίλιο, το δικαίωμα στην καταβολή του επιδόματος ισχύει από 01/01/2019 και καταβάλλεται στο σύνολό του ως πρώτη δόση

Και δεύτερον:

-Εάν μέσω των διασταυρώσεων διαπιστωθεί αναντιστοιχία ανάμεσα σε όσα δηλώθηκαν στην αίτηση και στην πραγματική κατάσταση του νοικοκυριού

Αναντιστοιχία δεν υπάρχει αφού όσα δήλωσες με την φορολογική σου δήλωση 2017 είναι ΑΛΗΘΗ αφού η ίδια η εφαρμογή σου εγκρίνει την αίτηση σου με τα ποσά που η ΙΔΙΑ εισάγει ως εισόδημα σου. Τα ΨΕΥΔΗ είναι οτιδήποτε ΕΣΥ μπορείς να εισάγεις και να επεξεργαστείς στην εφαρμογή. Για αυτό το λόγο στο ΦΕΚ ΔΕΝ αναγράφεται η περίπτωση του διαφορετικού εισοδήματος 2017-2018.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/4/2019 στις 11:30 ΜΜ, manzana είπε

Μπηκα να κανω κι εγω την αιτηση καθως την δηλωση για το 2019 την εκανα την 2η μερα που ανοιξε το taxis, αλλα μεσα εχει ακομα τα στοιχεια της παλιας δηλωσης. Τι μπορει να φταιει?

Καποιος που να γνωριζει τί φταιει? Την προηγουμενη αιτηση με τα στοιχεια της δηλωσης του 2018 την εχω ακυρωσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, manzana είπε

Καποιος που να γνωριζει τί φταιει? Την προηγουμενη αιτηση με τα στοιχεια της δηλωσης του 2018 την εχω ακυρωσει

Υπομονή.
Αφού λες ότι έχεις υποβάλει οριστικά την φορολογική, περιμένεις να ανανεωθεί το σύστημα με τα νέα δεδομένα.
Δεν θα έχεις πρόβλημα πιστεύω και θα μπορέσει να εγκριθεί η αίτησή σου μέσα στον Απρίλιο, αφού υπάρχουν ήδη αναφορές από αντίστοιχες περιπτώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια απορια οσοι παρουμε τα αναδρομικα τον Απριλιο, για Ιανουαριο, Φεβρουαριο, Μαρτιο. Του Απριλιου η δοση ποτε θα μπει τον Μαιο? με ποια σειρα θα γινονται οι πληρωμες και καθε ποσο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως πάρουμε τα αναδρομικά συν τον μήνα Απρίλιο? 

Δεν στέκει να μην δώσει ο Απρίλιος ενώ οτ επίδομα θα δώσει τέλη του ίδιου μήνα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν πει ότι οι πρώτες πληρωμές θα αφορούν μέχρι Μάρτιο και όχι και τον Απρίλιο. Για το πως θα πληρώνουν στην συνέχεια νομίζω είχαν πει αρχικά ότι κάθε μήνα θα μπαίνει ο τρέχον, τώρα πως θα το κάνουν θα δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις ειδα οτι μπηκε το επιδομα στεγασης στον λογαριασμο...

Ειχα κανει αιτηση την πρωτη ημερα που ανοιξε η εφαρμογη...

Μπηκαν τα χρηματα για 4 μηνες (Ιανουαριο μεχρι και Απριλιο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...