Προς το περιεχόμενο

Επιδότηση ενοικίου 2019


vairass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, ChaosDelusion είπε

Καλησπερα, σορυ αν εχει ερωτηθει ηδη αλλα λογω δουλειας δεν προλαβαινω να ψαξω ολο το thread. Εχω 4/5 δηλωσεις (το 2014 δεν εκανα) και μου εμφανιζεται μηνυμα να μεταβω σε δημο.. Γνωριζετε ποια ειναι η διαδικασια και τι χρειαζομαι, για να μην τρεχω τζαμπα; Thanks

*μολις ειδα στο σαιτ τους οτι με μισθωτήριο συμβόλαιο, δεκο κτλ ειμαι οκ. Πρεπει να αποδειξω οτι ημουν εδω το 13 ή το 14; Παντα με μπερδευε αυτο.. Την αιτηση να την υποβαλω ή να την αφησω ανοιχτη μεχρι να παω στο δημο;

Κατά αρχήν, πρέπει να κάνεις δηλωση για το 2014.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 643
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Κατά αρχήν, πρέπει να κάνεις δηλωση για το 2014.

*Καταρχας, για ποιο λογο; Στο σαιτ γραφει αυτο. Δε γραφει οτι πρεπει να κανω δηλωση.image.png.99e4fb9221cd4099739414d137467dd3.png

Επεξ/σία από ChaosDelusion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα νεότερα είναι ότι ενώ έλεγαν για αρχές Απριλίου η πρώτη δόση το πήγαν στις 22 . Αναδρομικά οι 3 πρώτοι μήνες και ο Απρίλιος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι, 

έχω συμβόλαιο 01/04/2017 - 01/04/2019. Τί πρέπει να κάνει ο ιδιοκτήτης ώστε να μπορέσω να κανω την αίτηση και να μη χασω τους μήνες ιανουάριο φεβρουάριο μάρτιο? (Δηλαδή να μην αναγνωρίσει το σύστημα σαν αρχή μόνο τον απρίλιο αλλά να το πάρει σαν συνέχεια.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν λεει Απαιτείται η συναίνεση του μέλους τί εννοούν ρε τύποι? προσπαθώ να κάνω αίτηση για τους γονείς μου(μανα εργαζόμενη-πατερας άνεργος) και μου βγάζουν αυτό το μνμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ μπαίνει ο αδερφός μου και ο πατέρας μου και συναινούν με αιτουσα την μητέρα μου αλλά μου βγάζει Υπάρχει τουλάχιστον ένα μέλος του νοικοκυριού το οποίο είναι σε κατάσταση 'Εντοπίστηκε αλλά δεν συμμετέχει' σαν αιτία μή έγκρισης και ανα΄φερεται σε εμένα.  εγώ έχω κάνει ΄χωρια αίτηση επειδή μένω μονος η οποία ςγκρίθηκε. τί κανω τώρα τύποι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/3/2019 στις 5:45 ΜΜ, spiritclay είπε

οκ μπαίνει ο αδερφός μου και ο πατέρας μου και συναινούν με αιτουσα την μητέρα μου αλλά μου βγάζει Υπάρχει τουλάχιστον ένα μέλος του νοικοκυριού το οποίο είναι σε κατάσταση 'Εντοπίστηκε αλλά δεν συμμετέχει' σαν αιτία μή έγκρισης και ανα΄φερεται σε εμένα.  εγώ έχω κάνει ΄χωρια αίτηση επειδή μένω μονος η οποία ςγκρίθηκε. τί κανω τώρα τύποι?

Μηπως σε εχουν στην δικη τους φορολογικη δηλωση οι γονεις σου;

2. Έχω μέλος στην αίτησή μου το οποίο είναι στην κατάσταση «Εντοπίστηκε αλλά δεν συμμετέχει. Το μέλος με ΑΜΚΑ ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ ανήκει σε νοικοκυριό άλλης ενεργής αίτησης».

Το μέλος αυτό εντοπίζεται και σε άλλη υποβληθείσα αίτηση. Θα πρέπει το μέλος να συμπεριληφθεί στην αίτηση του νοικοκυριού στο οποίο διαμένει.

Για την όποια αλλαγή στη σύνθεση του νοικοκυριού (διαγραφή ή προσθήκη μέλους) θα πρέπει να απευθυνθείτε στο Δήμο ή το Κέντρο Κοινότητας του δήμου που διαμένετε προσκομίζοντας και τα σχετικά αποδεικτικά έγγραφα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει κανεις ποια ειναι τα δικαιολογητικα με τα οποια θα πρεπει να παω στο Δημο για να κανω την αιτηση; Εφοσον απο οτι καταλαβαινω δεν γινεται ονλαιν.

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μπηκα σε αυτο το σαιτ και ειδα οτι εχει κανει αιτηση και γραφει ''Νέα'' και Δεν καλύπτεται το κριτήριο περί διαμονής των ενήλικων μελών στην Ελλάδα (Έχουν εντοπιστεί 4 δηλώσεις τα τελευταία 5 έτη), αλλά δεν ξέρω πως μπορω να προσθεσω δηλωσεις ή έγγραφα. Γνωρίζει κανείς;

Επεξ/σία από thedeepend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, thedeepend είπε

ο λογιστης μου μου ειπε πως πρεπει να παω απο εκει.

μπηκα σε αυτο το σαιτ και ειδα οτι εχει κανει αιτηση και γραφει ''Νέα'' και Δεν καλύπτεται το κριτήριο περί διαμονής των ενήλικων μελών στην Ελλάδα (Έχουν εντοπιστεί 4 δηλώσεις τα τελευταία 5 έτη), αλλά δεν ξέρω πως μπορω να προσθεσω δηλωσεις ή έγγραφα. Γνωρίζει κανείς;

Ναι σε αυτη την περιπτωση πρεπει να πας σε Δημο.

 

. Κάνω την αίτηση για το επίδομα στέγασης και μου εμφανίζεται η επισήμανση «βαρύτητα 100 δεν καλύπτει τα κριτήρια περί διαμονής των ενηλίκων μελών στην Ελλάδα (έχουν εντοπιστεί 4 δηλώσεις τα τελευταία 5 έτη)». Τι απαιτείται για την πιστοποίηση της πενταετούς νόμιμης και μόνιμης παραμονής στη χώρα εάν αυτή δεν διασταυρώνεται ηλεκτρονικά;

Α. Για τους έλληνες πολίτες απαιτείται η προσκόμιση στο Δήμο ή στο Κέντρο Κοινότητας κάποιου αποδεικτικού που να πιστοποιεί ότι διέμεναν στη χώρα για το διάστημα αυτό. Ενδεικτικά: αποδεικτικό φοίτησης σε σχολείο / σχολή, φορολογική δήλωση προηγούμενων ετών όπου ο αιτών έχει δηλωθεί ως προστατευόμενο μέλος, κάρτα ανεργίας, λογαριασμοί ΔΕΚΟ ή μισθωτήριο συμβόλαιο. 
Β. Για τους αλλοδαπούς απαιτείται η προσκόμιση στο Δήμο ή στο Κέντρο Κοινότητας αδείας παραμονής ή άλλου αντίστοιχου εγγράφου νόμιμης παραμονής στη χώρα για τα έτη αυτά. 

ΠΡΟΣΟΧΗ!! Η υποχρέωση πενταετούς παραμονής ισχύει για το άτομο που υποβάλει την αίτηση.

Επεξ/σία από chsam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...