Προς το περιεχόμενο

Επιδότηση ενοικίου 2019


vairass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδια.. Σήμερα μίλησα με τον λογιστή μου, μου είπε ότι αν κάνω αίτηση τώρα θα πληρωθώ έως και Αύγουστο μετά δεν δίνουν. Ισχύει η μου είπε χαζομάρα; 

Λέει ότι πληρώνουν συμβόλαια που λήγουν 31/9/2019 μετά όχι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 643
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα παιδιά. Χρειάζομαι τη βοήθεια σας, επειδή ετοιμάζομαι να κάνω την αίτηση για επιδότηση ενοικίου, με βάση την φορολογική δήλωση για το 2018, που συμπληρώνω τώρα.

Ενοικιάζω ένα διαμέρισμα 60τ.μ    με συμφωνητικό και περίοδο ισχύος 01/02/2018 - 31/12/2020. 

Στη φορολογική δήλωση, στο έντυπο Ε1, το διαμέρισμα δηλώνεται και στον πίνακα 5 που λέει: ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ - ΟΔΟΙ ΠΟΥ ΠΕΡΙΚΛΕΙΟΥΝ ΤΟ ΤΕΤΡΑΓΩΝΟ

και στον πίνακα 6 που λέει: Ενοίκιο που πληρώσατε για κύρια κατοικία της οικογένειας;   Στην προκειμένη περίπτωση πρόκειται για μονοπρόσωπο νοικοκηριό.

Ευχαριστώ!

         
           
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Green Dragon είπε

Καλησπέρα παιδιά. Χρειάζομαι τη βοήθεια σας, επειδή ετοιμάζομαι να κάνω την αίτηση για επιδότηση ενοικίου, με βάση την φορολογική δήλωση για το 2018, που συμπληρώνω τώρα.

Ενοικιάζω ένα διαμέρισμα 60τ.μ    με συμφωνητικό και περίοδο ισχύος 01/02/2018 - 31/12/2020. 

Στη φορολογική δήλωση, στο έντυπο Ε1, το διαμέρισμα δηλώνεται και στον πίνακα 5 που λέει: ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ - ΟΔΟΙ ΠΟΥ ΠΕΡΙΚΛΕΙΟΥΝ ΤΟ ΤΕΤΡΑΓΩΝΟ

και στον πίνακα 6 που λέει: Ενοίκιο που πληρώσατε για κύρια κατοικία της οικογένειας;   Στην προκειμένη περίπτωση πρόκειται για μονοπρόσωπο νοικοκηριό.

Ευχαριστώ!

         
           
 

Ναι κι εγώ έτσι το συμπλήρωσα και στα 2 απλά δεν ανανεώθηκε μετά την κατάθεση στην πλατφόρμα το εισόδημα.  Πιθανό να χρειαστεί περισσότερες μέρες. Αρά Απρίλιο πληρωμή γιοκ λογικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, vairass είπε

Καλησπέρα παιδια.. Σήμερα μίλησα με τον λογιστή μου, μου είπε ότι αν κάνω αίτηση τώρα θα πληρωθώ έως και Αύγουστο μετά δεν δίνουν. Ισχύει η μου είπε χαζομάρα; 

Λέει ότι πληρώνουν συμβόλαια που λήγουν 31/9/2019 μετά όχι. 

Άλλος ένας "φανταστικός" λογιστής...😁
Εάν κάνεις την αίτηση τον Μάρτιο θα πρεπει να έχει ενεργό συμβόλαιο μέχρι 31/9/2019.
Όχι ότι λήγει η επιδότηση τότε.
Η επιδότηση ισχύει για 6 μήνες απο την υποβολή και ανανεώνεται για ακόμα 6 μήνες αυτόματα εάν εξακολουθούν να πληρούνται οι προυποθέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, wallace9 είπε

Άλλος ένας "φανταστικός" λογιστής...😁
Εάν κάνεις την αίτηση τον Μάρτιο θα πρεπει να έχει ενεργό συμβόλαιο μέχρι 31/9/2019.
Όχι ότι λήγει η επιδότηση τότε.
Η επιδότηση ισχύει για 6 μήνες απο την υποβολή και ανανεώνεται για ακόμα 6 μήνες αυτόματα εάν εξακολουθούν να πληρούνται οι προυποθέσεις.

Που να ξέρω... Εδώ ρε συ μου είπε το εξής... 

Ότι τα επιδόματα των παιδιών μπαίνουν μέσα στο σύνολο και ότι έτσι θα χάσω την επιδότηση ενοικίου. 

Ισχύει κάτι τέτοιο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vairass είπε

Που να ξέρω... Εδώ ρε συ μου είπε το εξής... 

Ότι τα επιδόματα των παιδιών μπαίνουν μέσα στο σύνολο και ότι έτσι θα χάσω την επιδότηση ενοικίου. 

Ισχύει κάτι τέτοιο; 

Ο νόμος περί επιδότησης ενοικίου εξαιρεί ρητά το Α21.

ΥΓ. Δεν εξαιρούνται όμως τυχόν άλλα επιδόματα παιδιών.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικό μας πρόβλημα είναι ότι η ιδιοκτήτρια ψάχνει εδώ και μήνες να πουλήσει το σπίτι που νοικιάζουμε κι έτσι μας κάνει ανανέωση στο μισθωτηριο για ένα μήνα κάθε φορά με τη λογική ότι μόλις το πουλήσει θα φύγουμε. Έτσι χάνουμε όμως την επιδότηση. Έχουμε κάποιον τρόπο να την αναγκάσουμε να μας κάνει μέχρι και το Σεπτέμβρη νομικά; Ξερει κάποιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

Ο νόμος περί επιδότησης ενοικίου εξαιρεί ρητά το Α21.

ΥΓ. Δεν εξαιρούνται όμως τυχόν άλλα επιδόματα παιδιών.

Άρα το Α21 δνε μετράει;   δεν έχουμε άλλα επιδόματα...Αυτό μόνο... Οπότε θα πάρω επιδότηση με 17.000 ευρώ.. 4μελης οικογένειά 175 τον μήνα. 

 

Ωραιο λογιστή βρήκα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, kourtembeu είπε

Καλησπέρα έχει κανείς εμπειρία να με κατάθεση της νέας δήλωσης άμεσα ανανεώνεται στο σύστημα του επιδόματος τα νέα δεδομένα ; 

Όχι το σύστημα του επιδόματος στεγασης ακόμα κοιτάει τη δήλωση του 2018 και όχι του 2019. Δεν ξέρω πότε θα αλλάξει αυτό. Έχω στείλει και email στο mail της πλατφόρμας αλλά ποτέ κανείς δεν απάντησε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, johnniegto88 είπε

Όχι το σύστημα του επιδόματος στεγασης ακόμα κοιτάει τη δήλωση του 2018 και όχι του 2019. Δεν ξέρω πότε θα αλλάξει αυτό. Έχω στείλει και email στο mail της πλατφόρμας αλλά ποτέ κανείς δεν απάντησε 

κατάλαβα αν σου απαντήσουν μία στο εκατομμύριο ή δεις κάποια αλλαγή ενημέρωσε μας εδώ! Σε ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kourtembeu είπε

κατάλαβα αν σου απαντήσουν μία στο εκατομμύριο ή δεις κάποια αλλαγή ενημέρωσε μας εδώ! Σε ευχαριστώ πολύ!

Σίγουρα, θα ενημερώνεται το σύστημα σε ΤΑΚΤΑ χρονικά διαστήματα, αλλά ΟΧΙ κάθε ημέρα και μάλιστα Σαββατοκύριακο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, johnniegto88 είπε

Όχι το σύστημα του επιδόματος στεγασης ακόμα κοιτάει τη δήλωση του 2018 και όχι του 2019. Δεν ξέρω πότε θα αλλάξει αυτό. Έχω στείλει και email στο mail της πλατφόρμας αλλά ποτέ κανείς δεν απάντησε 

Καλησπερα... Δεν θα σου απαντησει κανενας... Ετσι ειναι... Αν και θα επρεπε να απαντουν... Δυστυχως... Εδω δεν εχουν ατομα γενικα... Στα email θα απαντησουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς η ενημέρωση γίνεται μαζικά και ανάλογα με την πρόοδο υποβολής των δηλώσεων... Οπότε υπομονή, στην καλύτερη περίπτωση  το βλέπω για μετά το Πάσχα

Υπόψιν οτι το σύστημα δεν θα κοιτάξει τα νέα στοιχεία (του 2019) αν πάτε να κάνετε τροποποίηση δήλωσης για το επίδομα ενοικίου.. Θα πρέπει να γίνει ακύρωση και υποβολή νέας δήλωσης 

 

Επεξ/σία από prometheas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση. Με ποια λογική να πάρεις όλο το επίδομα με τις τωρινές δηλώσεις; Αυτό δεν σημαίνει αυτόματα ότι του χρόνου αν ανέβει το εισόδημα θα κληθούμε να τα επιστρέψουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...