Προς το περιεχόμενο

Επιδότηση ενοικίου 2019


vairass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 643
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

28 λεπτά πριν, phanispal είπε

Όχι, εννοώ πώς γίνεται να συνδεθεί το προηγούμενο μισθωτήριο (στην περίπτωσή μου το 1/1-1/7) με εκείνο που δηλώνω στην αίτηση, ώστε να φαίνεται ότι μένω και το Γενάρη και ότι δεν υπάρχει κενό διάστημα.

Και ρωτάω επειδή βγήκε νέα ΚΥΑ, μπας και έχει αλλάξει κάτι σε σχέση με πριν.

Δεν βγήκε νέα KYA, αλλά  νέες ερωταπαντήσεις για να βοηθήσουν με τα όποια προβλήματα προέκυπταν.
Η σύνδεση γίνεται αυτόματα από το σύστημα εάν όλα έχουν γίνει όπως πρέπει.
Όπως σου εξήγησε και προηγουμένως ο mezger μόνο η ΗΔΙΚΑ μπορεί να το λύσει.
α)είχες ενεργό μισθωτήριο από 1/1/2019 έως Χ<30/9/2019
β)έγινε κανονικά τροποποίηση με ημερομηνίες 1/2-30/9
γ)ΔΕΝ σου έδωσε τα αναδρομικά

Εάν τα έχεις ελέγξει και η απάντηση σε όλα τα παραπάνω είναι ναι τότε δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο αλλά να επικοινωνήσεις με τους υπεύθυνους.

25 λεπτά πριν, mezger είπε

Καινούριο φρούτο σήμερα:

image.png.8a64e1631c48c83ac4ab1bd3e05f4a06.png

Προφανώς το αλλάξανε και δίνει και επιμεριστικά αναδρομικά για Φεβρουάριο-Μάρτιο (ή Μάρτιο) μόνο, οπότε δεν ισχύει ότι συμφέρει πάντα η τροποποίηση με πρόστιμο από 1/1.

Και η πλάκα είναι ότι η αίτηση που είχα δει τις προάλλες με μισθωτήριο από 1/2 εμφανίζει ακόμα στην πράξη έγκρισης ημερομηνία έναρξης δικαιώματος την 1/4. Όποιος δεν το πάρει χαμπάρι δηλαδή για να ξανακάνει αίτηση μπορεί να χάσει ένα δίμηνο, γιατί έτσι...

Μάλλον είχανε παράπονα από αυτούς που δεν είχαν ενεργά ηλεκτρονικά μισθωτήρια και το αλλάξανε για να καλύπτονται και εκείνοι.
Και μόλις άκουσα στο ράδιο ότι και οι αιτήσεις που θα γίνουν τον Μάιο θα λάβουν τα αναδρομικά.(είχαν ανακοινώσει ότι οι αιτήσεις που γίνουν τον Μάρτιο και τον Απρίλιο θα λάμβαναν τα αναδρομικά)
Λεφτά που βρήκανε...;😁
Αν και οι αιτήσεις φαίνονται να είναι πολύ λιγότερες μέχρι στιγμής από αυτό που είχαν υπολογίσει.
Πιστεύω θα μεταβληθεί η περίοδος επιδότησης τις επόμενες μέρες διαφορετικά ναι μάλλον θα πρέπει να γίνει ανάκληση και ξανά αίτηση από την αρχή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ξεχωριστές δηλώσεις για παντρεμένα ζευγάρια θα αλλάξουν κάτι επί της ουσίας;

Η συζυγος μου ειναι άνεργη κι αυτή την στιγμή είμαστε ελαχιστα πάνω από το όριο για τετραμελή οικογένεια. 

Ενοικιαστηριο, λογαριασμοί είναι ολα στο ονομα της. Παίζει να παρει την επιδότηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, EmpYristis είπε

Οι ξεχωριστές δηλώσεις για παντρεμένα ζευγάρια θα αλλάξουν κάτι επί της ουσίας;

Η συζυγος μου ειναι άνεργη κι αυτή την στιγμή είμαστε ελαχιστα πάνω από το όριο για τετραμελή οικογένεια. 

Ενοικιαστηριο, λογαριασμοί είναι ολα στο ονομα της. Παίζει να παρει την επιδότηση;

Ναι, πες της να πάει να μείνει μόνη της...😂
Ρε παιδιά σοβαρευτείτε λίγο, τι να αλλάξουν δηλαδή οι ξεχωριστές δηλώσεις;
Να παίρνεις εσύ >14,000€, εκείνη 0€ και να αιτηθεί την επιδότηση;
Τα κριτήρια είναι συγκεκριμένα και μετράνε την σύνθεση του νοικοκυριού και το συνολικό τους εισόδημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συναδέλφος του αδελφού μου με ιδιο μισθό, με 1 παιδι 4 μηνων πήρε το μερισμα και ο λογιστής του λεει θα παρει και την επιδότηση ενοικίου, επειδή θα κάνει χωριστή δήλωση.

Οποτε, για το ιδιο δηλωθεν εισοδημα, τριμελής οικογένεια παιρνει μερισμα κι επιδότηση ενοικίου και η άλλη με ενα τεκνο επιπλέον, το τρίτο (το μακρύτερο).

Ακίνητα ή καταθέσεις δεν παιζουν στην δηλωση μας, οπότε είτε ο τύπος είναι παραμυθάς ειτε ο λογιστής του. ..."παραθυράς" των νόμων.

Επεξ/σία από EmpYristis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mezger είπε

Όποιος δεν το πάρει χαμπάρι δηλαδή για να ξανακάνει αίτηση μπορεί να χάσει ένα δίμηνο, γιατί έτσι...

Λες να δοκιμάσω να κάνω ανάκληση αίτησης;

Μόλις είδα ότι μου βγάζει αυτό όταν πατάω Πράξη Έγκρισης -> Ανάλυση:

  • To ποσό των 140,00 € υπολογίζεται για την περίοδο 1/4/2019 - 30/9/2019
  • Η περίοδος καταβολής του επιδόματος είναι 1/4/2019 - 30/9/2019
Επεξ/σία από phanispal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, prometheas είπε

Πολύς κόσμος έχει αυτή την απορία.

Ασε την αίτησή σου σε draft μορφή, σώσε την στο σύστημα και όταν  γίνουν οι φετινές δηλώσεις  εισοδήματος μπορείς να  την οριστικοποιήσεις .

Μην την στείλεις τώρα δεν έχει νόημα αφού θα απορριφθεί.

Ναι αυτό έχω κάνει,  ελπίζω μετά τη δήλωση να βλέπει τη νέα δήλωση.

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, EmpYristis είπε

Συναδέλφος του αδελφού μου με ιδιο μισθό, με 1 παιδι 4 μηνων πήρε το μερισμα και ο λογιστής του λεει θα παρει και την επιδότηση ενοικίου, επειδή θα κάνει χωριστή δήλωση.

Οποτε, για το ιδιο δηλωθεν εισοδημα, τριμελής οικογένεια παιρνει μερισμα κι επιδότηση ενοικίου και η άλλη με ενα τεκνο επιπλέον, το τρίτο (το μακρύτερο).

Ακίνητα ή καταθέσεις δεν παιζουν στην δηλωση μας, οπότε είτε ο τύπος είναι παραμυθάς ειτε ο λογιστής του. ..."παραθυράς" των νόμων.

Ο λογιστής του πρέπει να ξαναδιαβάσει την ΚΥΑ για το επίδομα, γιατί αν πάρουν επιδότηση ενοικίου δηλώνοντας ότι μένουν χωριστά και στη δήλωση φορολογικού 2019 (που θα γίνει το '20) δηλώσουν ότι μένουν μαζί, απλά θα τα δώσουν πίσω. Εκτός και αν υπάρχει spare σπίτι για να δηλώσετε ότι μένετε χώρια, δεν γίνεται κάτι. Επίσης η προθεσμία για να δηλώσετε χωριστά έχει περάσει, δεν είναι καν επιλογή.Τέλος μη δίνεις πολύ σημασία σε τέτοιες πληροφορίες-χαλασμένο τηλέφωνο, δεν ξέρεις τι δήλωνε για το 2017 για να πάρει μέρισμα, δεν ξέρεις και αν θα πάρει επιδότηση τελικά, δεν ξέρεις αν έχει κανένα εξτρα πλεονέκτημα (αναπηρία π.χ.).

19 λεπτά πριν, phanispal είπε

Λες να δοκιμάσω να κάνω ανάκληση αίτησης;

Μόλις είδα ότι μου βγάζει αυτό όταν πατάω Πράξη Έγκρισης -> Ανάλυση:

  • To ποσό των 140,00 € υπολογίζεται για την περίοδο 1/4/2019 - 30/9/2019
  • Η περίοδος καταβολής του επιδόματος είναι 1/4/2019 - 30/9/2019

Δοκίμασέ το, δεν χάνεις τίποτα και λογικά θα είναι καλύτερο το αποτέλεσμα (κανονικά από 1/1 πρέπει να σου βγάλει, στη χειρότερη 1/2).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, phanispal είπε

Είμαστε σίγουροι ότι θα μπορώ να υποβάλλω νέα ή θα φάω κανά άκυρο;

Το έχω κάνει ήδη σε 2 περιπτώσεις, δες και το screenshot που έβαλα. Ζητάει το λόγο ανάκλησης, και μετά σου δίνει αμέσως τη δυνατότητα να κάνεις νέα, χωρίς κάποια σημείωση ή περιορισμό ή άλλη περιπλοκή (σαν να κάνεις πρώτη φορά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισημάνσεις Αίτησης

Βαρύτητα Περιγραφή  
0 Δικαιούστε αναδρομικά το επίδομα από 01/02/2019 διότι εντοπίστηκε ενεργό μισθωτήριο την συγκεκριμένη ημερομηνία

Τουλάχιστον χάνω μόνο το Γενάρη.

Σ' ευχαριστώ mezger.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Έχω με την φιλη μου (έχει γίνει αποδοχή και από τους 2)συμβόλαιο στο taxis net από 1/4/2017. Αυτό είναι για δύο χρόνια; Πρέπει να κάνουμε κάτι στο taxis net για να αιτηθουμε το επίδομα; Στα 2 άτομα τι προϋποθέσεις ισχύουν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, stekont είπε

Καλησπέρα

Έχω με την φιλη μου (έχει γίνει αποδοχή και από τους 2)συμβόλαιο στο taxis net από 1/4/2017. Αυτό είναι για δύο χρόνια; Πρέπει να κάνουμε κάτι στο taxis net για να αιτηθουμε το επίδομα; Στα 2 άτομα τι προϋποθέσεις ισχύουν; 

Τα 2 ατομα που ειστε, αν εννοεις απλα σχεση, δεν ειναι νοικοκυριο.Μονο ο ενας απο τους δυο μπορει να αιτηθει με οριο εισοδηματος 7000.Το θεμα ειναι τι γραφουν κ οι φορολογικες σας δηλωσεις πχ δηλωνει φιλοξενουμενος ο ενας απο τους δυο;;;Φυσικα μπορεις να μπεις στην σελιδα του επιδοματος και να κανεις την αιτηση.Δοκιμαζεις κ βλεπεις τι θα σου βγαλει.Δεν κοστιζει τιποτα κ ουτε θα σου παρει καποιος το κεφαλι αν δεν το δικαιουσαι.

Επεξ/σία από chsam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, σορυ αν εχει ερωτηθει ηδη αλλα λογω δουλειας δεν προλαβαινω να ψαξω ολο το thread. Εχω 4/5 δηλωσεις (το 2014 δεν εκανα) και μου εμφανιζεται μηνυμα να μεταβω σε δημο.. Γνωριζετε ποια ειναι η διαδικασια και τι χρειαζομαι, για να μην τρεχω τζαμπα; Thanks

*μολις ειδα στο σαιτ τους οτι με μισθωτήριο συμβόλαιο, δεκο κτλ ειμαι οκ. Πρεπει να αποδειξω οτι ημουν εδω το 13 ή το 14; Παντα με μπερδευε αυτο.. Την αιτηση να την υποβαλω ή να την αφησω ανοιχτη μεχρι να παω στο δημο;

Επεξ/σία από ChaosDelusion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...