Προς το περιεχόμενο

Επιδότηση ενοικίου 2019


vairass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Επειδή ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη... Σύμφωνα με τη φορολογική του 18 δικαιούμαι το επίδομα. Τώρα που θα κάνω φορολογική θα περάσω τα εισοδηματικά κριτήρια. Υπάρχει περίπτωση να ζητήσουν πίσω χρήματα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 643
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γιατί γίνεται αυτή η φασαρία με τις παλιές και νέες δηλώσεις;

Όσοι έχουμε πάρει έγκριση με τα παλιά στοιχεία πρέπει να ακυρώσουμε την αίτηση και να κάνουμε νέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

15 ώρες πριν, fotodv7 είπε

 Επειδή ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη... Σύμφωνα με τη φορολογική του 18 δικαιούμαι το επίδομα. Τώρα που θα κάνω φορολογική θα περάσω τα εισοδηματικά κριτήρια. Υπάρχει περίπτωση να ζητήσουν πίσω χρήματα; 

Οι διασταυρώσεις γίνονται ηλεκτρονικά οπότε υπάρχει αυτή η πιθανότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, spamo είπε

Γιατί γίνεται αυτή η φασαρία με τις παλιές και νέες δηλώσεις;

Όσοι έχουμε πάρει έγκριση με τα παλιά στοιχεία πρέπει να ακυρώσουμε την αίτηση και να κάνουμε νέα;

Γιατι αν δε το δικαιουσαι με τη φετινη φορολογικη δηλωση θα επιστρεψεις το ποσο που πηρες,εφοσον εχει εγκριθει με την περσινη.

Επεξ/σία από greengr21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, greengr21 είπε

Γιατι αν δε το δικαιουσαι με τις φετινη φορολογικη δηλωση θα επιστρεψεις το ποσο που πηρες,εφοσον εχει εγκριθει με την περσινη.Αν η δηλωση ειναι ιδια με περσι κανενα προβλημα.

Με κάθε επιφύλαξη, νομίζω ότι αν δεν το δικαιούσαι με την φετινή δήλωση απλά δεν θα πάρεις το δεύτερο εξάμηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, antbyron είπε

Με κάθε επιφύλαξη, νομίζω ότι αν δεν το δικαιούσαι με την φετινή δήλωση απλά δεν θα πάρεις το δεύτερο εξάμηνο.

Οχι,δε θα παρεις το δευτερο εξαμηνο και θα επιστρεψεις την επιδοτηση του 1ου εξαμηνου,εχει γραφτει αρκετες φορες σε αυτο το thread.To θεμα ειναι τα εχουν κανει σκατα,γιατι αμα κανεις τωρα την αιτηση για το επιδομα με την καινουρια δηλωση θα χασεις τα αναδρομικα των προηγουμενων μηνων αλλα εχεις σιγουρο το επιδομα,ενω αμα αφησεις την παλια κινδυνευεις να επιστρεψεις το ποσο πισω αν δε δικαιουσαι με τη φετινη.

Επεξ/σία από greengr21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GREGORYMO είπε

Αν πλήρεις τα κριτήρια, ΝΑΙ.

έχω πάρει έγκριση με την παλιά για τα 70 αλλά με την καινούρια φοβάμαι γιατί είμαι άνεργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, greengr21 είπε

Οχι,δε θα παρεις το δευτερο εξαμηνο και θα επιστρεψεις την επιδοτηση του 1ου εξαμηνου,εχει γραφτει αρκετες φορες σε αυτο το thread.To θεμα ειναι τα εχουν κανει σκατα,γιατι αμα κανεις τωρα την αιτηση για το επιδομα με την καινουρια δηλωση θα χασεις τα αναδρομικα των προηγουμενων μηνων αλλα εχεις σιγουρο το επιδομα,ενω αμα αφησεις την παλια κινδυνευεις να επιστρεψεις το ποσο πισω αν δε δικαιουσαι με τη φετινη.

Δεν ισχύει αυτό που λες αφού εγώ με αίτηση με την καινούργια δήλωση παίρνω κανονικά αναδρομικά από 1/1 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, greengr21 είπε

Οχι,δε θα παρεις το δευτερο εξαμηνο και θα επιστρεψεις την επιδοτηση του 1ου εξαμηνου,εχει γραφτει αρκετες φορες σε αυτο το thread.To θεμα ειναι τα εχουν κανει σκατα,γιατι αμα κανεις τωρα την αιτηση για το επιδομα με την καινουρια δηλωση θα χασεις τα αναδρομικα των προηγουμενων μηνων αλλα εχεις σιγουρο το επιδομα,ενω αμα αφησεις την παλια κινδυνευεις να επιστρεψεις το ποσο πισω αν δε δικαιουσαι με τη φετινη.

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί κάνετε τα εύκολα δύσκολα.
Είναι απλό το θέμα.
Όσοι το δικαιούνται με τις παλιές δηλώσεις αλλά με τις νέες φοβούνται μήπως δεν πληρούν τα κριτήρια, ας κάνουν πρώτα την αίτηση για το επίδομα και ας αφήσουν την φετινή φορολογική δήλωση για λίγο αργότερα.
Όσοι αντίθετα το δικαιούνται με τις νέες δηλώσεις, ας κάνουν πρώτα την δήλωση και αφού έχουν ανανεωθεί τα στοιχεία ας κάνουν και την αίτηση για το επίδομα.
Εφόσον θα έχουν εγκεκριμένη αίτηση σημαίνει ότι πληρούν τα κριτήρια, δεν μας ενδιαφέρει τίποτα άλλο.

Τώρα τα άλλα που γράφεις για αναδρομικά, επιστροφές κτλ εκτός από άστοχες υποθέσεις είναι και ανούσια να τα συζητάμε.
Τα αναδρομικά εφόσον η αίτηση γίνει μέσα στον Απρίλιο δεν τα χάνεις, έχεις δεν έχεις νέα φορολογική.
Η αίτηση έχει ισχύ 6 μήνες, τι θα γίνει μετά θα το δούμε.
Χρήματα δεν υπάρχει περίπτωση να ζητήσουν πίσω απλώς θα ανακληθεί η αίτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, wallace9 είπε

Xρήματα δεν υπάρχει περίπτωση να ζητήσουν πίσω απλώς θα ανακληθεί η αίτηση.

Καταρχην φιλε μην παραπληροφορεις τον κοσμο,χρηματα θα ζητηθουν πισω αν δε δικαιουσαι το επιδομα με την φετινη δηλωση συμφωνα με το ΦΕΚ(που το εγραψε ενα παιδι σε απαντηση μου σε πισω σελιδα,γιατι ουτε και εγω το πιστευα αλλα ειναι αληθεια).

2. Εάν μέσω των διασταυρώσεων διαπιστωθεί ανα-
ντιστοιχία ανάμεσα σε όσα δηλώθηκαν στην αίτηση
και στην πραγματική κατάσταση του νοικοκυριού. Σε
αυτή την περίπτωση το νοικοκυριό δικαιούται να επα-
νυποβάλει αίτηση μετά την πάροδο έξι (6) μηνών από
την ημερομηνία αναστολής και με την προϋπόθεση ότι
έχουν επιστραφεί τα αχρεωστήτως καταβληθέντα ποσά.
Μετά την πάροδο των έξι μηνών και σε περίπτωση μη
επιστροφής των αχρεωστήτως καταβληθέντων ποσών,
το νοικοκυριό δύναται να επανυποβάλει αίτηση για το
πρόγραμμα και, εφόσον η αίτηση εγκριθεί, τα επιστρε-
πτέα ποσά συμψηφίζονται στις επόμενες καταβολές».

Άρθρο 11
Αχρεωστήτως καταβληθέντα –
Αναδρομικότητα πληρωμών
1. Υπό την επιφύλαξη αυστηρότερων ποινών, που
προβλέπονται στην κείμενη ποινική νομοθεσία, σε πε-
ρίπτωση δήλωσης από τον αιτούντα ψευδών στοιχείων
ή απόκρυψης αληθινών στην αίτηση ένταξης του στο
πρόγραμμα, με σκοπό τον προσπορισμό περιουσιακού
οφέλους στον ίδιο ή σε τρίτο, εφαρμόζονται οι διατάξεις
του άρθρου 22 του ν. 1599/1986 (75 Α’).
Σε κάθε περίπτωση, μετά από αυτεπάγγελτη ή κατόπιν
αναφοράς έρευνα, τα σχετικά στοιχεία παραπέμπονται
στον αρμόδιο εισαγγελέα για την εξέταση των ενδεχό-
μενων ποινικών ευθυνών των υπευθύνων.
2. Τα αχρεωστήτως καταβληθέντα ποσά καταλογίζο-
νται και επιστρέφονται άτοκα. Για την ανάκτηση αχρε-
ωστήτως καταβληθέντων ποσών εφαρμόζονται όσα
προβλέπονται στις παραγράφους 1, 2, 3, 4, 5 και 6 του
άρθρου 45 του ν του ν. 4520/2018 (30 Α΄). Σε περίπτω-
ση μη επιστροφής τους αναζητούνται σύμφωνα με τις
διατάξεις του Κώδικα Είσπραξης Δημοσίων Εσόδων
(Κ.Ε.Δ.Ε.).

 

Τωρα αν δικαιουσαι τα ανοδρομικα εγω ειχα μεινει στο οτι τα δικαιουνταν οσοι κανουν τη δηλωση μεχρι το Μαρτιο που το λεγανε ολα τα μμε,τωρα αν αλλαξε κατι θα γνωριζεις καλυτερα γιατι ειλικρινα δεν το εχω ψαξει το θεμα.

Επεξ/σία από greengr21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν από αυτά που έγραψα σε συνδυασμό με αυτά που παραθέτεις, καταλαβαίνεις ότι παραπληροφορώ τον κόσμο τότε πάω πάσο.😁
Τα άρθρα που παραθέσεις είναι "καρμπόν" από το πρόγραμμα του ΚΕΑ που εκεί έχουν μια εφαρμογή.

Από την στιγμή που κάνω την αίτηση σήμερα ισχύουν αυτά τα στοιχεία.
Δεν δηλώνω κάτι διαφορετικό ούτε αποκρύπτω κάτι.
Υπάρχουν συγκεκριμένα πεδία που μεταβάλλονται από τον χρήστη, και τα εισοδήματα/τόκοι/ακίνητη περιουσία δεν είναι σε αυτά!
Αλλά και το σκεπτικό σου να πάρουμε, ακόμα και η φετινή δήλωση ανταποκρίνεται στην οικονομική κατάσταση του 2018.
Το επίδομα θα το λάβουμε για το 2019, άρα του χρόνου ίσως μας τα ζητήσουν πάλι πίσω;
Νομίζω καταλαβαίνεις ότι κάνεις λάθος.

Να τα ζητήσει ποιος και να τα επιστρέψεις που;
Δεν μιλάμε για περιπτώσεις συμψηφισμού, απλώς θα ανακληθεί η αίτηση σου και τέρμα.
Τέλος για τις αιτήσεις που γίνουν τον Μάρτιο αλλά και τον Απρίλιο από την αρχή ίσχυε ότι θα λάβουν τα αναδρομικά.
Με επιφύλαξη, ίσως να ισχύει και για τις αιτήσεις του Μαΐου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, wallace9 είπε


Το επίδομα θα το λάβουμε για το 2019, άρα του χρόνου ίσως μας τα ζητήσουν πάλι πίσω;
Νομίζω καταλαβαίνεις ότι κάνεις λάθος.

Να τα ζητήσει ποιος και να τα επιστρέψεις που;
Δεν μιλάμε για περιπτώσεις συμψηφισμού, απλώς θα ανακληθεί η αίτηση σου και τέρμα.
Τέλος για τις αιτήσεις που γίνουν τον Μάρτιο αλλά και τον Απρίλιο από την αρχή ίσχυε ότι θα λάβουν τα αναδρομικά.
Με επιφύλαξη, ίσως να ισχύει και για τις αιτήσεις του Μαΐου.

Τι ποιος να τα ζητησει το κρατος τα ζηταει,τι σχεση εχουν οι δηλωσεις του 2018 με του 2019,προφανως ολα τα επιδοματα τα δινουν με τα εισοδηματα της περσινης χρονιας και οχι της προπερσινης δε γινεται διαφορετικα και μη βαζεις ασχετα παραδειγματα για να δικαιολογησεις τον συνειρμο σου.Οποιος εχει κανει αιτηση με τις περσινες δηλωσεις και δε το δικαιουται με τις φετινες θα γυρισει τα χρηματα πισω και δε το λεω ουτε εγω ουτε εσυ ουτε ο φουφουτος,ας διαβασει το φεκ γιατι ουτε εγω το πιστευα αλλα ετσι ειναι.Και ολα αυτα τα δημιουργει αυτο το γτπ κρατος γιατι 1ον ολα αυτα τα επιδοματα ειναι απο τη φυση τους αδικα και συνηθως ευνοουνται αυτοι που δε δηλωνουν εισοδηματα κτλπ και 2ον μπορουσαν να περιμεναν τις φετινες φορολογικες δηλωσεις για να μη δημιουργουνταν αυτο το μπαχαλο αλλα βλεπεις ερχονται εκλογες...

Επεξ/σία από greengr21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντάξει συνέχισε με ακόμα περισσότερες υποθέσεις που δεν προκύπτουν ούτε από τα άρθρα/ΦΕΚ που επικαλείσαι.(περσινές/φετινές δηλώσεις)
Εξήγησα προηγουμένως πότε κάποιος να "βιαστεί" να κάνει την αίτηση για το επίδομα στέγασης και πότε να "βιαστεί" να υποβάλει την φορολογική του δήλωση.

Φώναζαν οι μισοί "Α το χάνουμε με τις παλιές δηλώσεις".
Ανανεώνεται (ανέλπιστα) εν μέσω υποβολής φορολογικών δηλώσεων το σύστημα, ώστε να εξυπηρετηθούν οι προηγούμενοι, φωνάζουν τώρα οι άλλοι μισοί "Α προσοχή θα το χάσουμε με τις νέες δηλώσεις".

Ας κάνει ο καθένας ότι καταλαβαίνει...

Επεξ/σία από wallace9
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...