Προς το περιεχόμενο

Επιδότηση ενοικίου 2019


vairass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, thedeepend είπε

ευχαριστω πολυ.

Ειχε κανεις παρομοια περιπτωση; αν παω με τις 5 φορολογικες δηλωσεις 2013-17 θα ειμαι οκ ή χρειαζονται κ αλλα αποδεικτικα;

Μονο με τις φορολογικες δηλωσεις θα εισαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 643
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μιας και παρακολουθώ το θέμα από την αρχή και σήμερα τελείωσε και η δική μου αίτηση να πω σας γρήγορα την δική μου ιστορία.

Αρχικό μισθωτήριο 1/8/18-1/8/19 με αποτέλεσμα να μου βγάζει το σφάλμα για την περίοδο 1/4/19-30/9/19. Έγινε λύση το μισθωτήριο και υποβολή νέου με περίοδο ισχύος 1/2/19-30/9/19. Έκανα την αίτηση το δέχτηκε και μου έδωσε αναδρομικά από 1/1/19. Σαν να μην έφτανε ότι με πήγαινε η ιδιοκτήτρια από αύριο σε αύριο θα κάνουμε το νέο μισθωτήριο μου βγάζει στην αίτηση ότι δεν καλύπτω το κριτήριο διαμονής 4 από τις 5 απαιτούμενες δηλώσεις.

Πήγα στον δήμο και μου είπαν ότι κάνουν μόνο με ραντεβού δεκτά δικαιολογητικά και αιτήσεις με τα πολλά το δέχτηκα πήρα το χαρτάκι που έλεγε 4/4/19... Πήρα στο ΗΔΙΚΑ και ρώτησα τι γίνεται ακριβώς και μου είπαν ότι πρέπει να πάω τα ένσημα του έτους που δεν είχε γίνει η φορολογική δήλωση και θα είναι εντάξει αλλά πρέπει να γίνει πάλι νέο μισθωτήριο γιατί η αίτηση θα γίνει τον Απρίλιο με αποτέλεσμα να θέλει ενεργό μισθωτήριο μέχρι 31/10/19.. Πήγα λοιπόν ξανά στο κέντρο κοινότητας του δήμου σήμερα και αμέσως στην διευθύντρια, της εξήγησα και ήρθε μαζί στον υπάλληλο όπου την προηγούμενη φορά έλεγε πως δεν έχει σύστημα για να δοκιμάσει. Μετά από 1 ώρα ακριβώς και πολλά τηλέφωνα σε συναδέλφους του και αρμόδιους και διαφωνία όχι θα κάνουμε ακύρωση την παλιά και θα κάνουμε νέα όχι θα βάλουμε επισύναψη το δικαιολογητικό στην υπάρχουσα αίτηση φτάσαμε στην έγκριση!

Καθόλου ενημερωμένοι για την όλη διαδικασία πάντως, τους είπα από την αρχή ότι ακριβώς μου είπαν από την ΗΔΙΚΑ και μου έλεγαν αυτοί δεν ξέρουν και δεν έχουμε το ίδιο σύστημα και είναι αλλιώς τα πράγματα μπλα μπλα μπλα. Στο τέλος μετά από όλη αυτήν την ταλαιπωρία  έγινε ότι ακριβώς μου είπαν στο τηλέφωνο από την ΗΔΙΚΑ και καλά που το σκέφτηκα να πάρω αλλιώς θα πήγαινα στις 4/4 που ήταν το ραντεβού.. 10 αιτήσεις λέει την ημέρα εξυπηρετούμε αν είναι δυνατών και ήταν 3 υπάλληλοι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες έχω ληγμένο  μισθωτήριο. Αν μου κάνει ανανέωση ο σπιτονοικοκύρης, τι ημερομηνία μπορεί να βάλει ώστε να πάρω και κάποια αναδρομικά; Αξίζει να του πω από 1/1 και να του πληρώσω το πρόστιμο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/3/2019 στις 12:49 ΜΜ, antbyron είπε

Αν γίνει αίτηση τον Απρίλιο και το μισθωτήριο είναι ενεργό από 1/1, τότε δεν τα χάνεις.

Έχω συμβόλαιο απο 07/2018 - 06/2019, πρέπει να κάνω μόνο επέκταση μέχρι 31/9;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/3/2019 στις 10:33 ΠΜ, johnniegto88 είπε

Έχω το εξής θέμα και γι αυτό ρώτησα. 

Αυτή τη στιγμή είμαστε 3 μελης οικογένεια με συνολικό εισόδημα 2017 14600 ευρώ. 600 ευρώ πάνω από το όριο της επιδότησης. Με αποτέλεσμα να μην εγκρινεται. Όταν όμως θα γίνουν οι νέες δηλώσεις του 2018 θα έχουμε μικρότερο εισόδημα. Έχω συμπληρώσει την αίτηση αλλά δεν την έχω οριστικοποιησει. Αν περιμένω να γίνουν οι νέες δηλώσεις,  για να μπουν τα νέα πόσα, λέτε να πάρω τίποτα ?

Το ίδιο και εδώ. 3 μέλη με εισόδημα 14.100 και το χάνουμε. Υπάρχει περίπτωση μόλις κάνουμε τις νέες δήληλωσεις φέτος να διαβάσει το νέο εισόδημα; 

Επεξ/σία από archimidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να μου πει πόσο καιρό παίρνει να εμφανιστεί στο taxisnet του ενοικιαστή η τροποποίηση του μισθωτηρίου που κάνει ο ιδιοκτήτης;

Αυτός υποστηρίζει πως την έχει κάνει αλλά στη δικιά μου σελίδα στο ''πληροφοριακά στοιχεία μισθώσεως ακινήτων''  βγάζει μήνυμα πως δεν έχω εκκρεμότητες αποδοχής.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Daniel_kl είπε

Μπορεί κάποιος να μου πει πόσο καιρό παίρνει να εμφανιστεί στο taxisnet του ενοικιαστή η τροποποίηση του μισθωτηρίου που κάνει ο ιδιοκτήτης;

Αυτός υποστηρίζει πως την έχει κάνει αλλά στη δικιά μου σελίδα στο ''πληροφοριακά στοιχεία μισθώσεως ακινήτων''  βγάζει μήνυμα πως δεν έχω εκκρεμότητες αποδοχής.

Τυπικά 24 ώρες.

Ουσιαστικά αμέσως.

Ζήτα του τον ΑΡΙΘΜΟ της δήλωσης μισθωτηριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, archimidis είπε

Το ίδιο και εδώ. 3 μέλη με εισόδημα 14.100 και το χάνουμε. Υπάρχει περίπτωση μόλις κάνουμε τις νέες δήληλωσεις φέτος να διαβάσει το νέο εισόδημα; 

Δεν μπορεί κάποιος να στο πει σίγουρα. 

Σήμερα άκουσα στο ραδιόφωνο ότι ξεκίνησαν οι φορολογικές δηλώσεις. 

Ελπίζω να έχουμε πιθανότητα να το πάρουμε με τη νέα δήλωση. Εσύ για 100 και γω για 600 χάνουμε τα 140x12. Άφησε τη και συ σε draft μορφή μέχρι να ολοκληρωθεί η νέα δήλωση εισοδήματος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έκανα τα χαρτιά αλλά μου βγάζει ότι θέλει φορολογική τουλάχιστον 5 χρόνια πριν, ενώ εγώ κάνω τα τελευταία 4.

Ξέρετε τί χαρτιά χρειάζονται τα ΚΕΠ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...