Προς το περιεχόμενο

Επιδότηση ενοικίου 2019


vairass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 643
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/3/2019 στις 8:08 ΜΜ, Julie32 είπε

Το δικό μας πρόβλημα είναι ότι η ιδιοκτήτρια ψάχνει εδώ και μήνες να πουλήσει το σπίτι που νοικιάζουμε κι έτσι μας κάνει ανανέωση στο μισθωτηριο για ένα μήνα κάθε φορά με τη λογική ότι μόλις το πουλήσει θα φύγουμε. Έτσι χάνουμε όμως την επιδότηση. Έχουμε κάποιον τρόπο να την αναγκάσουμε να μας κάνει μέχρι και το Σεπτέμβρη νομικά; Ξερει κάποιος;

Off-topic αλλα τι καθεστε και δεχεστε ρε παιδια δε μπορω να το καταλαβω ειλικρινα,απο που να αρχισω και που να τελειωσω,εδω μπορει να σε διωξει τον αλλο μηνα ξερω γω και σε νοιαζει το επιδομα ενοικιου?Αν μενεις στο σπιτι κατω απο τριετια δεν μπορει να σας κουνησει δε πα να κανει και καθε μερα μισθωτηριο...

2 ώρες πριν, NotAliki177 είπε

Μια ερώτηση. Με ποια λογική να πάρεις όλο το επίδομα με τις τωρινές δηλώσεις; Αυτό δεν σημαίνει αυτόματα ότι του χρόνου αν ανέβει το εισόδημα θα κληθούμε να τα επιστρέψουμε?

Νομιζω οτι ισχυει με τις φετινες δηλωσεις ο συμψηφισμος σε σχεση με τις περσινες,προφανως δεν εχει καμια λογικη να γινει συμψηφισμος με αυτες του χρονου.

Επεξ/σία από greengr21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/3/2019 στις 8:08 ΜΜ, Julie32 είπε

Το δικό μας πρόβλημα είναι ότι η ιδιοκτήτρια ψάχνει εδώ και μήνες να πουλήσει το σπίτι που νοικιάζουμε κι έτσι μας κάνει ανανέωση στο μισθωτηριο για ένα μήνα κάθε φορά με τη λογική ότι μόλις το πουλήσει θα φύγουμε. Έτσι χάνουμε όμως την επιδότηση. Έχουμε κάποιον τρόπο να την αναγκάσουμε να μας κάνει μέχρι και το Σεπτέμβρη νομικά; Ξερει κάποιος;

Εάν δεν συμφωνήσετε για μεγαλύτερο διάστημα, καλύτερα θα ήταν να ψάξετε για νέο σπίτι και να μην χάσετε τουλάχιστον το επίδομα για το επόμενο διάστημα.
Μέχρι Σεπτέμβρη ήταν για τις αιτήσεις του Μαρτίου.
Για αυτές που θα υποβληθούν τον Απρίλιο θέλει ενεργό μισθωτήριο μέχρι τουλάχιστον τον Οκτώβριο.

Στις 30/3/2019 στις 10:04 ΜΜ, johnniegto88 είπε

Όχι το σύστημα του επιδόματος στεγασης ακόμα κοιτάει τη δήλωση του 2018 και όχι του 2019. Δεν ξέρω πότε θα αλλάξει αυτό. Έχω στείλει και email στο mail της πλατφόρμας αλλά ποτέ κανείς δεν απάντησε 

 

3 ώρες πριν, prometheas είπε

Δυστυχώς η ενημέρωση γίνεται μαζικά και ανάλογα με την πρόοδο υποβολής των δηλώσεων... Οπότε υπομονή, στην καλύτερη περίπτωση  το βλέπω για μετά το Πάσχα

Υπόψιν οτι το σύστημα δεν θα κοιτάξει τα νέα στοιχεία (του 2019) αν πάτε να κάνετε τροποποίηση δήλωσης για το επίδομα ενοικίου.. Θα πρέπει να γίνει ακύρωση και υποβολή νέας δήλωσης 

Για όσους κόβονται σύμφωνα με τα εισοδήματα που είχαν το 2017, αλλά με αυτά του 2018 το δικαιούνται, ας υποβάλουν το συντομότερο δυνατόν την φορολογική δήλωση του 2019 τώρα που άνοιξε το taxisnet και μετά ας ξαναδοκιμάσουν την αίτηση για το επίδομα στέγασης.
Αν και δεν νομίζω να ενημερωθεί το σύστημα πριν την λήξη της προθεσμίας υποβολής των δηλώσεων (30 Ιουνίου).
Άρα λογικά από το επόμενο 6μηνο θα το δικαιούνται.

2 ώρες πριν, NotAliki177 είπε

Μια ερώτηση. Με ποια λογική να πάρεις όλο το επίδομα με τις τωρινές δηλώσεις; Αυτό δεν σημαίνει αυτόματα ότι του χρόνου αν ανέβει το εισόδημα θα κληθούμε να τα επιστρέψουμε?

Δεν θα πάρεις όλο το επίδομα.
Θα το πάρεις για ένα 6μηνο και ύστερα (αφού θα βλέπει τις φορολογικές του 2019) είτε θα κοπεί είτε θα συνεχίζεις να το παίρνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, phanispal είπε

Άλλαξε λογιστή λέμε. Που σιγά μην είναι λογιστής αυτός.

Δε φορολογείται το Α21.

Είναι λίγο περίπτωση...και αυτός αυτό είπε αλλά λέει τις την επιδότηση ενοικίου θα το βάλουν μέσα στη φορολογία.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vairass είπε

Είναι λίγο περίπτωση...και αυτός αυτό είπε αλλά λέει τις την επιδότηση ενοικίου θα το βάλουν μέσα στη φορολογία.. 

Είπε ξείπε, υπάρχει ΚΥΑ, λίγη ανάγνωση θέλει μόνο

Αναφορά σε κείμενο

Συνολικό εισόδημα: το πραγματικό ή τεκμαρτό εισόδημα από κάθε πηγή προέλευσης - προ φόρων, μετά την αφαίρεση των εισφορών για κοινωνική ασφάλιση – που εισπράχθηκε από όλα τα μέλη του νοικοκυριού, όπως αυτό προκύπτει από τις τελευταίες εκκαθαρισμένες δηλώσεις φόρου εισοδήματος. Στο συνολικό εισόδημα συμπεριλαμβάνεται και το σύνολο των επιδομάτων και άλλων ενισχύσεων, καθώς και το εισόδημα που απαλλάσσεται από το φόρο ή φορολογείται με ειδικό τρόπο, με την εξαίρεση του Επιδόματος Παιδιού του άρθρου 214 του ν. 4512/2018 (Α’ 5) των μη ανταποδοτικών αναπηρικών επιδομάτων και του επιδόματος αναδοχής.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Έκανα αίτηση για το επίδομα ενοικίου. Δικαιούμαι 1f75€. Στην αίτηση μου,όμως δεν γράφει πως δικαιούμαι αναδρομικά , ενώ το ενοίκιο μου είναι σε ισχύ τους μήνες που ζητούν. Ρωτάω, γιατί στης πεθεράς μου την αίτηση,το γράφει.Ας απαντήσει οποίος γνωρίζει.ευχαριστω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/4/2019 στις 7:11 ΜΜ, greengr21 είπε

Off-topic αλλα τι καθεστε και δεχεστε ρε παιδια δε μπορω να το καταλαβω ειλικρινα,απο που να αρχισω και που να τελειωσω,εδω μπορει να σε διωξει τον αλλο μηνα ξερω γω και σε νοιαζει το επιδομα ενοικιου?Αν μενεις στο σπιτι κατω απο τριετια δεν μπορει να σας κουνησει δε πα να κανει και καθε μερα μισθωτηριο...

 

Είχαμε τριετές συμβόλαιο και έληξε, δεν έχουμε πρόβλημα να μας διώξει, μας έχει ενημερώσει μήνες τώρα. Απλά επειδή βλέπουμε οτι δεν βρίσκει να το πουλήσει και αυτό μπορεί να τραβήξει, θέλαμε να μάς κάνει μέχρι το Σεπτέμβρη αντί για μήνα μήνα που μάς κάνει τώρα για να πάρουμε το επίδομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παίδες.

Προσπαθώ να κάνω αίτηση για το επίδομα ενοικίου 

Έκανα σήμερα την καινούργια φορολογική δήλωση 

Ενώ μπαίνω και στην αρχή μου λέει το καινούργιο εισόδημα όταν κάνει συναίνεση η γυναίκα μου και ξαναμπαίνω εγώ μου πετάει πάλι το παλιό εισόδημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, makisperama είπε

Καλημέρα παίδες.

Προσπαθώ να κάνω αίτηση για το επίδομα ενοικίου 

Έκανα σήμερα την καινούργια φορολογική δήλωση 

Ενώ μπαίνω και στην αρχή μου λέει το καινούργιο εισόδημα όταν κάνει συναίνεση η γυναίκα μου και ξαναμπαίνω εγώ μου πετάει πάλι το παλιό εισόδημα 

Μα οπως λες σημερα εκανες την φορολογικη δηλωση.Περιμενε τουλαχιστον μια εργασιμη να περαστει στο συστημα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει τη δήλωση εδώ και 9 μέρες αλλά ακόμα μου δείχνει την περσινή . Πολύ φοβάμαι ότι το πρώτο 6μηνο θα δωθεί με την περσινή δήλωση όσο τραγικά λάθος κι αν είναι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα στοιχεία των  δηλώσεων οριστικοποιούνται μετά την προθεσμία λήξης  του χρόνου υποβολής. Αρα μην περιμένετε να  δείτε  τα δεδομένα της φετινής δήλωσης πριν τον Ιούνιο.

Επιβεβαιωμένο από άνθρωπο που εργάζεται στο ΚΕΠΥΟ.

Εκτός αν πέσει άνωθεν εντολή  για ευνόητους  λόγους  (εκλογές έρχονται ...)

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απορια εχω το μισθωτηριο μου εγινε 29/1 και την αιτηση για το επιδομα την εκανα τον Μαρτιο δικαιουμαι να επιδοτηθω για τον Γεναρη? η μονο φλεβαρη, Μαρτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...